Výpověď v ochranné lhůtě - podat žalobu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.12.16 15:13
výpověď v ochranné lhůtě - podat žalobu?

Zdravím, potřebuji radu ohledně mého muže. Je skoro rok na nemocenské, příští týden bude v sídle zaměstnavatele s hygienou řešit nemoc z povolání. Nicméně před třemi měsíci ho vyhodili i když že zákona v době trvání pracovní neschopnosti ze zákona nesmí, jelikož je v ochranné lhůtě. Manžel zaměstnavateli oznámil, že s výpovědí nesouhlasí a po dobu trvání nemocenské výpověď nepodepíše. Zaměstnavatel odpověděl, že to bere v potaz a teď před pár dny přišlo z pojišťovny, že manžel je vedený jako samoplatce pojistného. Zaměstnavatel ho dnem, ke kterému vystavil výpověď odhlásil z placení pojistného. I přesto, že výpověď není podepsána a dokument o rozvázání pracovního poměru tudíž není a ani ho o tom neobeznámili. Je možné na ně podat žalobu? Navíc manželovi vystavili špatný zápočtový list. Napsali mu tam, že má odpracovaných sedm tisíc let. Ano opravdu, legraci si nedělám. Baví se tím teď celá rodina, že je Tutanchamonův brácha. Přitom má odpracovaných celkem 9. Několik let v minulém a necelé 3 v tomto. Na žádost o opravu zápočtového listů nereagují. Navíc když nastupoval neposlali ho na potřebné vyšetření, které měli. Toto potvrdil i závodní lékař, že na tyto vyšetření měl být poslán před nástupem. Zdravotní problémy začali několik měsíců po nástupu do tohoto zaměstnání. Je tedy možná žaloba? Děkuji

Reakce:
trixinka
Závislačka 4361 příspěvků 27.12.16 15:25

Posbirala bych veskere papiry co mam a zasla bych se zeptat na pracak nebo i pojistovnu na pravni oddeleni, kde maji poradenstvi zdarma. Tam by meli vedet jak postupovat. Plno firem zna uzasne klicky jak z neceho vybruslit a vy zbytecne zaplatite a budete tahani po soudech. Pred dost lety jsem se z prace na dobu neurcitou po druhem diteti zjevila na pracaku a nevedela bych to kdybych nesla zadat o materskou.

Maja Z
Zasloužilá kecalka 635 příspěvků 27.12.16 15:25

To je otázka spíš na právní kancelář, než na emimino… :nevim:

Sany80s
Kelišová 6849 příspěvků 27.12.16 15:26

Právník.

Lekninka91
Extra třída :D 10530 příspěvků 27.12.16 15:31

@Maja Z když kolikrát vidíš ty diskuse, tak ti přijde, že tady je každý druhý právník nebo doktor :lol: :lol: :lol:

Kassy
Závislačka 3299 příspěvků 27.12.16 15:34

Tak obecně výpověď nemusí zaměstnanec podepsat, aby byla platná. Stačí, aby mu byla doručena. Co se týče její platnosti v ochranné lhůtě, to záleží na důvodu výpovědi. Poradila bych se s právníkem o dalších krocích.
A dluh na zdravotním pojištění bych osobně zaplatila a pak případně po zaměstnavateli vymáhala zpětně. Lepší než tam nechat naskákat nějaké penále a riskovat pozdější exekuci.

Vyhaslá sopka
Kecalka 195 příspěvků 27.12.16 15:35

Toto standardně řeší Státní úřad inspekce práce, který má své pobočky po celé ČR.
Poradenství poskytují zdarma. Úplně ideální je napsat podnět k vyšetření a oni jsou povinni vše prověřit na místě, vyžádat si od zaměstnavatele i od vás veškeré podklady. Většinou to končí pokutou pro zaměstnavatele, pokud se prokáže, že pochybil. Pokud by SÚIP nic nezmohl, tozn. že by zaměstnavatel uhradil pokutu, ale nesjednal nápravu, tak byste se mohla s kontrolním zjištění od SÚIP obrátit na soud. Většina zaměstnavatelů se ovšem kontroly zalekne a dá vše do pořádku, neboť v protokole jsou vyzváni ke sjednání nápravy a k doložení důkazů, že tak učinili.

Uživatel je onlinesagina
Echt Kelišová 7765 příspěvků 27.12.16 15:47
@Kassy píše:
A dluh na zdravotním pojištění bych osobně zaplatila

pokud je na nemocenské, platí zdravotní za něj stát, stačí to na pojišťovnu ohlásit.

na druhou pokud je zvažovaná žaloba o neplatnost výpovědi (ono i v ochranné době lze za určitých zákonem spcifikovaných výjimečných okolností výpověď podat), poradila bych se nejdřív s právníkem, jestli se na zdravotní pojišťovnu jako osoba v pracovní neschopnosti mám nahlásit. aby se to případně potom u soudu třeba netočilo kolem toho, že ale zaměstnanec skončení pracovního poměru akceptoval, když se sám nahlásil jako nepracující práceneschopný (nevím, nejsem právník, možná je to blbost :nevim: ).

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.12.16 15:50

Jde o to, že se ho potřebovali zbavit a tudíž nenest odpovědnost za jeho zdravotní stav. Problémy začal mít prokazatelně až po více než roce v tomto zaměstnání. Zaměstnavatel byl informován o tom, že je na nemocenské, že podstoupil zákroky a dále rehabilitace, ale přesný zdravotní stav neznal. Tedy přesnou příčinu s čím narodí to manžel oznamovat nemusel ptali jsme se na to. No a pak se od někud nevíme odkud dozvěděl co mu přesně je a za pár dní přišla ta výpověď údajně z důvodu, že tam kde pracoval ho již nepotřebují. Nyní na tom stejném místě je jiný člověk, který po pár měsících začal mít úplně stejné problémy jako manžel a navíc tam zvedli denní normy. A co se tak manžel bavil s bývalým kolegou co tam pracuje o mnoho let déle tak je to prý běžné, že jak závětří, že zhoršení zdravotního stavu může mít příčinu z práce tak ho vyhodí. Ale jiné chlapi, třeba jeden byl půl roku marod, protože se porval v hospodě tak ten výpověď nedostal a normálně se pak mohl do práce vrátit. Asi před rokem a půl tam měli u stroje vážný úraz, který způsobil amputaci končetiny a vedení chtělo po těch co u toho byli, aby vypověděli, že dotyčný si to způsobil sám a tudíž oni byli z obliga. Ale všichni naštěstí řekli pravdu.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.12.16 15:53

Jinak na pojišťovnu šel manžel hned jak to přišlo. Ukázal všechny papíry, paní si to tam zaznamenala a v pořádku, nic doplácet nemusel kvůli nemocenské to má na starosti ossz

eumedon
Extra třída :D 14217 příspěvků 27.12.16 16:18
Těch problémů je teda víc. Takže:
@Anonymní píše:
Zdravím, potřebuji radu ohledně mého muže. Je skoro rok na nemocenské, příští týden bude v sídle zaměstnavatele s hygienou řešit nemoc z povolání. Nicméně před třemi měsíci ho vyhodili i když že zákona v době trvání pracovní neschopnosti ze zákona nesmí, jelikož je v ochranné lhůtě. Manžel zaměstnavateli oznámil, že s výpovědí nesouhlasí a po dobu trvání nemocenské výpověď nepodepíše.

Výpověď je jednostranný právní akt, jehož platnost není závislá na tom, zda její příjemce s výpovědí souhlasí a zda ji podepíše.

Měl jim oznámit, že výpověď je neplatná, protože ji dostal v ochranné době. Neprodleně, ale vy se začnete radit po 3 měsících, tedy zřejmě po uplynutí výpovědní doby, a to na e-miminu.

Není sice nic ztraceno, když jim oznámil, že s ukončením PP nesouhlasí, tak zřejmě nemohlo jít o dohodu (kdyby mlčel k neplatné výpovědi, tak by se mělo za to, že šlo o dohodu), ale to je můj laický názor. Kdybyste se zeptala včas, tak dostanete dobrou radu. Takhle se raďte s právníkem.

Zaměstnavatel odpověděl, že to bere v potaz a teď před pár dny přišlo z pojišťovny, že manžel je vedený jako samoplatce pojistného.

Oznámil bych pojišťovně, že jsem nemohl dostat platnou výpověď pro nadbytečnost, když jsem v ochranné době a že uzavřít se zaměstnavatelem dohodu jsem výslovně odmítl. K tomu bych přiložil odmítací dopis, kde odmítám výpověď jako neplatnou z důvodu ochranné doby (ten vy ovšem nemáte… tedy nemáte tam uveden ten důvod neplatnosti výpovědi; jestli to odmítnutí stačí i takto, to se zeptejte právníka). A dovodil bych, že můj pracovní poměr trvá a zbytek ať si vyřeší pojišťovna se zaměstnavatelem.

eumedon
Extra třída :D 14217 příspěvků 27.12.16 16:31

Takže edit:

§ 69

Zákoník práce, § 69 odst 1)

Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď nebo zrušil-li s ním zaměstnavatel neplatně pracovní poměr okamžitě nebo ve zkušební době, a oznámil-li zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, jeho pracovní poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu. Náhrada podle věty první přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru.

(3) Rozvázal-li zaměstnavatel pracovní poměr neplatně, avšak zaměstnanec neoznámí, že trvá na tom, aby ho zaměstnavatel dále zaměstnával, platí, pokud se se zaměstnavatelem nedohodne písemně na jiném dnu skončení, že jeho pracovní poměr skončil dohodou,…


Nic o tom, že by mu musel oznamovat důvod neplatnosti tam není (i když já bych jej tam napsal a doporučoval napsat) a obě podmínky jsou tedy splněny:

  1. Výpověď byla neplatná a
  2. manželův dopis lze chápat jako oznámení, že trvá na dalším zaměstnávání (odmítá dohodu o rozvázání PP).

Příště se v takových případech podívejte do zákoníku práce, jak to řeší. Přístup k Internetu máte a zákoník práce máte na adrese https://portal.gov.cz/…ny/zakon.jsp?…

Takže jestli podat žalobu: Jaký by měl být petit žaloby? Neplní zaměstnavatel nějakou povinnost? Tak by nejpozději týden před podáním žaloby měl být plnění vyzván, jinak soud nemusí přiznat žalobci náklady řízení.

Doporučoval bych tedy manželovi, aby nejprve oznámit zaměstnavateli, jak situaci vidí: Že pracovní poměr trvá, protože obdržel výpověď v ochranné době, tedy výpověď neplatnou, a neprodleně napsal zaměstnavateli dopis, ze kterého je zřejmé, že trvá na dalším zaměstnávání.

A když pracovní poměr trvá, tak logicky nemůže vymáhat zápočtový list, protože ten zaměstnavatel poskytuje po skončení pracovního poměru.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.12.16 17:08

@eumedon ale má to tam napsáno. Špatně jsem to asi napsala. V den kdy přišla výpověď ihned obratem odesílal nesouhlas. Ten zněl tak, že nesouhlasí s ukončením pracovního poměru z důvodu ochranné lhůty - nemocenské a považuje ho za neoprávněný a neplatný. Odeslal ještě téhož dne kdy výpověď přišla. Asi za čtyři dny přišlo od zaměstnavatele, že nesouhlas bere na vědomí a po ukončení nemocenské ať se dostaví na vedení. Pak už nic, pokračuje v rekonvalescenci a před pár dny přišlo z pojišťovny, že kontrolou systému bylo zjištěno, že ode dne xxx (den výpovědí) je veden jako samoplatce pojistného a ať se dostaví s dokumenty pro zjištění přesného stavu. Tak tam hned letěl se všemi papíry a v pohodě teď to platí ossz. Takže zaměstnavatel ho odhlásil a ani neuvedl, že je dlouhodobě marod a prostě ho odhlásil

eumedon
Extra třída :D 14217 příspěvků 27.12.16 17:22
@Anonymní píše:
@eumedon ale má to tam napsáno. Špatně jsem to asi napsala. V den kdy přišla výpověď ihned obratem odesílal nesouhlas. Ten zněl tak, že nesouhlasí s ukončením pracovního poměru z důvodu ochranné lhůty - nemocenské a považuje ho za neoprávněný a neplatný. Odeslal ještě téhož dne kdy výpověď přišla. Asi za čtyři dny přišlo od zaměstnavatele, že nesouhlas bere na vědomí a po ukončení nemocenské ať se dostaví na vedení. Pak už nic, pokračuje v rekonvalescenci a před pár dny přišlo z pojišťovny, že kontrolou systému bylo zjištěno, že ode dne xxx (den výpovědí) je veden jako samoplatce pojistného a ať se dostaví s dokumenty pro zjištění přesného stavu. Tak tam hned letěl se všemi papíry a v pohodě teď to platí ossz. Takže zaměstnavatel ho odhlásil a ani neuvedl, že je dlouhodobě marod a prostě ho odhlásil

Aha, tak je to v pořádku.

Takže na pojišťovně to vyřídil a zápočtový list žádat nemůže, když trvá na tom, že pracovní poměr pokračuje. Musí jednat vnitřně konsistentně. Tedy ve shodě s tím, že pracovní poměr trvá (což dosud dělá).

Až zaměstnavatel nebude plnit nějakou povinnost k němu, tak je třeba, aby jej nejméně týden před podáním žaloby k plnění této povinnosti písemně (a prokazatelně) vyzval. Zatím mne ale nenapadá petit žaloby.

Anebo mu může písemně vytknout, že ho odhlásil z pojišťovny a že mu poslal zápočtový list - navíc zmateční - ačkoliv jeho pracovní poměr trvá. Že jeho jednání nerozumí. To udělat může, ale myslím nemusí.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Mějte plně pod kontrolou, jaká videa sleduje vaše dítě na YouTube

YouTube sledují děti již od předškolního věku a snadno se mohou dostat k... číst dále >

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Články z Expres.cz

Jeli pozdravit „mamku“ osobně? Kolečko a Vignerová ve vlaku směr rodina

Je to teprve jen pár dní, co rozjařená modelka Aneta Vignerová (31)... číst dále >

Nejotrávenější fanynka: Jágr na ledě zářil, Kopřivovou ale příliš nezajímal

Ačkoliv se toho o – na první pohled – vlažném vztahu mezi Jaromírem Jágrem a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >