Vysazení hormonální antikoncepce v 16 letech

5
5.6.21 16:57

Vysazení hormonální antikoncepce v 16 letech

Zdravím všechny, je mi 16, za půl roku 17. Od 15 beru hormonální antikoncepci (Vreya), takže ji beru asi rok a půl. Cítím, jak mě změnila a hodně mi to vadí. Přibrala jsem asi 6 kilo, často mě bolí hlava tak, že nejsem schopná nic dělat a prášky jako ibalgin nebo paralen mi nepomáhají a dost mě to omezuje, taky mi už tak 3/4 roku hodně padají vlasy, vždycky jsem je měla dost hustý, teď jich mám tak minimálně o 1/3 míň. Taky se cítím pořád taková nafouklá, i když třeba celý den skoro nic nejím. Možná pro některý bude tohle jako zbytečná věc, protože mi je přece pořád “jenom 16”, ale taky už ani nemám chuť na sex, před rokem jsem neměla snad vůbec, teď je to lepší, ale pořád ne dobrý. Ještě za poslední 3 měsíce jsem 3× měla problémy s nějakou infekcí “tam dole”, co to přesně bylo nevím. A co mi opravdu hodně vadí je můj psychickej stav. Nemám se ráda, někdy se dokonce z celého srdce nenávidím, kolikrát jsem měla chuť si něco udělat. Pro nikoho si nepřipadám dost dobrá, ublíží mi každá malá věc, kterou mi kdo řekne, stydím se za sebe, jsem pořád taková bez energie, nic moc mě nebaví, pořád si něco vyčítám. Často mám stavy kdy už ani nevím co se sebou a jsem ze všeho zoufalá.
Chtěla bych antikoncepci vysadit a používat něco jiného, ale jenom kondomu nevěřím. Můj přítel mě v tomhle rád podpoří a sám ví že HA není pro moje zdraví nic dobrého.
Píšu to proto, že chci slyšet názor někoho jiného. Chtěla bych se zeptat jak byste se zachovali Vy na mém místě a třeba jakou jinou antikoncepční metodu byste mi doporučili. S mamkou se o takových věcech nebavím, mojí mamce je 50 takže úplně jiná generace, zdá se mi, že si ani neuvědomuje co za svinstvo to je a bojím se, že když bych ji řekla že už HA brát nechci, že mi to nedovolí, protože se bojí že bych mohla otěhotnět (což samozřejmě chápu) a nejspíš taky proto, že si nejspíš myslí, že nejsem zodpovědná. Nejradši bych to přestala brát a jí to vůbec neřekla, ale lhát jí nechci a kdyby se něco stalo a ona by to zjistila tak bych to asi psychicky fakt nezvládla…
Děkuju, že jste si to přečetli až sem a budu moc ráda za každý názor a za každou radu.
Přeju hezký den :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9057
5.6.21 17:00

Kondom a spermicid.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20773
5.6.21 17:41

Ty problémy bych nesváděla na antikoncepci, ta za ně nemůže. Svinstvo to opravdu není, vždyť to obsahuje jen těhotenský hormony. Nech si vyšetřit štítnou žlázu, protože ty příznaky sedí na její poruchu, ne na braní antikoncepce. Jinak ti fakt díky za tu “ jinou generaci”… :roll:. Že jsme se narodily v jiným století neznamená, že jsme úpně blbý. Jen máme mnohem víc zkušeností a životního nadhledu, víš zlato?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
5.6.21 17:55

@Janli Úplně s Vámi nesouhlasím, antikoncepce je svinstvo, není v pořádku svý tělo takhle blbnout, 3 týdny jsem těhotná a 4. týden tělo honem honem vyčistit a pak znova a znova a to pořád dokola. Navíc vedlejší účinky jako náladovost, deprese, migreny, přibíraní na váze a podobně jsou dokázané. Já rozhodně nesoudím nikoho, kdo má na antikoncepci kladný názor, je každého věc co udělá se svým tělem. Se štítnou žlázou já rozhodně problém nemám, přibrala jsem chvíli po tom, co jsem antikoncepci začala brat a ta váha se víceméně drží a nestoupá, díky bohu. A s tím věkem jsem to asi napsala trochu špatně, já mám svojí mamku moc ráda, jen vidím jak vnímá svět úplně jinak. Život, který si představuje že je správný je spíš přežívání než užívání si života. Netoleruje moje názory a nechápe věci jako že tyhle šaty se mi nelíbí a já je nebudu nosit jen proto že tobě se líbí. Chtěla bych “být sama sebou”, myslím si že nějaký rozum už mám, ale musím být spíš to co chtějí ty okolo a co chci já nikoho nezajímá.. I přesto, že mám svoji mamku opravdu ráda, tak nechci být jako ona. Chci být máma, který můžou její děti na 100% věřit, která je bude podporovat a budou s ní moct mluvit o všem a to moje mamka bohužel není a pak se diví, když se jí nechci svěřovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68
5.6.21 18:01

@Janli hormonální antikoncepce rozhodně je svinstvo. Nemá to nic společného se zdravým ženským cyklem. Tak prosím nemotejte někomu hlavu když o tom nic nevíte.

Lea89 Sama jsem brala 5let.. deprese a snížená chuť na sex, časté bolesti hlavy taky znám. Samozřejmě to může mít i jiné příčiny. Ale po vysazení je to milionkrát lepší. Samozřejmě ze začátku to byl šok a chvíli to trvalo, ale hlava mě už skoro nebolí, deprese taky nemívám jen špatné nálady ale to má každý 😀 teď mě sice trápí endometrióza ale to je zase jiná kapitola 😀 o chuti na sex ani nemluvím :cert: samozřejmě v 17 sem to tak nebrala šlo mi jen o to abych neotěhotněla. Ale pokud máš pravidelný cyklus tak lze sledovat plodné dny. Jinak kondom a ten spermicid. Je i více možností. Záleží co komu vyhovuje.

Nesnáším když ženské které s antinou problém nemají píšou jak je super a dokonce snad zdravá nebo nevím. To rozhodně není a to že nemá na něčí tělo vliv teď neznamená že nemůže mít problém třeba otěhotnět. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68
5.6.21 18:02

@Lea89 také mám podobný vztah k mamince. Je to pro mě autorita ale ne kamarádka na svěřovaní 😕

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20773
5.6.21 18:20

@Megis7 antikoncepce nemá s plodností nic společnýho a navíc dost razantně snižuje riziko karcinomu vaječníků. Není důvod ji démonizovat a šířit nesmysly.
@Lea89 jak můžeš vědět, že nemáš problém se štítnicí? Ty ji máš vyšetřenou? O antikoncepci toho vím dost, evidentně víc než ty. Hele, až budeš rodič, tak pochopíš, že ne vždycky se můžeš chovat jako kamarádka. Často prostě, chtě nechtě, musíš být ta autorita.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.6.21 18:23

Tak ji vysad. Taky si myslím že to není nic zdravého. Nikdy jsem ji nebrala. Celý život se chráním jen kondomem. Obě dvě děti jsem počala na první pokus ve 32 a 35 letech. Myslím že kondom jako antikoncepcni metoda docela funguje :D kdyztak doplnit tím spermicidem.

• Citovat
  • Nahlásit
68
5.6.21 18:33

@Janli myslíte, že když na několik let úplně odstavíte svoje vaječníky, že to nemá na tělo žádný vliv? každopádně jak říkám.. nemá to nic společného se zdravým ženským cyklem a rozhodně znám spoustu případů kdy užívání antikoncepce nedopadlo nejlíp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
464
5.6.21 19:07

@Janli HA je pěkně svinstvo. Jako mladá jsem si to nemyslela, ale po letech začaly problémy - deprese, nechuť k sexu, křečové žíly, horší pleť/vlasy, celkově šílený nálady. Po vysazení jsem v pohodě :mrgreen: a hlavně mám chuť :srdce:

A ne problém, ani se štítnou žlázou nemám. Po letech jsem ji zkusila dát znovu a skončila na kapackach, jaký to byl ficák 8o Za ně osobně už nikdy. To raději spermicid a kondom. Však to není záležitost jen ženy se chránit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
523
5.6.21 20:20

Jsem ve věku Tvé matky, mám dceru o rok mladší než jsi Ty a HA bych jí nedovolila. Budeme muset hledat jinou alternativu, až to bude nutné. HA považuju za svinstvo a ve Tvém věku tuplem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5.6.21 23:52

@Lea89 U gynekologa jsi byla? Řekla jsi mu o tvých problémech? Než to vysadíš, určitě za ním dojdi, všechno mu řekni a on ti dá jinou HA, která ti bude více vyhovovat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20773
6.6.21 00:15
@Megis7 píše:
@Janli myslíte, že když na několik let úplně odstavíte svoje vaječníky, že to nemá na tělo žádný vliv? každopádně jak říkám.. nemá to nic společného se zdravým ženským cyklem a rozhodně znám spoustu případů kdy užívání antikoncepce nedopadlo nejlíp.

Odstavení vaječníků na celý roky je tělu přirozenější než permanentní ovulace. To, co považujete dnes za normální a přirozený, přirozený prostě není. Pro ženský tělo je přirozený střídat těhotenství, pak dva roky kojení a hned na to další těhotenství. Takhle to bylo nastavený miliony let a náš moderní věk a plánovaný rodičovství je pro tělo šok. Jaký zdravý ženský cyklus? Žena je nastavená na to, aby za svůj život zažila pár menstruací a pár ovulací. Holky, něž tu budete plácat nesmysly, aspoň si něco přečtěte, strejda google ochotně pomůže… ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67
13.6.21 23:25

@Janli To je jen manipulace výrobců HA. Když ženy miliony let byly střídavě těhotné a pak kojily, to znamená automaticky, že je to tak správné? Stejně tak miliony let neexistovalo umělé oplodnění, WC dnešního typu, očkování, a budeme snad brojit proti těmto výdobytkům, že je to nezdravé? Ono to možná je úleva pro vaječníky, ale k čemu je mít zdravé vaječníky a k tomu zatížená játra, vyšší riziko mrtvice, horší nálady apod.? Pokud žena jednou bude chtít děti, stejně jí ten „nezdravý“ přirozený cyklus jednou bude muset naskočit, jenže tělo není stroj a nejde si vypínat plodnost podle toho, jak se to zrovna hodí. Navíc u HA někdy k ovulaci dochází, jenže protože HA brání narůstání děložní sliznice, oplodněné vajíčko se tam neuhnízdí, takhle může mít žena za několik let x raných potratů.

Taky nejde srovnat 9 měsíců těhotenství + pár let kojení s třeba 10 lety užívání antikoncepce. :) To je jak být 10 let vkuse těhotná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
265
14.6.21 12:06

Jestliže Ti nevyhovuje HA a kondomům nevěříš, i kdybys je kombinovala s přerušovanou souloží, uvažuj o zavedení nitroděložního tělíska. Je pravda, že dříve se tělíska nedoporučovala ženám, které nerodily a ještě dnes se někteří lékaři se zdráhají jim je zavádět. Je ale řada mladých děvčat, které je mají zavedeno a oceňují, že mají spolehlivou ochranu, která na rozdíl od HA nevyžaduje každodenní pozornost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat