Výše důchodu při celodenní péči o nemohoucího

98
18.8.21 10:26

Vyse duchodu pri celodenni peci o nemohouciho

Dobry den, jaka je prosim vyse takoveho duchodu,prip.jak se pocita? Priklad, drive pracoval 15let, da vypoved v praci, aby se celodenne staral o nemocne pribuzne napr.po dobu dalsich 10let, tudiz nema zadne prijmy z normalni prace ani brigady. Podle me je nasledna vyse duchodu hodne redukovana…
A kdo za takoveho cloveka plati zdravotni a socialni pojisteni?
Mate taky takove zkusenosti?
Dekuji predem za odpovedi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3684
18.8.21 10:41
@maty009 píše:
Dobry den, jaka je prosim vyse takoveho duchodu,prip.jak se pocita? Priklad, drive pracoval 15let, da vypoved v praci, aby se celodenne staral o nemocne pribuzne napr.po dobu dalsich 10let, tudiz nema zadne prijmy z normalni prace ani brigady. Podle me je nasledna vyse duchodu hodne redukovana…
A kdo za takoveho cloveka plati zdravotni a socialni pojisteni?
Mate taky takove zkusenosti?
Dekuji predem za odpovedi.

Nejsem si zcela jistá (zjišťovali jsme pro mojí maminku, ale nepracuju v tomto oboru, snad mě někdo znalejší opraví). Dotyčná osoba, pečující, resp. ten nemohoucí by si měl zažádat o příspěvek na péči, s trochou štěstí získá třetí nebo čtvrtý stupeň, z toho je již možné obstarat leccos. Ve formuláři se uvádí hlavní pečující osoba. Při výpočtu důchodu by se pak toto období mělo započítat do vyloučené doby pojištění (tj. roky by se mu snad měly počítat, ale to, že nemá příjem, ne). Ohledně soc + zdrav nevím, maminka si zachovala 0,4 úvazek a střídaly jsme se u babičky, pak platila na dny práce pečovatelku.

Ale je to už nějakou dobu, co sjme to řešily a jak říkám, nepracuji v oboru, kdyžtak mě prosím opravte.

Vůbec nejlepší by bylo zavolat na okresní správu sociálního zabezpečení a proadit se s nimi.

Jo a s příspěvkem na péči neotálet! U tchána se to i s odvoláním táhlo více jak rok, ale pak nám to vyplatili zpětně od data podání, takže to nám hodně pomohlo. A kdybyste stihli lékaře oběhat do konce měsíce a podat to ještě do 31.8., tak se tam bude počítat i srpen.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
363
19.8.21 16:15
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
430
21.8.21 09:59

Moje maminka se plně stará o babičku má jako příjem jen péči 3 stupně což je necelých 14 000 +samozřejmě babičky důchod z toho žijí obě dvě respektive celý jejich příjem má moje maminka ta už nechodí do práce ma 4 roky do důchodu sociální a zdravotní za ní platí stát a částka kterou pobírá na babičku se jí započítává do příjmů stejně jako kdyby pracovala jen musí chodit samozřejmě na úřad a dokládat papíry s posudky takže za poslední roky tam hold bude mít jen 14000 příjem ale je šťastná že babička nemusí nikam do domova

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
363
22.8.21 18:53
@Paliska píše:Moje maminka se plně stará o babičku má jako příjem jen péči 3 stupně což je necelých 14 000 + samozřejmě babičky důchod z toho žijí obě dvě respektive celý jejich příjem má moje maminka ta už nechodí do práce má 4 roky do důchodu sociální a zdravotní za ní platí stát a částka kterou pobírá na babičku se jí započítává do příjmů stejně jako kdyby pracovala jen musí chodit samozřejmě na úřad a dokládat papíry s posudky takže za poslední roky tam hold bude mít jen 14000 příjem ale je šťastná že babička nemusí nikam do domova

Myslím, že to tak není a že to je takto
Obecně se při výpočtu důchodu v období péče nehodnotí žádné výdělky. Doba péče je tzv. vyloučenou dobou a nezhoršuje, ale ani nezlepšuje průměr z výdělků získaných mimo období péče. V případě souběhu péče a zaměstnání na zkrácený úvazek si žadatel o důchod může vybrat, zda chce dobu vyloučit (viz výše, většinou východnější) nebo zhodnotit výdělky ze zaměstnání.

Výjimka od výše uvedeného odstavce nastává v případě, že doba péče trvala alespoň po dobu 15 let. Zde začíná platit “ochranný mechanismus” uvedený v § 19a zákona č. 155/1995 Sb., který stanoví (zjednodušeně):

že starobní a invalidní důchod pečující osoby musí být spočítán tak, že se doba péče vyloučí (viz výše) a dále, že je třeba provést srovnávací výpočet, kdy se doba péče nevyloučí, ale jako vyměřovací základ (výdělek) se v období po 31. 12. 2006 zhodnotí vyplacené příspěvky na péči a v období před 1. 1. 2007 se zhodnotí částka 96.000 Kč, která se pomocí přepočtu sníží na tehdejší hodnotu peněz. K této částce se připočítá případný přivýdělek pečující osoby.
Poté je důchod přiznán v nejvyšší výměře z výše uvedených variant

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat