Vyplacení manžela po rozvodu

564
7.10.20 12:59

vyplacení manžela po rozvodu

Rozvádíme se po 11 letech manželství. Děti máme vyřešené, zůstávají v mé péči. Teď nás ale čeká majetek. Situace je taková: já vlastním byt, ve kterém jsme s manželem bydleli. teď v něm žiji s dětmi. Manžel má vlastní dům, který nabyl dědictvím. Byt jsem pořídila na úvěr ze stavebního spoření asi tři roky před uzavřením manželství. V úvěru jsem dlužníkem jen já, stejně jako pouze já jsem jediný majitel bytu. Úvěr stále splácím, chybí doplatit cca 600.000,– Vím, že po rozvodu má manžel nárok na polovinu vložených splátek + investic, činí to také cca 600000,–
A teď dotaz - existuje možnost navýšit si úvěr o tuto částku a manžela vyplatit? Když není spoludlužník? Nebo je jediná možnost vzít si na vyplacení jeho nároků nějakou neúčelovou půjčku, kde je ale bohužel vyšší úročení? Samozřejmě zvažuji i prodej bytu a hledání nájmu, ale do toho se mi opravdu moc nechce.

Příspěvek upraven 07.10.20 v 13:06

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4851
7.10.20 13:02

Nejlépe ti poradi tam, kde ten úvěr máš zařízený.. Pokud je hypotéka účelově zřízena na koupi bytu, tak si myslím že to nepůjde. Maximálně si vzít nějakou půjčku,, na cokoliv,,.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
564
7.10.20 13:05

Jj, zeptám se, až se s manželem dohodnu, kolik skutečně bude chtít. Ale tohoto se přesně obávám. Půjčky „na cokoliv“ jsou drahé, buhví, zda bych splátku utáhla. Pak by byl asi jediné řešení ten prodej :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4851
7.10.20 13:08
@lapagerie píše:
Jj, zeptám se, až se s manželem dohodnu, kolik skutečně bude chtít. Ale tohoto se přesně obávám. Půjčky „na cokoliv“ jsou drahé, buhví, zda bych splátku utáhla. Pak by byl asi jediné řešení ten prodej :think:

Z vlastní zkušenosti ti můžu říct že jsou extrémně drahé. Manžel má půjčku u Monety, a klepeme si na hlavu… :zed: :roll: Popřípadě to zkus probrat s finančním poradcem, byla by škoda byt prodávat… Nebo pokud by manžel nechtěl peníze najednou, ale stačilo by mu posílat splátku kazdy měsíc..samozřejmě se smlouvou…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17082
7.10.20 13:09

Poptej se především tam, kde máš úvěr uzavřený. Mělo by to jít. Druhá možnost je vzít hypotéku na refinancování úvěru ze stavebního spoření a vyplacení manžela, to se dělá taky běžně, pokud to tedy dovolí tržní cena bytu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
798
7.10.20 13:11
@lapagerie píše:
Rozvádíme se po 11 letech manželství. Děti máme vyřešené, zůstávají v mé péči. Teď nás ale čeká majetek. Situace je taková: já vlastním byt, ve kterém jsme s manželem bydleli. teď v něm žiji s dětmi. Manžel má vlastní dům, který nabyl dědictvím. Byt jsem pořídila na úvěr ze stavebního spoření asi tři roky před uzavřením manželství. V úvěru jsem dlužníkem jen já, stejně jako pouze já jsem jediný majitel bytu. Úvěr stále splácím, chybí doplatit cca 600.000,– Vím, že po rozvodu má manžel nárok na polovinu vložených splátek + investic, činí to také cca 600000,–
A teď dotaz - existuje možnost navýšit si úvěr o tuto částku a manžela vyplatit? Když není spoludlužník? Nebo je jediná možnost vzít si na vyplacení jeho nároků nějakou neúčelovou půjčku, kde je ale bohužel vyšší úročení? Samozřejmě zvažuji i prodej bytu a hledání nájmu, ale do toho se mi opravdu moc nechce.Příspěvek upraven 07.10.20 v 13:06

Když ta polovina je 600 tisíc, tak se vložilo 1,2 mil., takže by podle mne mělo být možné si na tu splacenou část polovinu z ní půjčit.

Záleží na tom, jakou máš ty sama bonitu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
564
7.10.20 13:22

@aquarian
Ano, během manželství jsme splatili cca 1mil + cca 200.000,– jsou investice do přestavby bytu. Z toho má dle právníka nárok na polovinu.

Až začneme řešit majetkové vyrovnání, proberu s manželem, jakou částku bude přesně požadovat a jestli by přistoupil třeba na splátky (v reálu bych to viděla tak, že on pošle alimenty a já mu pošlu zpět to samé :D). Zatím se zkusím poptat ve spořce, kde mám úvěr. Do té neúčelové půjčky se mi moc nechce a do prodeje bytu už vůbec ne. Ale nějak to vyřešit musím.

Příspěvek upraven 07.10.20 v 13:28

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
564
7.10.20 13:26

@Janli Díky za tip, prověřím i tuto možnost. Řešila jsem teď odhad bytu (kvůli převodu zástavy). Odhadní cena je cca 2600.000,–

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8068
7.10.20 13:28

A do jeho domu se nic nevkladalo…?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
564
7.10.20 13:28
@Lucie_Sx píše:
A do jeho domu se nic nevkladalo…?

bohužel všechny větší opravy proběhly ještě před „zděděním“, takže ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11866
7.10.20 13:31
@lapagerie píše:
@aquarian
Ano, během manželství jsme splatili cca 1mil + cca 200.000,– jsou investice do přestavby bytu. Z toho má dle právníka nárok na polovinu.

To je pravda. Pokud je ale manzel rozumny, bude pozadovat mene, kdyz odecte svuj podil na najemnem, ktere jste diky tomu platit nemuseli. Ale je to na dohode. Nicmene bych si nepujcovala, ale v ramci vyrovnani se skusila dohodnout na splatkach manzelovi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
564
7.10.20 13:37

@cecetka z toho jsem trochu zmatená - odčte podíl na nájemném, které bychom museli platit v nájemním bytě? Měsíčně splácím cca 13tis, z toho je 6500,– úvěr + 6500,– energie atd. Jak by z toho odečetl podíl?
Promiň, asi jsem pitomá, ale vůbec nevím, o čem mluvíš :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17082
7.10.20 13:39
@lapagerie píše:
@Janli Díky za tip, prověřím i tuto možnost. Řešila jsem teď odhad bytu (kvůli převodu zástavy). Odhadní cena je cca 2600.000,–

To by mělo jít bez problémů. Zkusila bych pořešit spíše ten refinanc, zrovna teď jsou úroky do 2%, takže by to pro tebe mohlo být ve finále levnější než úvěr ze stavebka a spořitelna je v tomhle momentálně dost vstřísná. Prodávat byt nebude nutný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3322
7.10.20 13:40

Mrkni se na tzv. americké hypotéky
se zajištěním nemovitostí se dá různě kouzlit, pokud její hodnota výrazně převyšuje částku, kterou ještě potřebuješ půjčit (po odečtu toho, co ovšem ještě dlužíš),
je to věc pro dobrého fin. poradce, případně si zajdi do své vlastní banky a tam, kde je úvěr na byt sjednán… o tvém záměru ale již bude existovat záznam v registru bankovních informací, proto bývá často lepší sehnat opravdu dobrého FP, který už cíleně půjde za konkrétním produktem a může ti i sjednat lepší úrokovou sazbu…
Neúčelovky jsou strašně drahé, to bys na tak vysokou částku extrémně přeplatila..
a se splátkami bude manžel souhlasit jen těžko, to by byl hodně velký grand ;)
záleží dost na tvé aktuální bonitě, záznamech v registrech a aktuální tržní ceně nemovitosti… obecně ale tento typ produktů (jakoby „druhá hypotéka“) je běžně na trhu :mavam:

PS : máš spočítané, že zvládneš ze svého platu v pohodě a s rezervou hradit oba tyto velké závazky? (případně jeden „zkonsolidovaný“ velký?).. část insolvencí začíná právě takto - že se člověk přecení ohledně svých možností financování bydlení… budeš mít jen jeden plat a výživné.. pořádně to propočítej..

Příspěvek upraven 07.10.20 v 13:45

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17082
7.10.20 13:40
@lapagerie píše:
@cecetka z toho jsem trochu zmatená - odčte podíl na nájemném, které bychom museli platit v nájemním bytě? Měsíčně splácím cca 13tis, z toho je 6500,– úvěr + 6500,– energie atd. Jak by z toho odečetl podíl?
Promiň, asi jsem pitomá, ale vůbec nevím, o čem mluvíš :D

Dost často se započítává takzvaný „odbydlení“, takže by to nemusela být celá částka, ale to je na souboj právníků.. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama