Vyšší mateřská při DPP/DPČ

1997
28.5.21 17:44

Vyšší mateřská při DPP/DPČ

Ahoj holky, jsem na rodičovské dovolené, uz bez rodičovského příspěvku. V práci mi nabídli brigádu na DPP, poté DPČ. Rádi bychom ještě jedno miminko. Je pravda, že se mi o tuto brigádu, potažmo průměr, navýší pak případná PPM? A je pro mě nějak finančně výhodná rovnou DPČ než DPP? Měsíčně budu mít vždy více než 10 000Kč. NEBO nebylo by výhodnější spolupracovat na živnost? Živnostenský list mam, jen pozastaveny, nebyl by problém ho obnovit, ale musela bych odvádět sociální a případně další..? A to by se mi PPM případně pak nezvysila, co? Snad to píšu srozumitelně :) Děkuju!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
49034
28.5.21 17:48

Z tech dohod budes mit asi nizsi prijem, ze? Pak pokud se dite narodi do 4 let veku starsiho, budes mit ppm stejnou jako u toho starsiho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9772
28.5.21 17:53

A ty jsi v té práci pořád zamestnana? Bylo by další do 4 let dítěte? Jestli ne, tak si myslím, ze by se ti další PPM pocitalo jen z té DPP/DPČ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9436
28.5.21 17:58

Podmínky pro nárok na PPM se posuzují u každé práce zvlášť. Musela bys splnit podmínky i u dohody, aby se ti počítala z obojího. A nemůžeš na dohodu dělat stejný druh práce jako máš v pracovním poměru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9436
28.5.21 18:04
@matkabagristy píše:
Z tech dohod budes mit asi nizsi prijem, ze? Pak pokud se dite narodi do 4 let veku starsiho, budes mit ppm stejnou jako u toho starsiho.

Pokud splní podmínky i z dohody, bude mít PPM z obojího.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1997
28.5.21 18:14

@matkabagristy @JancaS84 @Lendeš Klukum dvojcatum je 2roky a 3 mesice, mimco by se eventuelne určitě narodilo do 4.narozenin kluku (makame na tom). Jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou, práce by byla jiná než před odchodem na mateřskou. Na dohody by byl plat nižší než když jsem delala na fulltime. @Lendeš splnění podminek myslíš těch 270dní práce? Nebo kolik..? Pak by se mi počítala PPM jako jsem mela s klukama + z té DPP/DPČ, jakože secetlo by se mi to?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9772
28.5.21 18:23
@suzka1 píše:
@matkabagristy @JancaS84 @Lendeš Klukum dvojcatum je 2roky a 3 mesice, mimco by se eventuelne určitě narodilo do 4.narozenin kluku (makame na tom). Jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou, práce by byla jiná než před odchodem na mateřskou. Na dohody by byl plat nižší než když jsem delala na fulltime. @Lendeš splnění podminek myslíš těch 270dní práce? Nebo kolik..? Pak by se mi počítala PPM jako jsem mela s klukama + z té DPP/DPČ, jakože secetlo by se mi to?

Ano, musela by jsi splnit podmínku 270 dní nemocenskeho pojisteni i z dohody aby se ti o to navysila PPM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9436
28.5.21 18:41
@suzka1 píše:
@matkabagristy @JancaS84 @Lendeš Klukum dvojcatum je 2roky a 3 mesice, mimco by se eventuelne určitě narodilo do 4.narozenin kluku (makame na tom). Jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou, práce by byla jiná než před odchodem na mateřskou. Na dohody by byl plat nižší než když jsem delala na fulltime. @Lendeš splnění podminek myslíš těch 270dní práce? Nebo kolik..? Pak by se mi počítala PPM jako jsem mela s klukama + z té DPP/DPČ, jakože secetlo by se mi to?

Ano, musela bys z dohody splnit 270 dní pojištění a pak musíš počítat s tím, že pokud má DPČ charakter zaměstnání malého rozsahu, tak z ní neplyne ochranná lhůta. U DPP neplyne nikdy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1997
28.5.21 18:48

@Lendeš Co prosím myslíš ochrannou lhůtou?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9772
28.5.21 18:52
@suzka1 píše:
@Lendeš Co prosím myslíš ochrannou lhůtou?

Ze kdyby ti ta dohoda skončila dřív, než by si měla nárok na PPM tak i když by jsi splnila těch 270 dní tak nárok mít nebudeš. Prostě bude muset trvat až do nástupu na PPM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1997
28.5.21 18:56

@JancaS84 Aha, to je zajímavý. Děkuji moc za vysvětlení!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4393
29.5.21 14:11

@suzka1 pokud máš v práci smlouvu na neurčito, tak budeš mít nárok na mateřskou stejnou jako v prvním těhotenství. U DPP a DPČ se musí splnit podmínky pro mateřskou zvlášť - musela bys na dohodu odpracovat (=platit sociální a zdravotní pojištění) min. 270 dnů a v době nástupu na MD stále pracovat na dohodu a odvádět pojištění, z dohody neplyne ochranná lhůta. Řešila jsem něco podobného a takhle mi to bylo řečeno na sociálce. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4393
29.5.21 14:15

@JancaS84 nevíš náhodou, jak to jde, když jsem přecházela z DPP (listopad - prosinec) na DPČ (leden - srpen) a ve všech měsících jsem odvedla/odvedu sociální a zdravotní? Vše u stejného zaměstnavatele, nejedná se o práci malého rozsahu, na MD jdu na konci srpna, takže v té době bude smlouva pořád platná. Sčítá se ta doba pojištění z obou dohod nebo to musí být na jednu smlouvu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9436
29.5.21 14:57

@Saidy Pokud ti pracovní poměr trvá celou dobu souběžně, tak budeš mít nárok i z dohody, v takovém případě stačí souběh 2 pojištění 270 dní v součtu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4393
29.5.21 17:01

@Lendeš jak to myslíš souběžně? Ty dohody už nemám obě, 2 měsíce jsem měla DPP a pak to změnili na DPČ a ta bude trvat až do nástupu na MD.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat