Reklama

Vysoká škola nebo zahraničí?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ronnie_285
Kecalka 108 příspěvků 12.02.18 10:35
Vysoká škola nebo zahraničí?

Ahoj.
Abych rovnou skočila do situace - je mi 20 let (skoro 21 haha). Minulý rok jsem odmaturovala. Po maturitě jsem měla v plánu s přítelem odjet do Londýna - bohužel jsme si to nechali rozmluvit a každý, ale opravdu každý den našeho života jsme toho litovali. Ještě ke všemu jsme tu zjistili, že maturita není žádný „terno“ a trvalo nám několik měsíců najít si práci, která není něco jako doplňování zboží. (Jsme z menšího města, tak tu moc pracovních nabídek není)

Každopádně. Cizina byla vždycky náš sen. Už od 15 jsme snili o tom, že spolu po maturitě odjedeme do Austrálie, kterou jsme taky v Lednu začali řešit - no osud nás nakonec zavál na příležitost jít místo Austrálie do Kanady za lepší náklady a za lepším „výsledkem“.
Začali jsme tedy naplno řešit stěhování do Kanady - jedná se o roční studijní program- Budeme tam rok studovat a chodit při tom do práce a na konci roku dostaneme diplom. (Je to o něco víc, než třeba certifikát, ale samozřejmě to není plnohodnotný vysokoškolský diplom.) Někdo si opět může říct - super taky žádný „terno“, ale upřímně si myslím, že s ročními zkušenostmi v Kanadě (obor hospitality a cestovní ruch - takže hotelnictví a je v tom i marketing), zlepšení angličtiny o 100% ( je to jazyková škola přímo pro cizince ) a diplomem ( i když né klasickým vysokoškolským ) už člověk prostě bude atraktivnější, než pouze s maturitou. To je jasné.

Nečekaně se nám ale naskytla nabídka jít i na VŠ. Bohužel - nemůžem mít obojí naráz. A tak se rozhodujem, co dál. VŠ bychom oba dělali bakaláře (já pedagogickou fakultu zaměřenou na výuku angličtiny a přítel hotelnictví a management.)
A teď se rozhodujeme co vlastně dál. Říkáme si, že studovat vysokou člověk může jít bez problémů za ten rok po té Kanadě (mě by to teda hodilo i obrovskou výhodu na přijímačkách a to samé přítelovi, když by potom šel vlastně po Kanadě do oboru, který by studoval v ní) ale člověk má strach, zda dělá dobře a nemá jít na tu VŠ rovnou.

Zase si člověk říká, že ten 1 rok studia a práce v Kanadě +3 roky bakalář vysoká prostě v CV bude vypadat dobře (nebo rozhodně líp než jen maturita) a ještě k tomu, když tam bude napsané obojí. Neříkám, že mi kvůli tomu utrhat ruce - to mě špatně nechápejte - ale rozhodně budueme mít oba lepší možnosti práce, než teď i ve větších městech.
Trošku mě odrazuje, že vystudujem až někdy ve 26, ale tak to mají lidé, co třeba studují doktory normálně.

Asi ani nečekám žádnou radu co dál. Spíš jsem se potřebovala někomu vypsat. S rodičema se o tom bavit nemůžu.. ty nechtějí, abychom do ciziny jeli, takže jejich odpověď by byla hned jednostranná, aniž by zvážili všechna pro a proti.
Bojíme se, že když do té Kanady nepůjdeme, budeme si to celý život vyčítat, že jsme cizině nedali šanci a nedali tak šanci našemu snu. Tak to je asi vše. Jsem ráda, že jsem to někomu mohla napsat a snad mě dobře pochopíte. Já nekouká na tu Kanadu skrze růžové brýle, znám všechny negativa a nástrahy, které se tam můžou bohužel stát, ale to už je prostě risk.

Děkuju a přeji příjemné dopoledne. :kytka:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Petra Z
Hvězda diskuse 51928 příspěvků 12.02.18 10:40

@Ronnie285 za mě cizina…
je to škola života a vysokou dodělat po návratu. Třeba dálkově při zaměstnání

Tansele
Kecalka 134 příspěvků 12.02.18 10:40

Za mě určitě ta Kanada. Je to zkušenost k nezaplacení, určitě do toho jděte! Školu můžete dostudovat kdykoli, i při práci. Pokud už jste na VŠ přijatí, nedá se udělat roční odklad? Někde to jde. Já bych neváhala a jela.

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 33144 příspěvků 10 inzerátů 12.02.18 10:43

Osobně bych se na bakalářské studium v takovém oboru vykašlala z velké výšky a šla do ciziny - získala praxi a navíc vydělala peníze.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62925 příspěvků 3 inzeráty 12.02.18 10:44

Kanada, určitě.

Tichošlápek
Extra třída :D 10088 příspěvků 12.02.18 10:44

Po gymplu jsem jela na rok do Anglie a az pak šla na vs. Mne to vyhovovalo, jazyk se hodi a změna člověku taky jen prospěje

Hannah345
Zasloužilá kecalka 757 příspěvků 12.02.18 10:44

@Ronnie285 Už jednou jste si vyčítali, že jste nejeli do Londýna, tak proč si to vyčítat podruhé? ;) rok není nakonec nijak dlouhá doba, rodiče se s tím smíří a vy budete mít zážitky na celý život a budete výborně umět jazyk. Bakaláře můžeš udělat i kombinovaně při práci :)

Jana525
Závislačka 4817 příspěvků 12.02.18 10:45

V tomhle pripade bych volila cizinu.

saadet
Extra třída :D 11841 příspěvků 12.02.18 10:48

@Ronnie285 rozhodne Kanada. Da Vam to do hodne do zivota po te „osamostatneni se“ strance. Plno zkusenosti, uplne jiny rozhled. Proste strasne moc. Nevahejte a jedte. Nauci to i odpovednost, pote lepe najedes na rezim VS a prace. Cimz radim opet po navratu na tu VS nastoupit. Pokud to takto dotahnete, urcite se pro vas trh prace rozsiri ;) Drzim palce a rozhodnete se dobre.

jjanekk
Závislačka 2586 příspěvků 12.02.18 10:49

Ahoj,
já bych si udělala rok VŠ, pak bych se pokusila dostat ven třeba přes Erasmus, nebo přerušit, abyste se pak mohli v klidu na tu VŠ vrátit. Nedělej si iluze o diplomu ze zahraniční jazykovky pro cizince.
Taky „hospitality“ v Kanadě bude vypadat tak, že v nejlepším případě budete dělat servírku a číšníka (v tom horším budete mýt nádobí). Tím tě nechci odrazovat, sama jsme byla takto 3 roky v Austrálii. Je to obrovská škola života. Pokud tam nebudeš studovat Univerzitu, tak ty školy jsou v podstatě k ničemu. Já sama cizinu doporučuju, ale nemalujte si to tak růžově.
Držím pěsti, ať se dobře rozhodnete,
 j

Ajejda
Kecalka 211 příspěvků 12.02.18 10:59

Ahoj - ze svého okoli i sama za sebe vim, ze když někdo takhle touzil odjet do ciziny, tak pak videl, ze zadna slava to není. Je to ale obrovska škola života. Budes tam sama za sebe a když se Ti nebude libit, musí to rok vydrzet. Muze to byt i perfektni a zustanes tam dele. Když se pak vratis, budes vic pracovat a vic aktivnej delat VS, nez kdyby sis tady v klidu sla studovat a užírala se, co Ti všechno uteklo.

blumen
Hvězda diskuse 41223 příspěvků 12.02.18 10:59

Cizina. Ses typ co ja, lakala me cely zivot. Kdybych to nezkusila a nesla pryc, lituju. Ja sla teda az po VS, ale sla bych klidne hned driv, kdybych mela moznost. Studovat muzes pak nebo objevis jeste lepsi moznosti jinde.

Popokatepetla
Závislačka 3079 příspěvků 12.02.18 11:00

Za mě cizina, ve vašem případě určitě. Na VŠ bych rovnou zapomněla, pokud byste si potom nechtěli udělat i navazující magisterské. Bc. je podle mě titul k ničemu, ale to jen na okraj :). jela bych do té Kanady a pak šla na VŠ - při ní se dá většinou i velice dobře brigádničit, abyste byli i trochu nezávislí finančně.

PeknyVlasy
Kecalka 210 příspěvků 12.02.18 11:19

Jednoznačně cizina, pedagogika je k ničemu. Hele je to váš sen, jděte si za tím… a myslím, že i kdybyste se vrátili do Čech, rok z Kanady bude mít mnohem větší váhu než pedagogika/ekonomie - takových studentíků je tu mraky a práci mají posléze podřadnou.

Já pracovala čtvrt roku na univerzitě v Rakousku a zůstala bych tam déle.

mia.p
Kecalka 115 příspěvků 12.02.18 11:31

Urcite ta Kanada. Ze jste neodjeli do Londyna jste litovali, nezahod druhou sanci, abys pak zase litovala. Studovat bakalarske studium muzes zacit i pozdeji. Hodne stesti!

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Radku, děkujeme: Djokovič připravil pro Štěpánka překvapení, přáli i Nadal a Federer

„Hodně štěstí do další životní etapy,“ to slýchal Radek Štěpánek nejčastěji.... číst dále >

Slováková si říká o článek sdílením „intimča“ ve vaně. Prý je to skandál. Není

Tomuhle se říká účelová provokace! Nela Slováková si s přítelem udělala... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance.... číst dále >