Výplata nemocenské - jak se můžu bránit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Taače
Kecalka 358 příspěvků 14.08.18 10:58
Výplata nemocenské - jak se můžu bránit?

Zdravím, moc prosím o radu někoho, kdo tomu rozumí - mám teď rudo před očima :cert:

Od 18.4. jsem nastoupila do nové práce, jenže jsem otěhotněla a chtě nechtě musela od 29.6. na rizikové - takže se mnou samozřejmě po 14 dnech trvání nemoci ukončili pracovní poměr ve zkušební době, s tím jsem počítala.

No a dnes mi přišla „výplata“ za těch 14 dnů - a je to naprosto neodpovídající částka. (554,– 8o :lol: :lol: ). Plat jsem měla za 2 celé měsíce a necelou půlku prvního slušný, takže tato částka je úplně mimo.

Problém je, že se mzda skládala z určité částky pevné a půlka z pohyblivé částky (tu mi samozřejmě ten poslední měsíc vzali) - ale ve výplatní pásce byla normálně hrubá mzda komplet. Nemohli to teda počítat jen z toho základu, když na výplatnici ten základ ani není, ne?

Volala jsem na podporu sociálky - odkázali mě na pracovní inspektorát, jenže není úřední den, tak se s nima budu moct bavit až zítra. Proto bych chtěla jen vědět, co mě čeká a jetsli jsem v právu :? Co jsem odešla, dělají mi jen naschvály - strhli prémie, výplatu za červen poslali pozdě, dokonce se mi vrátily lístky na peníze - odmítali můj dopis přijmout…prostě :roll:

Jestli někdo prožil něco podobného nebo tomu rozumí, byla bych moc ráda za zkušenost, děkuju!! :palec:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 14.08.18 11:12

@Taače No, a výplatní lístek za červenec máš?

Mám dojem, že za červenec dostaneš jen nemocenskou, protože v červenci jsi v práci nebyla.

Tady je kalkulačka nemocenské, tak si to vypočítej.

Taače
Kecalka 358 příspěvků 14.08.18 11:17

@eumedon Počítám s tím, že na cervenec jen nemocenskou, ale 550 korun je prostě nesmysl - o to jde, to by dělalo 1.100 /mesic - ať počítám jak počítám, tak to nevychází ani kdyby to počítali z holého základu.

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 14.08.18 11:18

@Taače Výplatní lístek za červenec máš?

Bubla_Bučková
Závislačka 3814 příspěvků 14.08.18 11:20

no ty mluvíš o zaměstnavateli… tedy prvních 14 dní nemoci pokrývá zaměstnavatel. První 3 dny jsou za 0, pak tam byli nějaký svátky a je to asi 60 procent? :nevim:

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 14.08.18 11:23
@Bubla_Bučková píše:
no ty mluvíš o zaměstnavateli… tedy prvních 14 dní nemoci pokrývá zaměstnavatel. První 3 dny jsou za 0, pak tam byli nějaký svátky a je to asi 60 procent? :nevim:

jj, do 14. července je to 8 pracovních dní.

Uživatel je onlineTom-Jerry
Vesmírná mluvilka 32481 příspěvků 14.08.18 11:23

@Taače a nepřišlo ti to jen za toho 29.6. a pak ti dají ten zbytek ?Výplata je od prvního do posledního ne?

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 14.08.18 11:25

@Taače Výplatní lístek za červenec máš?

Bubla_Bučková
Závislačka 3814 příspěvků 14.08.18 11:27

a taky ti možná strhli za stravenky nebo jiné vyúčtování benefitů :think:

Taače
Kecalka 358 příspěvků 14.08.18 11:36

@eumedon Výplatní lístek za červenec nemám, už jsem byla na neschopence právě a nic mi neposlali :zed:

@Bubla_Bučková Je to práce na 12 hodinové směny i o víkendech a červencové svátky bylo normálně otevřeno. Kolegyni, která nastoupila na nemocenskou pár dní po mně prisla normálně odpovídající částka. Stravenky ani nic podobného jsme nedostávali. :nevim:

@Tom-Jerry Napadlo mě to, ale šlo o 3 dny ten měsíc - takže by se stejně nic neplatilo. A kolegyně šla marodit od nového měsíce a dnes ji normálně prisla odpovídající částka.

magratka
Zasloužilá kecalka 889 příspěvků 14.08.18 11:37

A jak si měla naplánované směny?

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 14.08.18 11:40
@Taače píše:
@eumedon Výplatní lístek za červenec nemám, už jsem byla na neschopence právě a nic mi neposlali :zed:

Tak první bych žádal výplatní lístek. Tedy vyúčtování toho, co jsem dostal.

https://kariera.ihned.cz/…semny-doklad

Bubla_Bučková
Závislačka 3814 příspěvků 14.08.18 11:44

jinak konkrétně - právník se specializací na pracovní právo.

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 14.08.18 11:47
@Bubla_Bučková píše:
jinak konkrétně - právník se specializací na pracovní právo.

To by se dost prodražilo, kdyby to měl být první krok.

Zákoník práce, § 142 odst 5:

Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.

Takže bych ho k tomu písemně vyzval.

Janli
Kelišová 6018 příspěvků 9 inzerátů 14.08.18 12:30

A nezkoušela jsi místo téhle diskuze nejdřív zavolat mzdové účetní a zeptat se?

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Že ho Me Too semele? Ale kdeže! Ronaldo střílí gól za gólem a zřejmě se bude ženit!

Už už to vypadalo, že se kariéra hvězdného fotbalisty Cristiana Ronalda... číst dále >

Bratr Václava Neckáře: Skladatele dnes nikdo nechce, to nejlepší už bylo složeno

Přestože víc se mluví o jeho bratrovi, herci a zpěvákovi Václavu Neckářovi... číst dále >

Články z Ona Dnes

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to... číst dále >

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná.... číst dále >