Výhradní péče matky a její práva

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.05.19 23:02
Výhradní péče matky a její práva

Dobrý den,

doufám, že mě za tento dotaz neukamenujete.

Je to dva roky, co jsem odešla od otce naší dcery, chtěla jsem, aby byl mezi nimi zachován hezký vztah a tak jsem navrhla systém vídání se s otcem připomínající střídavou péči. Bohužel, jeden z důvodů, proč jsem od otce odešla je jeho nezodpovědnost, která se projevila i v této dohodě. Dceru si buď nevyzvedl včas a nebo vůbec. Nevracel ji v dohodnutý čas a nebo si ji vracel s denním zpožděním. Musela jsem tedy požádat o pomoc soud - s otcem se nedalo i přes varování domluvit. Problém je i to, že dcera trpí JIA a potřebuje důslednou péči vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu - zde otec taky nefungoval a nefunguje. Postupem času byla vidět na malé rozpolcenost z toho, že neměla základní místo pro život a pendlovala mezi dvěma domácnostmi, pokojíčky apod. Proto jsem v době soudu poprosila o výhradní péči matky s širším stykem otce a dcery (jelikož si stále uvědomuji, že je otec pro malou důležitý). To krátce k úvodu.

Soud jsem vyhrála, bohužel problémy přetrvávají. Otec dceru běžně nedává do školky, dává na hlídání v době, kdy ji má mít, k mým příbuzným, s kterými delší čas nekomunikuji. Dceru dává hlídat příbuzným, kterým je přes 70let (takže tam není jistota 100%péče), i přes několik upozornění, že si to opravdu nepřeji.
Odmítá mi sdělit její zdravotní stav, když je u něj. Př. Bere si ji ob čtvrtek a v sobotu večer mi napíše, že jsem matka na baterky a že kdyby mě to zajímalo, tak má dcera horečky 39. Domluvíme se (po hodinovém prošení informací, jak jí je) na tom, že si pro ni přijedu a druhý den mi ji odmítá dát. - je to vyčerpávající i vzhledem k jejímu vážnému onemocnění. A tak dále, to bych tu mohla vypsat román.

A můj dotaz: Všude jsem se dočetla, jaké práva má otec v protistraně, ale nikde jsem se nedočetla, jak se může bránit matka v případě, že má dítě ve výhradní péči. Můžete mi prosím poradit, jak mohu situaci řešit?

P. S.: Momentálně čekáme, až nám přijde rozsudek z odvolacího soudu. Do té doby výhradní péče neplatí. Jsem rozhodnuta mu ji do té doby již nedat. Počítám, že je to otázka 14 dnů, alespoň se malá doléčí a třeba mě otec dítěte začne respektovat, jako matku.

Moc děkuji za každou radu a zkušenost

Reakce:
Agusaguss
Povídálka 45 příspěvků 19.05.19 23:21

Kolik je dceri a co je JIA?

Lucik pucik
Stálice 62 příspěvků 19.05.19 23:23

Dceři bude v týdnu šest let a JIA je Juvenilní idiopatická artritida.

Lucie_Sx
Závislačka 3716 příspěvků 20.05.19 00:55

JIA není sranda, znám z okolí. Musí se neustále pozorně sledovat zdravotní stav, zhodnocovat sebemenší odchylku, dávat pozor na každou infekci nebo změnu v pohybu či očích. Jestli na to otec kašle, je to průšvih. Bohužel neporadím.

cecetka
Echt Kelišová 8370 příspěvků 20.05.19 05:02

Pokud se skutecne otec plne dceri nevenuje a prokazatelne se jeji zdravotni stav pri pobytu u nej zhorsuje, zapojila bych do toho lekare. Oba rodice se maji chovat tak, jak to je pro dite nejlepsi.

Lama Lama
Hvězda diskuse 53240 příspěvků 20.05.19 07:13
@Anonymní píše:
Dobrý den,

doufám, že mě za tento dotaz neukamenujete.

Je to dva roky, co jsem odešla od otce naší dcery, chtěla jsem, aby byl mezi nimi zachován hezký vztah a tak jsem navrhla systém vídání se s otcem připomínající střídavou péči. Bohužel, jeden z důvodů, proč jsem od otce odešla je jeho nezodpovědnost, která se projevila i v této dohodě. Dceru si buď nevyzvedl včas a nebo vůbec. Nevracel ji v dohodnutý čas a nebo si ji vracel s denním zpožděním. Musela jsem tedy požádat o pomoc soud - s otcem se nedalo i přes varování domluvit. Problém je i to, že dcera trpí JIA a potřebuje důslednou péči vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu - zde otec taky nefungoval a nefunguje. Postupem času byla vidět na malé rozpolcenost z toho, že neměla základní místo pro život a pendlovala mezi dvěma domácnostmi, pokojíčky apod. Proto jsem v době soudu poprosila o výhradní péči matky s širším stykem otce a dcery (jelikož si stále uvědomuji, že je otec pro malou důležitý). To krátce k úvodu.

Soud jsem vyhrála, bohužel problémy přetrvávají. Otec dceru běžně nedává do školky, dává na hlídání v době, kdy ji má mít, k mým příbuzným, s kterými delší čas nekomunikuji. Dceru dává hlídat příbuzným, kterým je přes 70let (takže tam není jistota 100%péče), i přes několik upozornění, že si to opravdu nepřeji.
Odmítá mi sdělit její zdravotní stav, když je u něj. Př. Bere si ji ob čtvrtek a v sobotu večer mi napíše, že jsem matka na baterky a že kdyby mě to zajímalo, tak má dcera horečky 39. Domluvíme se (po hodinovém prošení informací, jak jí je) na tom, že si pro ni přijedu a druhý den mi ji odmítá dát. - je to vyčerpávající i vzhledem k jejímu vážnému onemocnění. A tak dále, to bych tu mohla vypsat román.

A můj dotaz: Všude jsem se dočetla, jaké práva má otec v protistraně, ale nikde jsem se nedočetla, jak se může bránit matka v případě, že má dítě ve výhradní péči. Můžete mi prosím poradit, jak mohu situaci řešit?

P. S.: Momentálně čekáme, až nám přijde rozsudek z odvolacího soudu. Do té doby výhradní péče neplatí. Jsem rozhodnuta mu ji do té doby již nedat. Počítám, že je to otázka 14 dnů, alespoň se malá doléčí a třeba mě otec dítěte začne respektovat, jako matku.

Moc děkuji za každou radu a zkušenost

Tak pokud nemáte rozsudek, tak je rozhodně protiprávní mi ji neprendat. Bránění styku. Jako sorry, wtf? Práva masstejne jako otec. Ty máš právo ve svém čase nechat dceru hlídat babičkou, nedat ji do školky, stejně jako on. Oba máte povinnost pečovat o její zdraví. Z toho, co píšeš si nemáte co vyčítat. Respektive máte oba. Oba se vzájemně mstite a vyřizujeme si účty asvuj vztek přes dítě.

g.sandova
Kelišová 5090 příspěvků 20.05.19 07:18

@Lama Lama hele co to plácás? Těla jsi to? Jediný, kdo se nestará, je otec. Ten není zodpovědný. Y v každé diskuzi budeš jak slepá hájit otce, vid? Víš vůbec, co je to za diagnózu? Myslím, že jako matka by ses zbláznila, kdyby k tomu tvuj ex přistupoval takhle.

Zakladatelko, taky bych to řešila přes lékaře a OSPOD. Tvůj ex je nezodpovedne hovado.

Lama Lama
Hvězda diskuse 53240 příspěvků 20.05.19 07:21
@g.sandova píše:
@Lama Lama hele co to plácás? Těla jsi to? Jediný, kdo se nestará, je otec. Ten není zodpovědný. Y v každé diskuzi budeš jak slepá hájit otce, vid? Víš vůbec, co je to za diagnózu? Myslím, že jako matka by ses zbláznila, kdyby k tomu tvuj ex přistupoval takhle.Zakladatelko, taky bych to řešila přes lékaře a OSPOD. Tvůj ex je nezodpovedne hovado.

A etla jsi to ty? Nehajim otce, píšu ze Oba. To znamená zakladatelka i otec. Ne zastávám se otce, chová blbě. Bohužel to, jak je tu často predjimate, neznamená, že matka se chová v cajku.

Lama Lama
Hvězda diskuse 53240 příspěvků 20.05.19 07:24
@g.sandova píše:
@Lama Lama hele co to plácás? Těla jsi to? Jediný, kdo se nestará, je otec. Ten není zodpovědný. Y v každé diskuzi budeš jak slepá hájit otce, vid? Víš vůbec, co je to za diagnózu? Myslím, že jako matka by ses zbláznila, kdyby k tomu tvuj ex přistupoval takhle.Zakladatelko, taky bych to řešila přes lékaře a OSPOD. Tvůj ex je nezodpovedne hovado.

Nedokážu říct, jestli bych se uvblaznila. Ale nelíbilo by se mi to. Nelíbilo by se mi, kdyby mi otec odmítal předat nemocné dítě, předat informace a nedodrzoval léčebné opatření. Stejně tak by se mi jako otci nelíbilo, kdyby mi otec nakazoval, kdy mám dát dítě do školky, zda je smím dát hlídat osobám, které sama uznam za vhodné k pecovani.

Lama Lama
Hvězda diskuse 53240 příspěvků 20.05.19 07:42

@g.sandova jinak, musíme si uvědomit, že vzdychat a lamentovat nad nepovedený otcem je marný, je třeba řešit. A uvědomit si možnosti.
Když píše matka, žena, tak nemá smysl ji psát, že otec má o dítě pečovat sám, protože není v jejích možnostech tomu zabránit. Pokud mu ona vyčítá, že nedá dítě do školky, tak to jen eskaluje spory a nic neřeší. Naše dítě ma učitelku, je jí 75, a má na starost 28 děti. Je to oficiální zaměstnanec, takže argumentovat věkem nemá smysl.

Naopak, kdyby sem psal otec, tak můžeme řešit jeho. Protože on sám je schopný měnit jen své jednání. Ne matcino. To je možné jen v rámci zákona. Otce bych se jistě zeptala, proč trvá na styku s dítětem, když s ním ten čas stejnak netravi a zda by nebylo lepší, aby bylo s matkou, když o to ona stojí. A že se zdá, že je to naschvál matce a dokazování si svých otcovskych práv… Řešila bych s ním zdraví jeho dcery a způsob péče o ní.

Příspěvek upraven 20.05.19 v 20:04

Lucik pucik
Stálice 62 příspěvků 20.05.19 19:45

@Lama Lama Dobrý den, děkuji Vám za váš upřímný názor. Asi nechápu, co je na tom protiprávní, když právně ještě není nic dané. Chápu i vaše WTF, ale nezlobte se na mě, já se opravdu snažím otci ve všem vyjít vstříc. Neřeším tu to, že ji nedal do školky, ale to, že mi tvrdil, že ve školce je a já se dozvěděla až v sobotu večer že je v horečkách. V nemocném stavu ji dal k MOJÍ babičce, která má opravdu i pohybově co dělat se sebou a malou ještě vzala na procházku. Otec si mohl vzít volno a být s ní doma. Na jiné aktivity si dovolené bere až až a nebo požádat svoji rodinu, aby malou pohlídali (již jsou nepracující), nebylo by to nic proti ničemu.
Další fakt je ten, že průběh nemoci u dcery s výše uvedeným onemocněním je opravdu odlišný od zdravého dítěte.
Zajímal by mě Váš konkrétní názor, kdybyste měla vážně nemocnou dceru a otec Vás informoval o zdravotním stavu vašeho dítěte o dva dny později? Do té doby Vám psal, jak je vše v pořádku a pak Vás v noci informoval pouze smskou, že je dcera nemocná a on nemohl na výlet (z kterého se musel vrátit, když začala zvracet, protože na výlet jet musel - když ráno vyhodnotil, že je dceři lépe) a že se málo staráte, že má 39 horečku. Víc vám toho neřekl, vytípával Vám telefon a vy věděla jak jsou horečky po aplikace injekce nebezpečné.
A věřte mi, že v zájmu dcery jsem s ním mluvila už tisíckrát, ale bohužel je to jedním uchem sem a druhým tam.
Nepíšu jako mstivá matka a ani žena. V tomto směru to mám s bývalým partnerem vyřešené, ale píšu jako zoufalá matka, která chce radu. Protože všechno ostatní selhalo.
A nedat mu ji není msta a vyřizování si účtu, ale poslední záchrana, aby pochopil, že svět se nemůže točit pouze kolem jeho potřeb. Že si nemůže z lidí dělat dobrý den a že jsou taky nějaká pravidla, které je potřeba respektovat a to hlavně i pro budoucí fungování. A můžete si být jistá, že dělám maximum pro to, abych vztah dcery s otcem udržovala, protože vím, jak je otec pro dítě důležitý…Jako matka nemohu, ale dopustit aby byl nezodpovědný k jejímu zdravotnímu stavu a jako rodič, aby neustále porušoval dohody a lhal. To bychom ji nebyli dobrým vzorem, nemyslíte?

Lama Lama
Hvězda diskuse 53240 příspěvků 20.05.19 20:02
@Lucik pucik píše:
@Lama Lama Dobrý den, děkuji Vám za váš upřímný názor. Asi nechápu, co je na tom protiprávní, když právně ještě není nic dané. Chápu i vaše WTF, ale nezlobte se na mě, já se opravdu snažím otci ve všem vyjít vstříc. Neřeším tu to, že ji nedal do školky, ale to, že mi tvrdil, že ve školce je a já se dozvěděla až v sobotu večer že je v horečkách. V nemocném stavu ji dal k MOJÍ babičce, která má opravdu i pohybově co dělat se sebou a malou ještě vzala na procházku. Otec si mohl vzít volno a být s ní doma. Na jiné aktivity si dovolené bere až až a nebo požádat svoji rodinu, aby malou pohlídali (již jsou nepracující), nebylo by to nic proti ničemu.
Další fakt je ten, že průběh nemoci u dcery s výše uvedeným onemocněním je opravdu odlišný od zdravého dítěte.
Zajímal by mě Váš konkrétní názor, kdybyste měla vážně nemocnou dceru a otec Vás informoval o zdravotním stavu vašeho dítěte o dva dny později? Do té doby Vám psal, jak je vše v pořádku a pak Vás v noci informoval pouze smskou, že je dcera nemocná a on nemohl na výlet (z kterého se musel vrátit, když začala zvracet, protože na výlet jet musel - když ráno vyhodnotil, že je dceři lépe) a že se málo staráte, že má 39 horečku. Víc vám toho neřekl, vytípával Vám telefon a vy věděla jak jsou horečky po aplikace injekce nebezpečné.
A věřte mi, že v zájmu dcery jsem s ním mluvila už tisíckrát, ale bohužel je to jedním uchem sem a druhým tam.
Nepíšu jako mstivá matka a ani žena. V tomto směru to mám s bývalým partnerem vyřešené, ale píšu jako zoufalá matka, která chce radu. Protože všechno ostatní selhalo.
A nedat mu ji není msta a vyřizování si účtu, ale poslední záchrana, aby pochopil, že svět se nemůže točit pouze kolem jeho potřeb. Že si nemůže z lidí dělat dobrý den a že jsou taky nějaká pravidla, které je potřeba respektovat a to hlavně i pro budoucí fungování. A můžete si být jistá, že dělám maximum pro to, abych vztah dcery s otcem udržovala, protože vím, jak je otec pro dítě důležitý…Jako matka nemohu, ale dopustit aby byl nezodpovědný k jejímu zdravotnímu stavu a jako rodič, aby neustále porušoval dohody a lhal. To bychom ji nebyli dobrým vzorem, nemyslíte?

Hele, já tě chápu. Reaguji na to, co jsi napsala, co se mi líbí a nelíbí z tvé strany a co z jeho. A ano, souhlasím s tím, že jeho jednání se mi nelíbí, nelíbilo by se mi ani u mé dcery. Dceru nemocnou jsem měla, komunikovali jsme naštěstí dost.
Na druhou stranu, má babička, 80 let jí hlídala taktéž, stejně tak děda.
Stran toho, že když není rozsudek, nemusíš mu jí 14 dní dát- odprostěme se od tvých důvodů, řešmě jen právní stránku ( protože píšeš, že do rozsudku to udělat můžeš) - je ti jasné, že on by mohl udělat to samé? Přišlo by ti to právně v pořádku? Kdyby si vzal dceru a odmítl jí 14 dní vydat?
Já chápu, že jsi zoufalá. Ale přiznejme si, že kdy dítě nevydáš, tak to právně v pořádku není. Je to morálně ospravdlnitelné z tvého pohledu. Ale to bude i kdykoli po platnosti rozsudku.

Lama Lama
Hvězda diskuse 53240 příspěvků 20.05.19 20:09
@Lucik pucik píše:
@Lama Lama Dobrý den, děkuji Vám za váš upřímný názor. Asi nechápu, co je na tom protiprávní, když právně ještě není nic dané.

Tak obráceně - pokud není nic právně dané, otec by si vzal dítě a proti tvému souhlasu by jí odmítl 14 dní vydat s tím, že není právně nic dané, takže žádné právo neporušuje- souhlasila by jsi s jeho právním výkladem?
Já rozhodně ne.

Váš příspěvek
Reklama