Vydědění syna - je možné toto vysoudit? Maminka nezanechala závěť

Anonymní
10.6.20 18:24

vydědění syna - je možné toto vysoudit? Maminka nezanechala závěť

Ahoj všem. Naše mamka náhle zemřela v 68 letech, závěť nezanechala. Víme že bude dědické řízení. My se sestrou a taťkou jsme v pohodě. Ale nárok má i bratr, který se dlouhodobě nechoval hezky k rodičům, byl i ve vězení, bere drogy.. Je možné jej vydědit později, přes soud a důkazy? Dlouhodobě se vůbec nevídali, naposledy asi před 3 lety. prosím o vaše zkušenosti s vyděděním dítěte bez závěti. prosím o anonym.

  • Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3696
10.6.20 18:27

Obavam se, ze neuspějete. Bohužel to měli rodiče řešit dřív.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7136
10.6.20 18:32

Nemáte šanci. Bude dědit taky.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17056
10.6.20 18:32

Ne, nejde to. Vydědit ho už může jen otec.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
613
10.6.20 18:36

Nelze to, bohužel.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2534
10.6.20 18:44

To měla maminka řešit za života.. zpětně to nelze..
může ho ze svého podílu vydědit už jen žijící tatínek, dává se žádost na místně příslušný okresní soud, mrkni se na ust. § 1646 nového občanského zákoníku a související… http://obcanskyzakonik.justice.cz/…eny/vydedeni
není to moc snadné vydědit neopominutelného dědice, ale lze to…
ve vašem aktuálním dědickém řízení -po mamince - už ale samozřejmě ne.. škoda, že řádně nesepsala aspoň závěť..

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16282
10.6.20 18:44

Ne, je pozdě. Ovšem může se svého dědického podílu zříct.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.6.20 18:48

Jo tak bratr se svého podílu určitě nezřekne. sestra říkala, ať se zřekneme my, ale nevím, k čemu by to bylo?

  • Nahlásit
  • Citovat
2516
10.6.20 18:54
@Anonymní píše:
Jo tak bratr se svého podílu určitě nezřekne. sestra říkala, ať se zřekneme my, ale nevím, k čemu by to bylo?

nevím, co konkrétně budete dědit, ale je možnost se dohodnout, nemusíte všichni dědit podíl podle zákona, třeba mu nabídnout peníze jako kompenzaci, nebo pozemek, to už je na vás…

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17056
10.6.20 18:55
@Anonymní píše:
Jo tak bratr se svého podílu určitě nezřekne. sestra říkala, ať se zřekneme my, ale nevím, k čemu by to bylo?

K ničemu, on musí dostat svůj zákonný podíl. Vaše zřeknutí na jeho podílu nic nemění.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16282
10.6.20 18:57
@Anonymní píše:
Jo tak bratr se svého podílu určitě nezřekne. sestra říkala, ať se zřekneme my, ale nevím, k čemu by to bylo?

Proč byste se měli zříkat vy? To by bylo k ničemu. Můžete ho akorát vyplatit, pokud má dědit třeba část domu nebo pozemky.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.6.20 18:58

V dědictví bude půlka družst. bytu, což vlastně ani nevím, jak se posuzuje, a úspory možná tak do 1 mil..

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16282
10.6.20 19:06

Jestli je byt družstevní, automaticky připadne otci, jestli je on druhým členem družstva. Takže se podělíte o peníze. Otec i vy děti rovným dílem.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2516
10.6.20 19:06

@lucie.krajcarova zkusila bych mu navrhnout, že všichni sourozenci by se vzdali podílu na bytu ve prospěch otce a peníze by se rozdělily rovným dílem… ;)

aha tak čtu výše že byt bude otce automaticky, tak to je pak dobré ne?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.6.20 19:08

Slyšela jsem, že manžel dědí třetinu a zbytek děti? nevím. ale s tím bytem je to dobrý nápad, aby zůstal taťkovi.

  • Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama