Reklama

Výplatní lístek - odstupné

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

suvik
Nadpozemská drbna 26368 příspěvků 21.12.16 17:37
Výplatní lístek - odstupné

Rada bych se zeptala ucetnich, ktere delaji mzdy, jak ma vypadat vyplatni listek v pripade, kdy ma zametnavatel krome mzdy (posledni) vyplatit zamestnanci i odstupne.

Dostala jsem totiz listek, kde je jen mzda za ten posledni mesic a kdyz jsem zadala jinou pasku - s celou castkou (tozn. vcetne odstupneho), poslali mi znovu uplne ten samy listek.

Davala jsem okamzitou vypoved pro nevyplaceni mzdy ze strany zamestnavatele a ze zakona mam narok na nahradu mzdy ve ysi jednoho mesicniho platu.

Jak to mam resit? Pres inspektorat prace? Domnivam se, ze ta castka ma byt tedy celkova - jak plat, tak odstupne.

Reklama

Reakce:

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16291 příspěvků 21.12.16 18:18
@suvik píše:
Rada bych se zeptala ucetnich, ktere delaji mzdy, jak ma vypadat vyplatni listek v pripade, kdy ma zametnavatel krome mzdy (posledni) vyplatit zamestnanci i odstupne.

Dostala jsem totiz listek, kde je jen mzda za ten posledni mesic a kdyz jsem zadala jinou pasku - s celou castkou (tozn. vcetne odstupneho), poslali mi znovu uplne ten samy listek.

Davala jsem okamzitou vypoved pro nevyplaceni mzdy ze strany zamestnavatele a ze zakona mam narok na nahradu mzdy ve ysi jednoho mesicniho platu.

Jak to mam resit? Pres inspektorat prace? Domnivam se, ze ta castka ma byt tedy celkova - jak plat, tak odstupne.

A co ti poslali na účet (nebo vyplatili). Dostala jsi to odstupné vůbec? POkud jsi ho nedostala, tak na výplatní pásce být nemůže. Z tvého dotazu není jasné, jestli ti jde o odstupné a nebo o správnost výplatního lístku. :think:

B4RC3LON4
Zasloužilá kecalka 722 příspěvků 21.12.16 18:27

Jinak takovy dodatek myslim si ze v dnesnim statu i kdyz na odstupne mas narok tak ti ho vydat nemusi dobre muzes se snima soudit ale pochybujize nekdo ma tolik penez aby se mohl soudit o odstupne prijde me ze si kazdy zamestnavatel dela co chce

suvik
Nadpozemská drbna 26368 příspěvků 21.12.16 18:52

No ja se domnivam, ze ve vyplatni pasce ma byt oboje. On mi poslal jen jeden plat a ted mi dosel i na ucet. Ja mam na odstupne pravo.

Uz se mi toto jednou stalo, zamestnavatel rusil firmu, odstupne nam sice nevyplatil, ale mel ho v pasce, protoze jsme na nej meli pravni narok. Pak nam ho sice nevyplatil, ale my na nej podali insolvencni navrh a urad prace nam potom odstupne uhradil.

Nicmene ja to potrebuju mit na papire a on mi to spatnou paskou upira, o to mi jde. Rikam si, ze nez se obracet na pravnika, jako prvni se obratim na ten ispektorat prace.

Jinak jo, zamestnavatele maji dluhy, neposilaji vyplatu a delaji si co chteji, pekne me to stve

B4RC3LON4
Zasloužilá kecalka 722 příspěvků 21.12.16 18:53
@suvik píše:
No ja se domnivam, ze ve vyplatni pasce ma byt oboje. On mi poslal jen jeden plat a ted mi dosel i na ucet. Ja mam na odstupne pravo.

Uz se mi toto jednou stalo, zamestnavatel rusil firmu, odstupne nam sice nevyplatil, ale mel ho v pasce, protoze jsme na nej meli pravni narok. Pak nam ho sice nevyplatil, ale my na nej podali insolvencni navrh a urad prace nam potom odstupne uhradil.

Nicmene ja to potrebuju mit na papire a on mi to spatnou paskou upira, o to mi jde. Rikam si, ze nez se obracet na pravnika, jako prvni se obratim na ten ispektorat prace.

Jinak jo, zamestnavatele maji dluhy, neposilaji vyplatu a delaji si co chteji, pekne me to stve

muzu vedet jakou vyplatu vam dluzi nebo od kdy? nam ted vyplacel tento mesic vyplatu za zari

suvik
Nadpozemská drbna 26368 příspěvků 21.12.16 18:56

Dluzil nam za zari, tu poslal 23.11. a 28.11. jsem podavala okamzitou vypoved.

Bugaboo
Závislačka 2777 příspěvků 17 inzerátů 21.12.16 19:52

http://m.penize.cz/…a-dluzi-mzdu

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16291 příspěvků 21.12.16 21:20
@suvik píše:

Jinak jo, zamestnavatele maji dluhy, neposilaji vyplatu a delaji si co chteji, pekne me to stve

Nemůže ti dát jinou pásku, když ti to odstupné vůbec nemá v úmyslu dát. Dal ti pásku s výplatou za měsíc, kterou ti dlužil a víc ti nedá a ani nehodlá dát. Svoje právo na odstupné si musíš někde vyřídit. Ale kde… Uřad práce? Třeba by ti poradili.

eumedon
Extra třída :D 13198 příspěvků 23.12.16 22:28
@suvik píše:
Davala jsem okamzitou vypoved pro nevyplaceni mzdy ze strany zamestnavatele a ze zakona mam narok na nahradu mzdy ve ysi jednoho mesicniho platu.

Co je to okamžitá výpověď? Takový pojem zákoník práce nezná. Pokud jsi dala výpověď, tak musíš pracovat ještě po výpovědní dobu a nárok na odstupné nemáš.

Jó, to kdyby jsi dala okamžité zrušení pracovního poměru (a platné okamžité zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacení mzdy můžeš dát tehdy, když ti zaměstnavatel dluží mzdu nebo kteroukoliv její část déle, než 15 dnů po splatnosti a mzda je splatná do posledního dne měsíce následujícího po měsíci, za který je vyplácena), tak končíš okamžitě. A nárok na odstupné sice taky nemáš, ale máš nárok na náhradu mzdy jako za výpovědní dobu, tedy 2 měsíce.

eumedon
Extra třída :D 13198 příspěvků 23.12.16 22:30
@suvik píše:

Neměla jsi dát okamžitou výpověď, ale okamžité zrušení pracovního poměru.

suvik
Nadpozemská drbna 26368 příspěvků 24.12.16 14:03

Dala jsem okamzite zruseni pracovniho pomeru, napsala jsem to zkracene. Narok na nahradu mzdy pak zamestnanec ma bud za jeden, dva nebo tri mesice, podle toho, jak dlouho byl u zamestnavatele v pracovnim pomeru. Tohle vim, jde mi o to, jak to z nej dostat. Tak sakra co je to za pravni stat, kdyz si nekteri delaji co chteji. Zamestnavatel ma dluhy kam se podiva a jak to dopadne, skonci v insolvenci, majetek jakoze kde nic tu nic a prd z nej veritele dostanou. Tohle me fakt stve. Ja kdyz udelala boru v praci, splatila jsem ji do posledniho halire.

eumedon
Extra třída :D 13198 příspěvků 24.12.16 14:26
@suvik píše:
Narok na nahradu mzdy pak zamestnanec ma bud za jeden, dva nebo tri mesice, podle toho, jak dlouho byl u zamestnavatele v pracovnim pomeru. Tohle vim, …

Odkud to víte? V zákoníku práce, § 56 odst. 2 čtu:

Zaměstnanci, který okamžitě zruššil pracovní poměr, příslušší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výšši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Pro účely náhrady mzdy nebo platu se použije § 67 odst. 3.

A délka výpovědní doby se neřídí délkou pracovního poměru. Pokud není smlouvou stanovena delší výpovědní doba, tak u pracovního poměru je 2 měsíce.

Šidila byste se.

Jestli vám nedají náhradu mzdy za 2 měsíce do splatnosti poslední mzdy, tak jim napište předžalobní výzvu, ve které jim na to dáte nejméně týden, nebo - ať nežeru - 14 dní. Výzvu pošlete doporučeně a na dodejku. Nezapomeňte jim připomenout, že po marném uplynutí dodatečné lhůty, kterou jste jim poskytla, dostanou písemnost už od soudu, což pro ně bude dražší. S manželkou jsme to řešili taky tak a peníze jí převedli v den, kdy výzvu obdrželi.

Příspěvek upraven 24.12.16 v 14:38

suvik
Nadpozemská drbna 26368 příspěvků 24.12.16 14:31

Dik! Predualobni vyzva to neznam, zkusim.

Ohledne nahrady mzdy - je to prave v tom paragrafu 67.

eumedon
Extra třída :D 13198 příspěvků 24.12.16 14:36
@suvik píše:
Dik! Predualobni vyzva to neznam, zkusim.Ohledne nahrady mzdy - je to prave v tom paragrafu 67.
Paragraf 67 na okamžité zrušení PP nedopadá. V § 67 je řešeno odstupné při výpovědi ze strany zaměstnavatele. Z paragrafu 67 se použije jen odstavec 3 (kde se píše, že „průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek“). Na okamžité zrušení PP zaměstnancem dopadá § 56 a finanční kompenzace (náhrada mzdy) za to, že zaměstnanec musel zrušit okamžitě PP, je řešena v § 56 odst. 2.

Hlavně v té výzvě uveďte paragraf, který se vašeho případu týká, ne ten, který se ho netýká.

Mimoto byste se šidila: Máte nárok na dvojnásobek toho, co jste žádala.

A pozor: Pokud byste se soudila o odstupné podle § 67, tak soud prohrajete, protože byste v petitu žádala něco, na co nemáte nárok (není totiž splněna zákonná podmínka pro odstupné, kterou je výpověď ze strany zaměstnavatele). Soud by nezkoumal, zda máte nárok na něco jiného, co nenavrhujete, zabýval by se jen vaším návrhem, který by byl neoprávněný.

Stejně tak v předžalobní výzvě musíte vyzvat ke splnění povinnosti, kterou budete případně žalovat. Kdybyste vyzvala k plnění něčeho jiného (třeba odstupného podle § 67, na něž nemáte nárok), než budete žalovat (náhradu mzdy podle § 56 odst. 2), soud vám nemusí přiznat náhradu nákladů řízení, i kdybyste jej vyhrála. Mimoto by vaši výzvu povinný nebral tak vážně, protože byste mu předvedla, že neumíte číst zákony.

@suvik píše:
Čili okamžité zrušení PP je platné. Doufám, že o něm máte důkaz (například potvrzení osobního doručení na kopii, potvrzení o doručení od pošty, svědka doručení,…). Hlídejte si důkazní situaci. Průšvih by například byl, kdybyste podepisovala příjem plateb v hotovosti bez toho, abyste uvedla datum nebo zkontrolovala uvedené datum, kdy jste peníze přijala (protože tím byste plátci umožnila doplnit datum, které se mu hodí).

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Eva Decastelo: Komentují moje tlusté ruce? Musí mít chudý vlastní život!

Patří mezi nejkrásnější české moderátorky. I když před několika dny oslavila... číst dále >

Tajemství fotky bez cucku odhaleno: Kam se Kristelová vymódila jako Šebestová?

Světlo světa spatřila tajná nahrávka, na níž je slyšet hlas Kateřiny... číst dále >

Články z Ona Dnes

Co s úrodou jablek? Oslaďte si babí léto skvělým koláčem nebo štrúdlem

Jablek se letos urodilo požehnaně. Možná i vy přemýšlíte, co s kulatými... číst dále >

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Reklama