Vysazení léků na tlak (betablokátorů) - nežádoucí účinky

K97
130
8.9.21 19:15

Vysazení léků na tlak (betablokátorů) - nežádoucí účinky

Dobrý den, chci se zeptat jestli jste někdo pociťoval nežádoucí účinky po vysazení léků na tlak - konkrétně betablokátorů?

Popíšu události a souvislosti, tak jak jsou (i když to bude delší) ať to čtenáři pochopíte.

Je mi čerstvě 24 let a na jaře jsem dostala nejprve Dopegyt 250mg 1× denně (po covidu mi vyletěl tlak a bylo časté bušení srdce), po něm obtíže přetrvávaly a tlak neklesal, následně změněno internistou v nemocnici na Betaloc ZOK 50mg 1× denně.

Můj praktický lékař mi po 1 tříměsíčním balení řekl, že jestli chci být někdy těhotná tak betablokátory musíme vysadit. Mé potíže s bušením i tlakem navíc přisuzuje mému psychickému stavu, protože jsem od jara prodělala pro mě nově - nějaké panické a úzkostné ataky.

S úzkostmi se potýkám stále a chodím na terapie, netvrdím, že nemám vyšší tep někdy ze stresu, ale co se mi děje po vysazení léku se mi nelíbí.. Snižovali jsme dávku (z 50 na 25mg 1× denně a pak ještě asi 5 dní z půlky prášku jsem brala čtvrtku prášku).

Delší dobu se mi hůře dýchá, cítím se občas divně, mívám pocit že nemohu dodechnout nebo se nadechnout, mám občas píchání na hrudi, motání hlavy, horší vidění.. ale přisuzovala jsem to úzkostem a mému nepříznivému psychickému stavu.

Při užívání Betalocu jsem měla tlak super, průměrně 110-115/70, tep byl v rozmezí 60-75 v klidu. Nosím chytré hodinky tak si všímám tepové frekvence. Po vysazení léku mám tep v klidu 90-100, jen se zvednu tak mi vyletí na 110, doma nebo v práci jen při menší chůzi tep 120-130. Najednou se i stane, že mi tep prudce klesne na 75-80 a za chvíli znovu vyletí přes 100. Necítím se dobře a myslím si, že to s tím souvisí.. proč ale srdce bije tak moc to nevím. Zase ho i více vnímám, jak mi bije i v klidu, někdy se vzbudím a bije mi hrozně moc, sehnu se pro něco, ujdu pár kroků a mám opravdu hned tep 120 a výš, dlouho pak trvá, než to klesne a mám tep kolem 100 i když jsem v klidu. Někdy to naopak klesne prudce hned na 75-80 a pak zase vyletí během pár sekund nahoru.. nechápu, co se to děje. Do toho jsem jako na kolotoči, občas se mi zatmí před očima a mám takový nával, motání hlavy, malátnost. Mám pocit a strach, že sebou někde seknu.

Půjdu k lékaři protože nevím, jestli je to normální.. zažil jste to někdo? :?

Děkuji!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
367
8.9.21 19:20

Nezažila. Každopádně se tomu říká rebound fenomén.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K97
130
8.9.21 19:27

@Lianys Aha, teď jsem si přečetla definici, ale nikde se nepíše jestli to odezní nebo je to nebezpečné :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
367
8.9.21 19:43

Přejít to přejde, nebezpečné to být muže pro lidi, kteří jsou nějakým způsobem rizikoví. Předpokládám, že to ty nebudeš, když ti to tvůj lékař vysadil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.9.21 20:29

Chytré hodinky jsou velmi orientační.

Třeba u mne mi bylo řečeno, snižovat léky velmi pomalu a dlouho - jinak mám problémy.

• Citovat
  • Nahlásit
234
8.9.21 20:42

Já bych odhadla, že úzkost v tom hraje dost velkou roli - víš, že jsi vysadila lék, kterému jsi věřila a který ti pomáhal.
Pořád se sleduješ - vypni si neustaly monitoring tepové frekvence a rid se vlastními pocity, fakt.
Teď se soustředí, jak ti je, bojíš se, že je to zle a tím pádem je to hůř.
Píchání na hrudi, pocit nedodechnuti se, motá i hlavy, divný pocit (třeba, že jsi jako za sklem) - typické projevy úzkosti.
Ale pro jistotu se nech vyšetřit na kardiologii, ideálně holtera na 24 hodin..
Pokud je to úzkost a nic se neprokáže, na chvilku tě to uklidní, ale pak začneš vysilovat zase a budeš potřebovat další vyšetření.. Úzkost ti může samozřejmě srdeční aktivitu ovlivnovat-já se díky úzkosti dostala k arytmii a málem i ablaci - když jsem si vyřešila úzkost, už ty problémy nemám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
354
8.9.21 20:53

Já si to zažil, beta-blokátor není obecný prášek na snížení tlaku. Blokuje beta-receptory, tedy to, co v srdci reaguje na adrenalin. Je to taková ochrana při stresu, ono srdce normálně adrenalin zvládne, ale když je ho moc a dlouho, tak to pak způsobuje, že to srdce nepracuje správně (zvýšení tlaku je jedna varianta, ale chrání to třeba i proti fibrilaci síní).

To dýchání, atd. je spíše záležitost nervů, doporučuji si domů koupit Veroval od Hartmannu, je to domácí EKG kombinované s tonometrem. Když vám bude takhle, tak si změříte EKG, případně tlak a pak zjistíte, že jsou to nervy (EKG je normální a tlak vyšší). Obecně pokud budete mít EKG v pořádku (ikonka OK), tak všechno jede, jak má.

Ono byste se primárně měla zbavit toho stresu za pomoci psychiatra, ten nasazuje většinou blokátory zpětného vstřebávání nějakých neurotransmiterů (když jich máte málo, tak jste ve stresu, a tyhle prášky zajistí, že jich budete mít dostatek), a až budete psychiatricky v pořádku, pak můžete vysadit beta-blokátory.

Nicméně věci okolo srdce bych řešil zásadně s kardiologem, jen ten vám dá jistotu, udělá vám kromě EKG i sono srdce, případně ergometrii, pak budete mít jistotu, že se srdcem je vše OK, a musíte prostě vyléčit nervy. Ty můžou způsobovat opravdu cokoliv, kromě poruch vidění třeba můžete mít dočasně mimo provoz i nějaké svaly, já to měl třeba na rukách, což je při řízení strašně fajn.

Obecně, když se beta-blokátor vyladí, je to spíše preventivní záležitost, je třeba ale vychytat typ a dávku. Ale jak říkám, rozhodně kardiolog, v SZ můžu doporučit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
354
8.9.21 20:54
@Svetluska55 píše:
Já bych odhadla, že úzkost v tom hraje dost velkou roli - víš, že jsi vysadila lék, kterému jsi věřila a který ti pomáhal.
Pořád se sleduješ - vypni si neustaly monitoring tepové frekvence a rid se vlastními pocity, fakt.
Teď se soustředí, jak ti je, bojíš se, že je to zle a tím pádem je to hůř.
Píchání na hrudi, pocit nedodechnuti se, motá i hlavy, divný pocit (třeba, že jsi jako za sklem) - typické projevy úzkosti.
Ale pro jistotu se nech vyšetřit na kardiologii, ideálně holtera na 24 hodin..
Pokud je to úzkost a nic se neprokáže, na chvilku tě to uklidní, ale pak začneš vysilovat zase a budeš potřebovat další vyšetření.. Úzkost ti může samozřejmě srdeční aktivitu ovlivnovat-já se díky úzkosti dostala k arytmii a málem i ablaci - když jsem si vyřešila úzkost, už ty problémy nemám.

Jinak holtera je lepší mít na týden, dneska už se to dělá tak, že vám ho i přivezou a odvezou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32690
8.9.21 20:56
@Kazatel píše:
Jinak holtera je lepší mít na týden, dneska už se to dělá tak, že vám ho i přivezou a odvezou.

jak kdo. Moje doktorka má starý ždorb, velká kraksna, na jeden den a i tak se na něj dlouho čeká.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
354
8.9.21 21:10
@vokishka píše:
jak kdo. Moje doktorka má starý ždorb, velká kraksna, na jeden den a i tak se na něj dlouho čeká.

Protože všichni jsou zvyklí, že všechno ve zdravotnictví je zadarmo, a utrácíme za pitomosti typů doplňků výživy, ale zaplatit si kvalitní diagnostiku nikdo nechce. Diagnostika srdce se dělá třeba 1× za 5let, tak si buď seženu kardiologa v Praze na fakultce, který má možnost to napsat, nebo to zaplatím. Protože je to pořád levnější, než být odstavený z práce kvůli infarktu nebo nějaké srdeční operaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K97
130
8.9.21 21:32

@Svetluska55 děkuji za podporu, s tím sledováním se a větší panikou a strachem je to bohužel pravda.. jakmile vidím takhle vysoký tep a i tlak, mám strach, že dostanu infarkt a jak mě někde píchne, je mi z toho fyzicky zle ještě víc.. :( nechápu, co se to se mnou děje, nikdy jsem takové stavy neměla, ale od prodělání špatného průběhu covidu mám panické ataky a úzkosti, hrozně mi to nicí zivot.. žádné AD zatím neberu :? snazim se brát homeopatika jako Bachovy esence a chodím na terapie. Teď mám tlak 139/100 a tep 100.. a to sedím u TV a jsem “v klidu”. Je zvláštní, že mi děla vysoký tlak zle, ale tak zle jako motani hlavy, pocit na zvracení, studené ruce.. příznaky jako pri nízkém tlaku, je to zvlastni. Kdyz jsem se bavila s kýmkoli s hypertenzi, nikdy jim pri vyšším tlaku nebylo zle fyzicky..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6235
8.9.21 21:35
@K97 píše:
@Svetluska55 děkuji za podporu, s tím sledováním se a větší panikou a strachem je to bohužel pravda.. jakmile vidím takhle vysoký tep a i tlak, mám strach, že dostanu infarkt a jak mě někde píchne, je mi z toho fyzicky zle ještě víc.. :( nechápu, co se to se mnou děje, nikdy jsem takové stavy neměla, ale od prodělání špatného průběhu covidu mám panické ataky a úzkosti, hrozně mi to nicí zivot.. žádné AD zatím neberu :? snazim se brát homeopatika jako Bachovy esence a chodím na terapie. Teď mám tlak 139/100 a tep 100.. a to sedím u TV a jsem “v klidu”. Je zvláštní, že mi děla vysoký tlak zle, ale tak zle jako motani hlavy, pocit na zvracení, studené ruce.. příznaky jako pri nízkém tlaku, je to zvlastni. Kdyz jsem se bavila s kýmkoli s hypertenzi, nikdy jim pri vyšším tlaku nebylo zle fyzicky..

máte úzkostnou poruchu, neléčenou

s vysazením B blok. to až tolik souviset nebude
bude to potřeba řádně léčit, homeopatika nejsou léky, jen vyhozené peníze, na skutečnou úzkostnou poruchu vám nepomohou

chytrýma hodinkami si ty úzkosti jen přikrmujete, v tomto případě to nevidím jako šťastné

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K97
130
8.9.21 21:36

@Kazatel děkuji za doporučení, mrknu na to. Je pravda, že mít to doma, tak bych byla více v klidu, ale zase aby to správně fungovalo :? klidně mi pošlete SZ. Já si dojdu zitra k lekari a zeptám se co s tím, takhle nemohu fungovat.. s tím Betalocem mi bylo tak dobře, občas jsem měla výkyv při úzkosti, ale cítila jsem se mnohem lépe. Dle ECHA a EKG z jara (i holteru, ale to jsem byla uz v prosinci 2020) jsem v poradku ale jak citim ze to srdce “preskakuje” a mam tyhle vykyvy tepu, tak zkusim doktora požádat o nove vysetreni nebo zadanku na kardiologii nebo at mi aspon nasadi zpátky ten Betaloc.. :? těhotenství zatim neplánuji a dle toho co čtu, tak se betablokátory v těhotenství používat daji, tak nevim, co doktor, to jiny názor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K97
130
8.9.21 21:39

@Borrealis Achjo, ja vim.. radite mi přímo AD? já mám strach z antidepresiv, které mi doktor doporučoval, protoze ty maji prece lecit deprese a ne úzkost.. navic teda ma terapeutka si mysli, ze léky úzkosti jen utlumi ale nevyleci :? navic se bojim, aby mi sedly a nebyla jsem po nich jako prejeta a neschopna fungovat a řídit (dle diskuzi na internetu) a taky ze se po nich přibírá (coz by mi moc neprospělo, mam nadvahu uz i tak).. a samozřejme mam preventivní strach z potencionalniho vysazování. Ale zase dala bych vsechno za to, aby tyhle stavy zmizely nebo se zmírnily, nedokazu fungovat skoro bežně, alespon jednou denně si vzpomenu na to, co kdyz mi neco je a co kdyz sebou nekde seknu a umru.. :? A pak se mi do toho prida vetsi úzkost a fyzické příznaky.
PS: je pravda, ze jak ty hodinky sundam a nekontroluji se treba par hodin tak se citim “lip” kdyz na to nemyslím..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
354
8.9.21 21:46
@K97 píše:

100 není vysoký tep, submaximum je 200-věk a maximum je 220-věk. Submaximum se dosahuje třeba v HIIT tréninku. Okolo 130 pálíte cukr, takže i když máte 100 celý den nebudete z toho mít infarkt. Ten je způsobený nedokrvením srdečního svalu a to je obvykle nějaká nepravidelná činnost srdce (nebo pak vznik sraženin), ale to není z tepu.
(můžete tím samozřejmě srdce oslabit, ale z dlouhodobého hledisska)

Pokud budete mít psychiatrickou diagnózu, tak vám Bachovy esence ani homeopatika moc nepomohou. Jsem zastáncem alternativní medicíny, ale ani jedno z nich nemá kazuistickou podporu (dostatečné množství prokázaných případů oproti kontrolní skupině). Na rozdíl třeba od čínské fytoterapie, tam to alespoň je, a i ta bývá slabá. Jde o to, že panické ataky jsou způsobeny biochemickou nerovnováhou organismu, a to nedohoníte bylinkami, protože sice bylinky dokážou tvorbu neurotransmiterů do jisté míry ovlivnit, ale nad určitou míru už ne.

Je to stejné, jako když se říznete, pokud se říznete dejme tomu 1mm mimo tepnu, tak vám i jitrocel tu ránu s celkem vysokou pravděpodobností zhojí. Pokud 5mm, tak už potřebujete většinou šití a na obnovení tkáně hydrogelový obvaz, a pokud trefíte tepnu, tak bez tlakového obvazu máte smůlu.

Proto dnes žijeme tak dlouho a dokážeme toho tolik léčit, protože už nepoužíváme jenom bylinky. A je třeba si uvědomit, že ne všechno psychického má psychickou podstatu. Něco jiného je, když jste třeba nervózní, to můžete řešit na terapii nějakou identifikací stresorů, a sebeovládáním a něco jiného je, když máte např. obsedantně kompulzivní poruchu, kterou srovnáte jedině léčivy. Zatímco psychiatrická farmakologie zabere ve většině případů třeba během měsíce (a to nejsou žádné oblbováky, to je selektivní léčba účinkující na velmi specifický druh buněk, žádná závislost), tak psychoterapie může trvat roky a nemusí mít úspěch.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat