Vzít si hypotéku na byt nebo bydlet v domě, který není náš?

Anonymní
14.10.19 14:09

Vzít si hypotéku na byt nebo bydlet v domě, který není náš?

Ahoj, s manželem jsme teď ve špatné situaci ohledně bydlení a po týdnech přemýšlení už fakt nevím kudy kam. Jsem ve 4. měsíci plánovaného těhotenství, na neschopence, na konci roku mi skončí smlouva na dobu určitou u zaměstnavatele, kde jsem pracovala rok. Dlouhodobě jsme počítali s variantou, že se na konci tohoto roku přestěhujeme do dvougeneračního domu, kde bydlí manželova máma, vlastníkem je manželův děda. Děda tam ještě cca před 4 lety žil s babičkou, ale ta zemřela a jen chvíli po tom si děda našel o dost mladší přítelkyni a odstěhoval se. Ve velkém domě tedy opět zůstala jen máma, manžel o dům pečuje, jak mu dovolí práce a čas, ale stejně to nestačí, protože je potřeba velká rekonstrukce. Před měsícem se manžel jel spolu s mámou domluvit s dědou, co by se s tím dalo udělat (ne s tím, že to od něj chtějí zaplatit, ale s tím, že tam chceme všichni žít a opravit to). Děda totálně vybouchl, začal oba dva osočovat, jak si vůbec dovolují za ním přijet a o takové věci se bavit, že ho jen využívají na peníze, a poslal je do háje. Druhý den mamce zavolal, že jestli tam teda fakt tak hrozně moc chceme být, tak se o ten dům máme začít starat a potom se uvidí. Později jsem se dozvěděla, že mamka a její bratr po smrti babičky nechali dům napsaný jen na dědu proto, že je děda přesvědčil o tom, že je přece zbytečnost, aby byl dům rozdělený na čtvrtiny a polovinu, takže je tím vlastně připravil o dědictví. Mamka, která v tom domě celý život žije, roky se stará o rodinnou firmu (zařizuje zakázky, koriguje výrobu, dělá účetnictví), teď začala přemýšlet, že se prostě sbalí, odejde a najde si práci. A děda mezitím z firmy jen tahá peníze a dělá problémy, protože má pocit, že ho každý jen využívá. My jsme z toho na prášky, protože jsme s bydlením tam jistojistě počítali, teď bydlíme v 1+1 za 10k měsíčně a začali jsme uvažovat nad hypotékou s tím, že bychom si koupili něco většího ve vedlejším menším městě. Potřebovali bychom cca 3mil. (maximálně, do víc bychom nešli) s tím, že muž vydělává cca 30k měsíčně, já budu ještě do února mít nemocenskou cca 15k měsíčně a mateřskou potom kolem 17k měsíčně, na rodičáku počítám, že si najdu co nejdřív brigádu. Zastavili bychom kromě kupovaného bytu ještě další nemovitost, protože nechceme zůstat úplně bez peněz, našetřeno máme se vším všudy kolem 300k, ale z toho by šlo potřebné vybavení + nechat rezervu. Ale jak nad tím pořád dumám, tak mi došlo, že vlastně vůbec nevíme, jestli nám v takové situaci vůbec hypotéku někdo dá. Samozřejmě je možnost zůstat v nájmu, najít větší byt, ale to už nás vyjde levněji ta hypotéka a navíc budeme investovat do vlastního. Snažím se z toho nehroutit, ale moc mi to nejde, protože mám psychické problémy celoživotně i bez všeho, co se teď děje.
Co byste na našem místě dělali vy? Prosili dál dědu, který svoji dceru a vnuka vyhazuje z domu, který nevyužívá a bez toho, aby v něm někdo žil, chátrá? Nebo šli do hypotéky s nejistým výsledkem a dům nechali spadnout? Díky za názory.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2769
14.10.19 14:18

Vykaslala bych se na nejakeho nerudneho dedu. Z toho koukaji akorat potize a hledala si vlastni bydleni. Jenom nevim nevim s tou hypotekou. 30tis neni zrovna zavratny plat na 3mil hypo a tvoje tehotenstvi a koncici smlouva taky nebude zrovna vyhodou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8998
14.10.19 14:18

Co to je, zacit se o ten dum starat? Neni vas, v podstate byste tam byli najemniky.
Pokud je deda takovy, jak ho popisujes, hledala bych jine schudne reseni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6177
14.10.19 14:20

Nervala bych nikomu peníze do cizího domu. Ve vaší situaci bych ale nešla ani do hypotéky. Počítáš na rodičáku s brigádou, jenže s tím počítat nemůžeš. Může se stát cokoliv, nebudeš na ní moct nastoupit a co potom? Spíš bych vydržela přes rodičák v nájmu a vlastní bydlení začala řešit, až se vrátíš do práce. Co když po rodičáku neseženeš práci, budeš muset, z důvodu neustále nemocného dítěte zůstat doma? To jsou vše otázky, se kterými musíš počítat. A příjem muže do 30k není nijak extra vysoký.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16902
14.10.19 14:24

No děda vám to dát nemusí a evidentně nedá na to bych se vykašlala, na hyptéku v podstatě nemáte a nebo máte, ale bude to z ruky do huby navíc jsi těhotná a nevíš jak dopadneš po porodu takže s brigádou bych zatím nepočítala, asi být vámi tak zůstanu zatím tam kde jsem s miminem se snad vlezete jde jen o postýlku a šetřit a šetřit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24
14.10.19 14:26

Z vlastní zkušenosti - bydlení v podnájmu na RD rodinného prislusnika - nikdy více. Raději si vzít hypoteku, pokud na ni ale dosahnete. Já osobne jsem raději šla do svého bytu a barák to není, ale je můj a nikomu se nezpovidam…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1727
14.10.19 14:27

´dědu bych neřešila. Vy do baráku nahrnete prachy a dědovi hrábne, napíše barák na tu svou novou buchtu a vy jí to akorát zasponzorujete. :zed: Asi bych zjistila, jestli dosáhnete na tu hypotéku a podle toho se zařídila. I kdyby to byl menší byt za menší prachy, tak jednou vám to bude říkat pane.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13101
14.10.19 14:28

Na dědovo dům bych se vyprdla, když je takový… Ale s tou hypo nevím, spíš by se to chtělo aspoň informovat jestli vám ji vůbec někdo dá, než budete dumat dál :nevim: a taky uvážit, jestli byste ji z toho manželovi platu utahli. Může se stát cokoliv, rodicak není nic moc, muž nebere tak vysoký plat, vaše dítě může být casto nemocné a to je pak s nějakou brigádou a prací po rodicaku složité, chlap taky může onemocnět, pokud nechcete stavět sami od základů, tak můžete kapnout na nemovitost, co vám sežere ještě hromadu peněz skrytými vadami atd atd. Osobně bych si našla během rodicaku podnájem, třeba trochu větší než máte teď byt a s vlastním bydlením počkala, až budete mít 2 stálé příjmy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.10.19 14:29

Vím, že ta hypotéka je dost bláhová, ale v nájmu budeme platit úplně stejné peníze, spíš větší, proto nad ní přemýšlíme. A co znamená, začít se o dům starat? To by mě taky zajímalo, a ne jen mě, ale všechny zúčastněné. Manželových 30k je aktuálních, postupem času to pořád roste. Mohli bychom jít do levnějšího města, abychom žádali o menší hypotéku, ale tím pádem by klesly i naše příjmy a byli bychom tam, kde jsme teď.

• Nahlásit
  • Citovat
13101
14.10.19 14:33
@Anonymní píše:
Vím, že ta hypotéka je dost bláhová, ale v nájmu budeme platit úplně stejné peníze, spíš větší, proto nad ní přemýšlíme. A co znamená, začít se o dům starat? To by mě taky zajímalo, a ne jen mě, ale všechny zúčastněné. Manželových 30k je aktuálních, postupem času to pořád roste. Mohli bychom jít do levnějšího města, abychom žádali o menší hypotéku, ale tím pádem by klesly i naše příjmy a byli bychom tam, kde jsme teď.

Tojo ale Vem to, když se v nájmu něco podělá ne vaší vinou, tak to musí opravit majitel. Když de do tuhého dá se najít nájem třeba menší, levnější, jít dočasně k rodině apod. Když nebudete mít na to platit hypo, banku to nezajímá a přidejte ještě o ty nemovitosti které zastavíš :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
9828
14.10.19 14:36

Hele na tu hypotéku nemáte a kvůli tomu že to chcete vyřešit hned byste se nejspíš zapletli do velkých trablí.

Zkuste primárně nějak urovnat vztahy v rodině - děda nejspíš dost špatně nese úmrtí babičky a sám se pere s depresí, nebo čím.

Pokud ty jsi těhotná a ještě psychicky křehká, tak primárně potřebuješ ošetřit sebe sama - vstup do psychoterapie a soustřeď se na sebe.

Tvůj muž by měl ideálně se svou mámou najít nějaké řešení aktuální rodinné krize - to že všichni práskente dveřmi to úplně není. Zvážila bych mediaci http://www.amcr.cz/…-to-mediace/

Plus tu pořád je normální varianta pro mladé rodiny bez velkého zázemí - prostě si najděte větší nájemní byt, dokud dítě nechodí do školy, tak zas až tak moc místa nepotřebujete a fungujte jako všichni ostatní - ona se mezi tím situace v rodině usadí.

To klíčové je - ošetřit svoji vlastní pohodu, nezadlužovat se v době kdy jsou hypotéky a reality vysoko, ale ekonomika už se zpomaluje a hlavně když to vidíte jako akutní nutnost, bez ohledu na výhodnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
9828
14.10.19 14:37
@Anonymní píše:
Vím, že ta hypotéka je dost bláhová, ale v nájmu budeme platit úplně stejné peníze, spíš větší, proto nad ní přemýšlíme. A co znamená, začít se o dům starat? To by mě taky zajímalo, a ne jen mě, ale všechny zúčastněné. Manželových 30k je aktuálních, postupem času to pořád roste. Mohli bychom jít do levnějšího města, abychom žádali o menší hypotéku, ale tím pádem by klesly i naše příjmy a byli bychom tam, kde jsme teď.

A co budete dělat, když manžel nebude zdravej, když vám třeba na půl roku vypadne příjem? A ano, přesně tyhle věci musí mít příčetný člověk zodpovězené, než se zadluží.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1624
14.10.19 14:49

V současné situaci bych raději šla do nějakého trošku většího bytu, dál šetřila a až se vrátíš po MD/RD do práce, tak si zajistila vlastní odpovídající bydlení. Jak se říká „po přízni řízni“, tak tady to sedí. Situace s barákem je dost nejistá, akorát by vás to stálo hromadu energie, času a asi ve výsledku i peněz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5861
14.10.19 14:56

Nikdy neinvestuj do domu, co není tvůj. Procti si místní diskuze lidí, co tu chybu udělali. Nevím, zda dosáhnete na hypo, ale ve vaší situaci snad raději nájem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
173
14.10.19 15:11

Deduv dum - museli byste si sepsat nejakou smlouvu. A to, ze jste v podnajmu a s tim. spojene nalezitosti nebo to, ze vam.deda byt v dome proda. Takhle bez smlouvy je to s dedou asi obtizne-trebas ma ted nejake obdobi (viz Ou).
Hypoteka- spocitej si, abyste meli na 6m rezervu-hypoteka plus energie. A tyto penize si zamraz. Co zbude, to pocitejte ze mate na hypoteku a zarizeni bytu… Pises, ze byste jeste rucili dalsi nemovitosti-jakou? Vy mate jeste nejaky dalsi byt? Nebo pocitate deduv dum?!
Najemni bydleni-pravdepodobne nejlepsi moznost. Najdete si levnejsi podnajem-ted mate 1+1 za 10tis vc. poplatku? To je dost. Nejde nalezt 2+1za tyhle penize? To byste byli v konforte, muz se vyspal.do prace a mohli byste setrit -budto na byt v dedove dome nebo nekde jinde…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama