Vývojové vady srdce - ukončit/neukončil těhotenství

Anonymní
20.3.21 11:59

Vývojové vady srdce - ukončit/neukončil těhotenství

Dobrý den, jsme s manželem v nelehké situaci a musíme se rozhodnout zda daně miminku šanci nebo půjdu ve 24tt na ukončení. Zjistili miminku 3 vývojové vady srdce, které jsou sice operovatelne, ale hned po narození to vyžaduje operaci, poté cca do půl roku a pak každých 5-7 let pravidelně další operace srdce na výměnu plicnice která je nefunkční. Nikdo nám nezaručí že se vše povede a že miminko bude mít normální život. Prý by mohla sportovat pak i a žít téměř normálním životem pokud se vše povede, ale my nevíme zda chceme dát dítěti do života to že každých 5 let bude muset na operaci srdce. Jedná se transpozici velkých tepen, defekt komorového septa a nefunkční plicnice - musí se dát od dárce. Co byste dělali vy? Vím že na to není odpověď správná ptát se jínych ale my prostě nevíme co máme dělat a máme na rozhodnutí 5 dní. Než se ukončí 24tt hrozně nás tlačí čas a to je to nejhorší.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
834
20.3.21 12:03

Ahoj, každá žena na tohle bude mít jiný názor. Někdo si miminko nechá i přes těžké postižení, někdo ne. Vím, že nechcete být sobci a nechcete miminku dat do života jen operace, ale na druhou stranu mu můžete dat úžasný život. Pokud miminko není v ohrožení života a je větší pravděpodobnost, ze to nebude tak vážné, dala bych mu šanci, ale to je můj názor

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2067
20.3.21 12:03

Pokud je to operovatelne a bude mit vicemene normalni zivot, urcite bych tehotenstvi neukoncovala. Operace jednou za 5 let.. vzdyt za 10-20 let zas medicina muze byt uplne jinde a muze byt neco, diky cemu treba nebude muset mit tak caste operace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4888
20.3.21 12:05

Kolik je vám let a jak rychle se vám podařilo otěhotnět?
Pokud už jsi 24.týden, uvědom si, že budeš muset nomálně porodit mrtvý plod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.3.21 12:11

Dítě máme po ivf. Mám dost náročná těhotenství první dceru už mám doma dvouletou a toto by byla druhá. Vím co by obnášelo ukončení a šťastná z toho taky nejsem. Snažíme se probrat všechny možné situace a možnosti a i z morálního hlediska se nam donukonceni nechce ale je to hrozně těžké rozhodnutí. Snažím se zjišťovat všude co jen jde a nevíme. Omlouvám se za anonym ale já to nedokážu ještě říct příbuzným a známým atd ještě.

• Citovat
  • Nahlásit
19748
20.3.21 12:19

Podstoupila jsem ukončení v 21tt kvuli genetické vadě. V našem případě nebylo zase tak moc co řešit, ale i tak mě to dost sejmulo. Tvoje cesta k dítěti byla složitá a ty jsi v dost pokročilé fázi těhotenství, navíc moc dobře víš, co dítě a láska k němu obnáší. Tvoje dítě má šanci na relativně normální život, jen s několika operacemi, to není tak velká tragedie. Mám obavu, že pokud to těhotenství ukončíš, budeš se s tím hodně dlouho a obtížně vyrovnávat a nejspíš to nikdy úplně nezpracuješ. Už navždycky to bude v tobě. Když tomu dítěti dáš šanci na život, vyčítat si to nebudeš, i když to třeba nakonec dopadne špatně. Řekneš si, že jsi pro něj udělala všechno, co jsi mohla. Pokud těhotenství ukončíš, zůstane jen smutek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17772
20.3.21 12:21

Tohle uz je docela pozde, to bych brala v uvahu, ze psychicky bys to asi dost odnesla.
Ja bych na potrat nesla, ale doma by do me hodne huceli, to je mi jasne.
Preji hodne sil. Ani jedna volba neni snadna. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19590
20.3.21 12:21

Pokud je to operovatelne, je to jen neprijemnost, nic bych neukoncovala. Sama mam za sebou nekolik operaci celou dobu zdraveho miminka, nikdy nevis, co by vas cekalo, kdyby ted bylo vse ok. Mozna bych resila toho darce, co by to znamenalo, cekani a tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1326
20.3.21 12:22

Tohle je strašně moc těžké rozhodnutí. Na jednu stranu to není zase tak obrovský problém - dnešní medicína ho umí docela slušně řešit.
Ale za sebe bych do toho asi nešla. Každá operace je prostě a jednoduše obrovský zásah do těla. Kor operace srdce. Trvá to pak docela dlouho, než se člověk sebere a je nějak použitelný. Děti se sice hojí rychleji, ale i tak je hrozný pohled vidět dítě ležet na JIPce. Já už mám docela zkreslený pohled tím, že jsem v nemocnici na přístrojích viděla ležet až příliš mnoho členů své rodiny, takže kdybych tam musela mít dítě, tak se asi psychicky složím. Operace srdce netrvají 20 minut, jsou to mnohahodinové operace, při kterých se toho může strašně hodně pokazit.
Jedna kolegyně v práci byla těhotná, její gynekolog byl ale nějaký hajzlík a prostě jí neřekl, že její dítě má závažnou a kombinovanou vadu srdce. Taky muselo hned na operaci, pak zase za půl roku atd. Kolegyně se z toho psychicky zhroutila, její nervy ten nápor prostě nevydržely. První měsíce pro ni byly naprosté peklo, než se její dcera zotavila po té 6měsíční operaci. Teď je už v péči psychologa a na antidepresivech a říkala, že kdyby mohla vrátit čas, tak do toho nejde. Má o své dítě naprosto panickou hrůzu. Všude monitory dechu, neustále ji sleduje. V noci se budí děsem, že jí dítě umřelo. Její manžel má z toho taky psychické problémy. Ten stres byl prostě až příliš na oba dva.
Pokud jste mladí, zdraví, počali jste přirozeně, tak bych možná zvážila možnost, že by jste se do toho nepouštěli. Zkus pohledat na internetu příběhy lidí, kteří mají dítě s takovou vadou, jak to prožívají a jaké mají zkušenosti a rozhodni se na základě tohoto. Lidi co nic takového nezažili ti těžko můžou poradit. Moc mě mrzí, že vás něco takového potkalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1665
20.3.21 12:26

Je to těžký rozhodnutí, ale já bych neukončila, pokud má šanci na aspoň trošku normální život :srdce:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.3.21 12:28

Pro mě je naprosto otřesný případ Rebeky Bábové…tak špatně na tom nejste. Nicméně do toho bych taky nešla. Kolegyně rodila mrtvého chlapečka koncem těhotenství a za rok a dva měsíce mají doma naprosto zdravou holčičku. Držte se.

• Citovat
  • Nahlásit
53033
20.3.21 12:32

Je mi to líto, že máte takové trable. Velmi těžké rozhodnutí. Nevím, jak bych se rozhodla. Ale nejspíš bych šla na přerušení. Kdyby stačila jedna, dvě operace. Ale každých 5-7r. a celý zbytek života.
Až druhá genetika odhalila problém? U první to vidět nebylo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
222
20.3.21 12:37

Já bych se asi pokusila najít a kontaktovat někoho, kdo má dítě se stejným postižením, poptala se a podle toho se rozhodovala. Tady to stejně nebudou nikdy moc objektivní rady, když to člověk skutečně nezažije a nemusí řešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1099
20.3.21 12:38

Ja bych se asi rozhodovala podle toho, jaký mám/nemam problém otěhotnět, kolikátý dítě to je, kolik mne a manželovi je let…na jednu stranu není to nic až tak desive zavazneho, spraví to operace a dítě může mít vcelku normální život. Na stranu druhou, když je ta možnost se rozhodnout, nevím, jestli bych dobrovolne privesla na svět dítě s vidinou několika operaci, omezeni, nejistych vyhlidek… sama sobě se hnusim, když uvazuju nad tím, že bych asi na ten potrat sla, protože tohle by prostě pro to dítě i pro celou rodinu bylo velké omezeni, které nevím, jestli bych chtela podstupovat. Na druhou stranu zabit svoje dítě jen proto, ze není úplně dokonale…to je hnus. Sama mam jednoho syna s problémy a fakt si nedovedu představit, že bych ho neměla. No opravdu těžké rozhodnutí. Hodně štěstí, ať se rozhodnete jakkoliv, bude to těžké, ale určitě to zvládnete, už kvůli straší dcerce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.3.21 12:38

První screening dopadl v pořádku, druhý taky až na to že nebylonzkontrolovatelne srdíčko, tak si nás paní doktorka zavolala za týden a pořád nebylo zkontrolovatelne, tak že nas pošle na kardiologii a z kardia nás poslali do Motola na echo a tam zjištěno co jsem psala. Já upřímně nvm zda na to máme. Právě kdyby stacila jedna operace, případně dvě má začátku ale Tonze bude muset každých 5-7 let na operaci je už nevylucitelne.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat