Výplata životního pojištění a zánik slevy na manželku

3.6.20 00:02

výplata životního pojištění a zánik slevy na manželku

Ahoj maminky,
prosím ty daňově zdatné o radu, abych mohla být klidná, že jsem rodinný rozpočet nepřipravila cca o 24000,– Kč a na opačnou stranu, že jsem o tuto částku neobrala neoprávněně stát. Jsem na rodičáku, dělala jsem dnes večer manželovi přiznání, kde jsem mu automaticky chtěla uplatnit slevu na mě jakožto na manželku bez příjmů (mám nějaké dohody, ale to se do těch 68000,– s velkou rezervou vejde) a pak jsem si uvědomila, že jsem předčasně zrušila životní pojištění, částka mi byla vyplacena v 12/2019, bohužel plus dohody o provedení práce mi pak už příjem za rok 2019 překročil těch 68000,–. Takže co jsem se dočetla a dívala do zákona, obávám se, že jsme na tuto slevu nárok ztratili. Ale přece, nemáte s tím některá zkušenost či není některá maminka v těchto věcech opravdu kovaná?:-). Já jsem účetní, ale čtyři roky doma s dětmi a občas to přemýšlení trochu drhne:-). Děkuji za všechny rady a přeji krásné dny…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4446
3.6.20 05:04

To, ale podle mě není příjem z výdělečné činnosti ani ty příjmy co do nenaroku spadají ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
768
3.6.20 05:43
@Jančařík píše:
Ahoj maminky,
prosím ty daňově zdatné o radu, abych mohla být klidná, že jsem rodinný rozpočet nepřipravila cca o 24000,– Kč a na opačnou stranu, že jsem o tuto částku neobrala neoprávněně stát. Jsem na rodičáku, dělala jsem dnes večer manželovi přiznání, kde jsem mu automaticky chtěla uplatnit slevu na mě jakožto na manželku bez příjmů (mám nějaké dohody, ale to se do těch 68000,– s velkou rezervou vejde) a pak jsem si uvědomila, že jsem předčasně zrušila životní pojištění, částka mi byla vyplacena v 12/2019, bohužel plus dohody o provedení práce mi pak už příjem za rok 2019 překročil těch 68000,–. Takže co jsem se dočetla a dívala do zákona, obávám se, že jsme na tuto slevu nárok ztratili. Ale přece, nemáte s tím některá zkušenost či není některá maminka v těchto věcech opravdu kovaná?:-). Já jsem účetní, ale čtyři roky doma s dětmi a občas to přemýšlení trochu drhne:-). Děkuji za všechny rady a přeji krásné dny…

To životní pojištění zpaměti nevím, ale když máš DPP do limitu, tak se zdanily srážkovou daní a do daňového přiznání je ani neuvádíš.
Takže ti nemůžou vzít slevu z jiných příjmů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4559
3.6.20 08:02

Přiznání se podává v roce, kdy k této skutečnosti došlo. Jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů se do přiznání uvedou částky, o které si v uplynulých 10 letech z důvodu zaplaceného pojistného poplatník snižoval základ daně (tj. uplatněné nezdanitelné části základu daně).

https://www.podnikatel.cz/…m-priznanim/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
72390
3.6.20 12:11
@reincarnate píše:
To životní pojištění zpaměti nevím, ale když máš DPP do limitu, tak se zdanily srážkovou daní a do daňového přiznání je ani neuvádíš.
Takže ti nemůžou vzít slevu z jiných příjmů.

Ale mohou, neb jsou to prijmy, ktere musis pro slevu na manzelku zapocitat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
768
3.6.20 12:15
@j.a.n.i1 píše:
Ale mohou, neb jsou to prijmy, ktere musis pro slevu na manzelku zapocitat.

Aha, tak asi jo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.6.20 14:57

Tak moc děkuji za všechny názory. Že musím zdanit, pokud jsem v posledních 10 letech snižovala o placené životní pojištění základ daně, vím. Dohody o provedení práce se do mých příjmů započítávají (pro účely uplatnění slevy na mě jako na manželku v DAP manžela) to taky vím, ale opravdu se nemůžu dopátrat, jak je to s tím zrušeným životkem. Ale ráno s čerstvou hlavou jsem si já popleta uvědomila, že jsem ještě v 1/2019-3/2019 pobírala peněžitou pomoc v mateřství, která se do toho limitu 68000,– započítává plus ty moje dohody už to tu hranici převýšilo…takže to životní pojištění už nemusím řešit, stejně jsem tedy limit přesáhla. Ale čistě teoreticky by mě to zajímalo:-). Moc děkuji za váš čas a užívejte jaro se svými dětičkami či bříšky:-). Já mám děti dvě a nuda s nimi teda není, je to ale krásný čas:-).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6226
3.6.20 17:01

@Jančařík já tuto situaci řešila už několikrát. Probírala jsem jak s účetními, daň. poradci i na FÚ. Podle mého názoru nejde o klasický příjem. Jde vlastně o tvé peníze, které sis spořila a teď nechala vyplatit. Jako příjem bych brala max. nějaký úrok (zhodnocení), které pojišťovna vyplatila z těch tvých peněz. Když bych to vzala úplně do krajnosti - pokud by sis odkládala peníze někam do šuplíčku a v době RD je vytáhla, tak by tě ani nenapadlo je do limitu započítávat. A já nevidím rozdíl mezi tím, když si je ušetříš v šuplíčku nebo je šoupneš ke zhodnocení do pojišťovny. Někdo se mnou sice nesouhlasil, já tyto peníze do limitu nezapočítávala a byla připravena se odvolat, pokud by se to FÚ nelíbilo. Ale zatím nikdo nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.6.20 21:15
@Hanula1212 píše:
@Jančařík já tuto situaci řešila už několikrát. Probírala jsem jak s účetními, daň. poradci i na FÚ. Podle mého názoru nejde o klasický příjem. Jde vlastně o tvé peníze, které sis spořila a teď nechala vyplatit. Jako příjem bych brala max. nějaký úrok (zhodnocení), které pojišťovna vyplatila z těch tvých peněz. Když bych to vzala úplně do krajnosti - pokud by sis odkládala peníze někam do šuplíčku a v době RD je vytáhla, tak by tě ani nenapadlo je do limitu započítávat. A já nevidím rozdíl mezi tím, když si je ušetříš v šuplíčku nebo je šoupneš ke zhodnocení do pojišťovny. Někdo se mnou sice nesouhlasil, já tyto peníze do limitu nezapočítávala a byla připravena se odvolat, pokud by se to FÚ nelíbilo. Ale zatím nikdo nic.

To se mi moc líbí, protože přesně takhle jsem o tom svým selským rozumem taky před usnutím přemýšlela, navíc tam spíš byla finanční ztráta, protože to bylo životko a zhodnocení peněz se nekonalo, takže to opravdu v podstatě byly mé peníze. Škoda, že nakonec ten limit přesahuji, protože kdyby to vázlo na tomhle, hrozně by mě tento příspěvek povzbudil a utvrdil v mých myšlenkách…Díky:-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama