Reklama

Vybíravost v jídle u dítěte

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Luluu2
Povídálka 46 příspěvků 22.12.16 14:51
vybíravost v jídle u dítěte

Ahoj, máme čerstvého tříleáka a je děsně vybíravvý v jídle. Po roce v příkrmech jedl hezky. Cca kolem roku a půl, až dvou let začal odmítat čím dál více jídel. Nyní by snad jedl jen párečky, hranolky, popřípadě ráno nějaké kinder řez a podobně. Na oběd má rád řízky, brambory vývar a podobné veci :(. Nejí nic namazaného, žádné pomazánky, máslo, šunku nic :( Nevím co, už mu nabízet. Ve školce, je samozřejmě problém, protože mají ráno pomazánky. Takže se nedotkne svačinky, k obědu většinou sní polévku a druhé většinou ani neochutná. Bohužel i nové chutě nechce ochutnat, prostě je to pro něj fuj a ani neochutná. Máte některá zkušenost jak postupovat? Jestli opravdu strikně vyřadit ty jeho nezdravé pochutniny a pak bude více vyhládlí a aspoň zkusí normální jídlo? jsem s toho smutná protože jsme měli tak dobře našlápnuto, když byl menší, jogurt už ani nechce obyč bylí, jen termix a podobně :(

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

Popokatepetla
Závislačka 3041 příspěvků 22.12.16 15:02

To že děti nejprve jí všechno a postupně si začínají více vybírat je myslím normální. Alespoň u obou mých dětí to také tak bylo. Ovšem je pak jen na nás na co všechno si je naučíme.
Myslím, že sis na otázku odpověděla sama..vyřadila bych nezdravé „pochutiny“ a to i tak, že je nebudou jíst ani dospělí, příklady táhnou. Nabízej zdravá jídla stále dokola, ze začátku to asi bude bez úspěchu, ale postupem času by si mohl zvyknout.

Kakika
Extra třída :D 14838 příspěvků 22.12.16 15:07

@Luluu2 Ano, vyřadila bych většinu nezdravých pochutin. Nech mu ke snídani, ať si vybere z lednice sám. Děti jsou tak naučené, že vyberou sami. Řeknou si o namazané pečivo, vezmou si kukuřičné křupinky s mlékem, jogurt…to co nechci, aby jedli, tak doma ani nemám. Zkus ho do přípravy jídla zatáhnout, ozdobit (na chleba se šunkou jsme například vykrajovačkami dělali z plátků sýra smailíky apod.), udělat maličký obložený talířek…dát tam tu šunku, sýr, rajčátko, okurku a na druhý talíř jen suchý chleba nebo chleba s máslem a ať si to obloží sám, jak chce. Každopádně, pokud bude mít přístup ke kinder řezům a podobným přeslazeným věcem, tak ti na nesladká jídla bude kašlat. A pokud bude vědět, že když nesní ani lžíci k obědu, že ke svačině dostane sušenky, tak se taky nijak zvlášť nepřetrhne. U nás kdo neobědval, šel si po obědě lehnout. Ale malý asi ještě po obědě stejně spí, že? :lol:

Na talíř jsem nandávala opravdu málo…třeba jen kávovou lžičku bramborové kaše…pokud chtěli, přidali si pak sami. Když jsem jim nandala kopec, nechtěli ani ochutnat…hned je to odradilo. Hlavně nehučet a nenutit. Neudělat z jídla každodenní vztek a deprese.

Alušáček
Závislačka 3083 příspěvků 22.12.16 15:07

@Luluu2 Moje dvouletá dcera nejí pečivo a žádné mléčné výrobky, žádné kaše, pudinky apod. Takže vymýšlet pro ni snídaně a svačiny je zajímavé :lol: K obědu jí polévky, omáčky s těstovinama, k večeři to samé, ještě míchaná vajíčka má ráda, naštěstí jí ovoce i zeleninu, takový párek by si dala jistě s chutí, ale nekupuju to. Snažila bych se mu dávat z toho co jí, to zdravější, nezdravé pochoutky jen výjmečně, ale rozhodně bych nenutila jíst co nechce…

Svistice
Neúnavná pisatelka 16930 příspěvků 1 inzerát 22.12.16 15:12

@Luluu2 A kdopak mu ty párečky, hranolky, kinderřezy termixy dal? Tak to prostě domů nekupuj a hotovo. A jak píše @Kakika, ať si vybere z toho, co je doma, nebo ať nejí.
Ve školce mu domluv, ať mu dají suché pečivo a jinak bych se s tím nesralikovala. Jestli mu stačí k obědu polévka, ať má polévku.

BohunkaP
Extra třída :D 14897 příspěvků 22.12.16 15:16

Párečky, hranolky, kinder řezy, termixy?
To je opravdu zvláštní, že nechce normální jídlo, že?

Zkazila sis ho sama :nevim: :nevim: Dítě si samo jídla neservíruje - pokud bude dostávat pouze a jedině to, co chceš, aby jedl, jíst to bude. Ale když ho bude někdo v mezičasech krmit těmito pochutinkami, tak si na ně prostě počká, není přece hloupý.

Conulka
Závislačka 3749 příspěvků 22.12.16 15:39

Podle mě, dítě jí to co vidí jíst rodiče, před malou 22m jíme spíš zdravě, nesmažené, netučné, z uzenin pouze vysokoprocentní šunku a to jen občas a je to znát, malá nemá problém s jakoukoli zeleninou, ovoce má svoje oblíbené, sladké vůbec nechce.
Jednou mě viděla jíst párek v rohlíku, někde venku na výletě a OKAMŽITĚ si to zapamatovala a pak to i doma hledala, je mi jasný jak by to dopadlo, kdybychom to před ní doma jedli…Chtěla by jen párky + další prasárničky

Někdy na to máme chuť, ale jíme to s chlapem, když malá spí nebo není doma

Takže já bych asi vyřadila nevhodné potraviny a dávala malé porce jak někdo psal. Je ještě dost malý na to, aby se přeorientoval a jestli tě to uklidní, tak já vyrostla u nás v rodině na strašných prasárnách, před 30ti lety se nikdo nestaral o jídelníček dětí a teď nemám nadváhu a mám ráda zdravé věci. Chuť se prostě věkěm dost vyvíjí. Hlavně mu nic nenuť. Dej mu vybrat, ale jen ze zdravého…

Billi
Nadpozemská drbna 25809 příspěvků 22.12.16 15:44

@Luluu2 mám 2,5 leté dítě a jsme ve fázi, že si taky vybírá a občas nevím, co mu dát k jídlu (hlavně svačiny a snídaně). Nejí žádné jogurty, tvarohy, kaše a ani nic „podobně bílého“.
Nejí pečivo (dokonce ani sladké domácí buchty) a ani přílohy (žádné). Ještě před měsícem jedl třeba aspoň krupičnou kaši, cereálie do mléka a třeba knedlíky.
Teď jí hlavně ovoce, zeleninu a někdy i maso s omáčkou. Má rád polévky.
Vymýšlet pro něj snídaně a svačiny je zážitek. Asi jsem měkká, ale snažím se to dělat tak, aby většinu jídel za den jedl. Ale pokud mu něco dám a nechce to, tak má smůlu, nenutím ho to sníst, ale náhradu nedostane.
Starší byl ale stejný a přešlo to ve 4 letech se školkou. Teď je jak kyselina a nejí vlastně jen maso a luštěniny. A to mu je nabízím pořád, ale když jsou, tak raději nejí a náhradu nedostane.
Pochutiny dostává výjimečně. Někdy udělám hranolky v troubě, někdy koupím párky, ale sám si to nevyřve.
Když nechci, aby něco dítě jedlo, tak mu to nedávám. Jak říká naše doktorka - zdravé dítě u plného talíře hlady neumře. Takže pokud nechce jíst, má smůlu, další jídlo je za 3 hodiny.

Luluu2
Povídálka 46 příspěvků 22.12.16 15:48

Mo právě že jsem mu kupovala jen zdravé věci, do dvou let nic takovho neviděl ani neochutnal. Bohužel jsem začala polevovat, aby bobánek něco spapal. Byla jsem ráda, že jí aspon něco.. ovoce a zeleninu jí, sladkosti dávám jen výjmečně když dobře a kvalitně jedl.

Svistice
Neúnavná pisatelka 16930 příspěvků 1 inzerát 22.12.16 15:52
@Luluu2 píše:
Mo právě že jsem mu kupovala jen zdravé věci, do dvou let nic takovho neviděl ani neochutnal. Bohužel jsem začala polevovat, aby bobánek něco spapal. Byla jsem ráda, že jí aspon něco.. ovoce a zeleninu jí, sladkosti dávám jen výjmečně když dobře a kvalitně jedl.

A neprotiřečíš si kapánek? Pokud sladkosti dostává výjmečně, tak kde je ta závislost na termixu a párečkách? Prostě když to doma nemám, domů to nekupuju a nejí to ani dospelí, tak to dítě vyžadovat nebude.

u763
Zasloužilá kecalka 869 příspěvků 22.12.16 15:55

Dcera je úplně stejná, nemazaného pečiva se ani nedotkne. K obědu da vodu z polévky. Jednu dobu nechtela snad vubec nic a zila jen na kukuricnych krupkach. Ale ve školce se to lepší, ke svacine ji nabídnou kus suchého pečiva a dnes snedla rizoto i s přídavkem. Naštěstí si ráda vezme kus sýra i šunky a začala jíst ovoce, ted třeba frčí pomelo. Chce to vydržet a zkoušet a hlavně se z toho nehroutit.

Conulka
Závislačka 3749 příspěvků 22.12.16 16:00

Naše malá taky bojkotuje jakékoli pečivo, tak jí prostě dám, šunku, sýr, zeleninu nebo bílý jogurt a je to…Naštěstí jí přílohy a ovoce, takže sacharidy má… a má to bonus - tchyně je nadšená, že nejí pečivo, protože podle ní je z toho jen celulitida :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a já jsem ještě dokonalá snacha :mrgreen:

Sedmikraska89 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.12.16 16:10

Neresila bych to. Neznam zadne 3 lete dite, ktere by dobrovone umrelo hlady :-) nandala bych jidlo a bud chces, tak jez, nechces nejez. Nedelala bych „naschvaly“ v tom smyslu, kdyz vim, ze neji hovezi, nebudu ho schvalne varit 3× tydne apod.,ale jinak. Taky jsem mela doma neco podobneho se synem a ony ty deti z toho vyrostou. Dneska by sezral i vola v behu ;)

glitterball
Zasloužilá kecalka 611 příspěvků 22.12.16 16:23

@Luluu2 jako by jsi psala o mém nevlastním synovi absolutně do písmenka. Taky by jenom řízečky, párečky, blbiny. První dva roky jsem vyvařovala jak mamlas cokoliv jen, aby jedl a stejně to skončilo rozrýpané v koši. Nebo taktéž v koši naplyvane či naházené pod stolem. Běžně se mu dávali 3 večeře, že které se každé 3/4 vyhodili, protože to ne, to ne, to taky ne. Takže jsem prostě začala dávat na výběr ze dvou jídel. Kuře nebo těstoviny, brambory nebo rýže, rohlík se sýrem nebo pomazánkou… Vybral si a začal zas vymýšlet jídlo jsem vzala ze stolu a byl do dalšího jídla o hladu. Nechtěl oběd, dostal až svačinu, nechtěl svačinu byl o hladu do večeře. Po pár víkendech pochopil, že takto prostě ne a že bude mít hlad a žádné sladké nedostane a jíst začal normálně. Samozřejmě, že jídla, které fakt neměl rád se mu nedávali.

BohunkaP
Extra třída :D 14897 příspěvků 22.12.16 16:27
@Luluu2 píše:
Mo právě že jsem mu kupovala jen zdravé věci, do dvou let nic takovho neviděl ani neochutnal. Bohužel jsem začala polevovat, aby bobánek něco spapal. Byla jsem ráda, že jí aspon něco.. ovoce a zeleninu jí, sladkosti dávám jen výjmečně když dobře a kvalitně jedl.

Sladkosti jí výjimečně? Jako že kinder řezy ke snídani a termixy ke svačině?
Aha… :zed:

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Co bude Kristelová řešit na YouTube? Záhadnou věc, kterou nikdo nezná

Moderátorka Kateřina Kristelová se rozhodla začít natáčet videa na YouTube,... číst dále >

Postrach škol Táta parťák chce, aby si děti dělaly, co chtěly. Budeme negramoti?

Bloger, který je známý pod přezdívkou Táta parťák a který svou pravou... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dvojčata z Atlanty se narodila jako holčičky, dnes jsou z nich bratři

Angel a Fabian Griffinovi už od deseti let vědí, že jim příroda nadělila... číst dále >

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Reklama