Vytíženost pediatra v Praze

232
13.7.20 20:42

Vytíženost pediatra v Praze

Poraďte mi. Je za současné doby běžné, že u pediatra i přes objednání čekáte dvě hodiny? Je běžné, že v době vaší návštěvy v ordinaci vyřizuje telefonáty s dalšími pacienty, a vy čekáte, až problém vyřeší? Je běžné, že když máte problém, který potřebujete prodiskutovat, tak vám předloží klasický tabulkoidní postup a vypoklonkuje vás z ordinace?
Příklad - dnes objednáni na očkování. Zpoždění ze strany lékaře 40 minut, to beru, to nevadí. V ordinaci obligátní dotaz “neměl v posledních 14 dnech teplotu…” “Měl před týdnem jeden den horečku, ale…” “Tak to nebudeme očkovat, to můžete zase jít.” “Já vím, já bych s vámi jen potřebovala…” (zvoní telefon) Čekáme v ordinaci, dokud je pacient na telefonu nevyřídí. 15 minut. Poté se dostanu ke slovu: “Dítě mi odmítá jíst, kdykoli a cokoli, trvá to už dlouho a já bych potřebovala…” “Tak to je na psychologa. Takže ráno mu dejte mléko, pak nabízejte jídlo, jak jste zvyklá. Žádné sladké, žádné sladké pití, nabízet, nenutit. Kdy je narozený? V květnu - aha, v březnu, tak to uděláme příště rok a půl prohlídku, tam zvážíme, prosím průkazku… tak, termín máte napsaný, zítra přineste moč, zkontrolujeme, zda s tím ta horečka minulý týden nesouvisí. Je od pohledu drobný a menší, no…” A pak zase zvonil telefon, doktorka ho zvedla, šli jsme… doma jsem koukala, že objednaní jsme na srpen. Zvážit ho teda dneska asi nemohla. :nevim: Pokud tedy má pocit, že je to na psychologa - já nejsem proti, podotýkám - tak to budeme řešit až za 3 týdny na té posunuté prohlídce.. a takhle je to tam pořád. Malý nebývá nijak nemocný, nechodíme tam prakticky mimo pravidelné prohlídky, ale když už je nějaký problém, cítím se, jako by na nás nebyl čas, jako by každý dotaz navíc byl na obtíž. Nemůžu pořádně ani domluvit (a to se snažím být stručná). Dostanu tabulkový návod a nashledanou. Dnes se nám čistého času věnovala asi 3 minuty. V čekárně po nás jen 1 člověk. Je tohle klasická praxe dnešních přetížených ordinací, nebo to funguje i líp? Protože pokud to jde líp, ráda bych se poohlédla jinde. Pořád mám v mysli pediatru mého dětství, která nás znala jménem, věděla o našich kroužcích, zbytečně nespěchala… A pokud i takové dnes existují, ráda bych pro syna našla něco podobného, kde nebude jen kolonka. Nechci se tam vykecávat, vylévat si srdíčko. Chci jen trochu osobnější přístup. Děkuju za případné tipy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

18642
13.7.20 20:50

@Bamace takhle, nase detska doktorka je nad zlato, jsem za ni moc vdecna, ale obcas v ordinaci srumec je. Telefony bere, snazi se co nejvice poradit, az je mne trapne, kdyz volam ja, ze musím urcite zdrzovat. Necekam nikdy, na co jsem objednana, to plati, pokud tedy myslis zvanou/kojeneckou poradnu. Tabulkove nejede, snazi se co nejvic dite dovysetrit na specializovanych pracovistich, ale zase musi ukocirovat ty internetove matky, takze obcas me starosti trochu „odbyde“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
885
13.7.20 21:06

Cekam vyjimecne a par minut, i jsem parkrat volala a telefon taky 2-3 minuty, nejdriv to zvedne sestra a pak mne preda nebo rekne Zavolejte v 9.45. Odpovedi pres email do deuheho dne (i pred covidem). A odpovi, co potrebuju, vyslwchne si mne. Je trochu usecnejsi, ale porad v mezich.

Takze ne, neprijde mi to normalni ani v poradku. Zkusila bych dve veci: 1) zavolat ji tam a 2) odobne rict ji, jestli muzes domluvit, ze ti je neprijemne, ze ti skace do reci. Alespon budes mit jistotu, ze si udelala vse pro sve deti predtim, nez pujdes jinam.
Pripadne kdybych byla drsna, zavolala bych ji na telefon klidne i primo z ordinace, az s nekym domluvi a zeptala se, jestli se muze venovat i Tobe :mrgreen:

Příspěvek upraven 13.07.20 v 21:10

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1109
13.7.20 21:10

Za meho detstvi se u nasi pediatricky v Praze cekalo uplne bezne 3 hodiny. Ja jsem cekala s ditetem nejdyl asi neco pres hodinu a to byla cekarna vazne natriskla. Poradna s kojencem byla cca na cas. Dovolat se je kolikrat dost marne. Zase napise jakoukoliv zadanku si reknete. Dotazy zodpovi a nic extra nehroti. Kolikrat tam pracuji pod velkym tlakem. Nemaji to snadne. Neberou uz nove pacienty, jen sourozence.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18642
13.7.20 21:14

@Zuzi79 tve navrzene rady mne prijdou na pokraji hulvatstvi. Nez bych se k nim uchylila, tak bych si zjistila, zda nas s detmi vezme jiny pediatr. Sehnat pediatra v Praze ne pro novorozence neni jen tak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18642
13.7.20 21:16

@Oriseka nase take jiz bere pouze sourozence. A dle pediatrické komory je 1/3 lekaru ve vysokem duchodovem veku, desim se, az to nase dr. zabali.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
232
13.7.20 21:26

Já bych všehovšudy jen ke své spokojenosti potřebovala více osobního přistupu, pozornosti, popř. kdybych mohla reagovat na to, co ona říká. To je většinou absolutně nemožné, protože tím, že mi řekne postup, jak bych to měla dělat, to pro ni končí. Dělala to tak i v kojeneckých poradnách - “Děťátko by se mělo vzepřít na ručičkách, mělo by se umět přetočit ze zad na bříško a zpátky…” a vůbec ji nezajímalo, že dítě před ní sedí na pultu a hraje si s hračkou. Ale to mi to přišlo spíš úsměvné, protože jsem s ní nic řešit nepotřebovala…
Když to shrnu - dřív mluví a tabulkově škatulkuje, než si vlastně vyslechne, v čem je jádro pudla. Což není problém, když se jde se zdravým dítětem na poradnu, ale když chcete pomoct vyřešit problém, je to dost na obtíž. Já už se většinou pod tíhou telefonátů a natřískané čekárny ke slovu nedostanu. Asi bych mohla být více rázná, na druhou stranu mi to přijde zbytečné, pokud jsou ordinace, kde to funguje “normálně”. Co tak od vás čtu, tak to, co známe my, úplně běžná praxe není… tak se asi budu koukat po nějaké změně. Nechtěla jsem to jen tak na první dobrou utnout, abych pak nebyla překvapená, že jinde to je ještě horší…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
440
13.7.20 21:32

@Bamace ne tohle není normální přístup. U nás tedy doktor neobjednáva na konkrétní čas, ale v časovém rozmezí. Nemocní se neobjednavaji, prostě čekají a sestra lidi vola, jak se nahlásili. Čekání jak kdy, podle počtu lidí. Ale když jsem u pediatra tak se muzu na cokoliv zeptat, ne vždy mi všechno vysvětlí, ale čas si na nás udělá. Ale taky mám pocit, že pediatr mého dětství byl jiný, lepší. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
440
13.7.20 21:35

@Bamace asi bys měla být ráznější. Jestli říká - dítě by se mělo zvedat na ruce a přitom už před ní sedí, tak bych ji na to upozornila a prostě se zeptala. Jinak já ji rovnou říkám, ať nám napise zadanku tam a tam. Nečekám na to, až to navrhne ona.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2561
13.7.20 21:46

Tak kdyz ti to vadi, tak doktora zmen. Neni noc jednoduššího.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
232
13.7.20 22:21

@Micaella22 to sazmozrejme vim, ze nic jednodussiho neni, diky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
885
15.7.20 12:38

@Cuddy trochu nerozumim - co je hulvatskeho na tom, ze zatelefonuji doktorce, kdyz je to pro ni wvidentne v poradku a preferovany zpusob komunikace, nebo ze ji reknu, ze mi vadi, ze mne nenecha domluvit?

Zavolat z ordinace hulvatske skoro je, to nepopiram, ale ty hlavni veci? Co kdyz si to ta doktorka vubec neuvedomuje a nedela to zamerne? Pokud ji to nikdy nikdo nerekl, prestoze se to lidem nelibi? Ja jsem radsi prima a resim to, nez pak nekde psat spatne hodnoceni lekari, aniz bych mu rekla, co mi vadi (cimz nekritizuji nikoho tady a nerikam, ze to nekdo dela).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14386
15.7.20 12:46

@Bamace hele všude je něco. Moje by zas očkovala. Telefony a základní rady dává do telefonu sestra, jeden telefonát nejspíš vyřídí vždycky. Na řadu chodíme včas, má stop stav nepřijímá. Nelze se domluvit v případě nemoci, to si tam musíš vysedet i s miminem. Na kluka jsou usměvavé a hodne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
232
15.7.20 12:56

@Bubla Bůčková divala jsem se dneska na net na dalsi pediatry a podivala jsem se na hodnoceni te sve, castokrat jsem v hodnoceni narazila prakticky na to, co nevyhovuje mne. Tak ted uz jen pockam na vysledky testu, ktere dela, a na osmnactimesicni prohlidce uz bych byla rada jinde. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14386
15.7.20 13:40
@Bamace píše:
@Bubla Bůčková divala jsem se dneska na net na dalsi pediatry a podivala jsem se na hodnoceni te sve, castokrat jsem v hodnoceni narazila prakticky na to, co nevyhovuje mne. Tak ted uz jen pockam na vysledky testu, ktere dela, a na osmnactimesicni prohlidce uz bych byla rada jinde. :)

Jo tak zkus pohledat. Ale kdo je top top top už nejspíš přijímat nebude. Pamatuju si tady věčný diskuze o nějakým lékaři z Proseku a právě taky bral, jenže ty diskuze… Možná zkusit být víc asertivní. Ale čekat třeba půl hodiny na domluvené očkování je blbý no. Ale když nevím, nesouhlasím zeptám se znova. Třeba s tím jídlem ti jakoby radu dala a nejspíš bude ochotna vypsat žádanku pro psychologa. Zas že vezme telefon je taky blbý… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama