Výživné na dítě a manželku zpětně

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Jitulína2
Nováček 1 příspěvek 21.09.18 21:51
Výživné na dítě a manželku zpětně

V těhotenství jsem byť jako manželka bez příjmu musela platit pracujícímu manželovi polovinu na poplatky a domácnost, což znamenalo, že moje úspory jen klesaly. Výbava pro dítko a do porodnice šla též z 99% z mého. Po narození dítka, jsem měla podle platu manžela mateřskou 6000,–, ale vždy jsem alespoň 2000,– ještě přidávala z úspor, jelikož jsem z mateřské platila domácnost a mimčo. I když jsem si řekla manželovi o peníze, dostala jsem tak akorát 2× po 500,– za celou dobu, s tím, že mi to musí stačit. Toto trvalo až do roka věku dítěte, kdy mi manžel po mimisoudní dohodě poprvé začal pravidelně platit alespoň 3000,– výživného na dítě. Jelikož jsem se od známé, se kterou jsem danou situaci probírala, dozvěděla, že mám ze zákona nárok na výživné i na manželku (nárok na polovinu manželova příjmu). U manželem jsem se po tom dohodla ústně, že mi výživné na manželku a rok za dítě doplatí až se prodá byt, jelikož se naše manželství schylovalo k rozvodu, oba jsme se chtěli dohodnout a neřešit vše soudně. Jenže po rozvodu a prodeji bytu na si na dohodu už býv. manžel nepamatoval a žádné peníze jsem nedostala. Proto tedy můj dotaz. Máte nějaké zkušenosti, informace, jestli jde podat na soud žalobu o zpětném zaplacení výživného? Díky

Reakce:
Mar__tanka1983
Generální žvanilka 20066 příspěvků 21.09.18 21:59

zpětně se můžeš dožadovat výživného až tři roky zpětně. Stačí si zažádat u soudu.
Nicméně to, že máš nárok na polovinu manželova platu je samozřejmě blbost.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63590 příspěvků 3 inzeráty 21.09.18 22:07
@Mar__tanka1983 píše:
zpětně se můžeš dožadovat výživného až tři roky zpětně. Stačí si zažádat u soudu.
Nicméně to, že máš nárok na polovinu manželova platu je samozřejmě blbost.

No, pokud by ona neměla žádný příjem a žili odděleně, tak to tak úplně blbost není, neb manželka má nárok na stejnou životní úroveň, ovšem pochybuju, že se o to dá žádat zpětně.

Mar__tanka1983
Generální žvanilka 20066 příspěvků 21.09.18 22:16

@j.a.n.i1 tak i kdyby neměla „žádný příjem“, tak pořád má minimálně rodičák.
Ne, 50% je nesmysl. Myslím, že kdyby byla na nule, tak by se mooožná mohla přiblížit 30% (na malé děti se v průměru dává 10-15% z platu otce, výživné na manželku, a to jen do tří let věku dítěte, nebude vyšší.)

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63590 příspěvků 3 inzeráty 21.09.18 22:28

@Mar__tanka1983 Počkej, ty motáš 2 věci, jako manželka, tedy za trvání manželství má nárok na stejnou životní úroveň i kdyby neměla žádné dítě.

Lama Lama
Hvězda diskuse 49461 příspěvků 3 inzeráty 22.09.18 09:02
@Mar__tanka1983 píše:
@j.a.n.i1 tak i kdyby neměla „žádný příjem“, tak pořád má minimálně rodičák.
Ne, 50% je nesmysl. Myslím, že kdyby byla na nule, tak by se mooožná mohla přiblížit 30% (na malé děti se v průměru dává 10-15% z platu otce, výživné na manželku, a to jen do tří let věku dítěte, nebude vyšší.)

Vyzovne na manzelku je klidne i bez deti

zoidberg
Extra třída :D 12029 příspěvků 22.09.18 09:17

A jak zpětně dolozis, že jsi tu stejnou životní úroveň neměla? Že jsi jedla horší jídlo, že jsi spala v horší posteli, koupala jsi se ve studenejsi vodě. .. Pokud jste sdíleli stejnou domácnost, tak jste měli i stejnou životní úroveň. Že chceš polovinu jeho výplaty zpětně je spíše směšné.

Lama Lama
Hvězda diskuse 49461 příspěvků 3 inzeráty 22.09.18 09:23
@zoidberg píše:
A jak zpětně dolozis, že jsi tu stejnou životní úroveň neměla? Že jsi jedla horší jídlo, že jsi spala v horší posteli, koupala jsi se ve studenejsi vodě. .. Pokud jste sdíleli stejnou domácnost, tak jste měli i stejnou životní úroveň. Že chceš polovinu jeho výplaty zpětně je spíše směšné.

tak hlavně výživné na dospěláka zpětne nejde.

zoidberg
Extra třída :D 12029 příspěvků 22.09.18 10:32
@Lama Lama píše:
tak hlavně výživné na dospěláka zpětne nejde.

správně

Sandokanos
Ukecaná baba ;) 1572 příspěvků 22.09.18 19:01

No musi to byt frustrujici mit takoveho manzela, vubec nechapu, proc by si s nim nejaka porizovala decka. 8o Premyslejte nekdy trochu a zvazte s kym mate decka a nezavrhujte nikdy potrat predem, geny takoveho vola by se sirit nemely. :think:

Monchichik
Kelišová 5393 příspěvků 22.09.18 19:07

Tak potom, co jsem si přečetla první větu, bych odešla ještě v těhotenství. I když si nemyslím, že tohle začal předvádět až v těhotenství, ale dokud si měla svůj příjem, tak tě možná nenapadlo, co tě čeká :nevim: .Tak píšeš, že už si rozvedená, tak byste měli mít výživné už stanovené a vyřešené ,ne?

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Všechno zlé pro něco dobré: Nové album Vondráčkové opanovalo hitparády

V osobním životě ji sice největší bitva teprve čeká, na poli hudebním však... číst dále >

Trápení rychlobruslařky Sáblíkové: Vyřešilo by její trable těhotenství?

Celých třináct let nechyběla Martina Sáblíková (31) na stupních vítězů na... číst dále >

Články z Ona Dnes

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že... číst dále >

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >