Výše záloh ZP první rok osvč při péči o děti

1429
24.10.19 20:12

Výše záloh ZP první rok osvč při péči o děti

Dobrý den, nevíte prosím někdo jaká je výše záloh v prvním roce podnikání při péči o děti? Od ledna budu OSVČ, příjmy zatím počítám že budou nulové, jako osoba pečující o dvě děti do 15 let mám nárok na placení výše záloh podle výdělku.? Kde a jak se to dokládá, to mám snad na pojišťovně každý měsíc hlásit kolik jsem vydělala? Jsem z toho jelen, uvítám každou radu, děkuji :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6524
24.10.19 20:16

Ne, první rok nemusíš platit zálohy, nemáš povinnost. Pak se to vypočítává z toho výdělku na další rok. A nechci úplně kecat, ale bude to bráno jako činnost vedlejší z hlediska plateb pro ZP, takže povinnost platit zálohy u ZP nejsou ani další roky, jen se pak vždycky podle výdělku doplatí po podání přiznání.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1429
24.10.19 20:19

@Šáruší děkuju, jen tedy to bude činnost hlavní, rodičovská už mi skončí. Pár měsíců budu osoba pečující o dvě děti do 15 let a potom už OSVČ, při péči nelze nastavit jako vedlejší. A sociální tedy taky až od dalšího roku? Uff, musim si už sehnat nějakou účetní, tohle je nad moje síly.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6524
24.10.19 20:27
@Barush píše:
@Šáruší děkuju, jen tedy to bude činnost hlavní, rodičovská už mi skončí. Pár měsíců budu osoba pečující o dvě děti do 15 let a potom už OSVČ, při péči nelze nastavit jako vedlejší. A sociální tedy taky až od dalšího roku? Uff, musim si už sehnat nějakou účetní, tohle je nad moje síly.

ne, pokud budeš hlášená jako osoba celodenně pečující o dítě nebo dvě, pak je to pro zdravotní pojišťovnu bráno jako činnost vedlejší, respektive platí pro platbu pojistného podmínky jako u činnosti vedlejší.
Ve chvíli, kdy už nebudeš osobou pečující, tím dalším dnem jsi povinna platit minimální zálohy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6524
24.10.19 20:29

A sociální jsi povinna platit od prvního měsíce, kdy začneš vydělávat, tam nejsi osvobozena, protože se neví příjem, platí pro tebe minimální zálohy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
142
24.10.19 20:46

Sociální nevím, ale řekla bych, ze na ZP od chvíle nahlášení OSVC při peci o děti mas plnou zálohu, pote nulovou, a po podání přehledu OSVC reálnou dle zisku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6524
24.10.19 20:49
@Micilin píše:
Sociální nevím, ale řekla bych, ze od chvíle nahlášení OSVC při peci o děti mas plnou zálohu, pote nulovou, a po podání přehledu OSVC reálnou dle zisku.

nemá nulovou, bude to činnost hlavní, tam jako to nespadne nikdy na nulovou zálohu. Vždycky se platí a to minimálně v minimální výši u hlavní činnosti, nikdy se nepadá na nulové zálohy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68764
24.10.19 20:58

@Barush Socialni hned, zdravotní je prvni rok bez zaloh a pak doplatit podle zisku, ale pokud se tim chces zivit, tak bych si nejake platila, at to pak neni najednou palka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6524
24.10.19 21:09

@Barush hele, jako že už budou dítěti 4 roky?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17965
24.10.19 21:21

Prosím a nevíte, jak by to bylo při péči o seniora? Jsem pečovatelkou o seniora, kterému byl přiznán IV. stupeň příspěvku na péči. Jsem současně ještě i na rodičáku, dceři budou v příštím roce 4 roky, pak naklušu na pojišťovnu a asi i na sociálku a nahlásím, jak to budu mí dál (péči o seniora pouze).
Jak je to, kdybych si chtěla udělat živnost a prodávat nějaké rukodělné výrobky, neprodala bych toho moc, byl by to jen chabý přivýdělek, ale toužím po tom prostě smět dát svoje výrobky i na Fler, do nějakého obchůdku a tak, takhle nemůžu bez živnosťáku.
Ale samozřejmě mě nemůžou zálohy na ZP, SP a daně zruinovat.
Nikdy jsem nepodnikala, o nevím, jak by to bylo s oběma pojištěními a daněmi.
Umím vyrábět, ale na účetnictví jsem tupá jako poleno. :oops: 8)
Děkuji :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6524
24.10.19 21:46

@Evulina v tom případě bude podnikání činnost vedlejší. Pokud si tím nevyděláš ( každý rok se to mírně zvyšuje počítáno z nějakého celostátního průměru či co) necelých 72000, nemusíš být účastna sociálního pojištění, prostě nulové zálohy a nic neplatíš. Zdravotní platíš, ale to jsou malinké částky, a také bez záloh. Hele, úplně absolutně směle do toho, není lepší výchozí pozice na zkoušení, než toto.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6524
24.10.19 21:50

@Evulina a daně taky nula, to pokryje sleva na poplatníka. A účtovala bys výdaje paušálem, nejjednodušší věc na světě. Schováš jen příjmové doklady, to znamená za co jsi to prodala, sečteš, od toho odečteš 60% máš ten vyměřovací základ, který nesmí být větší než necelých 72000. Takže fakticky můžeš za rok prodat za 180000. Daň pokryje sleva na poplatníka, to je nula, sociální nevznikne povinnost, to je nula, a zdravotní se doplatí jednou za rok 13% z poloviny těch 72000, takže 4680 za rok a víc nic. Fakt máš nejvýhodnější pozici ( neber to zle, vím, že senior ve 4. stupni je záhul, mám doma podobného seniora) na to to vyzkoušet bez jakýchkoliv finančních rizik.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1429
25.10.19 08:38
@Šáruší píše:
@Barush hele, jako že už budou dítěti 4 roky?

Ano nejmladšímu už v listopadu, jako osvč budu od ledna 2020. Musím skočit na pojišťovnu nahlásit se jako osoba pečující o děti do 15let a snad mi tam poradí. A chápu správně, že pokud bude v prvním roce výdělek nula tak zaplatím na ZP tedy nulovou částku? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6524
25.10.19 10:42
@Barush píše:
Ano nejmladšímu už v listopadu, jako osvč budu od ledna 2020. Musím skočit na pojišťovnu nahlásit se jako osoba pečující o děti do 15let a snad mi tam poradí. A chápu správně, že pokud bude v prvním roce výdělek nula tak zaplatím na ZP tedy nulovou částku? :think:

Staci, kdyz se na Vzp nshlasis jako osoba pecujici i jedno dite do sedmi let, nemusis obe do patnacti. Ani, u vzp pri vydelku nula je nula pojisteni. Socialka se ale plati, tam neni uleva. Ale uz jsem nekolikrat cetla, ze na tu socislku se muzes nahlasit az tehdy, kdyz zacnes mit prvni výdělky, ne tehdy, kdyz zaktivujes zivnostak. Ale nikde jsem to jako nenasla v nějakém zakonu, ale dojdi se na tu socialku zeptat, jsk to je. Za zeptani nic nedas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17965
25.10.19 20:25
@Šáruší píše:
@Evulina a daně taky nula, to pokryje sleva na poplatníka. A účtovala bys výdaje paušálem, nejjednodušší věc na světě. Schováš jen příjmové doklady, to znamená za co jsi to prodala, sečteš, od toho odečteš 60% máš ten vyměřovací základ, který nesmí být větší než necelých 72000. Takže fakticky můžeš za rok prodat za 180000. Daň pokryje sleva na poplatníka, to je nula, sociální nevznikne povinnost, to je nula, a zdravotní se doplatí jednou za rok 13% z poloviny těch 72000, takže 4680 za rok a víc nic. Fakt máš nejvýhodnější pozici ( neber to zle, vím, že senior ve 4. stupni je záhul, mám doma podobného seniora) na to to vyzkoušet bez jakýchkoliv finančních rizik.

Šáruší moc děkuji! S dovolením si ty dva příspěvky okopčím a někam uložím, abych si je mohla kdykoli přečíst.
Díky!
Víc jak 72.000,– Kč ročně myslím u nějakých těch panenek nehrozí :P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama