Výpověď od zaměstnavatele po mateřské

10854
15.2.16 23:31

výpověď od zaměstnavatele po mateřské

Dobrý večer,
na jaře mi má končit mateřská a jelikož mi nevezmou dítě do školky, byla jsem v práci prodiskutovat prodloužení mateřské. Teď jdu k řediteli a čekám výpověď. Moje místo už není, možná mi budou chtít nabídnout jinou pozici, z kanceláře do výroby.
Proto mám pár otázek…

1. Kdy mi mohou dát výpověď?
  2. co odstupné
  3. Když nebudu souhlasit s novou pozicí, co mohu dělat?
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

14397
15.2.16 23:43

Předpokládám, že mluvíš o návratu po rodičovské ve 3 letech věku dítěte. Spíš se příprav na to, že dostaneš výpověď.

Dost se lišil názory na návrat ve 4 letech věku, někdo tvrdí, že pokud zaměstnavatel s tou variantou souhlasil, dal ti neplacené volno a teď bys měla mít k výpovědi i nárok na odstupné. Náš firemní právník měl názor jiný.

Pokud se vracíš opravdu po mateřské, tak má zaměstnavatel povinnost držet ti tvé původní místo. Můžeš se o to i soudit. Pokud se vracíš z rodičovské, záleží na pozici, jakou más ve smlouvě. Např z „účetní“, která dělala ve finanční účtárně, mohou udělat „účetní“ ve skladu. Pokud jsi byla „účetní“ nemohou z tebe bez tvého souhlasu udělat „dělníci ve výrobě“.

Pokud s novou pozicí nebudeš souhlasit, měli by ti dát výpověď a odstupné.

Doporučuji nic nikde nepodepisovat a vzít si čas na rozmyšlenou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58731
16.2.16 06:06

@Luciferda asi máš hokej ve výrazech - nastupuješ po rodičáku, jo?
1. vesměs kdykoliv - můžou totiž uvést, že Tvoje místo bylo zrušeno - což se velmi často stává.
2. záleží na důvodu výpovědi - pokud je překážka na jejich straně, měla bys odstupné dostat
3. otázkou je, jakou pozici Ti nabídnou - musí být odpovídající Tvé kvalifikaci a předchozímu uplatnění. Pokud by z Tebe chtěli udělat nějakého poskoka, pak to nemusíš přijmout.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4578
16.2.16 07:12

Pokud nebudeš mít možnost nastoupit do zaměstnání (z důvodu absence školky/chůvy) a oni to vědí, budou čekat, že podáš výpověď ty z důvodu péče o malé dítě. V tomto případě nemáš nárok na odstupné a jako nezaměstnaná dostaneš v rozmezí 5 měsíců podporu 3 - 2,5 tis. Kč/měsíc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4578
16.2.16 07:24

A obávám se, že je to stejné i v případě, kdy budou souhlasit s neplaceným volnem. Nebude-li jim to časem po vůli, mohou tě kdykoli vyzvat k ukončení pracovního poměru pro překážku na tvé straně… hledej na netu, zcela přesně to také nevím :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9537
16.2.16 07:26

Přesně jak píše @LadyLada . Jestli jsi před nimi odkryla, že nemáš hlídání pro dítě, a chtěla jsi prodloužit RD, resp. neplacené volno, tak by byl zaměstnavatel pěkný hlupák, kdyby Ti teď cokoliv nabízel, spíš Tě vyzve, ať k příslušnému datu nastoupíš, a bude čekat, že budeš muset sama dát výpověď, případně se budeš chtít k danému datu dohodnout.
Jinak pokud místo bylo zrušeno, musí ti nabídnout odpovídající dle smlouvy, tzn. např. asistentku v jednom oddělení mohou přesunout na jakékoliv jiné, ale těžko z ní udělají dělníka. Pokud tedy víš, že tam nemají žádné místo, které by odpovídalo tvému popisu práce, můžeš to hrát na to, a dožadovat se výpovědi kvůli zrušení místa (ovšem oni to místo můžou v klidu vytvořit a stejně si počkat, až odejdeš ty).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10854
16.2.16 14:54

Jojo, mám hokej ve výrazech. Nastoupit bych měla po rodičáku, tedy ve 3 letech dítěte, ale oni mi nedali školku. Prostě až v září a to ještě ze začátku ne na celý den.
V práci jsem jim řekla, že klidně nastoupím na zkrácený úvazek. Ale to mi prý neodsouhlasí, že takový úvazek je výsada vysoko postavených žen a vysokoškolaček…
Defacto mi oznámili, že pokud se vrátím, tak práce by byla, ale naprosto jiná než mám v náplni práce. Teď jsem kancelářská podržtaška a z toho mi zbyla tak 1/10. Musela bych přijmout práci laboranta, tudíž úplně mimo původní smlouvu.
Manžel si myslí, že bych si polepšila finančně, ale já si to nemyslím. Dali by mi dodatek ke smlouvě a šla bych…
Prodloužení RD by u nás nemusel být problém, využilo ho víc holek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4578
17.2.16 08:48

@Luciferda smutné… a ten blábol o výsadě :roll:
No a počkaj ti do doby, než ti vezmou dítko do školky? Pokud ano, souhlasila bych se změnou práce. Stejně bude dítko z počátku marodit a ty si alespoň udržíš kontinuitu zaměstnání a současně můžeš hledat jinde. Věř, že jinde o tebe s otevřenou náručí jako na nezaměstnanou, po RD, nečekají… smutné, ale realita :? A když bys při ucházení se o zaměstnání ještě řekla, že chceš zkrácený úvazek, jsi okamžitě jako uchazeč diskvalifikována, aniž o tom víš. A je jedno, jestli máš VŠ či manažerskou praxi za sebou. Netvrdím, že se nemůže vyskytnou nabídka práce na zkrácený úvazek, ale spíš to bude náhoda/výjimka.
Nenech se otrávit postupem zaměstnavatele!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10854
17.2.16 15:16

Uvidím co mi řeknou. Papír se žádostí o prodloužení budu mít připravený. Já už rozesílám životopisy, ale je mi jasný, že s malýma dětma to nebude lehký. Zase nechci lhát. Kdyby byla možná práce z domu, beru ji všemi deseti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6061
26.4.16 14:40

Pěkný den, prosím o radu ohledně výpovědi po RD. V zaměstnání jsem dostala po třech letech RD výpověď ze strany zaměstnavatele. Dostanu 3 měsíční odstupné. Slyšela jsem, že mám ještě nárok na proplacení dovolené za mateřskou (první půlrok), je to pravda? Díky :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama