Vývojová disfázie - aktuálně

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Bella13
Kecalka 262 příspěvků 10.07.19 13:46
vývojová disfázie - aktuálně

Ahoj, vypadá to, že dcera 3,5 roku bude mít vývojovou disfázii (zatím plně nepotvrzeno). Byly jsme na foniatrii a nyní jsme objednaní na logopedii. Ráda bych uvítala nějaké praktické rady a typy co děláte s dětmi při běžném hraní, abychom její vývoj podpořili. Mám doma již dvojčata a domnívám se že většinu standardních edukativních hraček (pexeso, logopedické říkanky, puzzle, navlékání korálků, malování prstovými barvami atd.) používáme, ale tu nejmladší to moc nebaví. Třeba něco na ven, nebo jak s ní pracovat, když sama téměř nemluví (rozumí všemu).
Všem děkuji za Váš čas.

Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.07.19 14:02

Ono to třeba nemusí být dysfázie, ale i opožděný vývoj řeči. Půjde do školky? Doporučuji logo školku nebo aspoň logopedickou třídu - je tam míň dětí a každodenní spec. logo péče. Jak je na tom s motorikou, jak jemnou, tak hrubou? Korálky, prstové barvy ji nebaví nebo ji to nejde a proto nebaví. Na ven, komentovat/popisovat to co vidíte, co dělá. A případně zlepšovat motoriku - skákat přes něco, ťukat dřívky do rytmu, sbírat a stavět v lese domečky, napodobovat zvířátka - mlaskat jako koník, vyplazovat jazyk jako žába a třeba zvedat špičku nahoru. No prostě co zrovna vidíte a napadne tě, že ji nejde a byla by v rámci hry ochotná to udělat.

Bella13
Kecalka 262 příspěvků 10.07.19 14:15

No ona už do školky půl roku chodila a chodí do naší vesnické se sestrami. Já právě nevím, jestli jí hra úměrná jejímu věku nebaví nebo nejde, protože tíhne k dvojčatům (5let) a hraje si s nimi na krám, na pejska, na miminko apod.
Musím přiznat, že si s nimi ráda hraji a čtu, ale nemám moc možností se jí věnovat zcela samostatně, spíše se jedná o zábavu pro všechny. Hrubou motoriku bych řekla, že má v pořádku, s jemnou to je horší.

milwinka
Zasloužilá kecalka 874 příspěvků 10.07.19 14:40

Já tedy nemám zkušenost přímo s dysfazii, ale můj syn do 3 let nemluvil, ted má 3,5 a už se rozmluvil, ale dost komoli, používá špatnou gramatiku, takže mám taky stále co rozvíjet. Na ulozto.cz jsem si stahla knížku „Mluv se mnou“, ta mi přijde fajn. Na rozhýbání jazyka je pohádka O jazýčku", dá se to taky stahnout na netu. Jemnou motoriku rozvíjime pomocí plasteliny, malujeme normálně štětcem (prstove barvy syna taky nezaujaly), stříhání nůžkami, stavebnice, šroubovaci autíčka atd. A chodím se synem do hudební školy Yamaha, kde rytmizujeme, vytleskavame atd to si myslím že synovi fakt hodně pomohlo. A dávám mu rybí tuk.

milwinka
Zasloužilá kecalka 874 příspěvků 10.07.19 14:44

A hrubou motoriku taky rozvijime, syn jezdí na kole (zatim s balancnimi kolečky), na kolobezce (se třemi koly), chodíme do plavání, hodně na hřiště. Dobrá je taky knížka"Cvičení pro lepší učení" od Evy Vingralkove.

Bella13
Kecalka 262 příspěvků 10.07.19 14:48

@milwinka
Díky za inspiraci, určitě se na to podívám.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.07.19 15:51

Mám pětiletého dysfatika. Máme pro něj Logico Primo. Je to hodně o spolupráci se mnou, ale celkový rozvoj myšlení, porozumění a jemné motoriky. Z her ho baví Trpaslíci a Pictureka. Oboje podporuje zrakové vnímání. Logopedka z něj byla nadšená, jak mu to jde.
Pak různé navlékání a manipulace. Úspěch mají hry s Play Doh.
Syn bojuje i s jemnou motorikou a úchopem, takže silné pastelky a takové voskovky, co se berou celou rukou a vypadají jako trojúhelníky.
Syn měl dlouhou dobu i problém s porozuměním. Aktuálně už i mluví, ale hodně hlásek neumí.
Co bych doporučila je, abyste si dali dobrý pozor na výběr logopedie. My jezdíme 80 km a konečně to je k něčemu. Ztratili jsme několik let v místě, kde s ním trénovala výslovnost a nevyzkoušela, že má jazyk jako placku, takže s takovým jazykem nic moc nenacvičí. Stejně tak měl i ochablé tváře. Nikdy bych to do něj neřekla, ale když zkoušela, tak ani nenašpulil pusu a další věci.
Pak je dobré cvičit pusu a jazyk. Foukat bubliny, nafukovat balónek, pískat na píšťalku, pít brčkem (mi dostali hodně zakroucené a má jím pít husté věci). Ale pokud budete u kvalitní logopedky, tak vám poradí.

Váš příspěvek
Reklama