Výpověď na hodinu - jak nepropadnout panice?

Anonymní
6.5.20 10:13

Výpověď na hodinu - jak nepropadnout panice?

Ahoj, začínám propadat panice a potřebuji radu, jak se uklidnit.

Máme dvě malé děti, jsem na RD, máme na krku hypotéku a v pondělí se přítel vrátil z práce, že dostal výpověď. Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Měl smlouvu na dobu neurčitou, poslední měsíce občas zanadával, že na něj ze všech stran sypou hromady práce a že nestíhá, ale jinak ho práce bavila. V pondělí za ním přišel šéf, že podává nedostatečné výkony a buď dostane výpověď s dvouměsíční lhůtou, nebo podepíše výpověď dohodou k 30.4. s odstupným s 1,5 měsíční částkou. Šéf už počítal s okamžitým odchodem a asi nemělo smysl chodit 2 měsíce otrávený do práce. První den tu přítel chodil jako tělo bez duše, včera vypadal, jako by mu to bylo skoro jedno a dnes vyplouvá na povrch vztek. Ve volných chvílích projíždím inzeráty, nabídky práce, vyhledávám firmy v okolí a hledám, kde nabírají nové zaměstnance. Jenže požadavky jsou moc specifické, nebo plat dělníka nabízí tak 17-22 tis. HRUBÉHO, my potřebujeme aspoň 20 čistého, abychom mohli vyžít. Nabídla jsem, že v krajním případě může jít na rodičák přítel a já se zkusím zeptat, jestli by mně v práci dali úvazek, i když jsem je ubezpečovala, ať se mnou nepočítají. Do toho se mi bouří mateřské pudy, že přece nenechám doma 8mi měsíční miminko, když kojím a že přece potřebuje maminku. A znovu projíždím nabídky práce jak šílená a nic nového. Je to teprve třetí den a já začínám propadat panice, v noci nespím a přemýšlím nad tím vším. Máte někdo tip, jak se uklidnit? Před dětmi se snažím přetvařovat, přítele snažím uklidňovat, že to zvládneme, ale sama vnitřně vyšiluju.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

20248
6.5.20 10:28

Přítel je trouba, že jim to podepsal. Za prvé pro nedostatečný výkon nelze jen tak mírnix týrnix dát výpověď (na to musí být dva vytýkací dopisy a prokazatelně nesplněný nápravný plán), za druhé pokud se ho chtěli zbavit, měl zůstat ještě 2 měsíce v práci (měl by 2 měsíce normální plat a mohl hledat novou práci) + by měl nárok ještě na zákonné odstupné dle odpracované doby.
Doufám, že se byl alespoň nahlásit na pracák.
A aktivní by měl být při hledání práce hlavně on, i když chápu, že je to šok.
A jo, chap na rodičák a ty do práce je taky možnost. Je to o prioritách- já s tím třeba problém nemám. Hledám způsoby a ne důvody.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
36
6.5.20 10:29

Je mi jasné, že je to hodně s křížkem po funuse, ale podle toho, co píšeš, zaměstnavatel neměl nic v ruce. Ono to není jen tak někoho vyhodit za „nedostatečné výkony“ a tímhle se Tvůj přítel připravil nejen o výpovědní dobu, ale i odstupné za odpracované roky. Pro příště - nikdy nic takového nepodepisovat, dokud se nad tím člověk pořádně nezamyslí a ideálně neprobere i s právníkem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3165
6.5.20 10:30

Proc bys mela opoustet miminko?? Je snad chlap tak si poradi, i prodavac v Lidlu ma vic. Nevím odkud jste, ale kdyby mel prescasy, tak tu 20 snad ma uplne vsude ne…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
766
6.5.20 10:34

Jak dlouho tam pracoval? Ted uz se neda asi nic delat, ale pouceni pro priste…zadnou dohodu nepodepisovat! Vypoved lze dat jen ze zakonych duvodu..provdepodobne by mu tam napsali nadbytecnost..to znamena, ze by mel normalne dvou mesicni vypovedni lhutu + (asi) 3 mesice odstupne.., to je dle delky trvani prac pomeru…nevim v jakym pracuje oboru, ale nejakou praci snad najde..nejak to zvladnete, u hypo mate nejakpu pojistku ne? Neschopnost splacet, kdyby bylo nejhur..me by take bylo za tezko nechat doma moje 11m miminko, ale kdyby to jinak neslo :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
951
6.5.20 10:38

Nepodepisovat žadnou dohodu a když už tak do 7 dnů jít na nemocenskou dostane víc peněz než by dostal na pracáku a během toho si něco hledat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71452
6.5.20 10:42
@smajlik345 píše:
Nepodepisovat žadnou dohodu a když už tak do 7 dnů jít na nemocenskou dostane víc peněz než by dostal na pracáku a během toho si něco hledat

Jasně, proč nepodvádět, viď. Hele, napiš adresu, místo nemocenské by ti mohl jít vykrást byt, to na tom taky bude líp než na UP.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5569
6.5.20 10:43

Nějak mi ta výpověď nesedí, manžel má pod sebou hromadu lidí a i za těžké porušení povinností nebo bezpečnosti je hodně těžké dát výpověď na hodinu. A to nemá pod sebou nějaké výkvěty inteligence, i tak málokterý kývne na okamžitou výpověď. Teďka se manželovi podařilo jednoho vyhodit na hodinu a to jim prošlo jen díky tomu že kromě porušení vnitřních předpisů dostal ještě obvinění za veřejné ohrožení. Jinak jim to vždycky právník shodil, že i když lidsky ty přestupky vůči zaměstnavateli byly na okamžitou výpověď, tak kdyby se s takovou výpovědí obrátili na inspektorát práce, tak by bylo těžké tu výpověď právně obhájit.

Jinak pokud jim to už podepsal, tak by v tuhle chvíli měl vzít jakoukoli práci a pokud by měla nedostatečný plat, tak třeba ještě nějakou brigádu a hledat dál. On menší příjem je pořád lepší než žádný příjem. Případně pokud to pro vás bude možné tak si můžete najít brigádu vy. Ono závisí co umí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
951
6.5.20 10:44
@j.a.n.i1 píše:
Jasně, proč nepodvádět, viď. Hele, napiš adresu, místo nemocenské by ti mohl jít vykrást byt, to na tom taky bude líp než na UP.

hele zklidni a nemoralizuj. Když má ze zákona nárok jít do 7 dnů po výpovědi na nemocenskou tak proč toho nevyužít

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20248
6.5.20 10:46
@smajlik345 píše:
hele zklidni a nemoralizuj. Když má ze zákona nárok jít do 7 dnů po výpovědi na nemocenskou tak proč toho nevyužít

A kdo mu ji jako zdravému napíše?
Nikdo mu pistol u hlavy při podpisu výpovědi asi nedržela to, že nezná základní pracovně právní vztahy je taky jeho blbost. Takže má tak akorát právo si zajít na pracák a pobírat po jednom a půl měsíci (krácenou) podporu, přečíst si zákoník práce a hledat si novou práci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71452
6.5.20 10:46
@smajlik345 píše:

Trchu zapomínáš na to, že pro nemocenskou musí být zdravotní důvody… Ale holt pro někoho je zcela normální podvádět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1808
6.5.20 10:48
@smajlik345 píše:

Ale nemocenska byva pro nemoc, ne ze clovek nema praci :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
951
6.5.20 10:54

@bobulka88 člověk tím získá čas že to někdo nevyužije…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13027
6.5.20 10:59

No, měl vzít tu výpověď, ale co už, stalo se. Pokud vyloženě ještě nepodepsal dohodu a jen souhlasil ústně, tak ať rozhodně chce tu výpověď a případně ho pošli do Občanské poradny, aby mu pomohli se bránit. https://www.obcanskeporadny.cz/cs/poradny

Je docela logické, že je z toho přešlý, dej mu nějaký čas hájení. V okamžiku kdy začne být vzteklý, tak je idelní prostor pro to, aby tu energii přetavil v a just vám ukážu a najdu si práci.

A teda požadavky bude muset velmi rychle změnit, ale to mu časem dojde, až se s tím trošku popere. V tuhle chvíli v rámci první reakce (popírání) se bude jakémukoliv tvému návrhu děsně bránit, tak s ním nebojuj, řekni že to je na něm, že ty si jen našla možnost. Jemu se právě hodně otřásla jeho základní pozice muže a živitele a ještě navíc kvůli tomu, že ho jeho šéf označil za neschopného. V reálu prostě nejspíš potřeboval snížit množství zaměstnanců kvůli krizi a je debill (šéf), že to řeší takhle.

jinak - je karanténa, požádejte o odklad splátky na hypotéku. Teď hned. Tak nějak tajně doufám - máte pojištění pro případ nemožnosti splácet hypotéku? Pokud jo, tak jestli půjde na pracík, tak se ozvi své pojišťovně.

https://www.mfcr.cz/…torium-38130

Jinak s dětma choď na co nejdelší procházky a pokud bude manžel doma, tak jeho posílej pryč na dlouho s dětma, alespoň s jedním, ať se zabaví (oba).

Máš někoho, komu by ses mohla vypovídat jak ti je? Dost by to pomohlo. Pokud to nechceš vykládat svým blízkým, tak v okamžiku kdy je ti špatně a třeba neůžeš spát, tak zavolej normálně na linku důvěry - právě kvůli tomu tam jsou a nebudeš otravovat a můžeš volat opakovaně. Pokud máš být ta silná, což v tuhle chvíli je potřeba, tak mimo jiné musíš myslet i na to, aby i ty si měla nějakou oporu.

Držím palce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.5.20 11:03

Hlavně jde o to, že někdy zaměstnavatelé využívají toho šoku, když člověku řeknou, že jim dají výpověď a oni to hned podepíši. Zažila jsem taky s kolegyní takový výkřik do tmy od šéfa. Nechci tady nic konkrétního vypisovat. Ale proč to píši.. tak já mu řekla, že se poradím se svým právníkem, kolegyně, že si zajde na ÚP na právní oddělení. Pak nám řekl, že si to rozmyslel. Zjistili jsme, že to byla jeho nějaká aktivita a chtěl jen, abychom dali výpověď my. Ani sám ředitel to nevěděl.

Zakladatelko,
Takže rada je pro příště, že nic nemusí podepisovat hned. Má právo se s někým o tom poradit.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama