Vybírání kotle - na co si dát pozor

1.2.16 07:55

Vybírání kotle - na co si dát pozor

Pokud chcete silou mocí váš starý a údajně nefungující a všemi „odborníky“ vyhodnocený špatný plynový kotel vyměnit, nemáte sami nejmenší šanci neskočit někomu na špek.

Při výběru kotle není téma o tom, jakou značku nebo jestli kondenzační, dnes už se vyrábějí jenom ty, dle nařízení slavné EU. Tam je problémů tolik, že je nezvládají… ani topenáři.

• vyvážení radiátorů
  • výkony radiátorů v různých teplotách topné vody
  • vytápěný objem vzduchu
  • tepelné ztráty objektu
  • počet členů domácnosti
  • kvalita ohřívané vody, pokud chcete kotlem ohřívat vodu
  • návratnost investice vzhledem k úsporám
  • řízení kotle
  • dostupnost a cena ND
  • dostupnost servisu
  • kvalita servisu
  • dodržení všech bodů montáže montážní firmou a řádné zaprotokolování veškerého postupu při montáži
  • dodržení spouštěcího postupu a zaprotokolování všech naměřených hodnot

Díky cenám ND můžeme vyloučit značky Buderus, Vaillant, Viessmann, Baxi. Na druhou stranu tyto kotle jsou vysoce kvalitní a moc se skutečně nekazí. Navíc se jejich výrobci chovají mimo Baxi k zákazníkům velmi vstřícně. Koho netrápí nějaká ta koruna navíc, pak lze doporučit. Pro představu: havarijní termostat za 100,–Kč v české Thermoně má Buderus za 1500,–Kč.

Další problém je, že řada výrobců zakázala prodej svých ND ve specializovaných prodejnách a dodává je jen autorizovaným servisům - jenže dodací lhůty jsou týden až dvanáct dní = útěk servisáků od těch firem. Takže seznamy servisáků na stránkách všech výrobců to je nikdy neaktualizovaná záležitost ve smyslu, že se nesmazávají ti, co to už nedělají. Další problém je to, že spousta servisáků je sice aktivních, ale neopravují, jen spouštějí nové kotle.

Příklad Vaillant, Immergas. Své zákazníky přímo varuju před všemi tady uváděnými věcmi.

No a pak je to o tom, že si napřed musíte všechno vypočítat a pak stejně dojdete všichni na to, že měnit fungující kotel s dostatkem ND a jejich lácí je nesmysl.
Pokud dělám obchod, kde jsou spokojeny obě strany, od léta 2014 jsem dosud nevyměnil ani jediný kotel. Všechno jsme zachránili.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

69308
1.2.16 08:13

Pěkná reklama, nesmí se to. A hned tě využiju, co elektrický kotel, zvažuju protherm ray 12, potřebuju ho už akutně, trochu se v tom plácám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1.2.16 12:17

Reklama? Copak já montuju kotle?

Elektrický kotel?
A kam? Jaké jsou ztráty tepla domu? Máte energetický štítek? Elektrika i v té nejnižší sazbě na topení je furt dražší plynu. Jaké je topení, jaký je poměr výkonu při různých teplotách na metry kubické vytápěného prostoru? Topí se vodou do radiátorů nebo do PT? Nechceš reklamu? Nemůžeme se bavit o tom, že ti to vypočítám, no co…

Za další: ušetřená elektronika těch kotlů má soustavné problémy a to do té míry, že hrozí požár.

Opravy nejsou vůbec bezpečné, konkrétně u Rejnoka shoří relátka po cca 180,–Kč kus, ale to je jen následek přetížení. Výměna relé za kvalitnější a hořel by kotel, ještě že jsem to změřil v nějaké slabé chvilce. Nová deska osmičku a to co tři - čtyři roky.

Chce to někoho, kdo se tímto zabývá, já se do toho nehrnu, stačí chyba ve výpočtu z tisíce důvodů ať špatně zadaná data nebo rozdíl mezi teorií a praxí při výpočtu tep. odporu materiálů a zákazník mě zabije skrz spotřebu. Elektrokotel nebýt můj obor ani láska.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama