Výpověď po PPM při vybírání dovolené

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Příšera
Ukecaná baba ;) 1816 příspěvků 27.07.18 16:05
Výpověď po PPM při vybírání dovolené

Dobrý den. Zarazila mě jedna věc. Od půlky prosince 2017 do půlky června 2018 jsem byla v pracovní neschopnosti (riz. těhotenství). Na tu plynule navázala PPM. Na mzdové účtárně mi řekli, že až mi bude končit PPM, tak se ozvou a budu si moct vybrat, jestli mi proplatí zbytek dovolené a nebo jestli si ho nechám až po RD. Nicméně teď zas čtu, že sice někdo říká „proplatit“, ale jinak se musí jakoby vybrat, tzn. po PPM bude člověk mít chvilku oficiálně dovolenou a pak až RD. Jenže u toho jsem četla také to, že pak v té době, kdy člověk jakože vybírá nevybranou dovolenou (tzn. kdy si ji nechává „proplatit“), ho můžou vyhodit, že není chráněn před výpovědí. Jak to tedy je? Když si vyberu možnost proplacení, tak mě vážně budou moct za ten cca měsíc, který na to vychází, vyhodit? budou se asi výrazně snižovat stavy, tak se toho bojím, to by se jim asi hodilo a já bych tak přišla o nárok na PPM na případné druhé dítě. A pokud to nechám být, že si ji vyberu až po skončení RD a pak už se do práce nevrátím, nepřijdu o tu dovolenou úplně? Mám smlouvu na dobu neurčitou. Moc děkuji za radu.

Reakce:

1mila2
Kecalka 362 příspěvků 27.07.18 16:16

Pri cerpani dovolene te vyhodit muzou. Kdyz si ji nevyberes, tak se nejak krati, ale to presne nevim jak.

Uživatel je onlineterinka4444
Hvězda diskuse 67822 příspěvků 27.07.18 16:21
@1mila2 píše:
Pri cerpani dovolene te vyhodit muzou. Kdyz si ji nevyberes, tak se nejak krati, ale to presne nevim jak.

no, nicméně pokud jí mohou vyhodit, což já nevím, proto na to neodpovídám, tak jedině s odstupným a předpokládám, že s odkladným účinkem, takže výpovědní doba by doběhla až s nástupem do práce po rodičáku, ne? Takže by na tom byla stejně. Ale je tedy docela neošetřeno, že v tomto mezidobí čerpání dovolené mouhou zaměstnanci dát výpověď.

Příšera
Ukecaná baba ;) 1816 příspěvků 27.07.18 16:25

@terinka4444 no já se to právě teď dočetla v nějakým článku z loňska a taky teda zírám. Hlavně se o tom samozřejmě nikdo nezmíní, prostě mi řeknou že to proplatí a hotovo. A pak najednou přijde výpověď a neudělám už s tím nic.

Lendeš
Kelišová 5412 příspěvků 27.07.18 16:32

Ano, v té době čerpání dovolené mezi MD a RD nejsi v ochranné době, takže pokud by snižovali stavy, tak mají zákonný důvod a výpověď pro nadbytečnost ti v té době dát mohou. Nástupem na RD by se pak běh výpovědní doby při té výpovědi pro nadbytečnost přerušil a doběhla by až po skončení ochranné doby. Pokud by se propouštělo, protože by se třeba rušila část zaměstnavatele, tak to ti výpověď můžou dát kdykoliv.

Pokud si nevybereš dovolenou teď po MD, tak si ji vybereš po RD nebo pokud by dříve skončil prac. poměr, museli by ti ji proplatit. S tím, že pokud ti to vychází tak, že v roce 2018 bys po MD měla ještě nějaké zmeškané dny kvůli RD, tak to může (nemusí, záleží jak to vychází) ovlivnit o jaký počet dní se ti dovolená bude krátit.

Příšera
Ukecaná baba ;) 1816 příspěvků 27.07.18 16:38

@Lendeš No rušit se nebude, spíš se bude měnit majitel firmy. PPM bych měla mít do půlky ledna 2019. Takže pokud bych tu dovolenou chtěla „proplatit“, tzn. vybrat, tak mě můžou v tu dobu vyhodit, ale výpovědní doba by se rozdělila na dvě části, část by byla hned po dobu čerpání té dovolené (cca 12 dní si myslím, mám 2 dny staré dovolené a pak to, co dostanu za rok 2018, půl roku na neschopence, půl roku na PPM), což vychází na necelý měsíc (dělám 12tihodinové směny) a pak ten druhý měsíc až po skončení RD? Chápu to dobře? A zůstal by mi nárok na PPM na druhé dítě? A zůstanou mi ty dny dovolené (2 dny za 2017 a nějaké dny za 2018), i když budu mít další dítě a druhý rodičák by mi skončil třeba až za 5 let? Moc děkuji za odpovědi, sice je brzo, ale nevím, jak se pak zachovat, nerada bych kvůli 10 dnům dovolené přišla o nárok na PPM na druhé mimčo. Moc děkuji.

Lendeš
Kelišová 5412 příspěvků 27.07.18 16:49

@Příšera Ano, chápeš to dobře. A dokud výpovědní doba nedoběhne, tak jsi normálně v prac. poměru, takže i nárok na další PPM bys normálně měla. A nevyčerpaná dovolená zůstává dokud si ji nevybereš nebo ti ji neproplatí.

Příšera
Ukecaná baba ;) 1816 příspěvků 27.07.18 16:53

@Lendeš aha, moc děkuju, já právě nevěděla, jestli se třeba po dvou letech nezruší úplně. Tak uvidíme kolik dní mi tam vyjde, 12 pracovních dní si vyberu tak za tři týdny, tak by to snad mělo být ok. Moc díky, já se v tom nevyznám a rozčiluje mě, že nikdo ani nevaruje (třeba ze mzdovky a tak), že může přijít výpověď.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63309 příspěvků 3 inzeráty 27.07.18 18:04

@Příšera A proc by te mel nekdo varovat, zamestnavatel neni chuva…

Příšera
Ukecaná baba ;) 1816 příspěvků 27.07.18 18:17

@j.a.n.i1 já vím :) navíc to ani není v jeho zájmu, jen mě štve, že kdo se v takových věcech nevyzná, tak má smůlu. A ano, vím, že neznalost neomlouvá, ale tak snad nemůžou mít všichni vystudovaná práva :)

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63309 příspěvků 3 inzeráty 27.07.18 18:33

@Příšera To nemohou, ale zakladni znalost pracovnepravnich veci by mit meli, nebo to alespon zjistovat jako ty, protoze presne jak pises, dost casto neni v zajmu zamestnavatele na prava zamestnance upozornovat.

Příšera
Ukecaná baba ;) 1816 příspěvků 27.07.18 18:37

@j.a.n.i1 přesně tak, dost lidí mi nadává, že se ve všem rýpu, ale ono se to kolikrát fakt hodí. No tak uvidíme jak to dopadne, nakonec dostanu výpověď od nového majitele a nebude co řešit. I když jsem četla, že bych neměla dostat výpověď ani při prodeji firmy, tak nikdy nevím, kde se objeví další nějaká klička.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Bipolární porucha, kterou trpí Babišova dcera: Kdo ze slavných ji měl také?

Bezdůvodně pokleslá nálada, která může trvat i dva týdny, ztráta energie,... číst dále >

Plekanec a Šafářová jsou konečně spolu, na rande vyrazili v Brně

Konečně spolu! Ačkoliv tenistka Lucie Šafářová v Praze slavila vítězství... číst dále >

Články z Ona Dnes

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to... číst dále >

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >