Medicína nebo práva? Jak vybrat vysokou školu?

Anonymní
28.3.21 18:56

Výběr vysoké školy, zkušenosti

Ahoj všem. Ráda bych se vás zeptala, podle čeho jste si vybíraly obor vysoké školy?
Pomalu se musím začít rozhodovat a vůbec nevím. Váhám mezi medicínou a právy. Mám obavy, že udělám krok vedle. Jsem na gymplu, myslím, že na oba obory se dostanu lehce, ale nevím, jak se rozhodnout. Oba obory mě moc zajímají a baví.
Proto bych se vás chtěla zeptat, jak jste si vybíraly vysokou školu, obor, zda jste obor měnily, na jakém oboru jste byly, zda litujete, nelitujete, zda vás bavil atd…
Anonym prosím, osobní důvody

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5852
28.3.21 18:59

Vybrala jsem si podle toho, co mě zajímalo a chtěla jsem se naučit. Mám vystudovanou FF, dva lingvistické obory. Studium mě moc bavilo (samozřejmě ne všechno, to je přirozené :lol: ), dalo mi to velký rozhled a umožnilo studium v Asii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9624
28.3.21 19:03

To jsou velmi rozdílné obory. Co očekáváš třeba od svého pracovního vytížení v budoucnu, jakou by schtěla mít pracovní dobu, jak bys reagovala na to, že bys měla zdopovědnost za lidský život.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51100
28.3.21 19:20
@Anonymní píše:
Ahoj všem. Ráda bych se vás zeptala, podle čeho jste si vybíraly obor vysoké školy?
Pomalu se musím začít rozhodovat a vůbec nevím. Váhám mezi medicínou a právy. Mám obavy, že udělám krok vedle. Jsem na gymplu, myslím, že na oba obory se dostanu lehce, ale nevím, jak se rozhodnout. Oba obory mě moc zajímají a baví.
Proto bych se vás chtěla zeptat, jak jste si vybíraly vysokou školu, obor, zda jste obor měnily, na jakém oboru jste byly, zda litujete, nelitujete, zda vás bavil atd…
Anonym prosím, osobní důvody

Mam medinu, kdybych vybirala znova, jdu na prava.

To je tak individualni, nejaka diskuze na emiminu te asi moc neposune :nevim:
Nejsem z doktorske rodiny, nevedela sem do ceho lezu - smesny nastupni plat, x nezaplacenych hodin ve spitale, probdele noci, zodpovednost, liknavost nebo alibismus starsich kolegu, otresne nastaveny system atestaci, kdy se clovek ponizuje pred jinyma dospelyma, aby mu laskave po x letech priklepli razitko, ega velke casti doktoru, to je taky neco :roll: i kdyz to je mozna problem fakultnich nemocnic, ktere se tvari jako by bylo pracovat v nich neco extra a clovek by si toho mel povazovat :roll:

Jako jo, medicina je fajn, bavi me, ted uz me i slusne uzivi, prace vzdycky bude, ale s tim co vim ted, bych ji nevolila

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
404
28.3.21 19:21

Za mě medina, ale záleží co baví tebe

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.3.21 19:22

@Baba díky, tohle mi moc pomohlo. :kytka: :kytka: :kytka: :kytka: :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
5661
28.3.21 19:23

Na oba obory lehce??? Takže vynikající studentka s vynikajícím průměrem? :think: No, jaká je tvá životní perspektiva? Hodně dětí a pred třicítkou? Určitě kariéra? Studentský život nebo opravdu x let šprtání?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.3.21 19:23

@Baba můžu se ještě zeptat, jestli jsi na medinu chtěla vždycky? nebo jsi přemýšlela i o něčem jiném?

• Citovat
  • Nahlásit
69338
28.3.21 19:27
@Anonymní píše:
Anonym prosím, osobní důvody
:mrgreen: máš ještě širší rozptyl, než já :lol: Tak dej přihlášku na obě a ono to nějak dopadne. Já to hodila na medinu, statistiku, hnojárnu a chemii. A nakonec sem se destala o den dřív na tu medinu, líbilo se mi tam, tak jsem se zapsala. A jsem spokojená, šla bych do toho znovu. Studium mi bavilo. Práce taky.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.3.21 19:30
@truelly píše:
Na oba obory lehce??? Takže vynikající studentka s vynikajícím průměrem? :think: No, jaká je tvá životní perspektiva? Hodně dětí a pred třicítkou? Určitě kariéra? Studentský život nebo opravdu x let šprtání?

Rozhodně ne děti před třicítkou, nevím, možná nikdy. V tom se nevidím. Stojím si za tou kariérou, ale kdo ví jak to bude, to je jasné. Každopádně momentálně je kariéra cíl.

• Citovat
  • Nahlásit
69338
28.3.21 19:33
@truelly píše:

co z těch škol máš reálnou zkušenost?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14980
28.3.21 19:43
@Baba píše:
Mam medinu, kdybych vybirala znova, jdu na prava.

To je tak individualni, nejaka diskuze na emiminu te asi moc neposune :nevim:
Nejsem z doktorske rodiny, nevedela sem do ceho lezu - smesny nastupni plat, x nezaplacenych hodin ve spitale, probdele noci, zodpovednost, liknavost nebo alibismus starsich kolegu, otresne nastaveny system atestaci, kdy se clovek ponizuje pred jinyma dospelyma, aby mu laskave po x letech priklepli razitko, ega velke casti doktoru, to je taky neco :roll: i kdyz to je mozna problem fakultnich nemocnic, ktere se tvari jako by bylo pracovat v nich neco extra a clovek by si toho mel povazovat :roll:

Jako jo, medicina je fajn, bavi me, ted uz me i slusne uzivi, prace vzdycky bude, ale s tim co vim ted, bych ji nevolila

Pravni koncipient = snesny plat, desitky prescasovych hodin, nutnost skladat advokatni zkousky pred komisi, ktera si mysli, ze snedla moudrost sveta. Soudni cekatel = smesny plat, desitky prescasovych hodin, nutnost skkadat zkousky a cekat na jmenovani prrezidentem.
Advokat = obhajovat i podvodniky, s jejichz chovanim se neshoduje, ale je to jeho prace. Riziko, ze bude pracovat pod tlakem vlivneho klienta (jak klien piska, tak advokat tanci). Prace podle potreby - v noci, vikendy. Spatna obhajoba nebo prosvihnuti lhuty = velke financni sankce. A obrazne o ten zivot jde taky. Chyba muze znamenat pro klienta vezeni.

Vidis nejaky velky rozdil? :nevim:

Samozrejme lze vystudovat prava a pak jit nekam do verejne spravy. No ale lekar taky muze jit delat posudkoveho, ze jo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
969
28.3.21 19:48

To máš teda slušný rozptyl :mrgreen:. Záleží co Tě baví víc - biologie a chemie nebo dějepis a zsv… na práva se dělají příjmačky jen jako scio testy a je tam celkem dost vysoká laťka. Na medicínu jsou klasické příjmačky biologie, chemie a fyzika. Přijdou mi to úplně jiné světy. Já bych volila medicínu, ale je to mým zaměřením. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11116
28.3.21 19:50

Kamarádka chtěla celý gympl na práva, po třeťáku jí šlehlo a medicína. Trápila se, studovala devět let (každý druhý ročník si zopákla), a nakonec dělá biochemii - tedy ne ve špitále.

U ní bylo to rozhodování taky trochu cinknuté, ale chápu, že se může stát.

Oba tyto obory mají tu výhodu, že se dají použít pro hafo profesí, které nejsou „to hlavní“. Když nechceš léčit lidi, můžeš jít dělat do laboratoře, do zdravotnického managementu, vědu apod. Když nechceš dělat advokacii nebo soudce, můžeš dělat právníka do podniku nebo na úřad a podobně.

Pokud Tě to táhne do ciziny, medicína je lepší - s naším právem v zahraničí moc neuspěješ, pokud nebudeš chtít dělat mezinárodní právo (i když samozřejmě na euroúředníka to nemusí být špatná kvalifikace).

Já se hlásila na 4 VŠ (umělecká, peďák, práva, sociální vědy), na uměleckou a práva mě nevzali (bylo to v době, kdy na PF UK přijímačky bývaly hodně o „motivaci“ rodičů), ale byla jsem ráda, já chtěla stejně nejvíc na sociální vědy, a otec by mě na ty práva asi tlačil - a mě nejvíc chtěli na tom peďáku, ale…

V oboru jsem byla pět let do mateřské, po rodičáku jsem nastoupila úplně mimo, tak nějak z leknutí, a udělala jsem pod vlivem okolností celkem raketovou kariéru.

Čili pokud jsi všeobecně nadaná, je jedno, co vystuduješ, pokud vyloženě po něčem netoužíš (soudce, lékař apod.). Vždycky se nějak chytíš, kde Tě to bude bavit.

Příspěvek upraven 28.03.21 v 19:55

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.3.21 19:55

Mam prava a nelituji, narocne to bylo, hlavne ta cesta pote, ale ted uz jsem spokojena, ale je mi skoro 40 a jsem vlastne zajic, na te pozici, co jsem chtela, jsem par let a penez jsem taky jeste tolik nenasporila, protoze mam male deti.
Ale ja bych medinu nedala, nesnasela jsem chemii

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat