Vysoký tlak a plánování těhotenství - zkušenosti?

Fotoalbum tématu (31) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
ayersa
Zasloužilá kecalka 739 příspěvků 25.11.08 10:09
Vysoký tlak a plánování těhotenství - zkušenosti?

Ahoj holky, už asi rok beru prášky na tlak a přes tuto léčbu mám pokaždé vysoké naměřené hodnoty ( 150/90, 140/110), hodně to kolísá, doktorka mě sleduje a zatím mi nechce dávat silnější prášky. No ale teď jsme se s manželem dohodli, že se začnem snažit o miminko. A tak mám samozřejmě starosti. Prášky které beru nejsou vhodné pro těhotné. Může se něco stát, když otěhotním a budu brát prášky, dokud to nezjistím? Nebo raději jít rovnou k doktorce a říct jí aby mi dala jiné prášky?
No a jaké máte zkušenosti s průběhem těhotenství? Byly jste kvůli tomu na rizikovém? A případně od kolikátého týdne? Prosím poraďte, resp. napište mi své zkušenosti, třeba i z Vašeho okolí. Díky.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »
Reakce:
eviska22
Ukecaná baba ;) 2011 příspěvků 25.11.08 11:50

Ahoj, tak já bych se nejdřív poradila sdr..to v každým případě. A pak přeji krásné těhotnění!!

Violet
Ukecaná baba ;) 1535 příspěvků 25.11.08 11:55

Vůbec by mě nenapadlo podnikat něco sama, určitě nejdřív konzultace s dr.
Ať se brzy zadaří :)

Petronyla
Kecalka 169 příspěvků 25.11.08 11:56

Určitě bych doporučovala nejprve konzultaci s Dr., nemá cenu vystavovat se nějakému riziku zbytečně. Když je miminko plánované můžeš všechno připravit na jeho početí, tak toho využij.

Hodně štěstí :lol:

Radova
Závislačka 2558 příspěvků 25.11.08 15:02

Ahojky.

Tak já jsem byla ve stejné situaci. Při prvním těhotenství jsme měla vyšší tlak, ale bojovala jsem s tím i v dospívání. Teď v dubnu jsem skončila na neschopence s tlakem 160/110. Pl roku jsem byla doma a léčila jsem se prášky.

Od vánoc jsme se snažili také o druhé miminko, povedlo se a já jak jsem zjistila, že jsem těhotná jsem přestala brát prášky na tlak. Dr. na gynekologii mi řekla, že je brát určitě nemám a že se mám doma pozorovat - tzn. měřit si tlak 3× denně a kdyby šel zase nahoru, tak mi předepíše prášky, které nevadí těhotenství a jsou právě proto přizpůsobeny. Zatím je to dobré i bez prášků.

Takže přeju hodně štěstíčka při snažení a ať je vás o jednoho víc.

Ještě poznámku: Hold mi s vyšším tlakem v tom těhotenství na sebe musíme dávat větší pozor. A určitě si nech napsat neschopenku jakmile zjistíš že jsi těhotná.

nettie
Kelišová 5489 příspěvků 25.11.08 15:04

Ahoj, já brala prášky na tlak několik let a když jsem řekla na gynekologii, že plánujeme dítě, dr. mi hned řekla, že mi je budou muset změnit. Naštěstí jsem pak prášky mohla vy:,–(it úplně - tlak se mi zázračně srovnal - ale rozhodně to nahlaš a domluv se s tvou dr.

ayersa
Zasloužilá kecalka 739 příspěvků 25.11.08 15:11

Ahoj holky, mockrát děkuju za rady a zkušenosti. Hned po práci pádím k doktorce a poptám se jí na to.

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.08 18:31

Ahoj, já bojovala s vysokým tlakem ke konci prvního těhotenství, pořád stoupal, vyšplhal se mi třetí den po spontánním porodu až na 220/120 a já skončila na JIP. Od té doby beru léky, několikrát mi je změnili, až poslední 2 roky beru Vasocardin a ten mi nejlíp vyhovuje. S doktorkou na kardiologii jsem se radila při plánování druhého těhotenství a doporučovala mi léky nevysazovat ani po otěhotnění a pokračovat ve stejném dávkování, sledovat se, měřit tlak 5× denně. Celé těhotenství probíhalo bez komplikací, tlak se drže okolo 130/80, do práce jsem nechodila-byla jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem, porod byl spontánní, rychlý, bezproblémový a dnes máme skoro tříměsíčního chlapečka a pomýšlíme na další mimi. Léky užívám pořád stejně i při kojení a cítím se prima. Tak ti přeju něco podobného, hodně štěstí, držím palce a dej vědět, jak jsi na tom :) P.

petit
Kecalka 338 příspěvků 25.11.08 20:39
Vysoký tlak

Ahoj!

Tak já zdravím z druhé strany barikády - já jsem ta, kdo těhotné s vysokým tlakem léčí. Tak jen několik postřehů.

1. Vysoký tlak je v těhu nebezpečný od začátku, a často je potřeba ho celou dobu léčit léky - musí rozhodnou lékař. Vyšší tlak i v první polovině může vézt k růstovému opoždění plodu, a v těžkých případech i k špatnému konci gravidity.

2. Jsou některé léky, které jsou ABSLUTNÉ!!! nevhdodné již při plánovní těhotenství. Jsou totiž pro vyvíjející se dítě velmi nebezpečné - podstatně víc než třeba obávaný RTG. Zdaleka to nejsou ale všechny! Většina z nich má napsáno v příbalovém letáku, že v graviditě je nutná opatrnost, ev vůbec nepoužívat, ale to je jen kvůli nedostatku informací. V reálu se často dají docela bezpečně použít.

3. U žen, které plánují graviditu, upravím léky už předem, a nevysazujeme je ani v 1. trimestru, i když tlak klesá - to je fyziologické. Případně redukuji pouze dávky.

4. Většina gynekologů doporučí pouze Dopegyt - to je lék, který má u těhotných jednozančně své místo, ale moderní léčba již na něm nestojí. Takže doporučuji konsultaci spíše se zkušeným internistou. Nejlépe na některé gynekol. klin.

5. Hypertenze se zhoršuje každým rokem. Proto svým pacientkám doporučuji těhotenství neodkládat.

6. Hypertenze v graviditě neznamená automaticky neschopenka. Záleží jednoznačně na pacientce. Dokud se cít dobře, a tlak je pod kontrolou, klidně chodí do práce. Neschopenku dostanou podle vlastního posouzení svých sil - nesmí se totiž přepínat. Většina z mých pacientek odchází na nechopenku kolem 25. týdne - to je takový ten kritický moment. Do té doby se většinou cítí naprosto v pohodě.

7. Je velmi vhodné domácí měření tlaku, a časté kontroly u lékaře ( já kontroluji po měsíci)

Hodně zdaru v budoucím těhotenství, případné podrobnosti klidně na SZ

Petit

saryk75
Závislačka 3785 příspěvků 25.11.08 21:11

Tak já se léčím Vasocardinem po preeklampsii v prvním těhotenství. Beru půl ráno, půl večer a tlak mírně pod hranicí. Tedy ten druhý, čili diastolický (jestli jsem to nespletla)… Vasoc. jsem brala i po čas kojení. V rodině máme anamnézu kardiovasculárních chorob, takže asi perspektiva moc dobrá není. Je mi 33 let, druhé děcko bych ráda…ale bojím se, fakt jsem si užila. Po porodu SC téměř 14 dní na jipu a ládovali do mě dryáky, nebo´t tlak ne a ne dolů.

ZuzanaB
Ukecaná baba ;) 1546 příspěvků 29.11.08 19:50

Ahoj děvčata,
já se taky potácím s vysokým krevním tlakem. Nikdy jsem se na něj neléčila a ani mi nikdo na žádné prohlídce nikdy neřekl, že bych ho měla zvýšený. otěhotněla jsem a v 10.tt mi můj gyndr. poprvé změřil tlak a naměřil 155/90. Za tři dny jsem se šla přeměřit znovu a opět se stejným výsledkem. Okamžitě mi dal nemocenskou, že mám být hlavně v klidu a poslal na vyšetření na internu. Tam mi udělali celkový rozbor krve, moči a EKG. Chodila jsem s 24h tlakovým holtrem a internista mi předepsal 2× denně Dopegyt (1 ráno a 1 večer). Všechna vyšetření byla v pořádku. Tlak se mi teď drží na cca 120-130/75-85. Pořád jsem doma na neschopence. Na internu chodím 1× měsíčně a mezi tím jej ještě měří můj gyndr.
Nemáte některá zkušenost s braním Dopegytu až do porodu a v šestinedělí???? V příbalovém letáku je napsáno, že kojící musí přestat kojit a já bych kojit rozhodně chtěla. Ještě jsem se na to svého internisty neptala.
Snad by mohla vědět Petit :wink:
Díky za odpovědi!

petit
Kecalka 338 příspěvků 30.11.08 11:02
dopegyt

Ahoj!

Přestat kojit kvůli tomu určitě nemusíš. Něco do mléka určitě přejde, ale jsou to stopy, a pro zdarvého novorozence zanedbatelné. Dopegyt je dost bezpečný. U dětí s problémem - hl. nedonošených - řešíme situaci individuálně, ale ještě žádná má pacientka nemusela přestat kojit kvůli léčbě pouhé hypertenze.

Hlavně si mysli na to, že je potřeba tlak důsledně kontrolovat i po šestinedělí ( většina maminek s tím má problémy - ve víru péče o mimi na sebe zapomínají), ať nepřehlédnete skutečnou hypertenzi, která by se ti tak mohla pěkně v klidu zhoršit.

Hlídej si tlak - nutné je pravidelné domácí měření, a ev. na kotrolu k lékaři i dřív, než jsi objednaná. Dávka, kterou bereš, je podlé mé zkušenosti pro těhotné docela nízká. Takže máš ještě dost velkou rezervu k tomu, aby se léčba posílila.

Klidný zbytek těhu a příjemný porod
Petit

ZuzanaB
Ukecaná baba ;) 1546 příspěvků 30.11.08 14:51

Petit, díky móóóóóc za odpověď! :-) :srdce:
Měj se Zuzka

RidickaMiska
Závislačka 2795 příspěvků 28.12.08 10:04

Ahooojky holky, chci se zeptat zda jsem ještě chodíte a nebo máte ještě diskuzy jinde.Mám nebo jsme měla problémy z tlakem a díky němu jsem přišla 2krát o miminko v 30 tt je to na dlouhé povídání, moc to bolí a bolest je na pořád, teď jsme znovu těhulka jsme v 15 tt a zatím se tlak drží jsem ráda, ale v těhu předtím jsem ho začla mít taky až později, snad už budeme mít štěstíčko a vše bude ok, mám novou doktorku a myslím že jí věřit můžu, když četla mojí kartu nechápala a říkala že to takhle nenechá, no po druhé zanedbala doktorka, kvůli tomu jsme utekla od první doktora kní stím že budu více hlídaná a prt, nejdřív mi slibovala jak mě pošle do nemocnice a neposlala mě a doufala že to bude ok a nebylo, celé těhu do 30 tt ok bez problému až na ten tlak, jinak miminko krásně kopalo, kontroly ok a přišel zase rizikový měsíc a bum z ničeho nic veliké bolesti a jak jsme přijeli na pohotovost bylo pozdě, odloučila se placenta díky tlaku a to pak jde rychle nám bylo řečeno od doktora co nás příjmal v nemocnici je to známej doktor dřív to byl soused tchýně a znají se, nadával na doktorku protože poprvé mě příjmal on a po druhé taky a nadával na ní že to není možný, že mě měla poslat do nemocnice a miminko mohlo přežít, jen mě měla poslat a v nemocnici by si mě hlídali říkal že miminko to mohlo přežít v 30 tt že by bylo v inkubátoru a mohlo vše být ok, tak o to víc teď už bych se nedala jak se mi něco nebude zdát, chci vysvětlení a nejradši do nemocnice za to mi to stojí, abych si tam poležela i klíďo pár měsíců než opět zažít tu největší bolest co jsem si prošla dvakrát, nemluvě na to když jsem pak rodila druhý porod jak se ke mě chovala hnudně porodní asistentka, opravdu byla na ránu a bylo mi ještě hůř, na tohle se zapomenout nedá a na sále jsem jí poprosila slušně aby odešla že kvůli ní se stresovat ještě nehodlám a ať si ty kecy nechá, měla čas nejdřív že furt nerodím já na pokoji už tlačila, hekala a ona že nerodím, manžel musel na ní už trošku zahulákat protože mě slyšel až na sisternu jak tlačím a tak jí vysvětlil že rodím ať se hne a nesedí a ona hmmm tak já někoho zavolám, měla jsem pokoj hned u nich , takže jsem to slyšela vše co si povídali a ona že zavolá doktorku, doktorka slovenka přiběhla odtáhla brzy na postely a už jsem jela na sál a pak kráva byla chytrá že kam pospíchám, že mi musí změřit tlak, dát andělíčka a to snad ještě vás nepůjdu rodit, když mám jít domů no prostě chování děs byla ošklivá na všechny maminky, díky ní měli maminky co byli na udržování z tlakem, ještě větší tlak to samé já přišla ona tlak vysoký, přišli jiný sestry tlak krásný je to hodně i tím.Holky promiňte že jsem to zaplnila tady, ale potřebovala jsem se trošku vypovídat, teď myslím pozitivně a věřím že už se štěstíčko na nás usměje a bude nám hodně přát, věřím že vytouženého miminka se dočkáme, hlavně už se nedám a jak bude tlak chci do nemocnice na hlídaní a kapačky nebo co pak dávají .
Holky přeju vám Krásný Nový rok a hlavně hodně zdravíčka vám všem přeju.

ayersa
Zasloužilá kecalka 739 příspěvků 28.12.08 16:09

ahojky, pokud se ti neozve sama petit, zkus ji napsat do soukrome posty, je to doktorka, ktera se primo timto problemem zabyva a urcite se ji budes moct vzdycky zeptat na jeji nazor, me hodne pomohla. Tvoje vypraveni je moc smutne, tak moooc drzim palecky at to ted uz vyjde a rozhodne, pokud budes mit vysoky tlak a doktorka te nebude chtit poslat do nemocnice, tak bych si zasla nekam jinam. Jestli doma nemas jeste tlakomer, tak si ho kup, je to investice cca 1500 a to si myslim, ze za zivot miminka stoji, kontroluj si ho treba jednou dvakrat denne a kdyz se bude delsi dobu drzet vysoko, tak si hned nekam zajed.Mej se krasne a preju at za par mesicu drzis to svoje vytouzene mimco.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Dobrý den, prsa ven: Vnadná Štěpánová ukázala víc, než chtěla

Herečka Bára Štěpánová (59) sice filmy, v nichž hrají prim její vnady, nemá... číst dále >

Výhrůžný vzkaz radikálů: Na těchto místech o Vánocích zaútočíme znovu!

V posledních měsících a letech se začínalo zdát, že aktivita islámských... číst dále >

Články z Ona Dnes

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >