Vysoký tlak v těhotenství – jak lze tlak snížit (kromě léků)?

347
5.12.07 16:46

Vysoký tlak v těhotenství

AHoj těhulinky,
máte některá problémy s vyšším tlakem v těhotenství? Včera mi sestra v poradně naměřila 130/95 (!!), při druhém měření už 130/90, ale i tak je to tlak hraniční - ten spodní. Zatím mi doktor jen doporučil hlídání tlaku doma (půjčím si tlakoměr od táty, ale až koncem týdne). Zajímalo by mě, jestli lze tlak nějak snížit - kromě léků samozřejmě. Nepiju ani kafe, ale to proto, že mi celé těhotenství nechutná. JInak teda jím vše a každý den i něco sladkého, z uzenin pouze dětskou nebo dušenou šunku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6597
5.12.07 18:46

Tak, tady je můj tlak v těhu, mám okopčenou průkazku :wink:
38+0 - 132/93,
38+6 - 134/89
a další dva týdny necelý jsem měla 92 spodní pořád a to mi ho měřili třeba 15× za sebou. Nedělalo se nic, protože jsem už byla na konci, jen hlídali bílkovinu v moči a prostě už se vědělo, že to bude každým dnem vyvolávaný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10016
5.12.07 20:00

Taky jsem měla v těhu vysoký tlak 140/90 Nic jsem na to nebrala a vše proběhlo v pohodě,včetně porodu :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
460
5.12.07 20:07

Měla jsem vysoký tlak jako ty a museli porod vyvolávat. Jídlem se dá tlak snížit, červenou řepou, absolutně omezit sůl a jíst aspoň kilo ovoce a kilo zeleniny denně. Brala jsem dopegit a ke konci nezabíral. Bylo mi vysvětleno že vysoký tlak může způsobit špatný průtok krve pupečníkem. Ale nechci tě strašit, můj doktor to neřešil a když jsem šla na prohlídku do porodnice, tak mě už nechtěli pustit domů a každý doktor říkal něco jiného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
338
5.12.07 20:42

vysoký tlak

Ahojky§

Vysoký tlak v těhotenství ohrožuje zdraví mámy i miminka!!! Takže se rozhodně nenechávej uklidnit tím, „já to měla taky a nic se nedělo“ - holt nemůže mít každý štěstí.

Podle toho co píšeš, ten tlak ještě není žádná katastrofa - opravdu to chce jen hlídat, dávkovat si zátěž podle toho jak se cítíš, a na kontrolách je nutné hlídat bílkovinu v moči, a ty sama musíš sledovat, jestli se nějak rychle nehorší otoky.
Ale chybí mi ( nebo sem ho přehlídla) zá:,–(ní údaj - a to je délka těhotenství.
To znamená - úplně jinak bych postupovala u pacientky ve 12. týdnu a jinak 36. týdnu. I míra rizika se výrazně liší.
Hypertenze se dá i v těhotnství léčit bezpečně, a rozhodně je lepší zasáhnout včas, než řešit potom nějaké enormně zvýšené hodnoty.

Petit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2241
5.12.07 21:17

ahoj holky,
lupito, tak já mám teď přesně ten samý problém, vysoký tlak, v poradně mi dr. naměřila 149/85, teď se musím měřit doma každý den, není už tak vysoký, ale zase žádná sláva! Mívala jsem problémy s tlakem vždycky, brala jsem kdysi i léky a teď je to tady zase! :( Dr. říkala, že ke konci je to hodně nebezpečné, proto je potřeba to hlídat a sledovat, kdyby se to hodně zhoršilo, tak určitě na:,–(í léčbu! Měř se doma a zapisuj si hodnoty, kdyby se tlak hodně zvýšil, na nic nečekej a klidně zajeď do nemocnice!
Také děkuji za rady, jak trochu tlak snížit! červenou řepou, jsem netušila :?: vyzkouším!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
460
5.12.07 22:45

Zařaďte do jídelníčku ovoce, luštěniny a brambory - příjem na draslík bohaté zeleniny a ovoce je důležitou součástí každé diety při hypertenzi. Hlavním zdrojem draslíku jsou pomerančová šťáva, brambory, banány, luštěniny, anansový meloun, muškátový meloun, sušené švestky, meruňky a hrozinky.
Solte uvážlivě - u většiny lidí přívod soli nezvyšuje riziko vysokého tlaku, ale u některých ano. Pokud tedy máte vyšší krevní tlak solte rozumě - nepřisolujte si jídlo na talíři a vyhněte se příliš slaným pokrmům, jako jsou třeba bramborové lupínky.
Vysoký krevní tlak
Více než čtyřicet procent těhotných s vysokým krevním tlam mívá v průběhu těhotenství problémy s nevolností, křečemi, ácením aj. se všemi příznaky a také důsledky této těhotenské ruchy. V placentě se tvoří infarkty (uzavřená tepna zamezí zásobování tkáně krví), které její výkonnost snižují. Hrozí riziko předčasného porodu, potratu a plody bývají menší, méně vyvinuté, nedonošené. U těžších forem vysokého krevního tlaku není těhotenství doporučováno.
Vážená paní Štromerová,

Velice Vám děkuji za všechny maminky skvělou za práci, kterou pro nás děláte. Čekáme s manželem naše první miminko,moc se těšíme ,jsem ve 26.týdnu těhotenství a vše zatím probíhá tak, jak má. V poslední době mne však velmi trápí vysoký krevní tlak. Přestala jsem raději zcela pít kávu, chodíme na dlouhé procházky do přírody a celkově se zdravě stravuji. Začala jsem pít čaj z hlohu (údajně snižuje krevní tlak ).Lékař mi sdělil, že pokud bude tlak i nadále vyšší, bude patrně nutné vyvolání porodu (ve vhodném termínu).
Chtěla bych se Vás zeptat: Co mohu já sama udělat proto, abych se mi podařilo udržet tlak v přijatelných mezích (je-li to vůbec možné). Škodí vysoký tlak miminku, jaká jsou zde rizika?
Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď a přeji mnoho štěstí ve Vaší přínosné práci
Milá paní Heleno,
Vy sama toho už víc než děláte snad ani dělat nemůžete. Tlak někdy během těhotenství zlobí. Může se jednat o jeden z příznaků těhotenské gestózy, což je choroba vyskytující se pouze v těhotenství, nikdy jindy a je velmi těžko předvídatelná, spíše nepředvídatelná a jediné skutečné léčení této choroby je ukončení těhotenství. Jakmile se objeví byť jeden z jejích příznaků (vysoký krevní tlak, bílkovina v moči nebo otoky) je nutné těhotenství dosti hlídat. Existují léky na zmírnění příznaků, ale léčbou je skutečně jen porod - ať již normální (porod může klidně proběhnout zcela normálně) nebo nějakým způsobem usměrňovaný (až třeba císařský řez). Vše záleží na intenzitě příznaků.

Rozvinutá pozdní gestóza může přejít v tzv. preeklampsii nebo dokonce eklamptický záchvat. To je velmi závažný zdravotní stav, ke kterému dnes dochází díky sledování v poradnách velmi sporadicky.

Vysoký krevní tlak matky může mít na zásobení miminka kyslíkem. Pokud je tlak jen lehce zvýšený, nebezpečí pro miminko ani tak závažné není, ale, zkrátka a dobře, je třeba to hlídat.

Je otázkou na kolik bude třeba porod vyvolat dříve. To lze jen těžko řešit touto cestou. K takovému rozhodnutí by mělo být po ruce více vyšetření, nejen tlak, ale i laboratorní vyšetření. Je třeba vždy zvážit priority. Na kolik ohrožuje aktuální stav matku fyzicky? Co může přinést vyvolávaný porod děťátku? Daří se mu skutečně tak zle, že je porod nutné vyvolávat? Nebo je ta akce jen preventivní? Rozhodnutí není úplně jednoduché a nutně vyžaduje podrobnou znalost aktuálního stavu.
Přeji Vám hodně zdraví

Něco jsem pohledala a zkopírovala ať to máš v jednom.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7666
5.12.07 23:00

Holky, já měla vysoký tlak v těhotenství také. 35+6 to bylo 145/95 8O a jelikož už to trvalo delší dobu, byla jsem oteklá a přibírala , tak jsem mastila do nemocnice.
Tak jsem ležela, měla i nějaký léky, po pár dnech klesl tlak, zmizely otoky, ubyla kila.
Přišla jsem domů a vše nanovo…Nakonec jsem porodila trochu dřív, dr. bal ráda, jelikož už mi hrozilo vyvolávání.
Takže odpočívat odpočívat…ale je to těžké, já měla akorát zápočtové období ve škole a „musela“ jsem chodit aspoň na něco…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2660
6.12.07 11:27

ahoj.

tak ja mela v tehu taky problem z tlakem ze zacatku jsem mela 130/80.od poloviny tehu sem brala leky a musela sem si ho merit a bylo my kladeno ze pokud dosahne 140/90 tak mam okamzite prijet.ve 34 tydnu zjistili ze mimco je dle utz o 14dní menší zrejme kuli tlaku,ze je spatne vyzivovno a ze at pocitam s tim ze se bude porod vyvolavat driv,no a pak ve 36t ze dne na den tlak 150/90 otekla jak vorvan ,hned me hospitalizovali a porod vyvolali,rodila sem 2dny,mala zacala ztracet ozvy tak to skoncilo cisarem,pri porodu sem mela tlak 180/100,nakonec byla jeste o pulkila mensi nez odhad utz,tlak sem mela vysokej jeste asi mesic po porodu a pak se zacal zase snizovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
199
6.12.07 12:24

Ahojky, tak vysoký tlak mne postihl taky a koukám, že vítězím s hodnotou 160/105 :D a mě vám bylo tak dobře. Normálně mám nízký tlak, točí se mi hlava a tak a najednou pohoda. Je fakt, že poté, co můj tlak dosáhl těchto výšin, jsem byla odeslána do porodnice (byla jsem i tak na riziku a 2 měsíce doma musela ležet). V porodnici na:,–(ili kapačky hořčíku, což nezabralo a protože jem nastoupila v pátek, tak se čekalo do pondělí až tam bude plná formace doktorstva a sesterstva, dostala jsem vyvolávačku, nakonec se teda Marťas narodil císařem a to v 38. týdnu.
Jo a ještě jsme brala Dopegit na snížení tlaku, který se během 14 dní po porodu zase srovnal do normálu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.12.07 14:52

Tak koukám, že jsem na tom ještě relativně dobře. Sestřička mi na poradně teď v 38. týdnu naměřila 136/90 a vůbec se jí to nelíbilo. Byť šlo o nejlepší naměřenou hodnotu ze tří pokusů. Jinak tlak se mi zvedl až od 36. týdne, jinak jsem ho měla každé měření nižší a nižší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
347
6.12.07 16:53

Re: vysoký tlak

petit píše:
Ahojky§

Vysoký tlak v těhotenství ohrožuje zdraví mámy i miminka!!! Takže se rozhodně nenechávej uklidnit tím, „já to měla taky a nic se nedělo“ - holt nemůže mít každý štěstí.

Podle toho co píšeš, ten tlak ještě není žádná katastrofa - opravdu to chce jen hlídat, dávkovat si zátěž podle toho jak se cítíš, a na kontrolách je nutné hlídat bílkovinu v moči, a ty sama musíš sledovat, jestli se nějak rychle nehorší otoky.
Ale chybí mi ( nebo sem ho přehlídla) zá:,–(ní údaj - a to je délka těhotenství.
To znamená - úplně jinak bych postupovala u pacientky ve 12. týdnu a jinak 36. týdnu. I míra rizika se výrazně liší.
Hypertenze se dá i v těhotnství léčit bezpečně, a rozhodně je lepší zasáhnout včas, než řešit potom nějaké enormně zvýšené hodnoty.

Petit

AHoj, díky - délka těhotenství je dnes 32+6:-)
Ne ne, rozhodně se nenechávám uklidnit odpověďmi typu " to nic" apod… Moje těhotenství je 10 let vymodlené, od začátku značně rizikové (prošla jsem si vším od hematomu, potratu dvojčete v 15.tt, patalogického tripple testu, nyní vysoký tlak atd.). Navíc to je po 3., posledním cyklu IVF… co dodat?
Vím, že může vysoký tlak zhoršit přívod kyslíku, ale průtoky pupečníkem byly v úterý v pořádku, miminko celkově prospívá, daří se mu dobře. Ten tlak byl, doufám, nárazový. Odpoledne jsem se pak měřila znovu a už to bylo 124/80. Na mě pořád vysoký, ale už lepší.
Budu se víc šetřit, nedělat už tak dlouhé „tůry“, u kterých se fakt už docela zadýchávám a dle rad tady jíst hodně ovoce a zeleniny (to už ale nebudu jíst nic jiného). No a v sobotu mi přiveze macecha tlakoměr, tak budu kontrolovat a doufat v lepší zítřky.
Děkuji všem!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
347
6.12.07 16:55
Morgana76 píše:
ahoj holky,
lupito, tak já mám teď přesně ten samý problém, vysoký tlak, v poradně mi dr. naměřila 149/85, teď se musím měřit doma každý den, není už tak vysoký, ale zase žádná sláva! Mívala jsem problémy s tlakem vždycky, brala jsem kdysi i léky a teď je to tady zase! :( Dr. říkala, že ke konci je to hodně nebezpečné, proto je potřeba to hlídat a sledovat, kdyby se to hodně zhoršilo, tak určitě na:,–(í léčbu! Měř se doma a zapisuj si hodnoty, kdyby se tlak hodně zvýšil, na nic nečekej a klidně zajeď do nemocnice!
Také děkuji za rady, jak trochu tlak snížit! červenou řepou, jsem netušila :?: vyzkouším!

No, vtipné je, že já jsem před těhu a vlastně ještě cca do konce pátého lunár. měsíce měla tlak běžně 100/60 a tak mě teď tohle překvapuje. Doufám jen, že nepůjde o preeklampsii.
Držím palečky, ať to dobře dopadne, v kolikátem jsi tt?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
347
6.12.07 17:01

Holky,

ještě jednou moc díky všem za informace i sdělené zkušenosti. Není nad to, se s někým o trápení podělit.
Já si to těhotenství fakt „užívám“. Tolik let jsem na to čekala a teď abych se bála, aby to dobře dopadlo. Ještě jsem si prostě nevydechla a možná i to je příčinou všech problému vč. vysokého tlaku. Prostě jsem tak nějak ve stresu a pod tlakem.
Tak se všechny opatrujte !

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
338
6.12.07 21:58

vysoký tlak

Ahoj!

Doufám, že se k diskusi ještě budeš vracet.

Eklampsie je samo nebezpečná - ale proto si ten tlak hlídáš, abys ji zachytila v začátku. Pak se dá jeeště nějakou dobu držet léky, a pak v v nejhorším porod ( ten ji vyléčí hned)

Jinak z mého pohledu ( a mých pacientek) jsi na tom vlastně dobře a za vodou- kéž by se některé z nich dostaly až tak daleko (myslím týdne těhotensví). Často rodí kolem 28 týdne a váha mimča dost pod kilo.

Teď by už mimčo poškodil opravdu dramaticky vysoký tlak, který by navíc trval nějakou dobu - a zatím na to u tebe nic nenasvědčuje.

Takže - nejdůležitější je psychický klid - a fyzická námaha tak, aby tě příliš neunavila - a vydrž, prťka, vydrž ( ještě aspoň 4 týdny, ať je mimčo dopečený).

Kdyby něco - můžeš poslat SZ.

Petit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama