Vyplacení dovolené a nouzovy stav

Anonymní
18.9.20 15:00

Vyplacení dovolené a nouzovy stav

Ahoj holky, do tohoto zaměstnání jsem nastoupila 20.9.2019. Zkušební doba 3 měsíce, Pracovní doba 10 hodin denně, nárok na dovolenou 4 týdny.
V březnu, jak kvůli koronaviru se plno podniku zavřelo, zavřel se i náš obchod. Tudíž jsem byla od 15 března doma až do teď, kvůli komplikacím v těhotenství. Koncem dubna jsem nastoupila teda na nemocenskou. Tento měsíc mi končí pracovní smlouva. A mě zajímá, jak se to s dovolenou, když jsem byla v práci do půlky března, poté nouzovy stav a koncem dubna nástup na nemocenskou. Zaměstnavatel tvrdí, že dovolenou mi neproplati z důvodu, že byla cerpana v době nouzového stavu. O peníze mi nejde, vím že když jsem v tomto roce odpracovala 3 měsíce tak to bude stejně jen pár dní. Ale zajímalo by mě, na či straně je pravda. Může zaměstnavatel dovolenou strhnout, protože tehdy byl nouzovy stav?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14882
18.9.20 15:21
@Anonymní píše:
Ahoj holky, do tohoto zaměstnání jsem nastoupila 20.9.2019. Zkušební doba 3 měsíce, Pracovní doba 10 hodin denně, nárok na dovolenou 4 týdny.
V březnu, jak kvůli koronaviru se plno podniku zavřelo, zavřel se i náš obchod. Tudíž jsem byla od 15 března doma až do teď, kvůli komplikacím v těhotenství. Koncem dubna jsem nastoupila teda na nemocenskou. Tento měsíc mi končí pracovní smlouva. A mě zajímá, jak se to s dovolenou, když jsem byla v práci do půlky března, poté nouzovy stav a koncem dubna nástup na nemocenskou. Zaměstnavatel tvrdí, že dovolenou mi neproplati z důvodu, že byla cerpana v době nouzového stavu. O peníze mi nejde, vím že když jsem v tomto roce odpracovala 3 měsíce tak to bude stejně jen pár dní. Ale zajímalo by mě, na či straně je pravda. Může zaměstnavatel dovolenou strhnout, protože tehdy byl nouzovy stav?

No nemůže…může ti jí nařídit, ale oznámit ti to musí 14 dní předem…takže pokud nemá někde písemně, že ti jí dal, tak má smůlu…
https://www.penize.cz/…muze-naridit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.9.20 15:24

@Monchichik písemně to určitě nemá. V době, kdy se zavřeli obchody mi jen přišla SMS, že je od zítra uzavřeno, tak že nemám chodit.
A jak je to tedy s dovolenou? Nastoupila jsem v září, smlouva na rok, zkušební doba 3 měsíce, 10 hodin denně, 4 týdny dovolené. Zjistím někde, kolik bych měla mít dnů dovolené? Když jsem od konce dubna na nemocenske? Výplatní pásku ani nic takového jsem nikdy neviděla, vždycky údajně zapomněl ji donést.

• Citovat
  • Nahlásit
14882
18.9.20 16:35
@Anonymní píše:
@Monchichik písemně to určitě nemá. V době, kdy se zavřeli obchody mi jen přišla SMS, že je od zítra uzavřeno, tak že nemám chodit.
A jak je to tedy s dovolenou? Nastoupila jsem v září, smlouva na rok, zkušební doba 3 měsíce, 10 hodin denně, 4 týdny dovolené. Zjistím někde, kolik bych měla mít dnů dovolené? Když jsem od konce dubna na nemocenske? Výplatní pásku ani nic takového jsem nikdy neviděla, vždycky údajně zapomněl ji donést.

Nemáš kolem sebe nějakou účetní, která by ti na to odpověděla…https://www.e15.cz/finexpert/vydelavame/dovolena-a-jeji-kraceni-na-kolik-dni-mate-narok-kvuli-nemoci-ci-materske-1359651

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.9.20 17:04

Pokud jsi na neschopence dele nez 100 dni, tak se ti dovolená krátí. Nicméně pokud by sis jí vyčerpala, jak tvrdí zamestnavatel, musel by ti jí také zaplatit (máš to na účtu?) a 14 dní dopředu oznámit. Poraď se s právníkem na úřadě práce. Je to zdarma. Vyzvala bych emailem zamestnavatele k proplacení a vydání výplatních pásek. Ja jsem zamestnavatel a nebyla bych nadšená z toho, že se mi nekdo hodi marod..i kdyz za to nemuze a pak jeste odejde na materskou. Ale to je život a zakonikem prace se musime ridit vsichni…

• Citovat
  • Nahlásit
6291
18.9.20 18:08

Ajak jsi teda byla placena od toho 15.3. do 30.4.?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.9.20 18:29
@Anonymní píše:
Pokud jsi na neschopence dele nez 100 dni, tak se ti dovolená krátí. Nicméně pokud by sis jí vyčerpala, jak tvrdí zamestnavatel, musel by ti jí také zaplatit (máš to na účtu?) a 14 dní dopředu oznámit. Poraď se s právníkem na úřadě práce. Je to zdarma. Vyzvala bych emailem zamestnavatele k proplacení a vydání výplatních pásek. Ja jsem zamestnavatel a nebyla bych nadšená z toho, že se mi nekdo hodi marod..i kdyz za to nemuze a pak jeste odejde na materskou. Ale to je život a zakonikem prace se musime ridit vsichni…

Ja to samozřejmě chápu, ale za komplikace v těhotenství přece nemůžu. Nehodila jsem se marod záměrně.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
18.9.20 18:30

@Hanula1212
Na účet mi přišla klasicky minimální mzda. V práci jsme placení minimální mzdou + odměnami za prodej a vzhledem k tomu, že žádný prodej nebyl, tudíž mi přišla minimální mzda

• Citovat
  • Nahlásit
6291
18.9.20 19:43
@Anonymní píše:
@Hanula1212
Na účet mi přišla klasicky minimální mzda. V práci jsme placení minimální mzdou + odměnami za prodej a vzhledem k tomu, že žádný prodej nebyl, tudíž mi přišla minimální mzda

Takže náhrada mzdy ve výši 100% měsíc a půl a pak ti ještě platil 14 dnů nemoci. Uz ti teda zaplatil 2 měsíce, aniž bys mu vydelala 1Kč. Zaměstnavatel pokud chce určit dovolenou, musí to oznámit 14 dnů předem písemně, pokud se teda s tebou nedomluví, že na tom netrváš. Já, pokud bych se ocitla na tvém místě, bych buď šla teda marodit hned v tom březnu nebo bych zaměstnavateli řekla, že si tu dovču vyčerpám ještě před nemocenskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6828
18.9.20 19:52
@Hanula1212 píše:
Takže náhrada mzdy ve výši 100% měsíc a půl a pak ti ještě platil 14 dnů nemoci. Uz ti teda zaplatil 2 měsíce, aniž bys mu vydelala 1Kč. Zaměstnavatel pokud chce určit dovolenou, musí to oznámit 14 dnů předem písemně, pokud se teda s tebou nedomluví, že na tom netrváš. Já, pokud bych se ocitla na tvém místě, bych buď šla teda marodit hned v tom březnu nebo bych zaměstnavateli řekla, že si tu dovču vyčerpám ještě před nemocenskou.

Jestli měla min. mzdu plus procenta z prodeje, tak samotná min. mzda není 100% platu.

Zakladatelko, předej to na inspektorát práce. Tohle smrdí z více důvodů. Co to jako je, že „výplatní pásku zapomněl donést“?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.9.20 20:03

@Hanula1212 o nemocenske jsem nevěděla, že mi ji doktorka vypíše. Chtěla jsem pracovat až do mateřské ;) a za nouzovy stav přece nemůžu

• Citovat
  • Nahlásit
6291
18.9.20 20:15
@Anonymní píše:
@Hanula1212 o nemocenske jsem nevěděla, že mi ji doktorka vypíše. Chtěla jsem pracovat až do mateřské ;) a za nouzovy stav přece nemůžu

On ale taky ne. Já jen napsala svůj názor. Prostě bych v tomto případě nějaký den dovo neřešila a pokud ji zapsal na některý den v březnu nebo dubnu, nechala bych to tak, i když mi to neoznámil 14 dnů dopředu. Ale samozřejmě se s tebou měl domluvit předem a to, že nedostáváte výplatnice je taky špatně. Ale klidně poslechni ostatní a pošli na něj kontrolu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
18.9.20 22:13

@Hanula1212 tak ja bych to teda řešil, už jen kvůli tomu, že zakladatelka uvádí, že o dovolené nevěděla. Navíc ji nemohla dostat jen tak, ze dne na den. Takže už kvůli přístupu by mi toto vadilo. Další věc je, že nedostávají výplatní pásky.
A samozřejmě, že nouzovy stav není chybou zaměstnavatele, ale je zaměstnavatel, který má pod sebou podřízené, tudíž musí počítat jak s tím, že se může kdykoliv cokoliv stát, tak i s tím, že mu kdykoliv může někdo odejít na marodku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
364
22.9.20 21:32

Ve výplatní pásce vidíš, jestli ti byla proplacena dovolená nebo ne. Pokud ne, tak teď zaměstnavatel nemůže tvrdit, že ano.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14882
23.9.20 06:59

@Janaalena Nevidí…psala, že jí žádné pásky nedává…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama