Výchova po rozvodu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.03.19 10:23
Výchova po rozvodu

Dobrý den,

Ráda bych se s Vámi poradila, jak postupovat při výchově po rozvodu. Od rozvodu je to 2 roky. Bývalý manžel se odstěhoval do podnájmu malého bytu a dceru (5let) si bere jednou za 14 dní ze školky po obědě a v neděli večer ji dováží. Není výjimkou, že během týdne napíše a dceru si po obědě vyzvedne i během týdne. V lednu se vrátil z půlroční služební cesty, malou se během toho půl roku nutila, aby s ním mluvila alespoň po skypu, často nechtěla a ani si na něj nevzpomněla. Po návratu exmanžela nenapadlo nic lepšího, než si hned na první víkend přivézt novou „tetu“, se kterou dcera i s ním musela spát v posteli (kvůli malému bytu), nemá tam pro ni zázemí. Po prvním návratu z toho byla rozhozená, že má tatínek moc tet a teď zase novou a že jí nechtěla dávat pusu, protože je cizí. S touto tetou je prozatím stále, kdykoliv jí přiveze jedou společně. Dcera ovšem při předávání dělá problémy. Bývalý manžel se totiž neumí rozloučit normálně, z auta jí ani nenechá vylézt a hned jí bere do ruky, mačká, nutí ji se loučit a vzbuzuje v ní pocity lítosti. Tvrdí, že už hodinu před tím brečí, že domů nechce. Když přijde domů, běží hned do pokoje, kouká kde co je a brečí. Občas řekne, že se jí stýskalo po mně a že chce vidět například ještě babičku či mého přítele a občas že tatínka. Bývalý manžel klade čím dál tím větší nároky na styk (úpravu máme pouze dohodou), teď ji mám mít například na víkend já a on ji chce vzít čtvrtek i pátek po oběd a být s ní. Ovšem při každém návratu se opakuje to stejné a není s ní k vydržení. Měla svůj návyk a teď když ji například má přivézt v půl 6, vždy se opozdí a ona už nestihne si pohrát a dělat to co by chtěla, protože je již čas na večeři, koupání a spánek. Proto jsem ho odmítla s tím, že ať si vybere jeden den a ne dva dny za sebou, že ji nechci stresovat. Přičemž co začala k němu jezdit, začala se mi celá škrábat, ruce, nohy jakoby ekzém, který prý může být i ze stresu. Celý půl rok co byl pryč byl klid. Když mu začnu nějak argumentovat, okamžitě se začne osočovat s tím, že „zatím“ je většinu času u mě. Neustále mi naznačuje střídavou péči, což bych tedy nikdy nechtěla. Za rok se nám hlavně blíží školní docházka a on si koupil dům ve spádové obci, kde máme nejblíže školu a já samozřejmě nechci, aby tam chodila. Vůbec si to nedokáži představit. Po tom co nám udělal mu vidím radši paty než špičky a nedělá mi dobře časté vídání.

Reakce:
Sany80s
Kelišová 7320 příspěvků 27.03.19 10:39

Některé děti potřebují stabilní a klidné prostředí a střídání domovů jim neprospívá.
V podstatě to nemá řešení.
Můžeš to dát k soudu, abys dosáhla alespoň toho, aby zřídil a měl zázemí pro dítě.
Jinak se můžeš zkusit objednat k psychologovi, aby ti poradil, jak to dceři ulehčit.
Měla bys zkusit ji lépe motivovat a být trošku flexibilnější.
Když přijede později, tak ji nech chvilku pohrát a půjde spát o půl hodiny později.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.03.19 10:56

@Sany80s
Prostor pro hraní jí dám samozřejmě i večer, ale je to pro ní už málo, když nestíhá to co by si zrovna přála. Když řeknu, aby si již dohrála a že se půjde koupat, chce třeba ještě koukat na pohádku a když má jít spát, tak chce jít spát s námi do postele, protože tam to tatínek povolí a já ne.
Exmanžel pořád tvrdí, že dělá to nejlepší pro ni, přičemž já si to nemyslím. „starat“ se začal svým způsobem až když šlo do tuhého při rozvodu. Když jsem mu to vyčetla, že se o ní nestaral, řekl, že vedle ní alespoň spal a že s ní potřebuje být.

Sany80s
Kelišová 7320 příspěvků 27.03.19 11:02

Ale to je zbytečné to teď vytahovat.
Alespoň že se teď stará.

Lama Lama
Hvězda diskuse 52572 příspěvků 27.03.19 14:52
@Anonymní píše:
Dobrý den,Ráda bych se s Vámi poradila, jak postupovat při výchově po rozvodu. Od rozvodu je to 2 roky. Bývalý manžel se odstěhoval do podnájmu malého bytu a dceru (5let) si bere jednou za 14 dní ze školky po obědě a v neděli večer ji dováží. Není výjimkou, že během týdne napíše a dceru si po obědě vyzvedne i během týdne. V lednu se vrátil z půlroční služební cesty, malou se během toho půl roku nutila, aby s ním mluvila alespoň po skypu, často nechtěla a ani si na něj nevzpomněla. Po návratu exmanžela nenapadlo nic lepšího, než si hned na první víkend přivézt novou „tetu“, se kterou dcera i s ním musela spát v posteli (kvůli malému bytu), nemá tam pro ni zázemí. Po prvním návratu z toho byla rozhozená, že má tatínek moc tet a teď zase novou a že jí nechtěla dávat pusu, protože je cizí. S touto tetou je prozatím stále, kdykoliv jí přiveze jedou společně. Dcera ovšem při předávání dělá problémy. Bývalý manžel se totiž neumí rozloučit normálně, z auta jí ani nenechá vylézt a hned jí bere do ruky, mačká, nutí ji se loučit a vzbuzuje v ní pocity lítosti. Tvrdí, že už hodinu před tím brečí, že domů nechce. Když přijde domů, běží hned do pokoje, kouká kde co je a brečí. Občas řekne, že se jí stýskalo po mně a že chce vidět například ještě babičku či mého přítele a občas že tatínka. Bývalý manžel klade čím dál tím větší nároky na styk (úpravu máme pouze dohodou), teď ji mám mít například na víkend já a on ji chce vzít čtvrtek i pátek po oběd a být s ní. Ovšem při každém návratu se opakuje to stejné a není s ní k vydržení. Měla svůj návyk a teď když ji například má přivézt v půl 6, vždy se opozdí a ona už nestihne si pohrát a dělat to co by chtěla, protože je již čas na večeři, koupání a spánek. Proto jsem ho odmítla s tím, že ať si vybere jeden den a ne dva dny za sebou, že ji nechci stresovat. Přičemž co začala k němu jezdit, začala se mi celá škrábat, ruce, nohy jakoby ekzém, který prý může být i ze stresu. Celý půl rok co byl pryč byl klid. Když mu začnu nějak argumentovat, okamžitě se začne osočovat s tím, že „zatím“ je většinu času u mě. Neustále mi naznačuje střídavou péči, což bych tedy nikdy nechtěla. Za rok se nám hlavně blíží školní docházka a on si koupil dům ve spádové obci, kde máme nejblíže školu a já samozřejmě nechci, aby tam chodila. Vůbec si to nedokáži představit. Po tom co nám udělal mu vidím radši paty než špičky a nedělá mi dobře časté vídání.

A jaký je dotaz?
Jak postupovat ve výchově? Smířit se s tím, že ted už partnera nepředěláš Nemá smysl vyvolávat vlny, tahat se o dítě, vytahovat, že dříve se nestaral. Ted už můžeš měnit jen sebe. Takže bych nedělala rozbroje, přizpůsobila se tomu, že dítě vrací později, nastavit mantinely, že zkrátka ten a ten den se už po návratu nehraje a ten den se jde rovnou na večerní rituály. Neděje se tak jen u rozvedených rodičů, ale i jinde, za jiných situací, kdy to čas nedovoluje. Nehledej za vším problém, klidně to tak může být, že děti bulí při nebopřed a po předání, prostě napětí cítí. I z toho důvodu bych zvážila předávání přes školku/školu, v po ráno. Nebudeš tak řešit časy, změněný rituál doma, hrní a nehraní apod.

canaglia
Závislačka 4013 příspěvků 27.03.19 21:35
@Anonymní píše:
Dobrý den,Ráda bych se s Vámi poradila, jak postupovat při výchově po rozvodu. ......Celý půl rok co byl pryč byl klid. Když mu začnu nějak argumentovat, okamžitě se začne osočovat s tím, že „zatím“ je většinu času u mě. Neustále mi naznačuje střídavou péči, což bych tedy nikdy nechtěla. Za rok se nám hlavně blíží školní docházka a on si koupil dům ve spádové obci, kde máme nejblíže školu a já samozřejmě nechci, aby tam chodila. Vůbec si to nedokáži představit. Po tom co nám udělal mu vidím radši paty než špičky a nedělá mi dobře časté vídání.

Nevím proč, ale mám z toho pocit, že máš sama problém a ten přenášíte oba na dítě. Úvahy, že nechceš, aby chodila do spádové školy, kde bude bydlet otec, jsou hodné puberťáka. Sorry. Myslím, že byste se měli s otcem sebrat a jít se normálně domluvit k nějakému odborníkovi na dohody a nikoliv spory. Pokud se budete soudit, tak podle toho, co píšeš o dítěti už teď, tak dítě psychicky zničíte.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.03.19 20:02
@Anonymní píše:
Dobrý den,Ráda bych se s Vámi poradila, jak postupovat při výchově po rozvodu. Od rozvodu je to 2 roky. Bývalý manžel se odstěhoval do podnájmu malého bytu a dceru (5let) si bere jednou za 14 dní ze školky po obědě a v neděli večer ji dováží. Není výjimkou, že během týdne napíše a dceru si po obědě vyzvedne i během týdne. V lednu se vrátil z půlroční služební cesty, malou se během toho půl roku nutila, aby s ním mluvila alespoň po skypu, často nechtěla a ani si na něj nevzpomněla. Po návratu exmanžela nenapadlo nic lepšího, než si hned na první víkend přivézt novou „tetu“, se kterou dcera i s ním musela spát v posteli (kvůli malému bytu), nemá tam pro ni zázemí. Po prvním návratu z toho byla rozhozená, že má tatínek moc tet a teď zase novou a že jí nechtěla dávat pusu, protože je cizí. S touto tetou je prozatím stále, kdykoliv jí přiveze jedou společně. Dcera ovšem při předávání dělá problémy. Bývalý manžel se totiž neumí rozloučit normálně, z auta jí ani nenechá vylézt a hned jí bere do ruky, mačká, nutí ji se loučit a vzbuzuje v ní pocity lítosti. Tvrdí, že už hodinu před tím brečí, že domů nechce. Když přijde domů, běží hned do pokoje, kouká kde co je a brečí. Občas řekne, že se jí stýskalo po mně a že chce vidět například ještě babičku či mého přítele a občas že tatínka. Bývalý manžel klade čím dál tím větší nároky na styk (úpravu máme pouze dohodou), teď ji mám mít například na víkend já a on ji chce vzít čtvrtek i pátek po oběd a být s ní. Ovšem při každém návratu se opakuje to stejné a není s ní k vydržení. Měla svůj návyk a teď když ji například má přivézt v půl 6, vždy se opozdí a ona už nestihne si pohrát a dělat to co by chtěla, protože je již čas na večeři, koupání a spánek. Proto jsem ho odmítla s tím, že ať si vybere jeden den a ne dva dny za sebou, že ji nechci stresovat. Přičemž co začala k němu jezdit, začala se mi celá škrábat, ruce, nohy jakoby ekzém, který prý může být i ze stresu. Celý půl rok co byl pryč byl klid. Když mu začnu nějak argumentovat, okamžitě se začne osočovat s tím, že „zatím“ je většinu času u mě. Neustále mi naznačuje střídavou péči, což bych tedy nikdy nechtěla. Za rok se nám hlavně blíží školní docházka a on si koupil dům ve spádové obci, kde máme nejblíže školu a já samozřejmě nechci, aby tam chodila. Vůbec si to nedokáži představit. Po tom co nám udělal mu vidím radši paty než špičky a nedělá mi dobře časté vídání.

Vim jak se citis
Byla jsem a vlastně stále jsem v úplně stejne situaci.
Rozvod, dítě 5 let , pece dohodou z čehož plyne nepravidelná pece a dítě které potřebuje rutinu.
Já v tomto žila 2 roky. Dítě nevedelo kdy si ho tatínek vezme a kdy ne. Neustálá změna plánu, pozdní návraty kdy dítě nemělo čas na svou predspankovou rutinu doma a dokonce i to spaní a tátou a novou tetou v jedné posteli kvůli nedostatku místa
Po 2 letech s nástupem dítěte do školy jsem řekla stačí a nastavila jasná pravidla. Dala jsem tátovi ať si určí kdy si bude dítě PRAVIDELNĚ brát a trvám na dodržování režimu. Pokud nemůže OK nevadí.
Možná mě některé z vás odsoudí ze upiram péči otci ale nepravidelnost pece mému dítěti skodila což mi potvrdila i psycholožka u které jsme byli před nástupem do školy kvůli emoční nestabilitě dítěte.

Lama Lama
Hvězda diskuse 52572 příspěvků 28.03.19 20:41
@Anonymní píše:
Vim jak se citis
Byla jsem a vlastně stále jsem v úplně stejne situaci.
Rozvod, dítě 5 let , pece dohodou z čehož plyne nepravidelná pece a dítě které potřebuje rutinu.
Já v tomto žila 2 roky. Dítě nevedelo kdy si ho tatínek vezme a kdy ne. Neustálá změna plánu, pozdní návraty kdy dítě nemělo čas na svou predspankovou rutinu doma a dokonce i to spaní a tátou a novou tetou v jedné posteli kvůli nedostatku místa
Po 2 letech s nástupem dítěte do školy jsem řekla stačí a nastavila jasná pravidla. Dala jsem tátovi ať si určí kdy si bude dítě PRAVIDELNĚ brát a trvám na dodržování režimu. Pokud nemůže OK nevadí.
Možná mě některé z vás odsoudí ze upiram péči otci ale nepravidelnost pece mému dítěti skodila což mi potvrdila i psycholožka u které jsme byli před nástupem do školy kvůli emoční nestabilitě dítěte.

Já souhlasím. Ale pokud nemůže a dítě si nebere, tak to stejnak pravidelné není

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.03.19 20:52
@Lama Lama píše:
Já souhlasím. Ale pokud nemůže a dítě si nebere, tak to stejnak pravidelné není

Pravidelnost je v tom ze dítě vi které dny to standardně jsou. Řekneme čtvrtek a neděle. Nedochází k prehazovani typu tento týden se mi nehodí čtvrtek vyměnil za úterý a příští týden místo neděle patek. Další týden pondělí čtvrtek atd

Lama Lama
Hvězda diskuse 52572 příspěvků 28.03.19 20:53
@Anonymní píše:
Pravidelnost je v tom ze dítě vi které dny to standardně jsou. Řekneme čtvrtek a neděle. Nedochází k prehazovani typu tento týden se mi nehodí čtvrtek vyměnil za úterý a příští týden místo neděle patek. Další týden pondělí čtvrtek atd

no, to sice jo. Ale jestli se domluvíte na každý čtrtek a sobotu a on beztak bude moc jedou jen sobotu, příště jen středu, tak to pravidelný stejnak nebude. :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.03.19 22:29
@Lama Lama píše:
no, to sice jo. Ale jestli se domluvíte na každý čtrtek a sobotu a on beztak bude moc jedou jen sobotu, příště jen středu, tak to pravidelný stejnak nebude. :nevim:

To ano - Pravidelně nepravidelný ;)
Moje dítě se například den předem ptá jestli bude s tátou nebo ne dny zná a už samo poznalo ze táta své dny dost často vynechává.
Pokud se táta neumí přizpůsobit rozvrhu styku s dítětem který si sám určil tak má bohužel smůlu a dítě je cely čas s matkou.
A není to proto ze bych bránila styku ale proste proto ze táta si nebude přece přizpůsobovat program podle toho kdy má mít dítě.

Váš příspěvek
Reklama