Všichni staví a rekonstruují - kde na to berou?

Anonymní
22.7.21 15:59

Všichni staví a rekonstruují - kde na to berou? :D

Ahoj, nechci tady rozjet nějakou ukřivděnou diskuzi, jsem člověk přející a vím, že každý má svojí cestu, ale tahle myšlenka mi fakt už delší dobu nedá spát :D bez ohleud na kraj, všichni hořekují, jak se zdražuje, jak je drahé bydlení, jak kovid a kdesi cosi, ale realita mi přijde jiná. Když slyším, za kolik si lidé kupují v mém okolí byty (moje sociální bublina není rozhodně vyšší sociální skupina, max. vyšší střední), kupují domy na opravu za x milionů a ani netuší, kolik je bude stát reko (která je často nutná), jak s erozrůstají vesnice, lidé kupují předražené byty v bytových domech developerů…sakra kde na to ti lidé berou? Maximální rozumná splátka hypotéky mi přijde u normálního smrtelníka tak průměrný nájem za 3+1 v Praze a když procházím realitní trh, tak i dva lidé s průměrným platem, kteří nepodědí a mají dvě děti, to budou mít s touto měsíční částkou tak tak.
Nějak mi to nejde do hlavy, ale přijde mi to jako finanční sebevražda - anebo ti lidé prostě dědí. Každopádně se tváříme skoro všichni jako občané banánové republiky, ale já mám pocit, že to tak ve většině případů není a dnes má pěkné nové bydlení řada lidí (a je mi líto té menšiny, bohužel sociální kleště se čím dál tím více rozevírají, vím)…a zároveň jezdí po všech čertech. My budeme s přítelem rádi, když seženeme byt na vlaku s max hodinovým dojezdem do centra Prahy (a to máme oba průměrný plat)…a viděla jsem, že i v jiných regionech roste cena realit ještě bleksověji.
Tak jak to tedy opravdu je? :D

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9221
22.7.21 16:03

Hypotéka, za levno a pro všechny.

A pak je každého věc jak ty splátky dává.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.7.21 16:11

Když pominu ty opravdu vysocepříjmové + ty, co dědili, tak prostě jsou zadlužení a budou splácet příštích 30 let. :nevim: Taky nás to teď výhledově čeká, i když díkybohu ne 30 let, protože jsme měli to štěstí a minibyteček jsme též zdědili (respektive dostali od rodičů).
Ono taky zrovna tvůj požadavek „byt na vlaku hodinu do Prahy“ je dost vyšší standard, co si budeme povídat. ;)

• Citovat
  • Nahlásit
7572
22.7.21 16:11

Teď se nemovitosti kupují především z důvodu zrušení daně z převodu nemovitosti. Kde na to berou - zatím se platy a nezaměstnanost, kvůli vládním dotacím, neprojevila. Otázka je co přijde, až státní příspěvky ustanou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7572
22.7.21 16:12
@Anonymní píše:
Když pominu ty opravdu vysocepříjmové + ty, co dědili, tak prostě jsou zadlužení a budou splácet příštích 30 let. :nevim: Taky nás to teď výhledově čeká, i když díkybohu ne 30 let, protože jsme měli to štěstí a minibyteček jsme též zdědili (respektive dostali od rodičů).
Ono taky zrovna tvůj požadavek „byt na vlaku hodinu do Prahy“ je dost vyšší standard, co si budeme povídat. ;)

Byt na vlaku hodinu od Prahy je vyšší standard? 8o to snad ještě ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
794
22.7.21 16:12

Tak lidi si berou ve velkém hypo. To není nic nového. Hlavně ještě před nedávnem byla hypo pro všechny a nemuseli mít nic z kapsy. To už se změnilo, ale i tak stačí minimum financí.
Většina pak splácí zbytek života.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.7.21 16:15
@janickaIII píše:
Byt na vlaku hodinu od Prahy je vyšší standard? 8o to snad ještě ne.

V celorepublikovém měřítku? Za mě ano. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
32955
22.7.21 16:22
@Anonymní píše:
Ahoj, nechci tady rozjet nějakou ukřivděnou diskuzi, jsem člověk přející a vím, že každý má svojí cestu, ale tahle myšlenka mi fakt už delší dobu nedá spát :D bez ohleud na kraj, všichni hořekují, jak se zdražuje, jak je drahé bydlení, jak kovid a kdesi cosi, ale realita mi přijde jiná. Když slyším, za kolik si lidé kupují v mém okolí byty (moje sociální bublina není rozhodně vyšší sociální skupina, max. vyšší střední), kupují domy na opravu za x milionů a ani netuší, kolik je bude stát reko (která je často nutná), jak s erozrůstají vesnice, lidé kupují předražené byty v bytových domech developerů…sakra kde na to ti lidé berou? Maximální rozumná splátka hypotéky mi přijde u normálního smrtelníka tak průměrný nájem za 3+1 v Praze a když procházím realitní trh, tak i dva lidé s průměrným platem, kteří nepodědí a mají dvě děti, to budou mít s touto měsíční částkou tak tak.
Nějak mi to nejde do hlavy, ale přijde mi to jako finanční sebevražda - anebo ti lidé prostě dědí. Každopádně se tváříme skoro všichni jako občané banánové republiky, ale já mám pocit, že to tak ve většině případů není a dnes má pěkné nové bydlení řada lidí (a je mi líto té menšiny, bohužel sociální kleště se čím dál tím více rozevírají, vím)…a zároveň jezdí po všech čertech. My budeme s přítelem rádi, když seženeme byt na vlaku s max hodinovým dojezdem do centra Prahy (a to máme oba průměrný plat)…a viděla jsem, že i v jiných regionech roste cena realit ještě bleksověji.
Tak jak to tedy opravdu je? :D

To ten covid. Lidi seděli doma, tak začali vylepšovat své bydlení…
Všichni rekonstruují, předělávají, dostavují. Ano, je toho hodně.

Navíc je rychlá inflace, lidi se snaží nacpat peníze do něčeho, co hodnotu neztrácí - do cihel.

My jsme konečně našetřili prachy na rekonstrukci a nakonec jsme místo ní koupili investiční byt. :mrgreen: Protože a) nedá se sehnat firma, b) materiál je moc drahý, c) najednou nám bylo líto dát všechny ty peníze do rekonstrukce, d) podlehli jsme pocitu, že ještě pár měsíců a ceny v Praze se dostanou úplně mimo naše možnosti. :lol:

Takže máme hezké portfolio investičních bytů, ale barák nám spadne na hlavu. :lol:

Příspěvek upraven 22.07.21 v 16:24

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32955
22.7.21 16:23
@Anonymní píše:
V celorepublikovém měřítku? Za mě ano. :nevim:

To si nemyslím. Hodinu vlakem do Prahy to mají lidé často ze své chalupy. To už je hodně času ve vlaku. Zvláště, když zvážíme nespolehlivost českých drah.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32955
22.7.21 16:24
@janickaIII píše:
Byt na vlaku hodinu od Prahy je vyšší standard? 8o to snad ještě ne.

Taky bych neřekla…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11310
22.7.21 16:25

Průměrná mzda v Praze je nevím přesně, ale tuším nějak 40-45tis. (když nepočítám 4. čtvrtletí ovlivněné bonusy). Když mají 2 lidi v Praze průměrnou pražskou mzdu, dají dohromady díky zrušení daně ze superhrubé mzdy skoro 70tis. měsíčně.
Myslím, že se jen ukazuje to, na co někteří ekonomové poukazovali, že snížením daňové zátěže se jen roztočí spirála, protože člověk s nadprůměrnou mzdou, kterému najednou zůstane v ruce o 5tis. víc, hospodařící už tak s výrazně přebytkovým rozpočtem, si řekne „tak když jsou pořád ještě levné hypotéky, tak ty peníze budu vrážet do nemovitosti“. A takovému člověku je pak vcelku jedno, jestli splácí měsíčně 15tis. nebo 17tis., tzn. je i ochoten kupovat draze. A prodávající by byl blázen, kdyby prodával levně. Proto se prodává aukcemi a proto se prodá dnes úplně všechno. Je to prostě davová hysterie. Navíc lidi neměli za co utrácet, a spousta z nich zjistila, že vlastně jsou schopní ušetřit, no tak toho využívají a jdou do hypo. Kdyby stát neumožnil odklady splátek hypotéky v loňském roce a nechodil s nápady jako 80% ošetřovné a nižší daně apod., tak mohla být situace úplně jiná. Tímto sice zdánlivě nacpali lidem peníze, ale protože dali víc těm bohatším, tak těm chudším zase znemožnili dosáhnout na svoje bydlení a nůžky se rozevřely ještě víc. Nejsem odborník, je to jen můj laický pohled.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.7.21 16:30
@Bábrdl píše:
To si nemyslím. Hodinu vlakem do Prahy to mají lidé často ze své chalupy. To už je hodně času ve vlaku. Zvláště, když zvážíme nespolehlivost českých drah.

Sakra, tak jak to, že se mi nedaří v tomto radiusu najít něco za rozumné peníze. :think: Asi musím lépe hledat. :D Jo, taky je rozdíl hodinu v rychlíku a v osobáku, spíš jsem myslela ten osobák, něco jako Srbsko u Berouna, něco směrem na Milovice a podobně… Ale obecně považuju pořád dopravu směrem do Prahy vlakem za mnohem spolehlivější, než spoléhat na autodopravu stejným směrem - ty tahy mez Středočeským krajem a Prahou jsou ve špičkách zarvané obvykle naprosto nepoužitelně.

Ale asi jo, jde to koupit i s běžným příjmem, ale stále to bude s hypotékou na dooost dlouho. :think:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.7.21 16:36

Ale já neřeším hypotéku, to už je dneska bohužel ve finále lepší, než tržní nájem. Já řeším, kolik splácí, to je masakr přece, vždyť to dost často musí být 20 000 a víc a kde jsou ostatní náklady.
Hodinu vlakem do Prahy opravdu není nadstandart, to jedete rychlíkem z Pardubic.
Vycházím z průměrné mzdy ČR, ne pražské, to je trochu mimo, to že má Praha nějaký průměr ještě neznamená, že ho má větší část přece.

• Citovat
  • Nahlásit
32955
22.7.21 16:36
@Anonymní píše:
Sakra, tak jak to, že se mi nedaří v tomto radiusu najít něco za rozumné peníze. :think: Asi musím lépe hledat. :D Jo, taky je rozdíl hodinu v rychlíku a v osobáku, spíš jsem myslela ten osobák, něco jako Srbsko u Berouna, něco směrem na Milovice a podobně… Ale obecně považuju pořád dopravu směrem do Prahy vlakem za mnohem spolehlivější, než spoléhat na autodopravu stejným směrem - ty tahy mez Středočeským krajem a Prahou jsou ve špičkách zarvané obvykle naprosto nepoužitelně.Ale asi jo, jde to koupit i s běžným příjmem, ale stále to bude s hypotékou na dooost dlouho. :think:

Vlak je určitě fajn. Já si nemyslím, že sídla na vlaku do Prahy jsou levná.

Ale něřekla bych, že je to „dost vyšší standard“. Kupují si je lidé, kteří nemají na byt v Praze. Nebo na byt v Praze pro rodinu, protože za cenu pražské garsonky tam seženeš 3+1.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32955
22.7.21 16:37
@Anonymní píše:
Ale já neřeším hypotéku, to už je dneska bohužel ve finále lepší, než tržní nájem. Já řeším, kolik splácí, to je masakr přece, vždyť to dost často musí být 20 000 a víc a kde jsou ostatní náklady.
Hodinu vlakem do Prahy opravdu není nadstandart, to jedete rychlíkem z Pardubic.
Vycházím z průměrné mzdy ČR, ne pražské, to je trochu mimo, to že má Praha nějaký průměr ještě neznamená, že ho má větší část přece.

Co chceš slyšet? Mezi lidmi ty prachy prostě jsou. :nevim: Mají hezké platy, mají našetřeno. Omezí něco jiného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat