Vyrovnání rodičovského příspěvku z Německa

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
olimoli
Nováček 5 příspěvků 12.12.18 15:17
Vyrovnání rodičovského příspěvku z Německa

Zdravím, má někdo prosím zkušenost s vyrovnáváním (doplatkem) rodičovského příspěvku v Německu? Probírám RP zde v ČR, přítel pracuje v DE. Takže prý mohu požádat v DE vyrovnání RP (pokud-li je to větší částka podle mých příjmů, než dostávám měsíčně v ČR). Ráda bych věděla, jaké doklady mám připravit a kdo vlastně je žadatelem o ten doplatek -já nebo přítel? :think:
Děkuji předem.

Reakce:
Aduš8
Závislačka 3042 příspěvků 12.12.18 16:09

Jen pro info, pokud nepracuješ v Německu ty, máš nárok na nejnižší rodičák, tj. 300€měsíčně na jeden rok. Takže ti to ten český určitě nepřekročí a není oč žádat. Jinak máte nárok na Kindergeld a pokud manžel pracuje v Bavorsku, tak Familiengeld od 1 do 3 let věku dítěte.

olimoli
Nováček 5 příspěvků 12.12.18 16:18

@Aduš8 aha…je to ale nejaka novinka. Ani jsem o tom nevedela. Takze tech 65% z vyplaty - plati to pouze pro matky tam pracujici? At mam v tom jasno…tolik ruznych informaci o Eltern/Kinder­geld,ze uz jsem z toho zmatena. Tak aspon zbytecne nebudu chystat papiry a prekladat do nemciny. Dekujuuu????

Aduš8
Závislačka 3042 příspěvků 12.12.18 17:12

@olimoli i ženy tady žijící, vdané a nepracující tady mají nárok jen na ten základ. Taky se jim to nevypočítává z manželova platu. Na doplatek mají nárok ty, kterým 65%jejich platu za 10 měsíců (protože první dva se tu pobírá mateřská), překročí jejich rodičák. Takže ani ne všechny ty, které tu pracují, by na to dosáhly. Mně by třeba nic nedopláceli, český rodičák by byl celkově vyšší.

Aduš8
Závislačka 3042 příspěvků 12.12.18 17:16

@olimoli a ano, Familiengeld je novinka, platí od září a nahradil Betreuungsgeld a Landeserziehun­gsgeld v Bavorsku. Ten, kdo pobírá rodičák z De ho dostane automaticky a pendleři musí žádat. Spousta lidí tvrdí, že pendleři nárok nemají, ale je to jinak. Jen, FG je pro pendleri ca 180€ a pokud v ČR pobíráš jakoukoliv dávku (i rodičák) na dítě, tak to prý dorovnávají jen do výše toho FG. Tzn. Při rodičáku na 2 roky v ČR pobíráš cca 11500Kč,tudíž máš nárok na FG až po doběhnutí rodičáku. Při rodičáku na 3 roky nemáš nárok vůbec, protože pobíráš těch necelých 8000Kč a při rodičáku na 4 roky ti to dorovnají do výše toho FG po celé dva roky. Takhle to vysvětlili přímo mojí účetní, když se na to ptala :nevim:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Mám méně fanoušků, protože jsem gay, stěžuje si Kovy. Jako vážně?

Karel Kovář (22) alias Kovy patří mezi nejznámější české youtubery. Jeho... číst dále >

Tohle ze mě udělal rozvod! Houslista Svěcený o nemoci a drastickém zhubnutí

Drasticky zhubl, poslední dobou tráví většinu času na nemocničním lůžku, a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >