Výsledky 1. screeningu-nedostatek Fe a krevní testy v 16. tt

13
19.12.19 13:01

Ahoj, chtěla bych se prosím zeptat na Vás názor. Byla jsem na 1. screeningu u své gynekoložky v Plzni. Nejdříve mě vyděsilo to, že jsem byla objednaná až v týdnu 13+4 (6) na UZ i na krev ve stejný den. Po přečtení různých diskuzích (ale již pozdě) jsem začala být nervózní, že na krev nejsem objednaná daleko dřív mezi 10 a 11tt. Volala jsem tedy ve 12tt sestřičce a bylo mi sděleno, že je to takhle v pořádku a že už nemá volno mě stejně přeobjednat. Tak jsem se trochu uklidila, že snad ví, co dělají. UZ mi vyšel v pořádku a na výsledky krve jsem si musela počkat cca 1 týden. Po týdnu jsem tedy zavolala, mluvila jsem opět jen se sestřičkou a bylo mi sděleno, že je vše v pořádku, jen že mám hraniční hodnotu hemoglobinu (Fe). Myslela jsem si, že mi sdělí ještě nějaké konkrétní hodnoty, tak jsem se zeptala, jestli je opravdu vše v pořádku, i vzhledem k mému věku (jsem prvorodička 36 let). Opět mi sdělila, že je vše v pořádku, ale že pro klid duše mi v 16tt ještě vezme krev (nemusím být na lačno). Jdu tam až po novém roce a to budu v týdnu 17+4. Na nedostatek Fe mi doporučila GlobiFer. Chtěla jsem se tedy zeptat.
a) Bylo Vám také sděleno, že je vše v pořádku a nikdo Vám nesdělil konkrétní hodnoty? Trochu mě děsí, že spousta Vás má v ruce nějaký papír a přesně víte hodnoty a případná rizika a já vlastně nevím nic. Nevím, jestli to není jen ze specializovaných center, pokud 1. screening nedělá přímo gynekolog v ordinaci.
b) Berete někdo GlobiFer a pokud ano, můžu se zeptat, berete 1 nebo 2 tablety denně, jak se píše v návodu?
c) Další věc, která mě teď děsí. Pokud je vše v pořádku, proč mi budou brát ještě krev v 17tt? Pokud jsem to dobře pochopila, tak se jedná o triple testy, které jsou tady dost kritizované a vyděsily mě. Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

48880
19.12.19 13:25

Tak buď má tvá gynekoložka tu správnou certifikaci a pak ano, papír s výsledky jsi dostat měla, zvlášť, jestlis to platila. Nebo certifikaci nemá a pak si to může dělat, jak sama uzná za vhodné, relevantnost výsledků ve hvězdách.
Globifer mi přišel ze všech želez jko jeden z nej, dávkování bych konzultovala s lékařem dle tvých hodnot.
Krevní testy v 17.tt mají výzanam, pokud se integrují s těmi prvotrimestrálními, samostatně jsou extra nepřesné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4993
19.12.19 13:32

@Lucek35 pokud je tvoje doktorka certifikovaná na prvotrimestalni screening, tak pak je jasné že ti žádný papír nedá. Mě ho dali ale doktor si ho vzal a dál do karty takže už žádný papír taky nemám. Co se týče železa, to mi vyšlo špatně už při prvních testech kolem 9.tt a teď v 20.tt po novém roce mě bude brát znova krev, aby věděl zda už mám hodnoty v pořádku. Takže pokud ti zjistili nižší hodnoty a doporučili vitamíny, je jasné že budou chtít zkontrolovat zda, se železo doplnilo a proto kontrolní odběr. Nevidím v jednání tvé doktorky nic zvláštního

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
757
19.12.19 13:34

Ahoj, tak já šla taky cca v 13tt na první screening, krve mi brali ten den, pak hned screening, a že výsledky se dozvím na další kontrole, kdyby byly špatné budou mi hned volat. Nikdo nevolal a na další kontrole mi doktor sdělil že je všechno v pořádku, žádný papír jsem taky nedostala. Takže já panu doktorovi věřím, nemá důvod lhát nebo něco zatajovat. To že ti chce ještě vzít krev, tak buď jen ráda, určitě tě chce jen uklidnit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13
19.12.19 14:10

Abych to ještě upřesnila, ty krevní testy nejsou na kontrolu nedostatku železa. Když jsem totiž volala na výsledky 1. screeningu, tak při otázce, zda jsou v pořádku hodnoty kvůli VVV, tak mi právě sestřička sdělila, že ano, ale že pro jistotu udělá ty testy v 16tt. Tohle mě zarazilo, když je vše v pořádku, proč dělat další testy v 16tt? Myslela jsem si, že pak se dělá až 2. screening někdy mezi 20-22tt? A kde prosím najdu, že má doktorka certifikaci na prvotrimestrální screening? Na internetových stránkách jsem nic nenašla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4993
19.12.19 14:39

@Lucek35 no tak to je pak triple test, to se dělalo dřív. Nechodilo se na screening ale jen v 16.tt na triple test. Teď tento test slouží jen k. doplneni screeningu. Já jsem na tom byla taky. Doktorka říkala že screening je úspěšný na 95% a s tím triple testem na 98%

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4993
19.12.19 14:42

@Lucek35 jo a změn doktorku nebo si to srovnej v hlavě. Taková nedůvěra co v ní máš, není nic dobrého. Zaprvé to z tebe může doktorka vycítit a dle toho se k tobě chovat a za druhé čekají tě ještě další vyšetření, pokud u každého budeš takhle stresovat, skodis sobě a miminku, navíc úplně zbytečně

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9188
19.12.19 15:38

Já také nedostala žádný papir… :nevim: prostě řekla negativní.. byla jsme 13+4 nebo 6 teď si nejsem jistá :think: a také krev a uz v jedné den je to běžné..vsak buď ráda nechce nic zanetbat a proto ještě jednou budou brát krev když máš hraniční výsledky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13
20.12.19 11:27

Tak já jsem ze začátku klidná byla. Také jsem si říkala, že je paní doktorka pečlivá, když mi chce vzít krev pro jistotu ještě v 16tt. Ale když jsem si přečetla nějaké info o těch triple testech, tak jsem prostě dostala strach. Spousta maminek je totiž odmítla, tak si teď nejsem jistá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
313
20.12.19 15:18

@Lucek35 v první řadě te uklidním já konkrétní hodnoty screeningu kde jsem byla ve 14+0 taky neznala, tím že krev mi brali komplet v 11tt tak výsledek screeningu jsem znala hned po utz a jen že je negativní a az dnes mi dr vytiskl a z počítače podrobné hodnoty a založila mi to k ostatním zprávám do průkazky. mě předtím ani nenapadlo řešit jednotlivé hodnoty prostě byl negativní a tím to pro mě končilo, měla jsem radost ze je miminko v pořádku a ani ted vic neresim. Dneska jsem byla taky na odběrech na tripl jsem 15+3 a nemám důvod se ho bát nebo ho odmítat když mi předtím vyšly krásné výsledky, ten tripl alespoň může ukázat to co 1.screening ne a to pripadny rozštěp. Chápu ze mas starost ale mám pocit ze buďto nevěřís své dr a nebo přehnaně lovis na internetu a pak se zbytečně stresujes. Ani jedno pro tebe a miminko není zdravé, zkus se zaměstnat něčím jiným a preju klidné a bezproblémové těhotenství

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9188
20.12.19 15:35

@Lucek35 ano ty tripltesty jsou dost často špatne.. A proto je ten screening který je přesnější… A víš určitě že chce dělat tripltesty?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama