Vysoká škola je pro mě náročná

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
115
7.1.22 19:04

Vysoká škola je pro mě náročná

Ahoj, sice se zde pár témat tohoto rázu již objevilo, ale je to pár let, tak zakládám nové.
Obracím se na vás, protože si už připadám neschopná, nemožná a naprosto vyčerpaná.
Pro ujasnění:
Nikdy jsem nebyla ten typ žáka/studenta, který by se na látku dvakrát podíval a u testu si to obhájil na dobrou známku. Rodiče mi už od prváku dopřáli doučování, na které jsem poctivě chodila, ale stejně jsem vždy měla spíš trojky. Poslední dva roky na SŠ jsem zabrala a u maturity to zvládla na samé jedničky a vyznamenání. Poté jsem se vydala humanitním směrem a teď studuji sociální pedagogiku, což je má vysněná práce.
A teď k věci: škola, na kterou chodím, nemá příliš dobré jméno. Vždycky se o ní tradovalo, jak zde všechno dostanete zadarmo a nemusíte se učit. NEBYL TO DŮVOD, PROČ JSEM SEM ŠLA. Důvodem bylo, že škola je v mém městě a mám to jen kousek pěšky. Dostala jsem se i na UPOL politologii, kam jsem nešla.
První rok tady byl překvapivě pohodový. Jasně, přestup na VŠ je vždy náročný, ale první rok jsem zvládla v klidu. Prospěchové stipendium mi uteklo jen o jednu nepovedenou známku. Jinak se mé známky pohybují A, B, a sem tam nějaké C. Jenže problém je, že jsou to těžce vydřené známky. :(
Navíc tento rok (tj. 3. semestr) mi přijde až směšně absurdní. Nároky, jaké na nás mají na humanitním oboru mi přijdou až k nevíře. Schválně jsem obepsala asi 15 svých známých vysokoškoláků, jak to mají oni, a nestačila jsem se divit. Zhruba 90% mi řeklo, že za zkouškové mají průměrně 4-5 zkoušek, zbytek zápočty (v tom smyslu, že například odevzdají seminární práci, portfolio, reportáž… záleží na oboru) a tím mají předmět a kredity uznané. 8o 8o U nás to takhle vůbec nechodí. :nevim:
U nás na oboru máme průměrně 8-10 zkoušek za semestr. :cert: Ano, ZKOUŠEK. To znamená ústní anebo písemné. Ne jak moji známí prvně řekli, jak mají 13 zkoušek a pak z nich vypadlo, že mají vlastně 4 a zbytek nějaké ty úkoly. U nás do každého předmětu skládáme zkoušku, děláme jak seminárku + prezentaci a do toho průběžně za semestr úkoly. A já už mám pocit, že tohle nikdy nemůžu zvládnout. Navíc se mi asi před dvěma lety z toho stresového vypětí rozjely neúnosné migrény, kdy třeba 4-5 dní proležím v posteli s kýblem vedle sebe a jen spím a zvracím a nejsem schopná si ani dojít na záchod.
K dnešnímu dni mi zbývají 3 týdny do konce zkouškového a mám pocit, že mi každým dnem praskne hlava. Nevím, zda je opravdu ta škola tak těžká, nebo jsem jen já tak neschopná a moc to hrotím. Přitom nemám problém se učit, nedělá mi potíže si ráno k učivu sednout a prostě se daný úsek látky na ten den naučit.
Byla bych ráda, kdyby jste se mi tady ozvali ti, co třeba taky studovali tak náročnou školu a mohla bych mít pocit, že na to nejsem sama. :( Protože z odezvy okolí ten pocit mám. Všichni z předních univerzit (Muni, Upol) byli překvapení, kolik my toho na „pajďáku“ máme. Ještě zmíním, že na začátku studia nás bylo kolem 80, nyní je nás kolem 40, a to jsme ve 3. semestru. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
515
7.1.22 19:10

Pro mě byla vysoka taky hodně náročná. Brala jsem to tak, ze to je takhle udelané proto, aby mě na konci mohli s čistým svědomím poslat do světa s odbornýma znalostma. Ale ano, některé zkoušky byly nesmyslne těžké

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.1.22 19:16

Třetím rokem studuji kombinovane, rovněž humanitni obor, při práci a s dvěma dětma. Rovněž do všeho zápočet ve formě seminarky a prezentace + zkouška. Rovněž mám nervy v kyblu a migrény. Letos mě čekají státnice a mám pocit, ze to nemohu vše stihnout a zvládnout. Roky v h@jzlu.
Navíc vše online, kdy se nám nikdo velice nevěnuje, naloží horu literatury, okruhy ke zkoušce třeba z 15 knih, ty seminárni práce k zápočtu a je to.
Co ti na to mám říct no, zatni zuby a vydrz alespoň Bc.

• Citovat
  • Nahlásit
216
7.1.22 19:16

Mě to taky přišlo náročný, před státnicema se mi teda dělalo až zle, jak jsem to do sebe hustila. Školy musej splnit akreditační kritéria, tak to nelze nijak zjednodušovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24689
7.1.22 19:17

Prostě všichni nemohou mít vysokou školu. Někdo pracuje hlavou, někdo rukama. Ty máš čas a energii obepisovat 15 lidí a zjišťovat pro tebe naprosto nepodstatné informace a pak si stěžuješ, jak nestíháš. To se nedivím. Pokud to nedáváš, najdi si práci. Ne každý může mít vysokou školu a je úplně v pořádku, že studium dokončí jen ti nejvytrvalejší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
7.1.22 19:20
@hanka.br. píše:
Prostě všichni nemohou mít vysokou školu. Někdo pracuje hlavou, ty rukama. Ty máš čas a energii obepisovat 15 lidí a zjišťovat pro tebe naprosto nepodstatné informace a pak si stěžuješ, jak nestíháš. To se nedivím. Pokud to nedáváš, najdi si práci. Ne každý může mít vysokou školu a je úplně v pořádku, že studium dokončí jen ti nejvytrvalejší.

Já jsem nikde nenapsala, že nestíhám. Psala jsem, že je toho hodně a roste mi to přes hlavu. Učím se od začátku prosince, stíhám naopak perfektně. : :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
216
7.1.22 19:21

@hanka.br. Jako, že si ani nemůže postěžovat a pokecat, když studuje?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
7.1.22 19:22
@Anonymní píše:
Třetím rokem studuji kombinovane, rovněž humanitni obor, při práci a s dvěma dětma. Rovněž do všeho zápočet ve formě seminarky a prezentace + zkouška. Rovněž mám nervy v kyblu a migrény. Letos mě čekají státnice a mám pocit, ze to nemohu vše stihnout a zvládnout. Roky v h@jzlu.
Navíc vše online, kdy se nám nikdo velice nevěnuje, naloží horu literatury, okruhy ke zkoušce třeba z 15 knih, ty seminárni práce k zápočtu a je to.
Co ti na to mám říct no, zatni zuby a vydrz alespoň Bc.

Tak to jsem ráda, že na to nejsem sama. U nás to samé. Online výuka, nic moc se nestihne probrat, protože jsou věčně technické problémy, a pak dostaneme jen hotové okruhy a doporučenou literaturu :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1938
7.1.22 19:22

Překvapená, že humanitní obory nejsou tak jednoduché, jak se povídá? Já byla taky :lol:

Musíte si odpovědět na to, zda opravdu tak moc toužíte tu speciální pedagogiku vystudovat, abyste dalších x měsíců huntovala svoje zdraví. Zcela zjevně je pro vás studium na vysoké škole hodně stresující, možná i o dost víc, než pro ostatní.

Já si myslím, že to zvládnout můžete, ale nejsem si vůbec jistá tím, že to za to stojí. A to říkám jako někdo, kdo má vysokoškolské tituly dva. Kdybych se dneska znovu rozhodovala, jestli na vysokou školu jít, anebo ne, nešla bych. Ne, že bych za tu zkušenost nebyla vděčná, velmi mi pomohla se získáním nadstandardních vědomostí ohledně jednoho koníčku, který pěstuji a hodlám se mu celoživotně věnovat, ale nezbytně nutné to nebylo. A za zdravotní komplikace, které máte vy, by mi to nestálo.

Chtěla bych jen říct, že pokud se rozhodnete ve studiu dál nepokračovat, nic se neděje, neselhala jste a nebudete mít celý další život na nic. Prostě se vydáte trochu jiným směrem, než bylo původně v plánu. Nakonec to se každému z nás stane za život několikrát… Pokud se rozhodnete vytrvat, tak hodně štěstí a hlavně zdraví. Lehčí už to bohužel nebude…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
7.1.22 19:27
@DeeDee.518 píše:
Překvapená, že humanitní obory nejsou tak jednoduché, jak se povídá? Já byla taky :lol:

Musíte si odpovědět na to, zda opravdu tak moc toužíte tu speciální pedagogiku vystudovat, abyste dalších x měsíců huntovala svoje zdraví. Zcela zjevně je pro vás studium na vysoké škole hodně stresující, možná i o dost víc, než pro ostatní.

Já si myslím, že to zvládnout můžete, ale nejsem si vůbec jistá tím, že to za to stojí. A to říkám jako někdo, kdo má vysokoškolské tituly dva. Kdybych se dneska znovu rozhodovala, jestli na vysokou školu jít, anebo ne, nešla bych. Ne, že bych za tu zkušenost nebyla vděčná, velmi mi pomohla se získáním nadstandardních vědomostí ohledně jednoho koníčku, který pěstuji a hodlám se mu celoživotně věnovat, ale nezbytně nutné to nebylo. A za zdravotní komplikace, které máte vy, by mi to nestálo.

Chtěla bych jen říct, že pokud se rozhodnete ve studiu dál nepokračovat, nic se neděje, neselhala jste a nebudete mít celý další život na nic. Prostě se vydáte trochu jiným směrem, než bylo původně v plánu. Nakonec to se každému z nás stane za život několikrát… Pokud se rozhodnete vytrvat, tak hodně štěstí a hlavně zdraví. Lehčí už to bohužel nebude…

Sociální pedagogiku opravdu vystudovat chci, je to má vysněná práce, snad poslání. Mám v tomto oboru již teď mnoho praxe v různých organizacích a ta škála uplatnění je pro mě natolik atraktivní, že mě to žene dopředu. O tom, že bych studium ukončila jsem již uvažovala, ale nevím, kde bych našla uplatnění. Mám jen gympl, takže žádnou odbornou kvalifikaci. A za pokladnou skončit nechci… :( Ale děkuju za moc pěkný komentář, trochu mě nakopl a uklidnil :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1099
7.1.22 19:32

Předmět se u nás ukládá ze dvou částí, předmětu který je ukončen zápočtem (testem, který mnozí skládají na xkrat) a jako plnění do něj je seminárka či něco podobného a následuje druhý předmět té samé tématiky ukončen zkouškou.. zkouška obvykle bývá test + ústní.. takže mi nepřijde, že toho máš nějak moc, asi bych se divila, kdyby toho bylo méně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8175
7.1.22 19:33
@Teaveg píše:
Já jsem nikde nenapsala, že nestíhám. Psala jsem, že je toho hodně a roste mi to přes hlavu. Učím se od začátku prosince, stíhám naopak perfektně. : :D

Ale češtinu ses dosud nenaučila…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
7.1.22 19:35
@Alriga píše:
Ale češtinu ses dosud nenaučila…

Pokud zde mám někde chybu, tak Ti dávám volnou ruku k opravě. Ráda se přiučím :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8175
7.1.22 19:39
@Teaveg píše:
Pokud zde mám někde chybu, tak Ti dávám volnou ruku k opravě. Ráda se přiučím :D

Máš mnoho chyb v interpunkci a otřesné je, že jako studující vysoké školy humanitního směru neumíš utvořit podmiňovací způsob.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
7.1.22 19:41
@Alriga píše:
Máš mnoho chyb v interpunkci a otřesné je, že jako studující vysoké školy humanitního směru neumíš utvořit podmiňovací způsob.

Tak to se omlouvám, ale smysl příspěvku byl snad jasný :mrgreen: Psala jsem to ve spěchu z telefonu. Samozřejmě vím, že se píše „Kdybyste“ a ne jinak. Ale rýpnout si chce každý, viď :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat