Výše finanční rezervy

Anonymní
1.11.19 09:53

Výše finanční rezervy

Dobrý den, je mi 26 let a mám takový dotaz na finanční rezervu.

Před zhruba měsícem jsem si pořídil nové auto za cca 450 tisíc (s tím, že jsem zaplatil 70% a zbytek budu splácet ještě 2 roky, cca 6500 Kč). Samozřejmě na to padla značná část mých úspor. Celou dobu jsem se potýkal s myšlenkou, zda na to nové auto takzvaně mám.

Na účtu mi po koupí zbylo zhruba 310 tisíc, plus na stavebním spoření mám asi 170 tisíc. Zdá se Vám to jako přiměřená rezerva vzhledem k mému věku? A nebo jsem si měl raději nové auto odpustit a koupit něco levnějšího a ojeteho? Přeci jen člověk nikdy neví, zda nepřijdou nějaké zdravotní problémy…

Děkuji za názory.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5747
1.11.19 09:59

Financni rezerva by mela byt 6 mesicnich platu. Takze bych se ridila tim. A 26 neni zadna ranni rosa :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17059
1.11.19 10:01

Tak pokud myslis tento dotaz vazne a neprsel jsi se jen pochlubit, tak musis napsat trochu vic. Ono v 26 letech muzes byt bezdetny student VS ci otec od tri deti s hypotekou na krku a zenou v ocekavani.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22632
1.11.19 10:02

Máš děti, rodinu, jiné dluhy, bydlení? Pokud jsi sám, máš rezervu dost slušnou ve svém věku. Vlastně i s rodinou, většina ve tvém věku má holý zadek. A auto už máš, tak co pochybuješ jestli to máš udělat jinak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.11.19 10:05

@Cuddy Samozřejmě, že to myslím vážně. Nevím, čím bych se měl chlubit.

Doplňující informace: bezdětný, bez ženy, bez hypotéky, vlastní byt v městysu (od rodičů).

• Nahlásit
  • Citovat
17059
1.11.19 10:08

Zasadni, jak jsi k tem penzum prisel, tedy jak rychle budes generovat dalsi rezervu? Je to take dar od rodicu nebo mas prijem, ktery ty tu rezervu behem pul roku zdojnasobi?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22632
1.11.19 10:09
@Anonymní píše:
@Cuddy Samozřejmě, že to myslím vážně. Nevím, čím bych se měl chlubit.Doplňující informace: bezdětný, bez ženy, bez hypotéky, vlastní byt v městysu (od rodičů).

Tak super ne? Koupil sis aspoň nějaký kundolap? :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.11.19 10:13

Myslím, že úplně v pohodě. My máme finanční rezervu zhruba na rok vyžití kdyby se cokoliv stalo, ale jsme 3. Jak se narodil syn, tak jsem začala šetřit co se dalo, před tím jsme měli zhruba tak na půl rok. Takže si myslím, že sám pro sebe máš rezervu pěknou. A nové auto? Proč ne :) lidi dokáží takové peníze prochlastat a profetovat, ty si pořídil auto :)

• Nahlásit
  • Citovat
56199
1.11.19 10:14
@Vemas píše:
Financni rezerva by mela byt 6 mesicnich platu. Takze bych se ridila tim. A 26 neni zadna ranni rosa :)

To není o platu, ale výdajích. Pokud máš plat 200 tis, výdaje 50 tis., tak ti stačí 6ti násobek 50 tis.
Plus bych to ještě upřesnila na náklady řekněme zcela zbytné - pokud si někdo dělá každý měsíc radost a kupuje si třeba za 5 tis pro radost já nevim, známky do sbírky nebo platí členství v klubu, tak tyto výdaje mít rezervou taktéž pokryté mít nemusí.

Naopak, pokud má někdo vysokou hypotéku, nezaopatřené děti, zaměstnání s
vysokým ohodnocením nebopodnikání závislé na trzích, te vhodnější mít tu rezervu několikanásobně vyšší, 6m nestačí.

Zakladateli - málo informací. Záleží kolik máš měsíční výdaje a na kolik si je schpný snížit při subjektivním zachování slušného životního standardu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.11.19 10:19

@Lama Lama Děkuji za příspěvek.

Výdaje teď po dobu 2 let budou zhruba 17 tisíc měsíčně - je v tom zdravotní, sociální, elektrika, jídlo, nafta, příspěvek do fondu oprava právě úvěr na auto. Příjmy průměrné, cca 33 tisíc čistého.

• Nahlásit
  • Citovat
56199
1.11.19 10:21
@Anonymní píše:
@Lama Lama Děkuji za příspěvek.Výdaje teď po dobu 2 let budou zhruba 17 tisíc měsíčně - je v tom zdravotní, sociální, elektrika, jídlo, nafta, příspěvek do fondu oprava právě úvěr na auto. Příjmy průměrné, cca 33 tisíc čistého.

Pak bych v aute neviděla problém. Je jen otázka osobních preferencí, zda chceš mít doma auto nebo třeba cestovat nebo to vrazit za motorku nebo novou kuchyň.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17059
1.11.19 10:25
@Anonymní píše:
@Lama Lama Děkuji za příspěvek.Výdaje teď po dobu 2 let budou zhruba 17 tisíc měsíčně - je v tom zdravotní, sociální, elektrika, jídlo, nafta, příspěvek do fondu oprava právě úvěr na auto. Příjmy průměrné, cca 33 tisíc čistého.

No, ja bych sice na tvem miste s timto prijmem nove auto nekupovala, ale to neznamena, ze je to spatne. Kazdy mame jine priority, tva vyse rezervy je dostatecna.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14675
1.11.19 10:36
@Vemas píše:
Financni rezerva by mela byt 6 mesicnich platu. Takze bych se ridila tim. A 26 neni zadna ranni rosa :)

Rezervu bych neodvozoval od výše příjmů, ale od výše nutných měsíčních výdajů v daném místě.

Důvod: Čím větší a jistější příjem, tím nižší je nutná rezerva, poněvadž tím rychleji se dospoří. Ale čím vyšší „mandatorní“ výdaje, tím vyšší musí být i rezerva na neočekávané nepříznivé události anebo výpadek příjmů.

Samozřejmě, mladému člověku s perspektivním zaměstnáním a vzděláním a navíc rezervou ve formě méně likvidní, ale dosažitelné (stavební spoření) je hej.

Takže záleží na tom, na jak drahém místě bydlí a jak se dokáže a může uskrovnit, kdyby něco.

Edit: Jo, a záleží také na tzv. „vnitřním zadlužení“. Čili co všechno, co je nutné k životu, je u konce fyzické životnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2613
1.11.19 10:38

Jsi sám, máš vlastní byt, podle mě rezerva OK. Já jsem nové auto nikdy neměla, vždycky kupuju ojeté, teď zase, je fakt že někdy je tam riziko skrytých vad a ta „levná“ ojetina se nakonec dost prodraží. Zatím nás vypekla 2 auta z deseti, takže se to dá. Pro mě je podstatné abychom měli rezervu na minimálně 6 měsíců na provoz domácnosti a na koupi nových spotřebičů, jako je pračka, sporák, lednice, myčka, sušička nebo plynový kotel. Ty se sice dají jednotlivě koupit z výplaty, ale nám se většinou rozbíjí řetězově, takže rezerva se hodí. No a pak máme spořící účet na dovolenou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
846
1.11.19 10:53

@Cuddy
Jako že bere málo na to, aby měl nové auto? Tak to už fakt nevím co zde na emiminu je dostatečný plat :)

Vždyť má byt, slušný příjem a vcelku velké rezervy. A to koupil celkem levné auto navíc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama