Vypořádání majetku

Anonymni
31.12.08 11:15

Vypořádání majetku

Dobrý den,
nemáte někdo zkušenost s vypořádáním majetku po rozvodu:
Otec získal rodinný dům darem od svých rodičů po uzavření sňatku,dům je psaný pouze na něj, nyní se po 30 letech manželství rozvádí. Má matka nárok na nějaké vyrovnání z domu, když do něj za tu dobu investovala, platila rekonstrukci… Může ji otec vyhodit z domu, když tam má trvalé bydliště a pokud nemá kam jít a má jen plat za který si nové bydlení nepořídí, je povinný platit výživné? Děkuji za rady nebo za radu kam se obrátit.
Hana

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2870
31.12.08 11:26

Ahoj.
Pokud dům získal až po uzavření sňatku, dům je ve společném vlastnictví a matce náleží půlka, pokud spolu neuzavřeli nějakou smlouvu :wink:
Výživné může muž platit pouze svojí ženě, která je na MD nebo rodičáku.
Jako vyhodit jí může a vy se můžete ohánět zákony. Pak by se to všechno muselo řešit přes soudy, ale do té doby nevím, jestli se vydává nějaké předběžné opatření…
Vždycky je to prostě o lidech, jestli se spolu domluví :(
Více neporadím, přeju hodně štěstí!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
31.12.08 15:23

Já jen opravím, dům získaný darem se do společného jmění manželů nepočítá, tzn. dům patří jenom otci jiné to bude s vypořádáním investic tvojí matky do domu. U darů je jedno jestli je obdarovaný v manželství.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4666
31.12.08 17:24

Ahoj Hani, Sany má pravdu, dům získal darem, takže je jen jeho a do SJM se nepočítá. Vyhodit jí samozřejmě taky může :roll: :( . Ale myslím, že pokud tam bydlí přes 5 let, měl by jí najít odpovídající náhradní bydlení (teda pokud to ještě pořád platí). A myslím, že to „výživné“ (hrůza kdo to vymyslel :-) ) by platil jen na základě rozhodnutí soudu (teda pokud se nedohodnou) a musela by být ve finanční tísni. Snad je to plat pod životní minimum nebo co, ale to už je jen z doslechu, tak abych neplácala…
No a s radou se určitě obrátit na právníka nebo zkus najít někde na netu jsou i fóra, kde radí právníci v těhdle věcech…
Já jsem našla třeba tohle, tak jestli tam bys získala nějaký info…
http://poradna.finance.cz/…dinne-pravo/
http://www.pravnik.cz/…ic-1747.html

Hodně štěstííí :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.9.13 15:43

Po dlouhé manželské krizi, jsem se rozhodla pro rozvod. Potřebuji od vás milé dámy poradit, třeba z vlastní zkušenosti. V květnu 2002 jsme koupily budovu(napsaná na manžela)a začali podnikat, já jako jeho zaměstnanec(aby nepřišel o podporu od pracáku na podnikání jako ID), v červenci jsme se sestěhovali do manželova čerstvě dostaveného a nedodělaného domu, v roce 2004 jsme se vzali. Společně od prvních dní jsme makali jak na domě tak na firmě. No a teď, když došlo na lámání chleba, nemám nárok téměř na nic, pokud nedoložím doklady, co jsem nainvestovala(do jeho majetku). Toto mi sdělila advokátka. Jsem opravdu nahraná, nebo máte někdo zkušenost, že jde spravedlivě získat to, na co mám nárok? Moc vám děkuji za reakce.

• Nahlásit
  • Citovat
57561
25.9.13 16:06

Musíš opravdu doložit, co jsi investovala. sjm se počítá až od sňatku, takže jestli jste rekonstuovali potom, tak už Tě musí nějakou částkou vyplatit, pokud jde o firmu, pokud nedoložíš, že jsi do toho dala i svoje peníze, budeš mít nejspíš smůlu. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8312
25.9.13 16:39

Od roku 2002 do roku 2004 bohužel nemáš nárok na nic-jen pokud by si prokazatelně vložila svoje peníze do jeho nemovitosti. např. tvé našetřené úspory. Jinak papírově jste byli jen zaměstnavatel a zaměstnanec. Nic víc. To že jste spolu podnikali, že jsi do podnikání vložila mnohem více úsilí než běžný zaměstnanec, to neobhájíš. Měla si dostávat výplatu adekvátní své práci-morálně-pokud to bylo jinak, tak bohužel je to tvoje chyba.
A nyní papírově podnikáš na žl s manželem? Na koho je napsaná firma?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15
25.9.13 19:57

Nyní, od svatby máme sdružení 50 na 50, všechno jde přez manželovo dič. Bohužel ale i veškeré finance jdou přez něho. Takže ve finále nemám ani vydělané peníze ani majetek. Manžel umí hospodařit, tak nějak jako malá domů. Bohužel to vidím až teď, když třeba najdu 35 tisíc zašitých v garáži ve starých peřinách, nebo ve skříni ve starých kalhotech v kapse 30 atd. Potom se diví, že firma nevydělává, že kde asi jsou. Legálně mě okrádá a ještě ze mě dělá blbce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama