Vzít si druhou hypotéku nebo je to sebevražda?

Anonymní
28.4.20 08:43

Vzít si druhou hypotéku nebo je to sebevražda?

Dobrý den, dokáže mi někdo prosím poradit jestli jsme sebevrazi nebo je náš sen trošku reálný? Máme byt na který máme úvěr 2mil na 20let, momentálně platíme 7let. Byt má za tu dobu hodnotu minimálně 4mil, je to dobrá lokalita, je velký, skoro centrum města, ale klid, máme ho rádi, neradi bychom ho prodali. Ale co mi tady jako bývalému vesničanovi chybí je zahrada, začali jsme proto snít.. Vyhlídli jsme si v dosahu mhd našeho města dům s menší zahradou za 5mil. také dobrá lokalita, dalo by se tam hned bydlet. Příjmy máme cca 70tis i v době karantény, já smlouvu na dobu neurčitou, manžel osvč, na rodičáku už jsem byla, máme dvě děti, věk máme 30-35 let. Je vůbec reálně chtít neprodat náš byt, ručit jím, pronajímat ho, což by nám s klidem zaplatilo hypo na ten byt a vzít si hypotéku na dům? S tím, že kdyby fakt něco, tak náš byt by měl jít relativně rychle a dobře prodat, když by teklo do bot. Osobně si přijdu jako totální šílenec, že bych měla být ráda za to co máme, že si v klidu a pokoji žijeme a nevymejšlet blbosti, asi už mi z té karantény hrabe. Moc děkuji za rady a postřehy a klidně mi řekněte, že jsem cvok, trochu si to taky myslím.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

9719
28.4.20 08:45

A kolik máte našetřeno celkem a kolik z toho chcete/můžete dát do základu hypo?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.4.20 08:47

Též mame byt na hypo a koupili jsme teď dům na hypo. Byt bude pronajatý a bude to tu hypotéku pokrývat a dům budeme splácet. Záleží kde je ta lokalita, my jsme Praha takže vim ze když by byl jo velkej průšvih, tak byt prodame relativně rychle. No a samozřejmostí je mít likviditu, hodně nasetreno, pak můžete byt v klidu.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
28.4.20 08:49

@zrcadlo jen cca 200tis, kupovali jsem nedávno druhé auto

• Nahlásit
  • Citovat
12549
28.4.20 08:51

Plán máte perfektní, vše vám hraje do karet a s vašim příjmem to zvládnete a jste ještě mladí a můžete mít hypo na dlouho. Fandím vám a držím palce :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
685
28.4.20 08:53

Neni to blbost, my mame dve hypo a ja osobne uvazuju do budoucna o treti. Ten plat mate cisty? Ja bCh zasla do banky a overila si sve moznosti-kolik by vam pujcili. Tim, ze byste prvni nemovitost zastavili znova, tak se budou pro ucely hypa scitat odhady obou nemovitosti a z toho vam vypocitaji, kolik muzou pujcit. Bez si overit moznosti, pak to premysleni bude realnejsi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.4.20 09:03

[ @kalie ano, plat je čistý, průměrný, manžel jako osvč nemá vždy stejnou částku, vázaní jsme jen tou první hypo. Trošku ´´problém´´ je v tom, že by nám celou hypo, stejně jako první, dělat můj strejda, je kvalitní finanční poradce. Je to super v tom, že mu věříme, udělá co může… ale nechci za ním jít s nějakou totální šíleností, protože se to pak dozví hned celá rodina a zatím nikdo netuší, že nad něčím podobným přemýšlíme. Ale je mi jasně, že se tomu stejně nevyhneme, jen jsem si trochu chtěla utříbit myšlenky.

• Nahlásit
  • Citovat
193
28.4.20 09:16

No, plan mate super, investovat do nehnutelnosti vo velkom meste sa oplati (aj ked nepises, kde zijete). Na dalsiu hypoteku budes potrebovat asi hotovost- na SK musis mat 20%. Predpokladam, ze deti mate mensie, naklady porastu v tejto oblasti. Vas prijem mi pride ako priemer, to je v poriadku. Vypocitaj si, kolko penazi by vam zostalo po odpocitani nakladov, aka rezerva by vam zostala. Ako sa hovori, risk je zisk. Ja na vasom uvazeni, ci si zvolite ten risk alebo radsej komfort istoty.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9719
28.4.20 09:31
@Anonymní píše:
@zrcadlo jen cca 200tis, kupovali jsem nedávno druhé auto

Tak to jsem čekala dost jinou částku, jste docela střelci, vždyť máte akorát tak na zaplacení těch 4% daně z nabytí nemovitosti (teď sice uvažují o zrušení, ale i tak) a jste na nule. Dále je třeba počítat s tím, že se asi nepřestěhujete tak, že přesně prvního v měsíci vy komplet do domu a nájemníci komplet do vašeho bytu, takže bude třeba měsíc, kdy budete platit oboje. Jako příjem máte samozřejmě krásný, ale ty úspory tomu vůbec neodpovídají. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1430
28.4.20 09:36

Ano, ty úspory by to chtělo trošku navýšit.. Zkusila bych ještě chvilku posetrit a pak bych do toho šla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
74
28.4.20 09:47

LTV

Měli byste mít naspořeno min 10 % z ceny kupované nemovitosti, což nemáte. Takže vám banka neschválí úvěr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12285
28.4.20 09:48

Myslím, že těch 200tis je málo. Musíte mít hotovost do základu hypotéky (alespoň těch 20%, což je 1 mega. I kdybyste tohle obešli, jakože se dá, tak daň z nabytí nemovitosti vám sežere všechny úspory. Nemůžete počítat, že nájemníky seženete hned a že je budete v bytě mít nonstop, což byste asi s vašimi příjmy zvládli, ale ta počáteční finanční zátěž by vás mohla položit… Ještě bych šetřila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12285
28.4.20 09:49
@ebroker777 píše:
Měli byste mít naspořeno min 10 % z ceny kupované nemovitosti, což nemáte. Takže vám banka neschválí úvěr.

Už neplatí, že se oficiálně dává hypo do výše 80% z ceny nemovitosti?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.4.20 09:52

@zrcadlo toho jsem si vědoma, kupovali jsme nové auto za xset ticíc a původně jsme neměli plán kupovat dům, nechali jsme si těch 200 jako základní minimum kdyby něco a dál zase spoříme. A jak říkám, sama sobě si připadám jako blázen, takže mi to klidně potvrďte a je to v pořádku, zatím se opravdu snažím přemýšlet jestli jsme tak moc šílení, nic nás nikam nežene, leda to, že teď jsou na tom dobře úroky z hypoték. Jinak, když se snažíme a trochu šetříme, tak náklady na měsíc se vším máme 35tisíc, takže nějaký měsíc bychom oboje platit mohli.

• Nahlásit
  • Citovat
15333
28.4.20 09:53
@Anonymní píše: [ @kalie ano, plat je čistý, průměrný, manžel jako osvč nemá vždy stejnou částku, vázaní jsme jen tou první hypo. Trošku ´´problém´´ je v tom, že by nám celou hypo, stejně jako první, dělat můj strejda, je kvalitní finanční poradce. Je to super v tom, že mu věříme, udělá co může… ale nechci za ním jít s nějakou totální šíleností, protože se to pak dozví hned celá rodina a zatím nikdo netuší, že nad něčím podobným přemýšlíme. Ale je mi jasně, že se tomu stejně nevyhneme, jen jsem si trochu chtěla utříbit myšlenky.

Tak strejdu upozorněte, že o svých klientech nesmí mluvit. Neexistuje, aby někde vykecával, co s klienty řeší. A už vůbec ne v rodině.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama