Vychovatel nebo speciální pedagogika?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.04.19 17:45
Vychovatel nebo specialni pedagogika?

Zdravím, kdo pracuje ve školství..Kde vidíte lepší uplatnění? Chci si dodělat studium, ale pořad se nemůžu rozhodnout, zda jít do vychovatelstvi v rámci celozivotka nebo druhe maturity, kde by byla i kvalifikace do školky, nebo vysoká obor specialni pedagogika..nyni pracuji jako asistent pedagoga…ale mam střední ekonomku..

Reakce:
jenny.fields
Nadpozemská drbna 26264 příspěvků 04.04.19 17:48

Tak upřímně asi bych volila podle toho, co chceš dělat.
Bude tě bavit dělat vychovatelku? Nebo bys radši menší děti ve školce? Nebo máš na to pracovat s postiženými?

Nouky
Ukecaná baba ;) 1234 příspěvků 04.04.19 17:50

Ahoj.
Rozhodně specka. V době inkluze, kde papírových dětí je jako hub po dešti, je to velmi žádaná práce. Ba naopak - speckaři jsou na roztrhání. Uplatnění je úplně v poho i na běžné základní škole. Někde pracují výhradně jako speciální pedagog, někde mají vystudovaný ke specce nějaký obor, takže část úvazku naplní specka, část klasický výuka. Záleží na typu a velikosti školy, případně počtu dětí s nějakým podpůrným opatřením.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.04.19 17:59

Diky za reakce..ve mě se to právě strašně pere..podala jsem si přihlášku na specku, ale pořád me to hlodá, jestli to za to stojí :smiley:

Nouky
Ukecaná baba ;) 1234 příspěvků 04.04.19 18:12

No, z praktického hlediska je lepší a uplatnitelnější specka. Záživnější pro studium je zas asi to vychovatelství :) Ale do klidnější sféry vychovatelství se mnohdy vrhnou i bývalé učitelky a to i bez takového nějakého spešl studia. Výhodou vychovatelství je větší míra kreativních činností, víc pohody a klidu, méně příprav, nevýhodou časová organizace dne - ráno, pak dlouho nic a pak odpoledne třeba do půl páté. Ale jak říkám, doba se mění a dětí, které se speciálním pedagogem spolupracují, je čím dál víc. A vůbec to nemusí být jenom děti „papírové“. Speckař pomáhá s rozvojem čtení u pomalejších dětí, s logopedickými obtížemi a s řadou dalších výukových problémů. Dnes je mnoho dětí nesoustředěných, nezvyklých na delší soustavnou činnost a udržení pozornosti, mají malou jazykovou výbavu a špatnou výslovnost, hodně dětí nebaví výtvarka a mají neohrabanou jemnou motoriku (zacházení s nůžkami, vybarvování) a nezvládnutí všech těchto činností se s dítětem táhnou v různé míře po celou školní docházku. Když to vidím, tak si říkám, že se už dnes v rodinách asi moc nečte, nepovídá, nekreslí, nevyžaduje půlhodinová soustředěná činnost… jinak to není možné. Ne všechny děti jsou takové, ale je jich mnoho a řada u nich se školním speciálním pedagogem alespoň nárazově pracuje. Na druhou stranu je speciální pedagog i z velké míry byrokrat, protože příprava podkladů pro pedagogicko-psychologickou poradnu nebo sestavování podpůrných opatření apod. je o kvantu papírů.

Kelsey
Hvězda diskuse 45598 příspěvků 04.04.19 18:29

Specku. Se specialni pedagogikou muzes delat spec. pedagoga, asistenta, vychovatele.
Proste je vetsi vyber.

Kelsey
Hvězda diskuse 45598 příspěvků 04.04.19 18:30

My mame ve skole uc., ktera je Mgr. spec. pedagog, pak si dodelala rok prvostupnarstvi, takze je uc. na prvnim stupni.

g.sandova
Závislačka 4246 příspěvků 04.04.19 19:07

Já jsem pro specku, zkusím prijimacky a uvidím. Nijak mi o nic nejde, jen bych si chtěla rozšířit vzdělání. Vždycky jsem to chtěla vystupovat.

Uživatel je onlineSAJ
Závislačka 3649 příspěvků 04.04.19 19:22

Doporučuji se na školství vykašlat úplně.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.04.19 20:07

@SAJ :D taky možnost, ale musím říct, že je to první zaměstnání, které mě fakt baví a chodím do práce s chutí :pankac:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.04.19 20:18

@g.sandova kam na přijímačky se chystáš?

g.sandova
Závislačka 4246 příspěvků 04.04.19 21:17
@Anonymní píše:
@g.sandova kam na přijímačky se chystáš?

UHK, a ty?

Uživatel je onlineSAJ
Závislačka 3649 příspěvků 04.04.19 21:44
@Anonymní píše:
@SAJ :D taky možnost, ale musím říct, že je to první zaměstnání, které mě fakt baví a chodím do práce s chutí :pankac:

Já ti rozumím, ale po dvaceti letech trpím značnou deziluzí. Samotná výuka a práce s dětmi je super - ovšem to okolo… To stojí za úplné prd.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.04.19 00:02

@g.sandova Ujep, ale nedělám si iluze :think:

g.sandova
Závislačka 4246 příspěvků 05.04.19 07:30
@Anonymní píše:
@g.sandova Ujep, ale nedělám si iluze :think:

Tam jsem nakonec neposlala peníze za přihlášku. Nechám si jen ten Hradec

Váš příspěvek
Reklama