Vysoká škola - nezvládnutí?

2
31.5.16 08:21

Vysoká škola - nezvládnutí?

Dobrý den, bylo zde nedávno podobné téma, ale i tak jsem se rozhodla napsat a zeptat se jak to máte vy.
Studuji vysokou školu ve druhém semestru a tohle zkouškové nějak nezvládám. (Je mi 21 let) Střední školu mám vystudovanou průmyslovku (relativně prespektivní obor). Ráda bych VŠ vystudovala, v oboru by se mi hodila, ale na druhou stranu není podmínkou.
V letním semestru jsem neudělala matematiku (důležitá pro obor) a teď nezvládám fyziku a rýsování (zbytek už mám hotový). Jenže představa, že ty dva předměty opakuji za rok, kde je zase spousty jiných předmětů mě trochu děsí. Do toho mám strach jestli zvládnu napodruhé matiku. Neříkám, že jsem nějak velice chytrá, ale hloupá taky rozhodně ne. Mnoho předmětů zvládám v pohodě, tady v tich případech mám spíše problém s profesory než s učením. Nedokážu se přenést přes to, že nás ponižují a shazují. Přijde mi to jako „hra“ o to, kdo má větší vůli a odhodlání.
Ale bojím se skončit. Nevím co bude za několik let. Mám strach z toho, že titul bude za pár let potřebný už skoro všude.
Je tu někdo, kdo jste vysokou školu zkusil a nedodělal? Zvládli jste se přenést přes to zklamání, že jste to nedokázali? Žijete spokojený život a uživíte rodinu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1017
31.5.16 08:25

Mnoho profesorů na technických školách nerado vidí holky, protože ‚technika je pro kluky‘. Pokud to jde, vydrž. Většinou poslední rok bývají už víceméně smíření a nedělají už problémy. Aspoň na VUT.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
149
31.5.16 08:26

Bratr skončil ve 2. ročníku (stejný problém jako u vás - ne učení ale vyučující), našel si práci (obor co studoval na SŠ, následně i VŠ) a je v pohodě. Žádné nervy. Školu může udělat kdykoli, ne prezenčně, ale dálkově…
Přeji hodně štěstí a pevné nervy ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15533
31.5.16 08:28

Manžel a nejradši bych ho za to nakopala :cert: byt tebou, tak to ještě nevzdavam - proč taky? Je spousta lidi, kteří museli předměty opakovat a nakonec to dali. Já si takhle táhla matematickou logiku fuj. Nakonec jsem to dala v klidu. Max té vyrazí, ale vzdávat to dopředu je hloupost. Jinak profesoři jsou různí, ale nediv se jim. Musí to byt silne frustrující, zvlášť když jsem u nás viděla některé rádoby zajímavé a vtipné studenty

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
360
31.5.16 08:31

@Katka.Luk Nevzdávej to! Na problematické předměty si najdi doučko/studijního parťáka. Hodně pomůže mít si s kým o tom promluvit. Zalov mezi spolužáky, staršími. Netop se v tom sama. Nedodělat by byla fakt škoda. Opakování předmětu není ostuda, jen to nenechávej vyhnít, začni makat, najdi si pomoc a půjde to. První ročníky jsou náročné, ale titul z technické VŠ za to stojí.

Předsudky vůči holkám na technických školách už zase tak ostré nejsou. Holek tam studuje čím dál víc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Mišuna
31.5.16 08:36

Neber si to tak. Nás první dva ročníky taky dusili, hlavně z chemie už od října na přednáškách hlásili že kdo se ještě nezačal učit tak zkoušku stopro neudělá. Od třeťáku obrat o 180°, až na pár výjimek samozřejmě.
Můj exmanžel tahle sekl s technikou a užírá se tím dodnes.

• Citovat
  • Upravit
413
31.5.16 08:49

Ja teda byla ve druhaku vyhozena jednim vyucujicim, ktery nesmyslne vyhazoval kohokoliv podle toho, jestli se mu libil nebo ne. Nastoupila jsem do prace a skolu zacala dodelavat jinde dalkove. Uznali mi celej prvak, takze jsem naskocila rovnou do druhaku. A musim rict, ze chovani vyucujicich na dalkovym studiu uplne paradni. Konecne jsem si nepripadala jako husa, co v zivote nic nedokazala a je jim jen na obtiz, ale jako svepravnej rovnocennej clovek. Na dennim studiu se jich kolikrat clovek musel doprosovat o cokoliv a jeste se tvarili jak kdyby sezrali veskerou moudrost sveta.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
287
31.5.16 08:54

Ja jsem studovala kombinovane studium a musela jsem si to protahnout o rok, kvuli Aj.Uz jsem myslela, ze to vzdam, ale vydrzela jsem. Nekteri profesori se chovali hnusne i k padesatiletym i starsim spoluzakum. Nekdy docela hnus. :nevim: Ale vydrz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1552
31.5.16 08:55

@Katka.Luk Take jsem vystudovala techniku. A dnes tam dokonce prednasim, ale az ve vyssim rocniku ;)

Rady jak to zvladnout:
1. Najit si kamarada/ku/partu lidi (treba z kruhu) na uceni navzajem si pomahat. Ty ovladas nejake predmety jako absolvent prumky (vetsinou ty odborne) a oni zase ovladaji jako absolventi gymplu natiku a fyziku (ale plavou treba v deskriptive a pod.).

2. Zatnout prvni dva roky zuby. Je to bohuzel smutne, ale prvni rok (dva roky) jsou na technice sito. Ucitele chteji oddelit zrno od plev. A proto si nedelaji mezi studenty kamarady a chovaji se arogantne. Pozdeji zjistis, ze vetsina z nich arogantni neni. Ale maji nelehky ukol. Vybrat z kvanta prvaku ty, kteri postoupi…

3. Ty prvni dva roky jsou take zkouska osobnosti. Kdo vydrzi, vysku si pak uzije. Uplne se zmeni pristup, kdyz si vyberes obor a zacnes v nem psat bakalarku. Pak budes partak na obiru, ktery si zvolis… ;)

4. Z neudelanych predmetu si nic nedelej. Za rok je zvladnes. Budes uz vysokoskolsky mazak a budes vedet, jak na to. 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
sunshinegirl
31.5.16 09:07

Pokud bych na VŠ nedávala předměty a musela je opakovat, řekla bych si, že na to asi nemám buňky a šla radši pracovat.

• Nahlásit
  • Citovat
23185
31.5.16 09:15

Opakovat předměty, zvlášť těžké (teda podle mě, matiku a fyziku bych nedala ani náhodou, to jsem nedávala ani na střední),je normální. U nás se málokdy stalo, že by někdo dal všechny zkoušky napoprvé. Některý předmět nedal třeba v prvním pokusu nikdo. Zvlášť v prvním ročníku. U nás ten první byl dost náročný, taky takový boj, hra, hodně lidí po prváku odešlo úplně nebo jinam. Já bych to nevzdávala, u nás se i říkalo že titul máme za vytrvalost, někdy to fakt bylo o nervy, zkoušky na xkrát, státnice taky zdaleka ne napoprvé všichni..Jestli by pomohlo doučování, vzájemná pomoc s kolegy, šla bych do toho. Pokud jinak tě obor zajímá a v jiných předmětech problémy nemáš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1518
31.5.16 09:16
@sunshinegirl píše:
Pokud bych na VŠ nedávala předměty a musela je opakovat, řekla bych si, že na to asi nemám buňky a šla radši pracovat.

Si nikdy nechodila na žádnou VŠ, že? :mrgreen: :lol:
(něco jiného je nedat ani na 6 pokusů opakovaný předmět, bez jakékoliv naděje na zlepšení výsledku… ale jeden přenos 2 předmětů…? :roll: )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
110
31.5.16 09:22

Přesně tak, opakovat předměty je přece úplně normální. :dance: Někteří moji spolužáci letos neudělali napoprvé státnice, ale jsou chytří a v oboru pak budou určitě super. :) Někdy třeba udělá své i tréma nebo momentální nálada, situace… není to jen o chytrosti. :dance:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
31.5.16 09:45
@sunshinegirl píše:

Že nedává dva předměty za dva roky napoprvé není žádná tragédie :roll: Ostatní dává bez problémů, to jsi nečetla?

Nevzdávej to, zatni zuby a zkus to, ono to vyjde ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15932
31.5.16 10:10

@Katka.Luk Nevzdávej to. My na fyziku taky měli blba, který neoficiálně prohlašoval, že holky fyziku nemohou udělat, páč ji neumí. Školu jsem zvládla i s tou fyzikou.

Jinak ano, znám člověka, který začal VŠ a nedodělal ji. Jestli si nadává a je na sebe naštvaný, nevím, ale myslím si, že jo. Skončil v posledním ročníku, který nedodělal.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama