Vysoká škola a věk

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.08.18 08:19
Vysoká škola a věk

Ahoj, jsem sice kluk, ale věřím, že i já si tu můžu postěžovat a poprosit o radu. Situace se má tak, že jsem se těsně po maturitě dostal na pedagogickou fakultu. Problém byl ovšem v tom, že jsem se dostal na nevhodný obor, protože jsem měl „pajdák“ jako poslední možnost, kdybych se nedostal na vysněná práva, takže jsem začal studovat pro mě nevhodnou aprobaci (dějepis-zeměpis), která neměla až zas takovou perspektivu při shánění zaměstnání. Pedagogická mi vyhovovala a tak jsem se rozhodl, že když ztratím rok, tak se nic tak strašného nestane a dal jsem si přihlášku na aprobaci čeština-dějepis a k tomu i jen tak „bokem“ opět přihlášku na práva. Dostal jsem se na pajdák a poté dodatečně i na práva, takže po různém přemýšlení, radění atd, jsem se rozhodl jít na práva. Musím přiznat, že se mi tam moc nechtělo, pajda pro mě byla prostě přijatelnější, víc mě bavila a právničina už mi byla celkem cizí. Přesvědčily mě klasické argumenty o menším stresu a víc penězích (pravda, ptal jsem se jenom učitelů, což byla velká chyba). Přechod to byl dost tvrdý, protože jsem k právům skutečně přišel jak slepý k houslím a byla tam většina kolegů, pro které to byl skutečně vysněný obor (ne jak pro mě před prvníma přijímačkama, to byly ode mě dost naivní představy) a musel jsem se hodně snažit, abych všechno pochopil a stačil jim a i to se mi stejně nedařilo a výsledkem byla jedna neudělaná zkouška a jeden zápočet, což vedlo k tomu, že jsem to chtěl vzdát poprvé. Pak ale přišly dva semestry, kdy jsem prospíval bez sebemenších potíží, všechny resty jsem napravil a já nabyl dojmu, že mi to jde. Pak ovšem přišel naprosto katastrofální semestr, kdy se mi nepodařilo udělat skoro nic a já sotva prolezl na kredity a od té doby je to hrůza. V podstatě nic se mi nedaří, hodně zkoušek přetahuju do dalších semestrů, takže se mi motají do těch, které mám v řádných termínech a pro jedno nestíhám druhé. Momentálně jsem ukončil-neukončil 6. semestr (neudělal jsem ani opakovanou zkoušku, takže budu žádat o děkanskou vyjímku pro třetí zápis předmětu a doufat, že mi ji dají a k tomu mám ještě dvě zkoušky a jeden zápočet po prázdninách) a prostě už je to jenom takové prodlužování zoufalství. Ta škola i právo samotné je mi už díky tomu všemu strašně protivné, tomu, co se tam probírá skoro vůbec nerozumím. Navíc nevěřím tomu, že bych to chtěl někdy dělat, jak jsem zjistil, tak mě to vůbec nebaví. Letos v zimě jsme doma uvažovali o tom, že bych na jaře znovu zkusil přijímačky na „pajdák“, jenže já to potom zavrhnul, protože už jsem na nový začátek starý (koncem roku mi bude 24) a všichni v mém okolí už se chystají školu ukončit. Jenže jak tak o tom víc přemýšlím, tím je mi jasnější, že nemám šanci práva dokončit a čím dál tím víc si pohrávám s myšlenkou, že bych přece jen přijímačky zkusil, protože předchozí škola mě skutečně bavila. Ale mám strach z toho, že na to, abych téměř v 25 letech začínal novou školu, je už opravdu moc pozdě. Všichni mí nejbližší kamarádi by už zakládali rodiny a já bych byl pořád ten, co si to nemůže dovolit, protože studuje, mám strach z toho, že by nás to odcizilo (asi by to bylo hodně mou vinou, protože bych si připadal oproti nim méněcenný). Zkrátka měl bych přerušený takový ten přirozený vývoj do 26 škola, pak zaměstnání a budování rodiny. Skoro třicetiletý absolvent (tedy třicetiletý člověk, nezajištěný, bez jakýchkoliv zkušeností, vlastně na startu toho všeho, kdy jsou ostatní už úplně někde jinde) je, myslím, trošku moc. Co si o tom myslíte vy? Moc díky za vaše rady.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:
Karlaska
Zasloužilá kecalka 760 příspěvků 10.08.18 08:24

Mi je podstatne vic a studují vš, neboj, nic ti neuteče,nebo nezvolis dálkové?

Russet
Extra třída :D 12262 příspěvků 10.08.18 08:26
@Anonymní píše:
Ahoj, jsem sice kluk, ale věřím, že i já si tu můžu postěžovat a poprosit o radu. Situace se má tak, že jsem se těsně po maturitě dostal na pedagogickou fakultu. Problém byl ovšem v tom, že jsem se dostal na nevhodný obor, protože jsem měl „pajdák“ jako poslední možnost, kdybych se nedostal na vysněná práva, takže jsem začal studovat pro mě nevhodnou aprobaci (dějepis-zeměpis), která neměla až zas takovou perspektivu při shánění zaměstnání. Pedagogická mi vyhovovala a tak jsem se rozhodl, že když ztratím rok, tak se nic tak strašného nestane a dal jsem si přihlášku na aprobaci čeština-dějepis a k tomu i jen tak „bokem“ opět přihlášku na práva. Dostal jsem se na pajdák a poté dodatečně i na práva, takže po různém přemýšlení, radění atd, jsem se rozhodl jít na práva. Musím přiznat, že se mi tam moc nechtělo, pajda pro mě byla prostě přijatelnější, víc mě bavila a právničina už mi byla celkem cizí. Přesvědčily mě klasické argumenty o menším stresu a víc penězích (pravda, ptal jsem se jenom učitelů, což byla velká chyba). Přechod to byl dost tvrdý, protože jsem k právům skutečně přišel jak slepý k houslím a byla tam většina kolegů, pro které to byl skutečně vysněný obor (ne jak pro mě před prvníma přijímačkama, to byly ode mě dost naivní představy) a musel jsem se hodně snažit, abych všechno pochopil a stačil jim a i to se mi stejně nedařilo a výsledkem byla jedna neudělaná zkouška a jeden zápočet, což vedlo k tomu, že jsem to chtěl vzdát poprvé. Pak ale přišly dva semestry, kdy jsem prospíval bez sebemenších potíží, všechny resty jsem napravil a já nabyl dojmu, že mi to jde. Pak ovšem přišel naprosto katastrofální semestr, kdy se mi nepodařilo udělat skoro nic a já sotva prolezl na kredity a od té doby je to hrůza. V podstatě nic se mi nedaří, hodně zkoušek přetahuju do dalších semestrů, takže se mi motají do těch, které mám v řádných termínech a pro jedno nestíhám druhé. Momentálně jsem ukončil-neukončil 6. semestr (neudělal jsem ani opakovanou zkoušku, takže budu žádat o děkanskou vyjímku pro třetí zápis předmětu a doufat, že mi ji dají a k tomu mám ještě dvě zkoušky a jeden zápočet po prázdninách) a prostě už je to jenom takové prodlužování zoufalství. Ta škola i právo samotné je mi už díky tomu všemu strašně protivné, tomu, co se tam probírá skoro vůbec nerozumím. Navíc nevěřím tomu, že bych to chtěl někdy dělat, jak jsem zjistil, tak mě to vůbec nebaví. Letos v zimě jsme doma uvažovali o tom, že bych na jaře znovu zkusil přijímačky na „pajdák“, jenže já to potom zavrhnul, protože už jsem na nový začátek starý (koncem roku mi bude 24) a všichni v mém okolí už se chystají školu ukončit. Jenže jak tak o tom víc přemýšlím, tím je mi jasnější, že nemám šanci práva dokončit a čím dál tím víc si pohrávám s myšlenkou, že bych přece jen přijímačky zkusil, protože předchozí škola mě skutečně bavila. Ale mám strach z toho, že na to, abych téměř v 25 letech začínal novou školu, je už opravdu moc pozdě. Všichni mí nejbližší kamarádi by už zakládali rodiny a já bych byl pořád ten, co si to nemůže dovolit, protože studuje, mám strach z toho, že by nás to odcizilo (asi by to bylo hodně mou vinou, protože bych si připadal oproti nim méněcenný). Zkrátka měl bych přerušený takový ten přirozený vývoj do 26 škola, pak zaměstnání a budování rodiny. Skoro třicetiletý absolvent (tedy třicetiletý člověk, nezajištěný, bez jakýchkoliv zkušeností, vlastně na startu toho všeho, kdy jsou ostatní už úplně někde jinde) je, myslím, trošku moc. Co si o tom myslíte vy? Moc díky za vaše rady.

Já bych do toho studia šla, pokud tě peďák opravdu bavil. Můžeš snad i brigádničit, aby sis na sebe vydělal. Ne všichni šestadvacetiletí založí hned rodinu. Možná holky, ale pánům to trvá déle.

sinapis.alba
Ukecaná baba ;) 1142 příspěvků 10.08.18 08:26

zkus něco dálkově, tam bývají i mnohem starší, u nás v ročníku se v jednom kuse vdávalo, ženilo i rodilo :palec: jinak 24 není až tak hrozně moc na začátek školy

Zireael
Ukecaná baba ;) 1756 příspěvků 10.08.18 08:29

Vrať se na pajdák. Bavilo tě to, práva tě ničí, dělat to nechceš, jen zbytečně zabíjíš roky života. Nějaké předměty by ti mohli uznat z toho předchozího studia, takže bys nebyl úplně na začátku.

Litta
Extra třída :D 13494 příspěvků 10.08.18 08:29

25 na nový začátek ještě není tak moc, pokud si nevybereš třeba dlouhé studium medicíny, nebo nechceš pak pokračovat na doktorát a třít bídu s nouzí dalších 10 let. Je to sice komplikace, jednou si možná řekneš, žes ztratil x let praxe, ale to už stejně nevrátíš, teď se musíš vymotat ze současné situace. Pokud ti ta škola fakt nevyhovuje, máš pocit, že ji vážně nedostuduješ a ještě by ti k ničemu nebyla, tak se tam netrap. :nevim: Na druhou stranu pokud neumíš nic, s čím by ses uživil a „rostl“ i bez VŠ, tak si nějakou dodělej. Navíc u chlapa to není až takový boj s časem, ty si v 30/35 najdeš 25letou a vše doženeš. :mrgreen:

suwari
Ukecaná baba ;) 1029 příspěvků 10.08.18 08:38

Já být tebou,tak bych se vrátila na pedagogickou fakultu.Na práva bych se definitivně vykašlala,pokud je to pro tebe jen trápení.
Při studiu můžeš chodit na brigádu.Taky mám pajďák a chodila jsem pořád na nějaké brigády.
Lepší je dodělat školu teď,dokud jsi mladý a myslí ti to,než pak budeš litovat, že jsi to promeškal,když jsi měl šanci
A vysoká se ti bude jednou třeba hodit.

Agrion
Závislačka 2801 příspěvků 10.08.18 08:40

Ja bych moc nedala na to co me bavi-nebavi studovat, protoze z dlouhodobeho hlediska je to irelevantni. Dulezita otazka je CO CHCES DELAT PO SKOLE? Jak si predstavujes svou budoucnost ne za 3-4 roky, ale za 10 let. Chces jit ucit? Dokazes si predstavit uzivit rodinu z ucitelskeho platu? Jake mas moznosti - regionalni? Jak to u vas vypada s praci? Nebo by jsi byl i ochoten se za praci odstehovat?

marin
Echt Kelišová 9233 příspěvků 10.08.18 08:52

Na věk bych nehleděla a spíše šla studovat, to co mě bude bavit a budu chtít v budoucnu dělat. V práci člověk stráví většinu svého života a nejhorší je dělat to, co ho nebaví. Ovšem budeš muset chodit na brigády, aby sis na školu vydělal. Zatím tě financují rodiče? A nevím, jak je to s placením denního studia nad 26 let?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.08.18 08:54

Studium bych si dala dálkově a do toho pracovala, alespoň na zkrácený úvazek. Věk máš v pohodě, kvůli tomu bych se vůbec nestresovala. Manžel taky teď znovu začíná a to je ještě o 2 roky starší. Do toho pracuje a staví barák :lol: Ale už máme děti a ten rodinný život už nějaký rok žijeme. Být jen vyloženě studentem bych teď už být nechtěla, přijde mi, že jsem na to stará. (Je mi taky 24 a až budou děti obě ve školce, za rok, chci si taky dodělat studium, ale rozhodně při práci).

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.08.18 08:54

Řeknu ti to za učitelku. U nás máme tři kolegy. U jednoho vydělává víc manželka, další dva mají práci i bokem. Pokud si umíš představit, že bys učil a pak ještě dělal něco dalšího mimo obor…nebo se dobre ožeň :mrgreen:
Anonym, povolání

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.08.18 08:56

Jinak ještě k tvé otázce, vrátila bych se na pedagogickou fakultu, ale už jen v tom případě, že to chci fakt dodělat. Na práva bych se vykašlala. Vůbec, kdo tě teď financuje? Nebo do toho máš brigádu?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.08.18 09:04

Jsem právník a mám ještě školu podobnou peďáku a co se týče stresu, tak ses asi fakt neměl ptát jen těch učitelů :-) Jako právník můžeš mít pohodovou práci žádný stres někde na úřadě, ale nebude to za moc peněz a málokoho to skutečně baví (nicméně i takoví jsou). Ale pokud bys chtěl dělat něco náročnějšího, tak je to spojené se spoustou zodpovědnosti, velkým stresem, šílenou pracovní dobou, velmi omezeným osobním životem (a je to obzvlášť náročné, když má člověk rodinu), a ano, pak jsou v tom i celkem slušné peníze. Studium na právech je rozhodně náročnější než na školách typu PedF, už proto, že co do objemu je těch informací prostě víc a na zkoušku se tím musíš prokousat.

Určitě ti tu spousta lidí řekne, aby ses na to vykašlal, já bych tomu ještě šanci dala. Zbývají ti dva roky, zkoušky se dají dohnat (studium práva není ani tolik o talentu jako o železném zadku, abys to zkouškové zvládnul prosedět nad učením), když se kousneš, budeš mít vzdělání, které se ti neztratí. Na pedagogickou fakultu můžeš jít i potom, věk, zvlášť u chlapa, dnes už fakt nic neznamená. Navíc ti z vlastní zkušenosti můžu říct, že práva nejsou škola, která by lidi bavila. Ještě ve třeťáku se zdálo, že z mých spolužáků skoro nikdo právo dělat nebude, no a nakonec vím jen o jednom mimo obor 8) Já jsem od třeťáku pracovala v oboru a to mě bavilo, ale studium fakt ne. Takže to, že tě to teď štve, neznamená, že se v tom později nenajdeš. Zahodit tři roky poměrně náročné školy je podle mě škoda.

Jo a ve třiceti vůbec nemusíš být bez praxe a nezajištěný, ani kdybys na tu druhou VŠ šel. Dneska je naprosto normální při škole pracovat.

Anonym právnický

Kriss Tina
Kelišová 6118 příspěvků 10.08.18 09:04

Já bych na pajdu, šla, pokud tě to baví a naplňuje. Je škoda školu vzdát úplně a taky mi přide blbost pokračovat v oboru co je ti protivný a plaveš v něm :think: 24 neni žádný hrozný věk, tak budeš za stejne starými pár let pozadu, jako chlapovi ti netikají biologické hodiny takže nevadí když si budeš zakládat rodinu „až“ kolem 30. Přinejhorším si dej VŠ dálkově a jdi pracovat aspoň na částečný úvazek.

Ijen
Ukecaná baba ;) 1079 příspěvků 10.08.18 09:05

Nestudovala bych obor, ktery me nebavi. Neresila bych co kamaradi a zakladani rodiny a ztrata casu apod, to je ted k nicemu. Snaz se odpovedet na dve otazky. Jestli se dokazes uplatnit a uzivit necim na co dal studovat nepotrebujes a jestli chces opravdu ucit nebo te pajdak jenom bavi, ale pak bys stejne delal neco jineho. A jdi co nejdrive na brigadu, mozna to bude dobra motivace k uceni, jak rikam starsimu synovi a on to nesnasi :lol:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Nemá ruku a chce 63 milionů korun! Za dublérku Milly Jovovich se modlí i Milla

Přežila skoro vlastní smrt, teď žádá odškodné! Krásná kaskadérka Olivia... číst dále >

„Situace v Německu je šílená, za vlastenectví se dám zavřít,“ říká zpěvák Landa

Když se řekne vlastenectví, velká spousta Čechů si vzpomene na jméno Daniela... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >