Vyšetření školní zralosti 2019

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
robinka
Zasloužilá kecalka 689 příspěvků 1 inzerát 29.01.19 10:21
Vyšetření školní zralosti 2019

Ahoj, je tu někdo, kdo bude letos řešit? Z pozice rodiče samozřejmě :). A chtěl by si o tom popovídat?
Dcera bude mít v září 2019 6 let a kousek. Na začátku února jsme objednaní do PPP. Je velmi učenlivá, přirozeně inteligentní, zvídavá (podle mě, velmi kritické a zároveň nekriticky milující matky :)). V podstatě „sama“ se naučila psát a číst číslice, písmena, „píše“ slova (např. namaluje obrázek a jednoduchými slovy napíše, co na něm je). Umí asi 100 anglických slov (ze sledování písniček na tabletu, ode mě, z kroužku angličtiny). Má velmi dobrou paměť a podle učitelky z MŠ nadprůměrné znalosti. Jde jí sport (lyže, brusle) a chodí na flétničku. Ale taky je taková citlivější, introvert, úzkostnější. Snažíme se ji tak nějak normálně vést, aby něco uměla, ale taky má dost volnosti na hraní a nejvíc času samozřejmě tráví hrou - na obchod, na trampolíně atd. Co jsme se bavily s učitelkou z MŠ, ta by byla pro odklad, právě proto, že dcera je taková ještě dostdětinská a prý by mohla 1. třídu těžko nést - raději si hraje, než plní úkoly pro předškoláky. Ale i to se za poslední cca měsíc dost změnilo - dřív prý musely učitelky dceři úkoly připomínat a moc se jí nechtělo je plnit, teď většinou hlásí, že už má v úterý všech 5 splněno. No, jsem velmi zvědavá, co nám řeknou v PPP, asi se k jejich doporučení přikloníme, ale myslím si, že další rok ve školce už je pro ni navíc, že teď projevuje zájem o školu a věci s tím spojené. Uvidíme.
Dceru tak trochu na vyšetření školní zralosti připravuju v tom smyslu, aby věděla, co na ni čeká a nebyla rozhozená, že například vidí úkol poprvé. Včera jsme zkoušely matice (soustava teček - zvládla výborně), psací písmo (zvládla špatně), tiskací písmo (výborně). Myslíte, že je to chyba, aby dopředu věděla, co ji tam zhruba čeká?
Jsem zvědavá, jestli letos nastoupíme do „velké“ školy, nebo zůstaneme. Co vy? Připravujete nějak děti? Podle známé - psycholožky - dnes musejí mít na prvním stupni znalosti, jako dřív pomalu v 7. třídě, a tak je prý dobré trénovat už teď… :think:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Anik
Ukecaná baba ;) 1647 příspěvků 29.01.19 10:26

Asi nechápu proč odklad, když věk splňuje, šikovná je. A že je hravá? dyk je ve školce. Ono i v té škole je to zezačátku trošku jakoby o hraní, jen je tam přidaný ten řád a pravidla. Ve vašem případě bych vůbec nic neřešila. Nechápu tu dnešní módu odkladů a furt nějakých vyšetření v PPP, dneska je to samej psycholog. Jasně, jsou případy, kdy je to nutné, ale tohle zrovna, podle popisu, není jeden z nich v žádném případě.

robinka
Zasloužilá kecalka 689 příspěvků 1 inzerát 29.01.19 10:28

@Anik Já si právě myslím, že pro nás odklad moc není. I když teda cvičíme R, Ř :oops:, ale raději jsem dceru na vyšetření dceru objednala. Docela mě překvapilo, že učitelka (která by měla dceru znát jinak než já), je pro odklad.

Uživatel je onlinemodravlocka
Zasloužilá kecalka 642 příspěvků 29.01.19 10:40

Nevím, je to těžké. Na jednu stranu je holčička chytrá, inteligentní, na druhou hodně citlivá, úzkostná a dětská. Mám zkušenost, že když se tyto děti nechají další rok ještě i psychicky dospět, výrazně jim to pomůže. V opačném případě se dost často stávají outsidery a oběťmi dětské šikany. :nevim: Pokud bych byla ve stejné situaci, do běžné městské školy bych takové dítě neposlala. Určitě bych nezavrhovala menší vesnické školy (ale proklepla bych si předtím jejich budoucí učitelku), případně alternativnější školy (např. montessori - to by mi naopak přišlo pro děcko jako hodně přínosné).

Aduš8
Závislačka 3378 příspěvků 29.01.19 10:41

@robinka no, já osobně si myslím, že rozhodnutí je jen na vás rodičích, stokrát může učitelka doporučovat, ale vy víte, jaké vaše dítě je a co umí. :nevim: dávat odklad dítěti, které na svůj věk umí nadprůměr, mi přijde jako blbost. Mně ho takhle na doporučení učitelky dali a úplně zbytečně. Je dětinská, vždyť je dítě :zed:. Dneska už nesedí ve škole s rukama za zády, o přestávkách si chodí hrát, aby pro ně ten přechod byl jednodušší

fia80
Závislačka 3036 příspěvků 29.01.19 10:43

Proč by měla zvládat psací písmo? Vždyť se to děti učí v první třídě a začínají rozepisováním ruky. Ještě bych chápala, že cvičíte to uvolňování, ale proč by měla umět psát psacím, když to nikdy netrénovala.

robinka
Zasloužilá kecalka 689 příspěvků 1 inzerát 29.01.19 10:46

@modravlocka Máme právě tu výhodu a nevýhodu v jednom, že jsme na vesnici, kde funguje malotřídka, je jich jen pár ve třídě, vedou je hodně k samostatnosti, učitelka je fajn.
@fia80 Taky jsem to nepochopila, ale je to jeden z úkolů orientačního testu školní zralosti podle Jiráska-Kerna - nápodoba psacího písma, jednoduchá věta.

Keyllah
Extra třída :D 10674 příspěvků 29.01.19 10:48
@robinka píše:
@modravlocka Máme právě tu výhodu a nevýhodu v jednom, že jsme na vesnici, kde funguje malotřídka, je jich jen pár ve třídě, vedou je hodně k samostatnosti, učitelka je fajn.
@fia80 Taky jsem to nepochopila, ale je to jeden z úkolů orientačního testu školní zralosti podle Jiráska-Kerna - nápodoba psacího písma, jednoduchá věta.

a není to právě o tom, jestli zvládne napodobit něco, co před tím neviděla a to až právě u toho testování PPP? jestli tím, že to s ní nadriluješ teď vlastně znehodnotíš to, co právě chtějí zjistit :think:

robinka
Zasloužilá kecalka 689 příspěvků 1 inzerát 29.01.19 10:51

@Keyllah Proto se ptám. Ale spíš jsem chtěla, aby dceru nerozhodila ta úplně nová situace, nedrilujeme, jen jsem zkusila, jestli to zvládne a příp. nebyla vedle z toho, co se po ní vlastně chce (je celá já, taky jsem byla takový stresař, že když jsem dělala něco v klidu, byla jsem premiant, když pod tlakem, úplně se mi zatemnil mozek a neslyšela ani zadání). :)

zmimi
Stálice 79 příspěvků 29.01.19 10:53

Podle toho co píšete vaše dcera nepotřebuje odklad.Do první třídy děti nepotřebují umět číst nebo psát a ještě k tomu psacím. To je naučí ve škole . Jestli máte pocit ,že je nadanější oproti ostatní dětem. zvolte školu pro nadané děti.U dětské psycholožky jsem byla s dcerou ( nar. v srpnu) vyšetření není nic náročného ( psycholog si s dcerou maloval a hrál puzzle apod. ),podle mne není potřeba se na to připravovat. Část vyšetření probíhá bez účasti rodičů.

Keyllah
Extra třída :D 10674 příspěvků 29.01.19 10:55
@robinka píše:
@Keyllah Proto se ptám. Ale spíš jsem chtěla, aby dceru nerozhodila ta úplně nová situace, nedrilujeme, jen jsem zkusila, jestli to zvládne a příp. nebyla vedle z toho, co se po ní vlastně chce (je celá já, taky jsem byla takový stresař, že když jsem dělala něco v klidu, byla jsem premiant, když pod tlakem, úplně se mi zatemnil mozek a neslyšela ani zadání). :)

chápu, mám to podobně ;) asi bych volila spíš takovéto rozcvičování ruky (vlnky, čáry atd.-) prostě to, z čeho se písmenko skládá a pak by to měla zvládnout napodobit). Co překleslování obrázků? to je dost podobný princip napodobování.­....Nás to čeká letos taky a to je malá červencová a neumí toho zdaleka tolik, ale je fakt, že psát písmenka se s ní neučím, spíš rozcvičujeme tu ruku…

jenny.fields
Nadpozemská drbna 25829 příspěvků 29.01.19 10:56
@robinka Podle známé - psycholožky - dnes musejí mít na prvním stupni znalosti, jako dřív pomalu v 7. třídě, a tak je prý dobré trénovat už teď… :think:

Nesmysl.
Nevidim duvod, proc by mela dcera zustat ve skole. Moje dcera ve treti tride si hraje na obchod a ukoly ji nebavi.
Druhou dceru nijak nepripravuju.

Mozna by se mel vyjadrit odbornik na 1.stupen. treba @hanka.br

robinka
Zasloužilá kecalka 689 příspěvků 1 inzerát 29.01.19 11:05
@zmimi píše:
Podle toho co píšete vaše dcera nepotřebuje odklad.Do první třídy děti nepotřebují umět číst nebo psát a ještě k tomu psacím. To je naučí ve škole . Jestli máte pocit ,že je nadanější oproti ostatní dětem. zvolte školu pro nadané děti.U dětské psycholožky jsem byla s dcerou ( nar. v srpnu) vyšetření není nic náročného ( psycholog si s dcerou maloval a hrál puzzle apod. ),podle mne není potřeba se na to připravovat. Část vyšetření probíhá bez účasti rodičů.

Ne, to si nemyslím. Naopak, máme kolem sebe děti i šikovnější. Podle mě je tak akorát na svůj věk, resp. kdyby byla trochu větší „ranař“, mohla by se projevovat vyspěleji. :) Celkově prostě je taková skoro 6leťačka, jak má být.

@Keyllah píše:
chápu, mám to podobně ;) asi bych volila spíš takovéto rozcvičování ruky (vlnky, čáry atd.-) prostě to, z čeho se písmenko skládá a pak by to měla zvládnout napodobit). Co překleslování obrázků? to je dost podobný princip napodobování.­....Nás to čeká letos taky a to je malá červencová a neumí toho zdaleka tolik, ale je fakt, že psát písmenka se s ní neučím, spíš rozcvičujeme tu ruku…

To právě dělá, ráda a sama od sebe. Máme takový ty sešitky pro předškoláky a většinou, když přijde ze školky, tak si jde obtahovat atd. Proto mě překvapily „stížnosti“ učitelky, že se jí zpočátku moc nechtěly plnit úkoly pro předškoláky, protože doma to dělala sama od sebe. Ale jak jsem psala, to se za poslední měsíc změnilo a je pracovitější i ve školce. :)

Keyllah
Extra třída :D 10674 příspěvků 29.01.19 11:10
@robinka píše:
To právě dělá, ráda a sama od sebe. Máme takový ty sešitky pro předškoláky a většinou, když přijde ze školky, tak si jde obtahovat atd. Proto mě překvapily „stížnosti“ učitelky, že se jí zpočátku moc nechtěly plnit úkoly pro předškoláky, protože doma to dělala sama od sebe. Ale jak jsem psala, to se za poslední měsíc změnilo a je pracovitější i ve školce. :)

kdoví jak to bylo, třeba se jí to nechtělo dělat, nudila se, nebo prostě neměla náladu ;) pokud to teď dělá a chápe, že občas prostě musí i to, co ji až tak nebaví, odklad bych nedávala. Zbytečně ztracenej rok, kdy se bude ve školce nudit, nic nového se nenaučí a zbytečně zakrní -) už teď toho umí víc než většina prvňáků ;)

elen-ka
Extra třída :D 13050 příspěvků 17 inzerátů 29.01.19 12:35
@robinka syna nijak nepřipravuji.
@robinka píše:
@Keyllah Proto se ptám. Ale spíš jsem chtěla, aby dceru nerozhodila ta úplně nová situace, nedrilujeme, jen jsem zkusila, jestli to zvládne a příp. nebyla vedle z toho, co se po ní vlastně chce (je celá já, taky jsem byla takový stresař, že když jsem dělala něco v klidu, byla jsem premiant, když pod tlakem, úplně se mi zatemnil mozek a neslyšela ani zadání). :)

Ale umět se přizpůsobit nové situaci, změna úkolů a pod. je také jedna z věcí školní zralosti.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Lidé na mě plivou kvůli roli v Ordinaci, postěžoval si nám Ján Jackuliak

Lidé v Česku znají slovenského herce Jána Jackuliaka (40) především jako... číst dále >

Překvapení, které vylezlo z tanečnice Lálové: Nevypadám, ale dělám MMA!

Krásná tanečnice Veronika Lálová (27) vypadá něžně až křehce, ale v rozhovoru... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >