Vyčerpání dovolené před nebo po mateřské?

47
24.3.21 09:37

Vyčerpání dovolené před nebo po mateřské?

Ahoj maminky,
před nástupem na MD mám v práci nahlášenou dovolenou, chci si ji vybrat celou, abych se pak s tím nemusela otravovat a z MD přejít rovnou na rodičák.

Všichni mě odrazují, ať si aspoň část nechám a vyberu si ji mezi mateřskou a rodičákem, ale už mi nikdo nedokáže říct proč a jaké jsou výhody si dovolenou ponechat.
Ovlivní to tedy něco, když si ji celou vyberu ihned?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7784
24.3.21 09:41

Za dobu MD ti vznikne taky nárok na dovolenou. Lepší to je protože pokud můžeš pracovat a mit mzdu, tak pracuj. Peníze za dovolenou se ti pak budou hodit. Není to o otravování se, ale napsání jednoho papíru. Rodičovský příspěvek muzes pobirat současně s čerpáním dovolené.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1901
24.3.21 09:44

@JancaS84 diky, taky tohle tema teď řeším :palec: takže si o rodicak zazadam normalne ke dni po skončení mateřské a zbylou dovcu mi zaměstnavatel proplatí navíc. To je fajn.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1329
24.3.21 09:48

Není vůbec žádný důvod proto si ji čerpat po skončení mateřské, jenom to tak většina lidí dělá. Já si ji taky vyčerpala před mateřskou: celou tedy i s tím, na co jsem měla nárok v průběhu mateřské.
Nebyl s ničím žádný problém a žádný rozdíl nebyl oproti tomu, kdybych si ji vybrala po mateřské. Prostě mi ty peníze za dovolenou přišly dřív. Tečka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7784
24.3.21 09:50
@Semtex píše:
@JancaS84 diky, taky tohle tema teď řeším :palec: takže si o rodicak zazadam normalne ke dni po skončení mateřské a zbylou dovcu mi zaměstnavatel proplatí navíc. To je fajn.

O rodičovský příspěvek si zazadas před koncem mateřské na ÚP (pokud ti to vychází tak, že budeš mít část měsíce ještě PPM, která bude vyšší než RP tak ti ten měsíc nic nedají a posune se to až na další měsíc. Nebo ti dají jen část do výše RP) Pak si u zamestnavatele požádás o čerpání řádné dovolené navazující na mateřskou. A zároveň požádás o rodicovskou dovolenou do 3 let dítěte (nebo kolik chceš, max do 3 let, pokud chceš na 4 roky tak pak musíš požádat o neplacené volno, se kterým musí zamestnavatel souhlasit) navazující na tu řádnou dovolenou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1901
24.3.21 09:50

@LilyJane já jsem byla rada, ze jsem si před mateřskou stihla vyčerpat jen tu, co jsem si zatím nevycerpala, natoz abych si predcerpala :lol: musela jsem holt zaucovat náhradu no :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3399
24.3.21 10:04

@courtneyy protože budeš mít peníze navíc do rozpočtu, rodičák čerpáš v podstatě zárověň s dovolenou :-) navíc jak tu říkají vznikne ti během mateřský nárok na další dovolenou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1329
24.3.21 10:08

@Semtex Já měla výhodu, že jsem svoji práci už měla předanou a doktor mě nutil do rizikáče. Tak jsem to ukecala, že mi zruší rizikáč a já si vyčerpám veškerou dovolenou. Personální mi řekla na kolik dní mám nárok za celou dobu trvání mateřské a tolik jsem si vzala.
Když to jde, tak proč ne. Nechtěla jsem sedět doma, když bylo venku krásně. Tak jsem mohla alespoň chodit na procházky aniž bych musela čekat na vycházky, jak magor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2772
24.3.21 10:09

@LilyJane tak duvod je a to prachy, protoze praci vydelas a pak po MD dostanes jeste dovolenou, ktera by uz byla fuc, navic tam bude vic dni dovoleny prave za tu MD. Komu se to navic lame na prelomu roku a vyjdou mu dny, tak ma narok jeste na novou dovolenou. Jestli se teda neco nezmenilo ted s tim novym pocitanim dovoleny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1329
24.3.21 10:18

@bobulka88 Já nevím jestli si četla co jsem psala, ale já si dovolenou „předčerpala“ v plné míře i s tím na co jsem měla nárok za celou mateřskou - pravda, je to trošku risk, kdyby se mi třeba narodilo mrtvé dítě, nebo pak umřelo atd. Ale jde to.
Pak není vůbec žádný rozdíl mezi tím, jestli si ji vezmu před mateřskou a nebo po ní, protože jsem finančně dostala úplně to samé akorát zároveň s první mateřskou a ne až s poslední.
Je to všechno jenom o domluvě s personálním. Je to prostě klasika, že ženské čerpají na konci mateřské, protože je tam nejmenší risk, kdyby se něco náhodou pokašlalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2772
24.3.21 10:24

@LilyJane rozdil je, tys muj prispevek cetla? :lol: Vzdyt je rozdil, jestli odpracujes o mesic vic, takze dostanes zaplaceno za praci a pak za dovolenou :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
660
24.3.21 10:25

Já budu čerpat dovolenou po MD. Protože dokud mi to zdravotní stav dovoluje chci chodit do práce co to jde.. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1329
24.3.21 10:26

@bobulka88 No dobře, já v tom svém úvodním zapomněla dodat, že mě doktor tlačil do rizikáče, takže bych vydělávat stejně nemohla a musela bych zůstat doma tak jako tak. Proto pro mě bylo lepší vyčerpat si dovolenou před mateřskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2772
24.3.21 10:31

@LilyJane pak je zase rozdil, zalezi, co ti je milejsi, penize, nebo volnost. Takze se opet na prachy vyplati byt na PN a pak vybrat dovolenou :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat