Výměna pozemku za stavební pozemek

668
5.4.17 07:19

Výměna pozemku za stavební pozemek

Ahoj, máme takový problém. Chceme stavět nejlépe už příští rok, ale obec se nemá stále ke změně ÚP. Naposledy byla změna před 5 lety. Přítelova mamka ma okolo pozemky, které nejsou k zastavění. Pouze jeden, ale ten vlastní jeho bratr, na kterém nikdo nestaví. Mamka by jeden pozemek chtěla dát přítelovi, ale zatím čekáme. Dohodli jsme se s brachou jestli by nešlo že by jsme prevedli nas pozemek na stavebni vymenou toho ze zanikne jeho stavebni pozemek. A ten by si zažádal zase jindy o změnu až se bude dělat nový ÚP. Ale chci se zeptat jde to? Obce jsme se zatím neptali, ale už se na to pomalu chystáme. Prosím pište jen kdo se v tom vyzná nebo má podobné zkušenosti. Děkuji za reakce

Příspěvek upraven 05.04.17 v 07:50

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

69602
5.4.17 07:25

@verisek89 No, jestli jako myslíš, že byste si s bratrem vyměnili pozemky, tedy vy byste ten jeho a on ten váš, který vy dostanete od mámy, tak to samozřejmě jde a nikoho se na to ptát nemusíte.
Pokud si to představuješ tak, že jemu by zůstal ten jeho a jen by nemyl určen k zastavění a ten váš ano, tak to je změna územního plánu se všemi svými důsledky, tedy nereálné, pokud se obec nemá ke změně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.4.17 07:25

A co darovací smlouva, jedna tam a druhá zpět? Mám takový dojem, že nejbližší příbuzní neplatí darovací daň…
EDIT: tak jsem si to přečetla pořádně a vy nechcete vyměňovat pozemky, ale jakoby převekslovat, že jeho se stane nestavebním a váš stavebním? No, na 105% to nevím, ale z mých pracovních zkušeností to nelze. Je to prostě změna v ÚP a při té se musí postupovat dle zákonných postupů - zažádat klasicky o změnu územního plánu. A čekat, modlit se a doufat.

Příspěvek upraven 05.04.17 v 08:27

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
668
5.4.17 07:30

@j.a.n.i1 ne my nechceme jeho pozemek. Za prve je na blbem miste trochu v kopci a za druhe je hned vedle domu od rodicu. Takze ten ktery by jsme meli je na rovine a trochu dal :) Nekde jsem cetla ze to jde, ale uz to nemuzu dohledat. ale pokud by byla potreba zmena up jde to individualne? Jsme samozrejme ochotni i zaplatit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1892
5.4.17 07:52

ÚP je Alfa a Omega :mrgreen: bez jeho změny se obávám že smolík. Nemusí se ovšem rovnou vypracovávat celý ÚP, stačí vypracovat dodatek. Což není zrovna levné, jestli se to vyplatí, záleží na ochotě zastupitelstva to schválit. Jednání musí začít tam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.4.17 08:24

@verisek89 Ne to opravdu nejde, můžeš pouze požádat o změnu ÚP a to je na dlouho, pokud se nejedná o nějakou trivialitu. Obec má dlouhodobý plán kudy a kde se rozšiřovat, ve velké většině případů se jedná o černou domluvu s vlastníky bezcenných polí a luk na okraji se kterých se za tučný úplatek udělají pozemky ještě z mnohem tučnější cenou. A nahodilým rozšiřováním jinde by jsi jim kazila kšefty i kdyby to bylo hned vedle zastavitelného území.
Dál to může může mít praktické důvody. Problémem může být absence příjezdové cesty, veřejné osvětlení, nedostatečné rezervy v oblasti sítí (hlavně odpady). Velká vzdálenost od vybavenosti obce. Ochrana nějakého území.
A to, že požádáš o změnu neznamená že se to v příštích pěti letech změní. To je potřeba tlačit, tlačit a uplácet.

• Nahlásit
  • Citovat
5933
5.4.17 08:25

Parcela musí být v zastavitelném území (dle ÚP). A ještě musí jít o odpovídající typ stavby- opět dle ÚP. Nemůžete vzít parcelu v zastavitelném území, zrušit u ní tu „zastavitelnost“ a převést ji na „nezastavitelný“ pozemek. Třeba je ten váš pozemek v klidové zóně, v zeleni a najednou by tam vyrostl RD. Pak by ÚP pozbyl smyslu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
668
5.4.17 09:10

Aha no tak to vypada, ze budeme muset cekat, moc jste me nepotesili… pozemek prijezdovou cestu ma k tomu prvnimu pozemku a vlastne hned vedle by byl ten nas, takze ta cesta je mezi. Na stavebnim urade jsme se informovali, jestli uzemi je vhodne k zastave RD a ti rekli ze je, tedy ta cast, kde chceme stavet. Uvidime jeste co nam reknou na obci, pritelova mamka tam ma znamou tak snad nam vse poradne situaci vysvetli…slysela jsem, ze u nas na obci jsou zhnili neco delat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
5.4.17 09:30
@Ivan PPZ píše:
Parcela musí být v zastavitelném území (dle ÚP). A ještě musí jít o odpovídající typ stavby- opět dle ÚP. Nemůžete vzít parcelu v zastavitelném území, zrušit u ní tu „zastavitelnost“ a převést ji na „nezastavitelný“ pozemek. Třeba je ten váš pozemek v klidové zóně, v zeleni a najednou by tam vyrostl RD. Pak by ÚP pozbyl smyslu.

Přesně tak, představujete si to jako Hurvínek válku 8o On je nějaký důvod, proč váš pozemek není možné zastavět, možná ten důvod už pominul, to se ale posoudí při změně ÚP, nejde to tahle vexlovat, DÍKY BOHU.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
668
5.4.17 09:46

@radkka ja si to nepredstavuju jako hurvinek valku…cetla jsem o tom nekde o teto vymene, proto se ptam, jestli to jde. Nic vic. Kdybych se v tom pohybovala tak se tady neptam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
5.4.17 09:51
@verisek89 píše:
@radkka ja si to nepredstavuju jako hurvinek valku…cetla jsem o tom nekde o teto vymene, proto se ptam, jestli to jde. Nic vic. Kdybych se v tom pohybovala tak se tady neptam.

To by mě fakt zajímalo, tak to sem hoď, když to najdeš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6973
5.4.17 09:51
@verisek89 píše:

Výměna bývala možná, ale fyzická výměna za pozemek obce, tedy třeba známý dál několik akrů lesa obci a oni mu za to dalo předprodejní právo na pozemky s doplatkem. Samozřejmě pro něj výhodné. Ale když jsem to zkoušela já v obci, kde máme pozemek, tak tam to možné nebylo, obec by se k tomu i stavěla kladně, ale už neměla pozemky:-D Možná, že tohle si někde viděla…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
668
5.4.17 10:08

@radkka tak uz jsm to nasla, ale nevim jestli tady muzu hodit odkaz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
5.4.17 10:10
@verisek89 píše:
@radkka tak uz jsm to nasla, ale nevim jestli tady muzu hodit odkaz.

Zkus, nevidím v tom problém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
668
5.4.17 10:14
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu