Vyúčtování poplatků nájemníkům

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
elza12
Kecalka 132 příspěvků 30.11.18 12:58
Vyúčtování poplatků nájemníkům

Ahoj holky, potřebuji radu zkušenějších. Pronajímám byt. Byt jsem pronajímala přes realitku ale smlouva od nich byla špatně napsaná a já kvůli tomu musela zaplatit nedoplatek za vodu a teplo za nájemníky. Ve smlouvě bylo , že kauci musím vrátit po odstěhování nájemníků a nechat udělat vyúčtování do 14 dnů. Jenže družstvo mi toto vyúčtování nechce udělat. Jen jednou ročně. Jak to máte ve smlouvách napsané? Když se v březnu odstěhují nájemníci. Vyúčtování za rok 2018 přijde v květnu, a pokud bude nedoplatek a za leden az březen 2019 bude vyúčtování až v roce 2020 květen.
Předtím se mi to uložilo rozepsané :(

Příspěvek upraven 30.11.18 v 14:41

Reakce:
Janli
Kelišová 6361 příspěvků 30.11.18 13:05

Bylo by dobré napsat dotaz.

7.straka
Kecalka 196 příspěvků 30.11.18 13:21
@Janli píše:
Bylo by dobré napsat dotaz.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
elza12
Kecalka 132 příspěvků 30.11.18 14:42

@Janli uložilo se to rozepsané

Příspěvek upraven 30.11.18 v 19:39

Pamina
Povídálka 40 příspěvků 30.11.18 15:16

Smlouvu mi dělal právník a právě proto, že vyúčtování neudělají na požádání, tam mám stanoveno, že konečné vyúčtování bude až v termínu, kdy ho dostanu od družstva.
Sice se trochu bojím, že kdyby se mi nájemníci odstěhovali třeba v červenci, tak bych je skoro za rok taky nemusela sehnat, ale naštěstí se mi to zatím nikdy nestalo.

Janli
Kelišová 6361 příspěvků 30.11.18 15:16

Až budu mít chvilku, napíšu ti jak to udělat. Zabere to trochu času a musím k tomu něco dohledat. Realitka to udělala dobře. Pokud jsou energie na tebe, musíš je uhradit ty a potom to doúčtováváš nájemníkům.

elza12
Kecalka 132 příspěvků 30.11.18 15:20
@Pamina píše:
Smlouvu mi dělal právník a právě proto, že vyúčtování neudělají na požádání, tam mám stanoveno, že konečné vyúčtování bude až v termínu, kdy ho dostanu od družstva.
Sice se trochu bojím, že kdyby se mi nájemníci odstěhovali třeba v červenci, tak bych je skoro za rok taky nemusela sehnat, ale naštěstí se mi to zatím nikdy nestalo.

No právě proto jsem si myslela ze bych jim kauci vrátila vlastně az za rok, pokud to půjde.

elza12
Kecalka 132 příspěvků 30.11.18 15:20

@Janli Děkuji moc, to budeš moc hodná ;)

Pamina
Povídálka 40 příspěvků 30.11.18 15:28

@elza12
Já teď smlouvu nemám u sebe, ale myslím, že je v ní napsáno, že polovinu kauce vracím při předání bytu (pokud je všechno v pořádku) a druhou půlku právě až po tom vyúčtování, které tedy může být docela zadlouho.
Takto formulovanou smlouvu nájemníci i já podepisujeme, takže jsou s tím srozuměni. A kauci samozřejmě vyplácím s úroky, které do jejího vrácení (či do doby vrácení té poloviny) nabíhají.

Janli
Kelišová 6361 příspěvků 30.11.18 23:53

Máš to v soukromé zprávě. Kdyby jsi něčemu nerozuměla nebo to potřebovala zkonzultovat, klidně mi napiš. Dělám ty vyúčtování celkem často.

janickaIII
Závislačka 2670 příspěvků 01.12.18 00:07

@Janli ahoj, mohla bych taky prosim poprosit o info jak to s vyucovanim enegii udelat? Dekuju moc. :)

Janli
Kelišová 6361 příspěvků 01.12.18 00:20

Tak ještě jednou sem :D
Jestli jsem to dobře pochopila, tak se ti nájemníci odstěhují v březnu 2019. Tobě tedy bude chybět vyúčtování energií za rok 2018 a 2019. Vyúčtování a kauci máš vyřídit do 14 dnů. Já bych navrhovala tento postup. Uzavři s nájemníky dodatek nájemní smlouvy, že vyúčtování energií a kauce bude až ke 30.5.2019, protože to budeš mít vyúčtování od družstva a bude to přesné, jinak dle zákona budeš brát ceny energií dle posledního známého vyúčtování a to je z roku 2017, kdy byly ceny za teplo a elektřinu vyšší. Sice to nemusí být pravda, ale zabírá to. Pokud na to nepřistoupí, budeš muset udělat vyúčtování sama, což se stejně bude týkat roku 2019. Postup je následující. Dle nájemní smlouvy si ujasníš, co vše nájemníkům počítáš. Vezmeš poslední vyúčtování (2017), co máš a podle něho určíš ceny energií. Ještě k tomu potřebuješ počáteční a koncové stavy měřáků. Elektřina – celkovou cenu za rok2017 podělíš počtem kw a dostaneš cenu za 1kw. To samý s vodou a teplou vodou, zjistíš cenu za 1m³. Předpokládám, že teplo máte z nějakého centrálního vytápění, byt nemá vlastní kotel. Rok 2018 bude za stejnou celkovou cenu jako 2017 a rok 2019 musíš dopočítat procentuálně. Teplo za celý rok je 100%. Leden se počítá 19%, únor 16% , březen 14%, duben 9%, květen 2%, září 1%, říjen 8%, listopad 14%, prosinec 17%. (je to dle platné vyhlášky o kotelnách a vytápění). A pak spočítáš spotřebu za rok 2018 a 2019. Je to jednoduchý. Přičteš k tomu další poplatky dle nájemní smlouvy (osvětlení, anténa, apod) a dostaneš výslednou spotřebu. Od toho odečteš zaplacené zálohy.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Mámu mu vzal terorista: Syn Nadi Čižmár má problémy ve škole, pomáhá mu psycholog

Horší teroristický útok Německo nezažilo. Když radikální islamista Anis Amri... číst dále >

Dvě ženy za jeden večer: Jak Onder zvládl polibky na ruku i dámské lodičky

Po velkém finále StarDance následovala samozřejmě afterparty, na které se... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >