Nechat výběr střední školy na dceři?

Anonymní
24.1.20 16:02

Výběr střední školy-nechat na dceři?

Maminky, máme problém s naší 15ti letou dcerou, která letos končí povinnou školní docházku. Je to hodná, přátelská a pracovitá slečna. Ráda pomáhá druhým, chce být užitečná a úplně bez problémů doma pomáhá, vodí a vyzvedává mladšího čtyřletého brášku ze školky a je na ní spolehnutí. Celkově má ráda děti a zvířata. Některým maminkám z naší vesnice pomáhá s hlídáním malých dětí, když si potřebují něco zařídit. Jsem na ní pyšná a je to příjemné na ní slyšet chválu. Teď k tomu méně pozitivnímu a sice ke škole. Od páté třídy začala flákat školní povinnosti. Učí se dobře, nejhůře měla pár dvojek, ale problém byl se psaním úkolů a hlavně referáty a podobně. Nenutíme jí učit, dokud má dobré známky a stačí jí to ve škole, nemáme s tím problém. Trváme ale na tom, aby plnila domácí úkoly. Byla doba, kdy začala zatajovat povinnosti do školy, jen aby je nemusela dělat. Naštěstí pochopila, že tudy cesta nevede a co má si plní. Je mi jedno jestli ten úkol napíše o přestávku ve škole a podobně. Důležité pro mě je, že to v pořádku odevzdá. Což se poslední dva roky děje. Přesto ale není studijní typ, než aby se učila, bude dělat cokoliv jiného, je schopná uklidit celý barák včetně oken, ale knížku neotevře. Ať je to jakákoliv. Nebaví jí četba vůbec. Nenutíme jí, jediný co musela byly čtenářské deníky. Má prostě jiné zájmy, ruční práce, malování, sport a zvířata, hlavně koně. Největším koníčkem je ale stříhání a tady jsme u jádru pudla. Od mala má sen být pánskou kadeřnicí, chce si jednou otevřít Barber shop. Už nějakou dobu stříhá kamarády, mě, tátu i bráchu. Jde jí to skvěle, zajímá se sama o trendy, přeje si různé pomůcky a vybavení a v poslední době začala stříhat i pejsky. Už pár sousedům ostříhala mazlíka a naše dva chlupáče udržuje pravidelně. Čekali jsme, že jí to přejde, ale drží jí to stále. Chce jít na kadeřnici a hotovo. Neřešila jsem to. Jenže já ze všech stran slyším, jak jí to nemám povolit a alespoň zkusit jí dát na jinou střední školu. Zejména třídní učitel tvrdí, jaká je to škoda. Toto pololetní vysvědčení bude mít dle bakalářů, kde je již napsané dvě dvojky. Matika, fyzika. Jinak samé jedničky. Mé kamarádky to samé, že by se jí prostě neptaly, daly jí vybrat z několika škol a hotovo. Zkoušela jsem se s ní o tom několikrát bavit, vysvětlovat, prosit ať to alespoň zkusí, třeba jí to bude bavit, hledala jsem různé školy se zaměřením, co jí baví (zemědělku, umělecké školy), ale nic. Byli jsme se v několika školách i podívat, ale nezájem. Chce jít prostě na učňák. Já nemám nic proti učilišti, kdyby měla trojky, neřeknu ani popel, ale takové krásné vysvědčení a ona chce mermomocí na kadeřnici. Některé její kamarádky ze školy mají mnohem horší výsledky, přitom mají v plánu jít na maturitní obor. Nikdo z jejich dobrých kamarádek nemá v plánu jít na tuto školu, šla by tam sama, jen s jednou dost problémovou slečnou s kterou si nerozumí, ta ale jde na cukrářku. Poslední dobou často mluví o jednom klukovi z vedlejší vesnice, sice tvrdí, že je to kamarád, ale já poznám, že je má dcera zamilovaná až po uši. Ten chodí na zemědělku, ani to, že by byla s ním na stejné škole nezabralo. Manžel je toho názoru ji nenutit a nechat ji rozhodnout o své budoucnosti samotnou. Já s tím souhlasím, ale stále ve mě hlodá to, aby jednou nelitovala, že nemá alespoň maturitu. Přeci jen kadeřnici může dělat vždycky, ale je tu šance, že jí chytne něco jiného, tak si stále říkám, jestli kamarádky a učitel nemají pravdu a nemáme jí dát na školu i proti její vůli. Zase se bojím toho, že se sekne a akorát nás bude nenávidět. Je to bezproblémová holka, máme otevřený vztah, dokáže přijít s problémem i s tím, když provede nějakou vylomeninu, tak se bojím toho, aby se nesekla. Když si umane, že jinou školu stejně neudělá, tak jí neudělá i kdyby jsme se na hlavu stavěli. Akorát budeme v nervech všichni. Jak by jste na našem místě jednali vy? Ještě mám jeden dotaz, který se toho netýká. Dcera má ještě jeden sen-podívat se do Paříže. V létě tam jedou její kamarádky, bezproblémové slečny, je i jejich rodiče známé osobně spoustu let, jelikož jsou ze stejné vesnice. Přesto, že je dcera zodpovědná mám strach jí pustit takovou dálku. Dvě kamarádky jsou již vysokoškolačky a dvě budou mít v době odjezdu 17. Dceři bude teprve necelých šestnáct, narozeniny má na podzim. Samozřejmě, že by se dcera několikrát denně hlásila telefonem, říkám si, že stát se může cokoliv i když půjde jen s kamarády do okresního města nebo dokonce v naší vesnici. Ale děsí mě ta dálka, stát se zkrátka může cokoliv. Přesto, že se o ní hrozně bojím, chtěla bych jí to dopřát. Vím, že by to bylo pět nejdelších dní v mém životě, ale stále si říkám, že si zaslouží naši důvěru. Loni před Vánoci byla se stejnými děvčaty dva dny (jedna noc) v Praze na výletě. Vše proběhlo bez problémů, obstála a nezklamala. Praha a Paříž je ale rozdíl, v Praze jsme v případě nutnosti rychlou jízdou do dvou hodin, což v Paříži logicky ne. Pustili by jste ji, kdyby se jednalo o vaší dceru. Předem hrozně děkuji za Vaše názory, třeba mi pomůžou.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

24.1.20 16:06

Já bych jí nechala, nemusí skončit u výučního listu, může si udělat nastavbu. Hlavní je přece, že bude spokojená a bude ji škola bavit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
51
24.1.20 16:09

Vůbec bych ji nenutila, akorát si zničíte vzájemně vztah a neexistuje škola, kde je kadeřnice s maturitou? :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
90
24.1.20 16:10

Já bych jí nechala, nebo jednou budeš řešit, že školu zanedbává úplně. Vím jak to člověka znechutí když to dělat nechce. A nástavbu si může pak k učilišti dodělat, moje mamka si jí teď dodělávala a má 47 let. Už je velká, ví co chce tak na ní netlač. To říkám z vlastní zkušenosti, když to nebaví ani tlaky nepomůžou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24.1.20 16:10

Pokud jí to baví a chce to dělat, tak proč ne. Byla bych ráda, že má jasno a nemusíte se trápit tím, kam jí dát. Okolí její život žít nebude. Bude ho žít jenom ona sama a jednou vám bude vděčná, že si mohla vybrat.
Co se týká výletu do Paříže, panebože já si tenhle sen splnila v 17 nebo v 18.
Pojedou na vlastní pěst nebo s cestovkou?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
875
24.1.20 16:11

A co s ní dát domluvu, ať si najde školu podle svého gusta, ale podmínka je, aby na jejím konci získala maturitní vysvědčení?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6623

Takhle, já tě najednu stranu chápu, nicméně pokud je dcera chytrá a zároveň šikovná, tak si jako kadeřnice může přijít na opravdu nadstandardní peníze. Kadeřnic je jak máku ale těch schopných ne. Pokud je to její sen a tak moc si zs tím jde, tvá dcera by mohla být tou výjimkou. Asi bych ji nenutila a soustředila se na její moc hezký plán mít vlastní salon, už jen to ukazuje chuť nezůstat „jenom“ kadeřnici. Když opravdu zjistí, že to není pro ni a že je na učňáku za genia mezi blbci, může po roce změnit školu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1172

Já bych jí školu nerozmlouvala. Mít v dnešní době vyučení je velké plus. Během vzdělání získá i praxi. A třeba by sama dospěla k tomu, že chce ještě maturitu a mohla by si dodělat nástavbu. Já sama jsem si vybrala SŠ takovou, abych nemusela celé dny ležet v knihách. A navíc pokud jí ten obor baví.

S cestou do zahraničí bych osobně měla problém a dceru bych pustila až v 18.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11238

Nech ji ať si zkusí co ji baví - maturitu si může pak udělat nástavbou a pak se rozhodnout, jestli si chce a nebo nechce doplnit vysokoškolské vzdělání - a klidně si na to přitom může vydělávat v barbershopu.

A tu paříž ji dovol jako dárek k 16., nebo k 17. narozeninám.
Normálně ji věnuj certifikát kterým svoluješ aby odjela. Uvidíš jaký to sklidí úspěch.

To že ty se bojíš je hlavně tvoje téma, ne její. A stát se jí může cokoliv i doma. Potřebuješ se začít smiřovat s tím, že ví co chce a že si bude dělat věci po svém a čím dál tím mít do toho budeš mít co zasahovat.

Příspěvek upraven 24.01.20 v 16:12

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
51
24.1.20 16:12

Jinak na cestu do Paříže bych tedy nepustila, přeci jen se může stát cokoliv, vůbec se momentálně cest do Francie bojím.. I v Německu se momentálně dost znásilňuje a je tam problém s přistěhovalci. Přečetla bych si par článků, jak to tam vypadá. Ukázala, vysvětlila..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11238
24.1.20 16:13
@Xxlady píše:
Jinak na cestu do Paříže bych tedy nepustila, přeci jen se může stát cokoliv, vůbec se momentálně cest do Francie bojím.. I v Německu se momentálně dost znásilňuje a je tam problém s přistěhovalci. Přečetla bych si par článků, jak to tam vypadá. Ukázala, vysvětlila..

SAmozřejmě že se v německu ani v paříži neznásilňuje víc než třeba v Praze a nebo v Kolíně v pátek večer na diskotéce. To že čteš nesmyslné alarmistické kecy, neznamená, že popisují realitu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
213
24.1.20 16:15

Ahoj. S takovým krásným vysvědčením je jí škoda na učňák, to je pravda, ale jestli je to její sen a jde si za tím, asi bych jí nechala.
Vždyť není problém si po učňáku udělat ještě maturitu, dneska to nabízí skoro každý učňák. S tou Paříži bych asi nebyla tak moc vstřícná, měla bych strach tam takhle pustit 15 letou dceru. Přeci jenom je to do zahraničí, to je něco jiného než do Prahy. Ale asi bych zkusila najít způsob, jak tam jet jako rodina, tím by se jí ten sen do Paříže taky splnil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
51

@Ou A jéje, byla jste se tam podívat? :) Nebudu tady rozpoutávat diskuzi o tom, kde je a kde není bezpečno. Jeďte si kam chcete, je to váš život, pouze jsem vyslovila názor. A můj názor nezměníte. :)

Příspěvek upraven 24.01.20 v 16:17

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2320

Nechala bych ji jit na skolu, po ktere touzi. Vzdyt si muze udelat potom i nastavbu a tu maturitu si udelat, to se nevylucuje.
Co se tyka vyletu do Parize, tak tam bych ji v necelych 16 jeste nepustila samotnou. Po Cechach ano, ale do zahranici ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24.1.20 16:17
@Ou píše:
SAmozřejmě že se v německu ani v paříži neznásilňuje víc než třeba v Praze a nebo v Kolíně v pátek večer na diskotéce. To že čteš nesmyslné alarmistické kecy, neznamená, že popisují realitu.

Přesně tak, já jela do Londýna a 14 dní po návratu se tam stal teroristický útok, ale zrovna tak můžu jet v pondělí do práce, skočí mi pod auto srna, já to nezvládnu a skončím ve stromě…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama