Reklama

Vývoj řeči - neumí vyslovovat souhlásky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Taby22
Povídálka 26 příspěvků 16.04.18 11:30
Vývoj řeči - neumí vyslovovat souhlásky

Ahoj, vím že už tady je spousta diskuzí o vývoji řeči, přesto jsem se nikde nedočetla, to co potřebuji. Kluk má 20 měsíců a stále skoro nemluví. Umí jen bába, máma, táta, děda a potom pár slovíček kterým rozumím jen já. Ale abych upřesnila o co jde. Vím, že má ještě čas na rozmluvení, spíš mě hlodá to, že by se jako i občas pokusil něco zopakovat nebo nové slovo, ale nejde mu to. Umí vyslovovat jen B, M, D, T nic víc. Když chce něco zopakovat tak vše zní většinou jako to B, jiné slova se ani nesnaží nebo prostě nahradí tím B, které jako jediné tak nějak zvládá. Právě ještě před tím, než začal první slova, tak i slabikování bylo jen BA, výjimečně MA jinak nic jiného nepoužíval. Prostě myslím, že by mluvit chtěl, ale nejde mu vyslovování. Hlodá ve mě, jestli to nemůže být ňáká vývojová disfázie, nebo je to normální, že ze začátku nejde vyslovovat? Nebo vaše děti i slabikovali více souhlásek? Hodně spíš používá zvuky, které já dokážu přiřadit co znamenají a těch pár slov je takových hodně neznělých..

Reklama

Reakce:

warita
Kelišová 7456 příspěvků 16.04.18 11:41

Mam tedy vyraze mladsi dcerku, 16m, ale pozoruju stejny problem.

nahrazuje ruzne pismena pismenem B anebo K, to je nejoblibenejsi. Tak napriklad slovo banan v jejim podani je „babak“. Kdybych nevedela, ze to ma byt banan, neuhodla bych. A az na par slov typu „tata, mama, baba, kaka“ silene komoli vsechno. Nektere pismena nenahrazuje, nybrz proste vynechava. Takove „ka-a“ je volne k interpretaci, muze to byt kava nebo krava.

Ale z toho rekne krasne a zretelne: kasicka, pizza, caj, pivo (hmmm, ted kdyz tak nad tim premyslim 60% jejiho aktivniho slovniku tvori jidlo. Je videt, kde ma mala priority).

Ja to neresim, vyroste z toho. Tuhe jsem videla asi 5 leteho chlapecka, ktery neumel rikat R, L a vubec tak prapodivne zvatlal, asi ma chudak nejakou vadu vyslovnosti a to si myslim, ze je teprve problem.

belladonna
Ukecaná baba ;) 2448 příspěvků 16.04.18 12:02

Mému synovi jsou dva roky a tři měsíce a má to podobně. Do všeho strká b, písmeno t používá jen když si sám žvatla, ale chudák táta je a-a. K použije taky jen, když sám chce, takže slepice je někdy koko někdy jen o-o. A jeho nejoblíbenější věc je auto a říká aubo. Taky porad čekáme, kdy se to zlepší, ale prijde nam, že jo. Ze to pomalinku lepší je. Před půlrokem řekl dvakrát krasne bagr, od té doby zase jen ba.. Buď se to srovná a naučí se sám, nebo časem logopedie.

Petrusska007
Ukecaná baba ;) 1188 příspěvků 16.04.18 12:07

Syn, 30 měsíců, také nahrazuje písmena, která neumí, takže slovo “tava” v jeho podání může znamenat tráva, šťáva nebo i kráva. Zatím to neřeším, rozmlouvá se “skokově”, jeden den neumí říct ani pití a druhy den najednou překvapí slovem “džus”… včera dokonce použil výraz překvapení: “ty jooooooo”… asi odposlouchal v jeslích :mrgreen:

monicka1990s
Kecalka 162 příspěvků 16.04.18 12:08

@Taby22 mám dceru, které je 2 roky a 3 měsíce a měla to úplně stejně, podle mě je to jen vývoj řeči, který se postupně zdokonaluje…ze začátku uměla několik slov, které zněli skoro totožně, protože uměla vyslovovat jen některá písmenka, ale časem, když jsem jí ty slova opakovala, tak je začala říkat líp a líp a hodně se to zlepšuje…čím víc se jí začala zvětšovat slovní zásoba, tím víc zdokonaluje právě ty slova, které uměla jako první…jinak ten největší zvrat nastal až poslední dva měsíce…určitě to chce ještě čas a trpělivost.

Samuše
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 16.04.18 12:09

Nechte ty deticky ať se v klidu rozvíjí 8o jako ve 20m mu chudackovi pridelovat diagnozu VD 8o..tohle je uplne normální vývoj…muj v 18m rika misto tata kaka :lol: a misto teta eee :lol: :lol:..tata uz se obcas dari i dobre :lol:..bagr gogr mu jde hned po mnam mnam nejlip :D…ono ted kazdej mesic je hrozne znat ;) poroblemy s vyvojem reci(pokdu se vyviji) resit az tak od 2,5 let nejdriv

Taby22
Povídálka 26 příspěvků 16.04.18 12:21

@Samuše jak už jsem říkala, na rozvoj řeči vím že má času dost, ale on i když měl slabikovat ještě před rozvojem řeči tak mu šlo jen to BABABA nic víc, co vím tak všechny děti v okolí projeli skoro celou abecedu :nevim:

PenelopaW
Kecalka 378 příspěvků 4 inzeráty 16.04.18 12:41

Taky bych to nehrotila, jsou děti, které do tří let nemluví vůbec. Zatím bych tomu dala volný průběh, než nastoupí do školky, tak se to vystříbří. Popř. bych konzultovala s pediatrem, nakolik to řešit a jak třeba přispět ke správnému rozvoji řeči. Ale pokud se domluvíte, tak to je to hlavní. Kamarádky syn ve dvou letech ještě nemluvil, jen tak jako hýkal a ukazoval prstem, a pak se rozmluvil ze dne na den. A náš syn na dvou letech používal většinou jen první slabiky slov, než se taky rozmluvil. Teď sice ještě přehazuje hlásky (namísto špinavý třeba říká špivaný), ale i to je prý v normě :). Zatím bych se tedy nebála, zkoušela nějaké fígle, co mi poradí doktor nebo logoped, ale výrazně se tím nestresovala ;). Pokud nebude takhle mluvit ještě na střední škole, tak je to ok ;).

PenelopaW
Kecalka 378 příspěvků 4 inzeráty 16.04.18 12:43

Jinak ty slabiky s B se jim prostě vyslovují líp, tak si tím pomáhají… Můj bratr zas prý svého času všechno označoval jako „káká“, třeba kočka byla „káká mňau“, pes „káká haf“ apod. :) A syn doteď občas říká tramvaji „dlé“ (netuším, jak na to přišel) a nádherně skloňuje „pojedeme dneska dlejí“ (jsou mu téměř 4 roky).

Samuše
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 16.04.18 14:19

.

Příspěvek upraven 21.04.18 v 23:51

Mini86
Povídálka 37 příspěvků 16.04.18 14:19

My jsme na tom podobne. Strašne malo žvatlal (jenom bababa, mamama, tatata) a ted rika jen tata, mama, baba, brm brm, bam, umi kravicku, prasatko a pejska. Je nam 14 mesicu. Ale žadne poradne žvatlani se nikdy nekonalo…snad to je v poadku

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Do plavek s eMimino.cz: Jak pokračuje cesta za zdravým životním stylem?

Naše čtyři výherkyně jsou skoro u cíle! Nebo snad teprve na počátku? Ptali... číst dále >

Zpevnění intimních partií a léčba inkontinence bez bolesti

Laserová medicína vás bez bolesti, skalpelu a s nulovým omezením zbaví... číst dále >

Články z Expres.cz

Zemřel zpěvák Vláďa Štěpánek: Proslavily ho kapely Harlej a Walda Gang

V úterý 18. září zemřel zpěvák Vláďa Šafránek (†46). Fanoušci ho poznali... číst dále >

Student sdílel článek, že ženy nemají penisy. Vyloučili ho z novin a donutili rezignovat

Britského studenta Durhamské univerzity vyloučili nejen ze všech... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena... číst dále >

Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté... číst dále >

Reklama