Vyúčování přeplatku či nedoplatku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
1024
Závislačka 2969 příspěvků 01.06.12 14:16
Vyučování přeplatku či nedoplatku

Zdravím,

zakládám téma spíš pro pobavení a pozastavení se nad nelogičností těchto institucí.

Bydlíme v Praze a tak i plyn a elektřinu odebíráme od původních dodavatů,PRE a pražská plynárenská. Tento týden nám přišli obě vyučtování za rok 2011/2012.
U PRE máme přeplatek 3859Kč u plynáren nedoplatek 1508 Kč.

Elektrika:
Jelikož jsme měli loni docela velký nedoplatek na elektrice,zvedla jsem zálohy z 1430Kč na 1500 Kč. K tomu jsme dostali slevu 1200Kč za uzavření 2 leté smlouvy. Celkové zálohy tedy činily 17948 za rok/místo nedoplatku 4552 jsem uhradila jen 4500 a oni si vzli 52 Kč z dalšího vyučtování/. Propálili jsme po jejich sleve „jen“ 14.089Kč.

Plyn:
Zde jsme loni měli také nedoplatek,ale jen pouhých 150Kč. Přesto jsem zálohy zvedla z 680Kč na 800Kč,později v dubnu 2012 na 1000Kč. Zde jsme propálili nejméně za celou dobu bydlení a zaplatili nejvíce za celé 4 roky /zdražení tedy neskutečné/,rovných 9708Kč.

Obě instituce ukončili fakturační období k 9.5.2012.

Je s podivem,že např. PRE zálohu poslanou 13.5. ještě zaučtovala do svého vyučtování,tudíž nám vznikl přeplatek i s touto květnovou zálohou. Bohužel návratu se nedočkáme,je toto rozpočítáno na další fakturační období.

Oproti tomu plynárny nám tuto květnovou zálohu již nezapočítali/tak jako v r.2011/ a vystavili fakturu na nedoplatek 1508 Kč. Po mém dotazu,zda máme z nedoplatkové částky na faktuře předplaceno tou květnovou zálohou a stačí doplatit jen 508Kč mi bylo sděleno že nikoliv. Peníze,které jsou již připsané jako květnová záloha 2012 bude zaučtována do r. 2012/2013 a zobrazí se v dalším vyučtování. Navíc nám zvedli zálohy z pův. 680 na 930Kč.

Zde si tedy začínám klást otázku,jak je to tedy z placením záloh? Od kdy do kdy zadávat příkaz,když ten roční je v podstatě k ničemu pokud nechcete mít nedoplatek či dokonce vysoký přeplatek,který stejně neuvidíte - myšleno hotově, fyzicky na účtě /jinak bude rozpočítám do budoucích záloh/.

Tak to budu muset udělat asi jedině tak,že u plynáren na květen zarazím příkaz :nevim: ?? Mě osobně je to jedno,za změnu či zrušení u své banky neplatím nic. Ale v bance jsem před RD dělala a tak vím,že ti co přišli na pobočku,protože nevěděli jak,příp. vůbe neuměli s účtem pracovat,tak zaplatili nemalé penízky.
Ono je celkem těžké ustanovit si vlastní zálohy,když ceny jsou stále nahoru a nakonec vlastně ani nevíte kolika měsíci máte částku dělit,když jednou ji máte na 11 měs.,někdy na 12.

Díky těm co se dočetli až sem,i když je to teda román nad romány. :potlesk:

Příspěvek upraven 01.06.12 v 15:09

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66905 příspěvků 01.06.12 14:23

Přiznám se, že nějak nechápu co řešíš, pokud máš přeplatek a požádáš o jeho vrácení, tak jsou povinni ti ho vrátit.
A pokud nesouhlasíš s výší zálohy, tak se tam prostě zavolá a záloha se změní.

1024
Závislačka 2969 příspěvků 01.06.12 14:37
@j.a.n.i1 píše:
Přiznám se, že nějak nechápu co řešíš, pokud máš přeplatek a požádáš o jeho vrácení, tak jsou povinni ti ho vrátit.
A pokud nesouhlasíš s výší zálohy, tak se tam prostě zavolá a záloha se změní.

Právěže oni ho vrátit nechtějí. Použijí ho na úhradu dalších záloh. Zálohy jsem si loni navýšila sama právě kvůli velkému nedoplatku, s tím,že mi je případně vrátí. No nestane se tak. To je to co mi přijde na hlavu

Liduše
Ukecaná baba ;) 1900 příspěvků 01.06.12 14:39

Taky mi to není moc jasné. Ale třeba vím, že my máme vždy 11 vyúčtování a v tom 12tém dorovnáváme. Když je přeplatek, tak nám sníží měsíční zálohy, když je nedoplatek tak hold zaplatíme ten 12tý měsíc víc a zvednou se nám zálohy. Já si zálohy stanovila sama, raději budu mít vždy alespoň malý přeplatek, než nedoplatek. Přeplatek se vždy vrátí, ne? Přeci nepropadne :)

Liduše
Ukecaná baba ;) 1900 příspěvků 01.06.12 14:40
@1024 píše:
Právěže oni ho vrátit nechtějí. Použijí ho na úhradu dalších záloh. Zálohy jsem si loni navýšila sama právě kvůli velkému nedoplatku, s tím,že mi je případně vrátí. No nestane se tak. To je to co mi přijde na hlavu

ještě se zeptám: Ty na to máš trvalý příkaz? Nám se to asi strhává samo, jako že oni si to strhnou inkasem, ne?

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66905 příspěvků 01.06.12 14:43

@1024 Jak nechtějí? Na to nemají nárok, dokonce to vychází i z nějakých předpisů… a mě s tím tedy Pre problém nedělala. S plynárenskou zkušenost nemám, nemáme plyn.

1024
Závislačka 2969 příspěvků 01.06.12 14:45
@Liduše píše:
ještě se zeptám: Ty na to máš trvalý příkaz? Nám se to asi strhává samo, jako že oni si to strhnou inkasem, ne?

To jsem právě zrušila,jelikož si brali v období kdy peníze buď byli a nwbo nebyli na účtě. Ale to by nic neřešilo,jelikož by si brali částku,kterou bych třeba zvolila já a dopadlo by to uplně stejně.

Mě právě plyn vyšel platit na 10 měsíců od 07/11 do 04/12,ten 11 z května se nezapočítal a 12 je na doplacení faktury. Elektrika na další období se platí i v červnu společně s případným nedoplatkem. Já totiž potřebuji,aby mi to vycházelo +- tak do 500Kč,to tak nebolí. Právě jsem si bláhově myslela,že když jsme loni propálili 15500 za elektriku,že letos po zvýšení to bude víc a oni nám z toho ještě vraceli,no vlastně nevraceli.

Kallkapa
Echt Kelišová 8566 příspěvků 01.06.12 14:47

Měla bys to mít ve smlouvě, že přeplatky se použijí k úhradě záloh za další období. U PRE konkrétně to tak tuším je - ale musíš s tím předem souhlasit, podepsala si něco takového? Co máš ve smlouvě? Pokud to tam nemáš, můžeš požadovat vyplacení přeplatku.

1024
Závislačka 2969 příspěvků 01.06.12 14:48
@j.a.n.i1 píše:
@1024 Jak nechtějí? Na to nemají nárok, dokonce to vychází i z nějakých předpisů… a mě s tím tedy Pre problém nedělala. S plynárenskou zkušenost nemám, nemáme plyn.

Mě to takhle napsali. To jim tam mám nějak pohrozit? Protože mě to napsali mailem,i to mám přímo ve faktuře rozpočítané,že další zálohu mám platit až v srpnu-do té doby máme předplaceno :nevim:

Jinak u plynu mě to zas tak netrápí,no holt budu příště vědět,že květnovou prostě neposlat. Předloni nám vrátili dokonce snad 1% navýšením za to že máme přeplatek. Ale ta elektrika mě fakt dožrala,mít a nemít naráz skoro 4 tis. :think:

1024
Závislačka 2969 příspěvků 01.06.12 14:49
@Kallkapa píše:
Měla bys to mít ve smlouvě, že přeplatky se použijí k úhradě záloh za další období. U PRE konkrétně to tak tuším je - ale musíš s tím předem souhlasit, podepsala si něco takového? Co máš ve smlouvě? Pokud to tam nemáš, můžeš požadovat vyplacení přeplatku.

Musím se podívat do smlouvy,tu sepisoval manžel,když se sem jako první stěhoval.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66905 příspěvků 01.06.12 14:49

A to ti napsali rovnou, nebo si žádala o zaslání přeplatku?

1024
Závislačka 2969 příspěvků 01.06.12 14:52

Psala jsem jim jakou formou dojde k vrácení přeplatku,když jsem zjistila na elektronické fa,že máme přeplatek a oni mi napsali toto,pak za pár dní přišla fa dopisem a tam to bylo rozepsané detailně. Jdu studovat tu smlouvu,jak píše @Kallkapa ,třeba to tam někde bude a máme prostě smolíčka pacholíčka.

Liduše
Ukecaná baba ;) 1900 příspěvků 01.06.12 14:55
@1024 píše:
To jsem právě zrušila,jelikož si brali v období kdy peníze buď byli a nwbo nebyli na účtě. Ale to by nic neřešilo,jelikož by si brali částku,kterou bych třeba zvolila já a dopadlo by to uplně stejně.

No, my to máme tak, že nedoplatek musíme zaplatit navíc a přeplatek řeší tak, že si ten následující měsíc(e) nic nestrhnou. Ale jako nechat si ty prachy nemůžou, koukni si na ně došlápnout, podej písemnou žádost, že žádáš o zaslání přeplatku na účet číslo to a to a že děkuješ za včasné vyřízení.

Mufina
Extra třída :D 12861 příspěvků 01.06.12 14:56

Taky máme zkušenost s PRE, že peníze nevrací a použije je na zaplacení v příštích měsících, takže to nejspíš ve smlouvách mít budou.
Plyn nemáme.

1024
Závislačka 2969 příspěvků 01.06.12 14:58

Teda asi jsem blbá a nikde to o vyučtování nevidím. Je tady jen vyučtování a platební podmínky: adresa pro zasílání fa ,způsob plateb- původně inkaso a limit inkasa,interval inkasa a stanovení záloh dle předchozí spotřeby. :nevim:

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama