Vyplatí se investovat do bytu v pohraničí?

Anonymní
6.3.21 18:44

Vyplatí se investovat do bytu v pohraničí?

Ahoj, jdu se poradit. Je mi něco málo přes 50 a jsem obyčejná ženská ve výrobě. Žiji s dospělou dcerou v nájmu, která se za pár let určitě odstěhuje. Jsem na místo vázána kvůli práci. Momentálně jsem podělila 900 000 a přemýšlím, jak je nejvhodněji investovat, jelikož se bojím je jen tak nechat na účtě-jsem dost nenechava. Jinak nemám tak vysoký plat, bych něco dobrala na hypotéce a za 10 let do důchodu splatila-takovy být je malý a nemůžu do něj jít s dcerou a hlavně ve Středočeském kraji nic do cca milionu a půl stejne nesezenete (mohla bych si půjčit max půl milionu a stále jsem limitována práci). Napadlo mne investovat do bytu v pohraničí (Most, Teplice, Ústí apod.), kde jsem viděla směšně levné byty…ne že bych tam jednou šla bydlet, ale prostě bych ty peníze měla v něčem uložené a později bych to mohla prodat za víc, třeba za 10 let. Bať bych pak pronajímala anebo tam jezdila na víkendy. Máte zkušenost?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14192
6.3.21 18:46

Proc si myslis, ze jsou tam ty byty podstatne levnejsi? ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
146
6.3.21 18:47

Investice do bytu je dobrá, ale když budeš kupovat něco na „severu“, tak pořádně prostuduj lokality. Je tu dost vyloučených části případně ulic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.3.21 18:49

Bydlim kousek od Ceske Lipy, tam kde je prace, se byty dost kupuji a ceny celkem leti nahoru. V miste kde bydlim staly byty pred 5 lety 4+1 treba 450-500 tis. Ted jdou k 1,5 mil - 2 mil.

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
16047
6.3.21 18:51

Pokud se na to musíš ptát na emiminu, tak téměř jistě ty peníze vyhodíš oknem a bdueš s tím mít jen samé mrzení.

Fakt to není blbuzvdorná věc spočítatto tak, aby to bylo výhodné. Zároveň byt není samoduržovací věc, spotřebujete to jak peníze, tak energii a zejména pokud v něm žijí nájemníci.

Klidně to udělej, ale promysli a spočítet jo - fakt nedávej na pocit a intiucii, či „zdravý rozum.“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
616
6.3.21 19:32

V byte musis platit do fondu, zalohy na vodu a elektriku. Obcas to musis zkontrolovat, takze zalezi, kde bydlis a jak to tam mas daleko. Co koupit chatu nebo pole, pozemek? Treba tu chatu bys uzila az budes v duchodu, nebo dcera to oceni az bude randit :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3223
6.3.21 19:33

Zalezi do jak velkeho bytu chces investovat. 3+1 v Teplicich za tyto penize v teto dobe koupis jen ve spatne lokalite jako jsou Prosetice nebo Trnovany. My koupili byt pred 6 roky v jedne z nejlepsich lokalit v Teplicich a jeho hodnota behem teto doby vzrostla min. 4×

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.3.21 19:34
@Anonymní píše:
Bydlim kousek od Ceske Lipy, tam kde je prace, se byty dost kupuji a ceny celkem leti nahoru. V miste kde bydlim staly byty pred 5 lety 4+1 treba 450-500 tis. Ted jdou k 1,5 mil - 2 mil.

Taky jsem kousek od české Lípy
A co s tím bytem celkem daleko budeš dělat??
Pronajímat??
Když už, tak abys to měla v nějaké dojezdové vzdálenosti
Na pozemky kolem Lípy si nekoukala?

• Citovat
  • Nahlásit
305
6.3.21 22:54

S pronajimanim bytu budete mít starosti a riziko neplacení, vystěhováváni, Svj bude chtít návštěvy schůzi… a opravdu v této relaci se nedá koupit nemovitost bez rizika na nevhodnou lokalitu. Může se samozrejme situace změnit k lepšímu, postaví se tam obchvat a domy budou najednou bez rušné dopravy, nebo přijde investice a bude tam práce a s ní peníze..
Doporučuji investovat v několika hromadkach do třech různých “košíků s vejci “ - na dlouho část třeba na vyhlídku pěti let do podílového fondu, nejlépe dvou tří. Schválně se podívejte na grafy třeba TopStock od ČS ( omlouvám se není to reklama, jenom příklad) Já mám teď z dědictví podobnou částku a budu ale investovat do vlastního bydlení. I tak ale koupím akcie dividendové jako je například ČeZ. Vyplácí stabilně dividendu to znamená ze za cca 8-10 let dostanete zpátky celou částku za kterou jste akcii koupila a ještě furt mate tu akcii. Nemluvě o tom, ze její cena může růst. A zase těch akcii je víc, které vyplaceji dividendu. Je to i KB, a další. Taky je stabilní alespoň proti inflaci stavební spoření, tady úrok se státní prémii je lehce ziskový.
Vzít si k penězům hypotéku by šlo jenom v případě, ze bude naděje na zhodnocení a výnos. Uznávám, ze najít poctivější poradce je kumšt. Přeji Vám ať se podaří.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1543
7.3.21 18:43

Byt je špatný nápad. Když ho necháš prázdný, tak náklady na jeho údržbu budou srovnatelné nebo i vyšší, než předpokládaný růst ceny. Na pronajímání odjinud nejspíš nebudeš mít čas. Je to poměrně pracná záležitost. Lepší by bylo koupit pozemky. Nejlépe zemědělskou půdu a mít ji propachtovanou. Zisk je kolem 2% a je to naprosto bezpracný příjem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat