Výpočet rodičovské a nástup na ni

3
14.2.21 12:15

Výpočet rodičovské a nástup na ni

Ahoj, potřebuji radu, protože na úřadě mi neví poradit a mám si to prý vypočítat a zjistit sama :nevim:
od 21.10. Jsem na mateřské, ta by mi měla koncit 4.5.2021, počítám to dobře? A 5.5.2021 bych si tedy měla napsat jako datum do toho formuláře od kdy začíná ta rodičovská? Ještě mi ale zbyla v práci nejaka dovolená, tím pádem si ji muzu vybrat a posune se mi o to ten nástup na rodičovskou?
Ještě jsem si chtěla dat do 4 let, takže je to 43 měsíců - 300 000/43 = 6976,– si tam mám potom napsat tuto sumu?
Moc děkuji za odpovědi, je to pro mě velká neznámá :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4062
14.2.21 12:28

Především - nepleť dohromady rodičovskou dovolenou (RD) a rpdičovský příspěvek (RP).
O RD žádáš v práci a to obvykle po vyčerpání řádné dovolené, která by se ti jinak krátila. Takže před konce mateřské napíšeš do práce, že žádáš o vyčerpání veškeré dovolené, na kterou máš nárok a bezprostředně poté o rodičovskou dovolenou. Za řádnou dovolenou ti přijde mzda/plat.
O RP žádáš na úřadě práce a jestli souběžně v práci čerpáš dovolenou, jsi už na RD nebo dokonce pracuješ je irelevantní. RP nemůžeš čerpat souběžně s PPM, takže nejdřív o něj můžeš požádat ode dne následujícího po jejím ukončení, ale klidně taky o dva dny nebo o dva měsíce později. Není tam žádná lhůta, záleží na tobě, jak to chceš. Jenom si musíš spočítat, kolik je to teda měsíců do 4. narozenin dítěte.

A pozor, pokud budeš žádat hned po ukončení PPM a nevychází ti to přesně na přelom měsíce, odečtou ti od první výplaty RP částku, kterou jsi za těch pár dní dostala na PPM - prostě za ten měsíc součet PPM a RP dal tebou požadovanou částku. Další měsíc už přijde normálně celá částka. Někdo to neví a pak je vyděšený, že mu chodí míň, než si žádal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48004
14.2.21 12:50
@Vero324 píše:
Ahoj, potřebuji radu, protože na úřadě mi neví poradit a mám si to prý vypočítat a zjistit sama :nevim:
od 21.10. Jsem na mateřské, ta by mi měla koncit 4.5.2021, počítám to dobře? A 5.5.2021 bych si tedy měla napsat jako datum do toho formuláře od kdy začíná ta rodičovská? Ještě mi ale zbyla v práci nejaka dovolená, tím pádem si ji muzu vybrat a posune se mi o to ten nástup na rodičovskou?
Ještě jsem si chtěla dat do 4 let, takže je to 43 měsíců - 300 000/43 = 6976,– si tam mám potom napsat tuto sumu?
Moc děkuji za odpovědi, je to pro mě velká neznámá :srdce:

Pokud jsi zamestnana: Pred koncem materske dovolene pozadej o radnou dovolenou a nasledne o rodicovskou dovolenou (ta konci nejpozdeji ve trech letech ditete)- takto bez dat, oni si to tam doplni.
O socialni davku rodicovsky prispevek muzes pozadat kdykoli, az vycerpas PPM. Poku o ni pozadas uz od kvetna, pravdepodobne ti neprijde cela tebou vypocitana castka, protoze budes castecne cerpat i ppm. Nejjednodussi je pozadat o nej od cervna, castku muzes snizovat nebo zvysovat dle potreby co 3 mesice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8458
14.2.21 13:35

@Vero324 RD začne po vyčerpání řádné dovolené. RP můžete brát nezávislé na tom, klidně hnedka po PPM. A částku si dejte tu vypočítanou. Jde to stejně měnit v průběhu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7500
14.2.21 15:39

Moje doporučení: požádej člověka, co vám v práci dělá účetnictví, aby ti poslal šablony na žádost o rodičovskou dovolenou a žádost o čerpání řádné dovolené. S tím by ti ochotný člověk mohl doplnit datum nebo minimálně sdělit počet dnů, kolik máš na tu dovolenou. Rodičovská dovolená naváže hned po řádné dovolené. Rodičovský příspěvek můžeš zažádat, od kdy chceš. Když budeš mít za květen peníze z pár dní mateřské + proplacení dovolené v práci, klidně si o RP zažádej od 1.6., ať se ti to dobře počítá. Potom spočítej měsíce do 4. narozenin a tím číslem vyděl 300 000 (možná jsi to v úvodním příspěvku měla dobře vypočítané, nemám čas to teď přepočítávat). Docela jednoduché, když se v tom už trochu orientuješ. Bohužel na úřadech můžeš narazit na neochotné úředníky. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7500
14.2.21 15:42

Ještě doplním, žádost o rodičovskou dovolenou posíláš zaměstnavateli, abys mohla být doma, je to spíš jen formalita a nejzazší termín jsou myslím 3 roky od narození dítěte. Zatímco ten formulář, žádost o příspěvek, podáš na úřadu práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat