Výpočet odstupného během mateřské/rodičovské

Anonymní
19.11.19 13:55

Výpočet odstupného během mateřské/rodičovské

Pěkný den :) Mohla bych poprosit nějakou účetní nebo někoho, kdo se vyzná v této tématice, jestli by poradil? Jsem na mateřské a nyní jsem dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti. Mělo by mi tak náležet odstupné, které bych ráda někde vymáhala a dožadovala se jej. Jen potřebuji vědět přesnou výši a tu nevím, jak spočítat. Zaměstnaná jsem byla od roku 2013, tudíž předpokládám 3 měsíce. Do půlky září 2016 jsem čerpala dovolenou a pak šla marodit. V lednu 2017 jsem byla na mateřské a pak červenec, srpen 2017 jsem čerpala dovolenou. Následně jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou. Takže poslední 3 výplatnice jsou tyto - září 2016, červenec 2017 a srpen 2017. Mám je brát v potaz, nebo mám odstupné počítat červenec, srpen a září 2016? Předpokládám tedy, že se odstupné počítá za poslední 3 měsíce. Existují na netu různé kalkulačky, jen já pořád nevím, co tam zadat.Za případnou pomoc moc moc děkuji! :srdce:

  • Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2033
19.11.19 14:02

Průměrný výdělek se počítá z hrubé mzdy nebo platu za celé rozhodné období a odpracované doby za toto období. Nezapočítává se doba dovolené a nemocenské. Započítávají se přesčasové hodiny, které byly v tomto období proplaceny.
Pravděpodobný výdělek se používá, pokud zaměstnanec neodpracoval v rozhodném období alespoň 21 dnů. Zjišťuje se z hrubé mzdy nebo platu, dosaženého od počátku rozhodného období, popřípadě se vychází z částky, která by zřejmě byla dosažena (podle obvyklé výše složek mzdy nebo mzdy za stejnou práci u dalších zaměstnanců).
Je-li průměrný či pravděpodobný výdělek nižší než minimální mzda, pro výpočet odstupného se použije částka odpovídající minimální mzdě.
Pro účely odstupného se vychází z průměrného měsíčního výdělku. Vypočítá se tak, že průměrný hodinový výdělek násobíme týdenní pracovní dobou zaměstnance (obvykle 40 hod) a koeficientem 4,348 (průměrný počet týdnů v 1 měsíci).
Pracuje-li zaměstnanec pro zaměstnavatele ve více pracovněprávních vztazích, posuzuje se každý vztah odděleně.

https://www.kurzy.cz/…ka/odstupne/

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7286
19.11.19 14:07

Odstupné by se ti počítalo z pravděpodobného výdělku, protože jsi v rozhodném období (předchozím čtvrtletí) nepracovala. Ale pokud jsi na RD, tak výpověď pro nadbytečnost (§ 52 c)) ti zaměstnavatel může dát až po jejím skončení.

§ 355
(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1816
19.11.19 14:13

Doporučuji přečíst si zákoník práce, konkrétně paragrafy 52-54. Na mateřské (ani rodičovské) nemůžeš dostat výpověď pro nadbytečnost.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.11.19 14:13
@Lendeš píše:
Odstupné by se ti počítalo z pravděpodobného výdělku, protože jsi v rozhodném období (předchozím čtvrtletí) nepracovala. Ale pokud jsi na RD, tak výpověď pro nadbytečnost (§ 52 c)) ti zaměstnavatel může dát až po jejím skončení.§ 355
(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Děkuji za reakci! Nemůže mi dát výpověď po skončení, protože firma je v likvidaci, kdy byl jmenován likvidátor a ten je nyní jediný, kdo mi ji dát může a určitě nebude čekat až za tři roky nastoupím, když ani nemám kam a on potřebuje firmu zrušit. Neexistuje totiž ani žádný účetní, co by mi poradila, tak se v tom teď plácám sama. Likvidátor nemá ani co prodat, aby měl na uspokojení věřitelů, ale chci to aspoň zkusit.
Takže pokud mi dojde výpověď příští týden - zajímá mě rozhodné období, které v tomto případě bude červenec, srpen, září 2019 a jelikož jsem neodpracovala těch 21 dní, zajímá mě pravděpodobný výdělek, takže mrknu na to kalkulačku.

  • Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
19.11.19 14:15
@Zireael píše:
Doporučuji přečíst si zákoník práce, konkrétně paragrafy 52-54. Na mateřské (ani rodičovské) nemůžeš dostat výpověď pro nadbytečnost.

Díky za odpověď na otázku, na kterou jsem se neptala, viz vysvětlení výše.

  • Nahlásit
  • Citovat
1816
19.11.19 14:50
@Anonymní píše:
Díky za odpověď na otázku, na kterou jsem se neptala, viz vysvětlení výše.

No, napsala jsi „pro nadbytečnost“. Likvidace firmy je samozřejmě něco jiného.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.11.19 15:20
@Zireael píše:
No, napsala jsi „pro nadbytečnost“. Likvidace firmy je samozřejmě něco jiného.
@Zireael píše:
No, napsala jsi „pro nadbytečnost“. Likvidace firmy je samozřejmě něco jiného.

Jasně, už mi to cvaklo, byla jsem myšlenkama dopředu. Brala jsem to tak, že odstupné je tak či tak…takze se omlouvam za špatné vyjádření a pěkný den :kytka:

  • Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama