Výživovací povinnost k zletilemu dítěti

Anonymní
31.5.20 21:40

Výživovací povinnost k zletilemu dítěti

Vůbec nevím, kam tohle téma dát, tak se kdyžtak omlouvám za špatnou kategorii. Asi takto, je mi 23 let, teď končím bakaláře - v září me čekají statnice. Bohužel kvůli koronaviru mi vypadla brigáda a tím můj veškerý příjem. Snažím se samozřejmě najít novou brigádu, ale situace není zrovna příznivá, jak všichni víme. Teď dotaz - studuji v Praze a bydlím v pronajmu. Bydlim tady už 3 roky, po celou dobu studia a s placením nájmu jsem díky brigádě neměla nikdy problém. Ten, kdo byt pronajímá, tak mi nájem odpustil, dokud prý nebudu schopna to zaplatit, že to prý pokryje on, takže to teď nemusím řešit. Ale začínám řešit i normální věci jako potraviny, úcty za telefon, Lítačka a takové podobne věci. Neutracim nějak moc, jsem velmi skromná a setrim, ale stejne vidím, jak ty peníze nasetrene mizí a začínají docházet. Mám rodiče rozvedené, mamka bydli sama v malem bytě s mladší segrou, táta bydli s jeho novou manželkou a jejím synem, takže k ani jednomu jít nemůžu, nemají místo, mamka navíc ani nebydlí v Praze a tak by nebylo moc výhodné dojíždět. Mamka nemá moc peněz taky, jen tak tak vyjde, ale když muže, tak peníze nějaké pošle. Spíše mi jde o tátu - teď mi poslal v březnu asi 3-4 tisíce, ale včera mi oznámil, že přestane od června a už mi nic nepošle.

Může to udělat nebo se tomu můžu nějak bránit, že má na me vyzivovaci povinnost, pokud ještě studuji? A kam se pripadne obrátit? Peníze má, to vim moc dobře, že to není jako u mamky, která ma snad o půlku menší plat a sotva vyjde. Neřeknu, kdybych měla brigádu, ale teď bohužel nic…děkuji a omlouvám se za anonym, citlivé téma

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

59251
31.5.20 21:45

Udělat to nemůže, dokud se soustavně připravujes na budoucí povolání.. Ale sud se s vlastním tátou, no :think: je to na pováženou, ale vyživovací povinnost má, dokud studium nekončís..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
990
31.5.20 21:48

Nemůže, dokud studuješ tak musí platit. Nezájem. Máte to dané soudně nebo na dobré slovo?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
642
31.5.20 21:50

Pokud je Ti míň jak 26 let a máš status studenta, tak vůči Tobě mají rodiče vyživovací povinnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
406
31.5.20 21:56

Zakladatelko, dokud jsi student a je ti méně než 26 let, otec platit musí. Jdeš po Bc ještě někam na mgr nebo Ing? Pokud ano, vztahuje se ochranná lhůta po státnicích na prázdniny, máš je tedy kryté a jsi student. Otec musí platit. Pokud v červnu odstatnicujes a dále uz na skolu nepůjdeš, ze zákona uz ma otec právo neplatit. V takovém případě by pro tebe bylo finančně výhodnější si studium prodloužit o rok, pokud už jsi nepresahla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3472
31.5.20 21:57

Nechapu, ze si mlada holka v Praze nedokaze najit brigadu… aspon v supermarketu :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29963
31.5.20 21:58

I kdybys už dál nestudovala, status studenta máš do konce srpna. Výživné Ti poslat musí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29963
31.5.20 22:00

@Mialina I pokud odstatnicuje a nikam nepůjde dal, do konce srpna ma status studenta. A přijímačky na navazující obory probíhají právě v techto dnech. Třeba to ještě neví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23173
31.5.20 22:01

Pokud jsou rozvedení, tak výživné ty a sestra ( je li též jeho) musíte mít určené soudně. A posílat ti ho musí, dokud studuješ.

Já jsem u soudu s otcem byla v 18, původně žádala mamka, ale než byl termín, byla jsem zletilá. Posílala jsem každý rok potvrzení o studiu, otci. Dokud denně studuje, tak má právo na podporu rodičů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13304
31.5.20 22:10

A kam v tuhle chvíli jdou peníze na tvoje výživné - tvé mámě?

Jako chápu že pokud jí posílá peníze ještě ti přidal 3000 měsíčně, tak to nechce/nemůže udržet.

jinak nejjednodušší řešení je najít si další brigádu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2506
31.5.20 22:15

@Kaileee nejspíš teď bude mít zkouškové, dopisuje bakalářku…to asi moc času navíc mít nebude… chápu jak to myslíš, ale já třeba na magisterském kvůli zkouškovému období v práci skončila, protože jsem věděla, že bych oboje nedala…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.5.20 22:18

@EvieK máme to na dobre slovo, soudně to bylo jenom s mladší segrou - on mi posílal peníze první rok studia, pak jsem si našla brigádu a on přestal, že peníze mám a nepotřebuji tedy od nej…takže teď když jsem se ho zeptala, zda by mi nemohl posílat znovu, dokud si nenajdu novou brigádu, tak mi to poslal v březnu a dubnu a teď v květnu a prý od června nic posílat nebude…tak nevím

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
31.5.20 22:21

@Mialina jdu pak na magistra, už jsem přijata, takže pokud dopadnou statnice, tak pokračuji na magistra - o těch prázdninách jsem cetla, proto me zaskocilo, ze táta řekl, ze nic nebude

• Nahlásit
  • Citovat
Ou
13304
31.5.20 22:21
@Anonymní píše:
@EvieK máme to na dobre slovo, soudně to bylo jenom s mladší segrou - on mi posílal peníze první rok studia, pak jsem si našla brigádu a on přestal, že peníze mám a nepotřebuji tedy od nej…takže teď když jsem se ho zeptala, zda by mi nemohl posílat znovu, dokud si nenajdu novou brigádu, tak mi to poslal v březnu a dubnu a teď v květnu a prý od června nic posílat nebude…tak nevím

jako že na tebe vůbec neplatitl, jen tak nárazově? No tak v tom okamžiku máš právo na výživné a teda jako argument bych použila, že když to nebude posílat teď, když to potřebuejš, tak přes soud se to dá vyměřit zpětně za tři roky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6438
31.5.20 22:22
@Anonymní píše:
@EvieK máme to na dobre slovo, soudně to bylo jenom s mladší segrou - on mi posílal peníze první rok studia, pak jsem si našla brigádu a on přestal, že peníze mám a nepotřebuji tedy od nej…takže teď když jsem se ho zeptala, zda by mi nemohl posílat znovu, dokud si nenajdu novou brigádu, tak mi to poslal v březnu a dubnu a teď v květnu a prý od června nic posílat nebude…tak nevím

žalovat o výživné ho samozřejmě můžeš. Je otázka, jestli do toho půjdeš vůči vlastnímu otci. Já nemám růžové brýle a vím, že dospělé děti do toho raději nejdou, než aby se rozhádaly s rodiči, kteří byť mají povinnost, tak neplatí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama