Výpověď v těhotenství jak je to s mateřskou ?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
MichaelaPrahaSkalka
Povídálka 16 příspěvků 28.02.19 17:45
Výpověď v těhotenství jak je to s mateřskou ?

Dobrý den, prosím o radu… Začínám 3 měsíc, pracuji v zaměstnání na vedoucí pozici a poslední dny to nedávám. Věčný stres, který si nosím domů, zvracím atd. Ano, mohu jít na rizikové, ale zase si to neumím moc představit. Ráda cvičím a jsem aktivní, bojím se, že sezení doma by pro mě za chvíli mělo stejné následky - stres. Uvažuji tedy o výpovědi, abych byla volná a měla úplný klid. Ale nevíte někdo jak je to poté s mateřskou dovolenou, když se cca ve 3 měsíci těhotenství nahlasím na urad prace? Predem moc dekuji.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
eumedon
Extra třída :D 14523 příspěvků 28.02.19 17:54
@MichaelaPrahaSkalka píše:
Dobrý den, prosím o radu… Začínám 3 měsíc, pracuji v zaměstnání na vedoucí pozici a poslední dny to nedávám. Věčný stres, který si nosím domů, zvracím atd. Ano, mohu jít na rizikové, ale zase si to neumím moc představit. Ráda cvičím a jsem aktivní, bojím se, že sezení doma by pro mě za chvíli mělo stejné následky - stres. Uvažuji tedy o výpovědi, abych byla volná a měla úplný klid. Ale nevíte někdo jak je to poté s mateřskou dovolenou, když se cca ve 3 měsíci těhotenství nahlasím na urad prace? Predem moc dekuji.

Mateřská dovolená je volno od zaměstnavatele a když nebudeš mít zaměstnavatele, tak ti sice nebude mít kdo dát volno, ale přesto ho budeš mít víc, než se ti bude líbit.

Pokud se týče peněžité pomoci v mateřství, tak na tu hádám nárok mít nebudeš. Ale třeba jo, jestli jsi předtím někde pracovala. Můžeš si to spočítat sama: https://www.cssz.cz/…aterstvi.htm

Takže počítejme: Píšeš, že teď pracuješ 3 měsíce a jsi ve 3. měsíci. Je konec února, takže pracuješ dejme tomu od 1. prosince.

Když dáš v březnu výpověď, tak duben a květen máš výpovědní dobu. Tak to máš 6 měsíců (zhruba 180 dní). Do porodu ti zbývají 3 měsíce, takže tahle podmínka by bohatě vyšla.

Ale pozor: Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

Jestli jsi předtím nikde nepracovala, tak tuhle podmínku mít splněnou nebudeš.

Příspěvek upraven 28.02.19 v 18:03

bertoldina
Ukecaná baba ;) 1610 příspěvků 28.02.19 17:59

Dneska už výpověď dát nestihneš, takže nejdřív zítra - tudíž výpovědní doba duben-květen. To snad ani nestojí za to.

Uživatel je onlineŠáruší
Ukecaná baba ;) 1437 příspěvků 28.02.19 18:04

Tak je málo informací. Je potřeba znát přesný datum porodu zapsaný v průkazce, pak délku tohoto posledního zaměstnání a kolik máš odpracováno za poslední dva roky. Dále výpověď, dáš jí zítra, běží duben, květen :nevim: leda že bys očekávala, že ti podepíší dohodu :nevim: takže málo informací na to, aby ti šlo odpovědět. Technicky vzato, jsi ve třetím měsíci, dva měsíce máš za sebou, pokud bys měla odpracováno a toto zaměstnání trvalo víc jak 180 dnů, budeš 180 dnů v ochranné lhůtě, a dostaneš PPM, i když skončíš zítra.

Bábrdl
Generální žvanilka 23183 příspěvků 28.02.19 18:06

@MichaelaPrahaSkalka Jaký stres. Jsi těhotná, jsi nevyhoditelna. Klidně tam můžeš sedět a točit prsty mlýnek. Takovou jsme měli kolegyni a nemohli nic.

MichaelaPrahaSkalka
Povídálka 16 příspěvků 28.02.19 18:07

Jsem v tom zaměstnání 5 let, tudíž nemocenské pojištění v pphode. Domluvila bych se na mesicni vypovedni lhute,jen bych uz v klidu nekomu predala agendu a konec, volnost. Jen mi jde o tu mateřskou :( treba se tu někdo najde, kdo byl ve stejné situaci.

MichaelaPrahaSkalka
Povídálka 16 příspěvků 28.02.19 18:09

@Bábrdl to podle mě pak můžou vyhodit za hrube poruseni pracovni kazne. A jsem v te firme 5 let, tohle jim zase delat nechci.

Uživatel je onlineŠáruší
Ukecaná baba ;) 1437 příspěvků 28.02.19 18:12
Jsem v tom zaměstnání 5 let, tudíž nemocenské pojištění v pphode. Domluvila bych se na mesicni vypovedni lhute,jen bych uz v klidu nekomu predala agendu a konec, volnost. Jen mi jde o tu mateřskou :( treba se tu někdo najde, kdo byl ve stejné situaci.

Ano, budeš tři měsíce těhotná, budeš v ochranné lhůtě a ano, dostaneš PPM. Jen, přeci jen rozmýšlej. Pokud to chceš ukončit, je to tak, jak to chceš, dostaneš PPM. Jistojistě. Ale když pak otěhotníš na rodičáku třeba znova, tak už ne, budeš nezaměstnaná. Vycházky jsou 6 hodin, a doktor ti je napíše. Někdy v srpnu už budeš na mateřské a budeš mít volnost, takže by to omezení nemuselo být takové.

eumedon
Extra třída :D 14523 příspěvků 28.02.19 18:20

Na měsíční výpovědní době se domluvit nelze. Lze rozvázat pracovní poměr dohodou s datem ukončení za měsíc.

Ale jinak ti to teda na PPM vychází: Skončíš 5 měsíců před porodem, tj. asi 150 dnů.

katintheBOx63
Kecalka 243 příspěvků 28.02.19 18:29

Pokud si v te firme uz 5 let, tak bych na tvem miste zasla za svym vedoucim, rekla mu ze jsem tehotna a necitim se dobre - ze mam stres a pozadala ho o pomoc. Pokud mas vedouci pozici, tu ti musi drzet pouze v pripade, ze by si se do prace vracela po roku. Jestli to neplanujes, pak jim to rekni. Je jasne, ze zacnou za tebe hledat rovnou nahradu a ty v klidu vse predas jeste pred materskou. Navic pokud budes nekoho zaucovat na svou pozici, pak je jasne ze cast prace postupne prejde na neho a i na tebe se toho uz nebude tolik valit, pac vsichni uz budou pocitat s tvym odchodem. Takze bych vylozila karty na stul. Pokud by ani pak nebylo lepe, sla bych na nemocenskou - ty vychadzky 6 hodin denne ti budou bohate stacit a je to jen na max 3 mesice nez pujdes na materskou. To se da vydrzet.
Bohuzel nepises co presne delas - jestli vedouci administrativa nebo vedouci nekde v Lidlu :nevim: Reseni výše ohledem dohody s vedoucim je spise na tu administrativu.

Planetka85
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 28.02.19 18:33

@MichaelaPrahaSkalka Me to prijde jako zbytecne radikalni reseni - samozrejme je to Tvoje rozhodnuti, porad lepsi nez stres, ale jako hlavni vyhodu prac. pomeru bych resila prave pripadny narok na dalsi materskou, dale odstupne, kdyz se budes po rodicaku vracet a uz Te tam chtit pripadne nebudou… Ted jsi tehotna, ja bych se tedy rozhodne nenervovala, rekla zamestnavateli, ze mas strach, ze budes muset na riziko a tim padem uz postupne zacala praci predavat a sobe tim ulevovat od stresu, u dr. ted budes cca 2× do mesice (poradny, screeningy, test na cukrovku), muzes vybirat dovo (mas narok na celorocni), proste si tech par zbyvajicich mesicu si udelej hezkych :-)

Mozna jsem az moc velky optimista nebo mam skveleho zamestnavatele, ale proste beru to takhle… :-)

zrcadlo
Kelišová 7373 příspěvků 28.02.19 18:33
@eumedon píše:
Na měsíční výpovědní době se domluvit nelze. Lze rozvázat pracovní poměr dohodou s datem ukončení za měsíc.Ale jinak ti to teda na PPM vychází:Skončíš 5 měsíců před porodem, tj. asi 150 dnů.

A ta ochranná lhůta se nevztahuje k porodu, ale k nástupu na PPM, což může být 8 týdnů před porodem, tzn. rezerva je tam opravdu dostatečná.
Jen dodám, že kromě ztráty nároku na případnou další PPM (pokud nenastoupíš jinde a otěhotníš rychle po prvním) ztratíš i nárok na proplacenou dovolenou (doba na mateřské dovolené se bere jako odpracovaná, takže za tu dobu, co jsi doma, vzniká nárok na dovolenou). A na ÚP když budou důslední, tak budeš muset prokazovat zájem o práci (to už záleží na úřednici, jestli je rozumná nebo ne).
Já bych být tebou asi v práci oznámila, že ze zdravotních důvodů možná nebudeš pracovat až do nástupu na PPM, a jestli už mají vyřešený tvůj zástup a jestli si můžete domluvit plán předávání práce. V dubnu jsou Velikonce, v květnu bych si k těm svátkům vzala dovolenou a trochu si odfrkla… No, pořádně to promysli.

jita22
Ukecaná baba ;) 1477 příspěvků 28.02.19 18:46

Ty musis vedet, v jake firme pracujes a jake tam jsou vztahy. Pokud je stres zpusobeny jen povahou prace a lidi okolo tebe jsou normalni, verim ze se dokazete nejak domluvit, abys nebyla tolik ve stresu a stihla predat praci nejakemu zastupu. A pokud bys videla ze to nejde, pak to muzes resit nemocenskou nebo vypovedi.

eumedon
Extra třída :D 14523 příspěvků 28.02.19 19:59

@zrcadlo Děkuju za doplnění.

Uživatel je onlineŠáruší
Ukecaná baba ;) 1437 příspěvků 28.02.19 20:02
@eumedon píše:
Na měsíční výpovědní době se domluvit nelze. Lze rozvázat pracovní poměr dohodou s datem ukončení za měsíc.Ale jinak ti to teda na PPM vychází: Skončíš 5 měsíců před porodem, tj. asi 150 dnů.

vůbec nejde o porod, ale o nástup na PPM, což je až 8týdnů před porodem. Takže ještě minus dalších 56. Vejde si, i kdyby skončila dneska.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama